Προς το περιεχόμενο

Απορίες Πιστωτικής Κάρτας


megaklhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

 

σήμερα μου εγκρίθηκε visa πιστωτική κάρτα από την Πειραιώς...Πήγα την παρέλαβα όλα οκ απλός έχω και κάποιες ακόμα απορίες τις οποίες δεν τις πολυκατάλαβα από την κοπέλα που ήταν εκεί.Η κάρτα μου εμένα έχει όριο 1.000 ευρώ τόσο μου έβγαλαν από την τράπεζα. Η απορίες μου είναι οι εξής :

1) Εάν εγώ σήμερα 16/3/2020 κάνω μια αγορά 150 ευρώ σε 6 άτοκες δόσεις όπου η κάθε δόση είναι στην ουσία 25 ευρώ κάθε μήνα τότε πότε θα είναι η πρώτη μου δόση ; Πάνω στους όρους που μου έχουν δώσει λέει κάτι για 20 ημέρες αλλά δεν ξέρω εάν είναι αυτό ... Σημαίνει ότι δηλαδή εάν κάνω αγορά σήμερα στις 5/4/2020 που θα είναι η 20η ημέρα θα πρέπει να πληρώσω τα 25 ευρώ που είναι η μηνιαία μου δόση ; Θα έρθει κάποιο χαρτί στο σπίτι ; Θα μου εμφανιστεί η πληρωμή μέσα στο winbank ;

2) Εάν εγώ σήμερα 16/3/2020 κάνω μια αγορά 150 ευρώ σε 6 άτοκες δόσεις όπου η κάθε δόση είναι στην ουσία 25 ευρώ κάθε μήνα και πάω μετά από 5 ημέρες και πληρώσω από τα 150 ευρώ τα 100 τότε αυτά τα 100 ευρώ θα προστεθούν στο ελεύθερο υπόλοιπο μου η θα πρέπει να κάνω εξόφληση και τα 150 ευρώ και μετά να προστεθούν ; Η θα πρέπει να περιμένω 6 μήνες για να τα έχω πληρώσει και να προστεθούν ;  Θέλω να πω εάν η πιστωτική έχει την δυνατότητα έγκαιρης εξόφλησης ενός ποσού αλλά να στο ελευθερώνει αυτό που το κάνεις εξόφληση αλλά επιτόπου.

3) Μου είπαν ότι μπορώ να κάνω και ανάληψη από atm για μετρητά μέσω της πιστωτικής... Η ερώτηση μου είναι.. Μέχρι πόσα μπορώ να βγάλω από τα 1.000 ευρώ ; Και επίσης εάν εγώ πχ βγάλω 100 ευρώ αυτά τοκίζονται κατευθείαν ; Μέχρι πότε ακριβώς πρέπει να έχουν ξαναμπεί ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εγω δε θα απαντησω στις αποριες σου αλλα σκεψου

το τρ λογαριασμο που συνδεεται η πιστωτικη

οι ξενοι λενε: borrowing money is not free

καθε αναληψη μετρητων -αποσο ξερω- απο τη πιστωτικη εχει χρεωση (καμμια σχεση με τοκους)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) η πρώτη δόση θα βγει για τον επόμενο ημερολογιακό μηνα. Αν κάνεις σήμερα αγορά, η δόση των 25 ευρώ θα βγει για 1η-30 Απριλίου. 

2) η τράπεζα δίνει στο κατάστημα τα 150 ευρώ και εσύ οφείλεις τις δόσεις στην τράπεζα. Θα σου μείνουν 850 ευρώ και με κάθε πληρωμή δόσης αυτό το όριο θα ανεβαίνει κατά +25 κάθε μήνα. Δεν χρειάζεται δηλαδή να εξοφλήσεις όλη την αγορά για να επανέλθει το όριο. 

3) μπες στο ebanking. Αναφέρει πόσα μπορείς να κάνεις υπεραναληψη. Το ίδιο ισχύει και εδώ, αν τα βάλεις μέσα στον επόμενο ημερολογιακό μήνα τα λεφτά, δεν θα έχεις τους πολύ υψηλότερους τόκους για ανάληψη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, overpower είπε

Εχοντας πάνω απο 35 χρόνια δυο πιστωτικές της ΕΤΕ χωρίς να έχω πληρώσει ουτε ένα λεπτό τόκο

1) η πρώτη δόση θα βγει για τον επόμενο ημερολογιακό μηνα. Αν κάνεις σήμερα αγορά, η δόση των 25 ευρώ θα βγει για 1η-30 Απριλίου. 

Συνήθως έχουν μηνιαιο κύκλο που κλείνει μέσα στον μήνα. και οχι ημελογιακό μηνα .... τουλαχιστον στην ΕΤΕ που εχω , για την Πειραιως δεν ξέρω. Θα χρεωθούν οτι αγορές εχουν γίνει μεχρι εκεινη την ημερομηνια και απο εκεί ξεκινα το περιθώριο των 20 ημερών να πληρωθούν

2) η τράπεζα δίνει στο κατάστημα τα 150 ευρώ και εσύ οφείλεις τις δόσεις στην τράπεζα. Θα σου μείνουν 850 ευρώ και με κάθε πληρωμή δόσης αυτό το όριο θα ανεβαίνει κατά +25 κάθε μήνα. Δεν χρειάζεται δηλαδή να εξοφλήσεις όλη την αγορά για να επανέλθει το όριο. 

Η τράπεζα έχει κάνει συμφωνία με τον έμπορο και τον πληρώνει τμηματικά το ποσό της δόσης και θα ανεβαίνει το διαθέσιμο κατα το ποσό της δόσης κάθε μήνα

3) μπες στο ebanking. Αναφέρει πόσα μπορείς να κάνεις υπεραναληψη. Το ίδιο ισχύει και εδώ, αν τα βάλεις μέσα στον επόμενο ημερολογιακό μήνα τα λεφτά, δεν θα έχεις τους πολύ υψηλότερους τόκους για ανάληψη. 

Αν το 19,15% το θεωρείς χαμηλό.....

Αντιγράφω απο την Πειραιώς

Το ετήσιο επιτόκιο ανάληψης μετρητών είναι 19,15% + 0,60% (Εισφ. Ν.128/75) για την Classic και 18,65% + 0,60% (Εισφ. Ν.128/75) για την Gold και ισχύει από τη μέρα της ανάληψης 

.

.

 

Επεξ/σία από teot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, teot είπε

.

Αντιστοιχα στην Πειραιως που εχω εγω

1) Η δοση ξεκιναει 1η του επομενου μηνα. Δεν γνωριζω τι κανει η ΕΤΕ και περα απο μισθοδοσια δεν εχω σκοπο να την χρησιμοποιησω για κατι αλλο.

2) Υποθεση εκανα, δεν γνωριζω πραγματικα. Ωστοσο απαντησα στο ερωτημα του.

3) η Πειραιως μου δινει 16.75 στις αγορες και 19.κατι στις αναληψεις. Αρα ναι, ειναι υψηλοτεροι. 

@megaklhs Τωρα ειδα τι ρωτας στο 2ο ερωτημα πιο προσεκτικα. Αν μεσω winbank στειλεις περισσοτερα χρηματα για την αποπληρωμη της καρτας, τοτε απλα θα εχει αρνητικο υπολοιπο στις δοσεις αλλα δεν θα προστεθουν στο διαθεσιμο οριο αγορων. Δεν ξερω αν πας στην τραπεζα και πληρωσεις αυτα τα 100 ευρω, αν το οριο αυξηθει αυτοματα κατα +100.

Εστειλα πριν κανα 2 μηνες στην πιστωτικη ενα 90αρι για να καλυψει 3 δοσεις και ειμαι με αρνητικο υπολοιπο πληρωμης ακομα.

Επεξ/σία από overpower
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 λεπτά πριν, overpower είπε

Αντιστοιχα στην Πειραιως που εχω εγω

1) Η δοση ξεκιναει 1η του επομενου μηνα. Δεν γνωριζω τι κανει η ΕΤΕ και περα απο μισθοδοσια δεν εχω σκοπο να την χρησιμοποιησω για κατι αλλο.

2) Υποθεση εκανα, δεν γνωριζω πραγματικα. Ωστοσο απαντησα στο ερωτημα του.

3) η Πειραιως μου δινει 16.75 στις αγορες και 19.κατι στις αναληψεις. Αρα ναι, ειναι υψηλοτεροι. 

@megaklhs Τωρα ειδα τι ρωτας στο 2ο ερωτημα πιο προσεκτικα. Αν μεσω winbank στειλεις περισσοτερα χρηματα για την αποπληρωμη της καρτας, τοτε απλα θα εχει αρνητικο υπολοιπο στις δοσεις αλλα δεν θα προστεθουν στο διαθεσιμο οριο αγορων. Δεν ξερω αν πας στην τραπεζα και πληρωσεις αυτα τα 100 ευρω, αν το οριο αυξηθει αυτοματα κατα +100.

Εστειλα πριν κανα 2 μηνες στην πιστωτικη ενα 90αρι για να καλυψει 3 δοσεις και ειμαι με αρνητικο υπολοιπο πληρωμης ακομα.

αν θυμαμαι καλα πρεπει να συνεννοηθείς με την τραπεζα για να ξεπληρωσεις το δανειο πιο νωρις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, overpower είπε

Αντιστοιχα στην Πειραιως που εχω εγω

1) Η δοση ξεκιναει 1η του επομενου μηνα. Δεν γνωριζω τι κανει η ΕΤΕ και περα απο μισθοδοσια δεν εχω σκοπο να την χρησιμοποιησω για κατι αλλο.

2) Υποθεση εκανα, δεν γνωριζω πραγματικα. Ωστοσο απαντησα στο ερωτημα του.

3) η Πειραιως μου δινει 16.75 στις αγορες και 19.κατι στις αναληψεις. Αρα ναι, ειναι υψηλοτεροι. 

@megaklhs Τωρα ειδα τι ρωτας στο 2ο ερωτημα πιο προσεκτικα. Αν μεσω winbank στειλεις περισσοτερα χρηματα για την αποπληρωμη της καρτας, τοτε απλα θα εχει αρνητικο υπολοιπο στις δοσεις αλλα δεν θα προστεθουν στο διαθεσιμο οριο αγορων. Δεν ξερω αν πας στην τραπεζα και πληρωσεις αυτα τα 100 ευρω, αν το οριο αυξηθει αυτοματα κατα +100.

Εστειλα πριν κανα 2 μηνες στην πιστωτικη ενα 90αρι για να καλυψει 3 δοσεις και ειμαι με αρνητικο υπολοιπο πληρωμης ακομα.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ με έχεις καλύψει σε όλα τα ερωτήματα και εσύ φίλε μου και όλα τα άλλα παιδιά...

Η ερώτηση μου είναι ότι δηλαδή εγώ εάν σήμερα κάνω την αγορά όπως είπα και πρίν 150 ευρώ σημαίνει ότι από 1η απριλίου έως και 20-25 πχ θα πρέπει να πληρώσω την δόση μου σωστά ; Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω σήμερα την αγορά και μετά μέσα στον ίδιο μήνα να μου ζητήσουν την 1η δόση πχ...

Και επίσης φαντάζομαι ότι εάν πάω και βάλω 6 άτοκες δόσεις και μετά απο 1 εβδομάδα πάω και βάλω όλα τα λεφτά ότι γίνετε απευθείας ολική εξόφληση πιστεύω... Δεν έχω αυτό το δικαίωμα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, megaklhs είπε

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ με έχεις καλύψει σε όλα τα ερωτήματα και εσύ φίλε μου και όλα τα άλλα παιδιά...

Η ερώτηση μου είναι ότι δηλαδή εγώ εάν σήμερα κάνω την αγορά όπως είπα και πρίν 150 ευρώ σημαίνει ότι από 1η απριλίου έως και 20-25 πχ θα πρέπει να πληρώσω την δόση μου σωστά ; Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω σήμερα την αγορά και μετά μέσα στον ίδιο μήνα να μου ζητήσουν την 1η δόση πχ...

Και επίσης φαντάζομαι ότι εάν πάω και βάλω 6 άτοκες δόσεις και μετά απο 1 εβδομάδα πάω και βάλω όλα τα λεφτά ότι γίνετε απευθείας ολική εξόφληση πιστεύω... Δεν έχω αυτό το δικαίωμα ;

Η τιμολόγηση την Πειραιώς γίνεται τέλη του μήνα. Δηλαδή κάπου στις 30 Μαρτίου θα εκδοθεί ο λογαριασμός και θα έχεις περιθώριο μέχρι 19-20 Απριλίου για να τον πληρώσεις.

Στο δεύτερο σου ερώτημα όχι. Θα έχεις αρνητικό υπόλοιπο δόσεων και κάθε μήνα θα χρεώνεται η δόση της κάρτας κανονικά. Δεν μπορείς να αποδεσμεύσεις το σύνολο των δόσεων κατευθείαν. Απλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Η τιμολόγηση την Πειραιώς γίνεται τέλη του μήνα. Δηλαδή κάπου στις 30 Μαρτίου θα εκδοθεί ο λογαριασμός και θα έχεις περιθώριο μέχρι 19-20 Απριλίου για να τον πληρώσεις.

Στο δεύτερο σου ερώτημα όχι. Θα έχεις αρνητικό υπόλοιπο δόσεων και κάθε μήνα θα χρεώνεται η δόση της κάρτας κανονικά. Δεν μπορείς να αποδεσμεύσεις το σύνολο των δόσεων κατευθείαν. Απλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Θα εχει μεχρι τελη μηνα (27-30) και οχι μεχρι 19-20 οπως αναφερετε. Τωρα αυτο βλεπω με ολα τα μαιλ στην Πειραιως, και αφορουν αγορες που εγινε αρχες/μεσα μηνα (δεν εχει σημασια ποιου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, overpower είπε

Θα εχει μεχρι τελη μηνα (27-30) και οχι μεχρι 19-20 οπως αναφερετε. Τωρα αυτο βλεπω με ολα τα μαιλ στην Πειραιως, και αφορουν αγορες που εγινε αρχες/μεσα μηνα (δεν εχει σημασια ποιου)

Ο λογαριασμός που εκδόθηκε στις 29/02, έχει ημερομηνία λήξης 19/03. 

Όλοι οι προηγούμενοι τιμολογουνται αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, megaklhs είπε

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ με έχεις καλύψει σε όλα τα ερωτήματα και εσύ φίλε μου και όλα τα άλλα παιδιά...

Η ερώτηση μου είναι ότι δηλαδή εγώ εάν σήμερα κάνω την αγορά όπως είπα και πρίν 150 ευρώ σημαίνει ότι από 1η απριλίου έως και 20-25 πχ θα πρέπει να πληρώσω την δόση μου σωστά ; Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω σήμερα την αγορά και μετά μέσα στον ίδιο μήνα να μου ζητήσουν την 1η δόση πχ...

Και επίσης φαντάζομαι ότι εάν πάω και βάλω 6 άτοκες δόσεις και μετά απο 1 εβδομάδα πάω και βάλω όλα τα λεφτά ότι γίνετε απευθείας ολική εξόφληση πιστεύω... Δεν έχω αυτό το δικαίωμα ;

Στο 1) Ναι σε κάποια φάση τον επόμενο μήνα από κάθε αγορά (με δόσεις ή όχι) εκδίδεται ο λογαριασμός που σου λέει πότε πρέπει να τον πληρώσεις. Στο internet banking σου μπορείς σίγουρα να δεις ημερομηνίες πληρωμής κτλ.

2) Εάν βάλεις περισσότερα λεφτά από αυτό που χρεώθηκε με την άτοκη δόση του μήνα, ΟΧΙ δεν σβήνονται οι επόμενες. Εάν θέλεις όντως να απελευθερώσεις το όριο της κάρτας, πρέπει να ζητήσεις ωρίμανση των μελλοντικών δόσεων από την τράπεζά σου. Είναι λίγο μπελάς και φαντάζομαι δεν το κάνουν για ψίλου πήδημα. Άλλωστε είναι άτοκες οι δόσεις, γιατί να το κάνεις; Δεν ωφελείσαι κάτι πέρα από το μηδενισμό του ορίου.

3) Η ανάληψη μετρητών, εν αντιθέσει με τις αγορές είναι έντοκη από τη μέρα της ανάληψης. Άρα 19,75% που έχει όπως είπε ένας φίλος από πάνω από την 1η μέρα. Επουδενί δεν κάνεις ανάληψη μετρητών με την πιστωτική ακριβώς για αυτό το λόγο, όπως είπαν και προηγούμενοι. Καλύτερα ζήτα overdraft στο λογ/σμό μισθοδοσίας σου ή δάνειο καταναλωτικό, πιο φθηνά είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, panostza είπε

Στο 1) Ναι σε κάποια φάση τον επόμενο μήνα από κάθε αγορά (με δόσεις ή όχι) εκδίδεται ο λογαριασμός που σου λέει πότε πρέπει να τον πληρώσεις. Στο internet banking σου μπορείς σίγουρα να δεις ημερομηνίες πληρωμής κτλ.

2) Εάν βάλεις περισσότερα λεφτά από αυτό που χρεώθηκε με την άτοκη δόση του μήνα, ΟΧΙ δεν σβήνονται οι επόμενες. Εάν θέλεις όντως να απελευθερώσεις το όριο της κάρτας, πρέπει να ζητήσεις ωρίμανση των μελλοντικών δόσεων από την τράπεζά σου. Είναι λίγο μπελάς και φαντάζομαι δεν το κάνουν για ψίλου πήδημα. Άλλωστε είναι άτοκες οι δόσεις, γιατί να το κάνεις; Δεν ωφελείσαι κάτι πέρα από το μηδενισμό του ορίου.

3) Η ανάληψη μετρητών, εν αντιθέσει με τις αγορές είναι έντοκη από τη μέρα της ανάληψης. Άρα 19,75% που έχει όπως είπε ένας φίλος από πάνω από την 1η μέρα. Επουδενί δεν κάνεις ανάληψη μετρητών με την πιστωτική ακριβώς για αυτό το λόγο, όπως είπαν και προηγούμενοι. Καλύτερα ζήτα overdraft στο λογ/σμό μισθοδοσίας σου ή δάνειο καταναλωτικό, πιο φθηνά είναι.

Στην περίπτωση πχ που εγώ  τα 150 ευρώ αντί να τα βάλω σε 6 άτοκες δόσεις και πάω σε κάποιο κατάστημα και πληρώσω επιτόπου με την κάρτα το ποσό τότε αυτά τα 150 ευρώ θα τοκιστούν και αυτά με το 20% πχ που είναι στα μετρητα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, megaklhs είπε

Στην περίπτωση πχ που εγώ  τα 150 ευρώ αντί να τα βάλω σε 6 άτοκες δόσεις και πάω σε κάποιο κατάστημα και πληρώσω επιτόπου με την κάρτα το ποσό τότε αυτά τα 150 ευρώ θα τοκιστούν και αυτά με το 20% πχ που είναι στα μετρητα ;

Πας και χρεώνεις την κάρτα με αγορά 150 ευρώ χωρίς δόσεις.

Τον επόμενο μήνα βγαίνει ο λογαριασμός και η τράπεζα σου λέει υπόλοιπο 150 πληρωτέο μέχρι τάδε του μήνα (στο λογαριασμό θα λέει πότε, το βλέπεις σίγουρα και στο internet banking).

2 επιλογές. α) πληρώνεις την ελάχιστη καταβολή (λογικά 20-30 ευρώ) η τράπεζα σε θεωρεί ενήμερο, αλλά για το υπόλοιπο ποσό που μένει, πληρώνεις τόκο 17%. Ανά πάσα στιγμή μπορείς να βάλεις μέρος ή και όλο και σταματάει να τοκίζεται. Δεν χρειάζεται να περιμένεις τον επόμενο λογαριασμό.

β) αντί να πληρώσεις μέρος του ποσού, το πληρώνεις όλο πριν την ημερομηνία λήξης όπως φαίνεται στο λογαριασμό, και δεν πληρώνεις ούτε σέντς τόκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πιστωτική στην Eurobank, ο λογαριασμός εκδίδεται κάθε 04 του μήνα. Αν εγώ σήμερα κάνω μια πληρωμή π.χ. 100 ευρώ, αυτα θα τα χρωστάω στον λογαριασμό που ΘΑ εκδοθεί 04/04 κια θα έχω προθεσμία πληρωμής 30 μέρες, δλδ μέχρι 04/05. Η πιστωτική μου δίνει "αβάντα" δλδ απο 60 έως 30 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...