Προς το περιεχόμενο

Απορίες Πιστωτικής Κάρτας


megaklhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν αξιζει και πάλι. Απο Alpha μόνο οι co-branded της Aegean αν ταξιδευεις συχνά για να μαζευεις μίλια.

Για καθημερινές συναλλαγές, π.χ. σουπερμάρκετ, καύσιμα κλπ, θα έλεγα είτε τη χρυσή της Εθνικής (δωρεάν τον πρώτο χρόνο, 60€ απο τον δεύτερο εκτος αν κάνεις πάνω απο 7,000 συναλλαγές), που συμμετέχει στο go4more και έχει π.χ. 2% στα εταιρικά Shell-EKO, 1% Σκλαβενίτη κλπ, συν ταξιδιωτική ασφάλιση είτε την YES Visa της Eurobank (30€ το χρόνο fixed) που σου δίνει 1% παντού (εκτος απο πληρωμές λογαριασμών) και 3% στα εταιρικά ΕΚΟ και 6% σε αρκετά μαγαζιά των mall της Λάμδα. Η Yes δίνει και 1% επιβράβευση ακομα και αν φορτίζεις Revolut, fyi...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Α δεν αξίζει καθόλου. Έχω την affinity τώρα που με το 2% επιστροφή βγαίνουν αρκετά ρούχα στο Massimo κάθε χρόνο αλλά με ιντρίγκαρε ο διπλασιασμός της εγγύησης και είπα να το κοιτάξω. Παραμένουμε ως έχει :)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick_souvlaki είπε

Η Alpha το λέει σε πόντους και όχι τόσο με την έννοια της επιστροφής σε ευρώ.

image.png.52932a6bfd0536670de446b15d5acfed.png

 

Με πρόλαβες αλλά νομίζω είναι λίγο μικρά τα νούμερα που λες. πχ. με 20ευρώ βενζίνη και εξαργύρωση 2000 πόντων σου γλυτώνεις σχεδόν 4 ευρώ (το ΦΠΑ)...

έχεις δικιο. Το διόρθωσα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα στην παρέα.

Για να μην ανοιγω καινούριο thread θα πω εδω την εξής απορία μου.

Έβγαλα πιστωτική της Πειραιως(μπλε classic) με πιστωτικό όριο 2000 ευρώ.

Έκανα αγορά 553,77 και 6 άτοκες όπου  βγαίνει σε 92,3 η δόση.

Σήμερα βλέπω διαθέσιμο υπόλοιπο για αγορές 984,75 αντί για 2000-553,77=1.446,23

Γνωρίζει κανείς τον λόγο?

Με πρόχειρους υπολογισμούς είναι σαν να μου κράτησε η τράπεζα δύο φορές το ποσό αγοράς.

Δηλαδή 2000-(553,77χ2)=892,46 + 92,3(μία δόση που έβαλα στην πιστωτική)=984,75

ΜΦΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Syrax είπε

Καλησπέρα στην παρέα.

Για να μην ανοιγω καινούριο thread θα πω εδω την εξής απορία μου.

Έβγαλα πιστωτική της Πειραιως(μπλε classic) με πιστωτικό όριο 2000 ευρώ.

Έκανα αγορά 553,77 και 6 άτοκες όπου  βγαίνει σε 92,3 η δόση.

Σήμερα βλέπω διαθέσιμο υπόλοιπο για αγορές 984,75 αντί για 2000-553,77=1.446,23

Γνωρίζει κανείς τον λόγο?

Με πρόχειρους υπολογισμούς είναι σαν να μου κράτησε η τράπεζα δύο φορές το ποσό αγοράς.

Δηλαδή 2000-(553,77χ2)=892,46 + 92,3(μία δόση που έβαλα στην πιστωτική)=984,75

ΜΦΧ

Έτσι λειτουργούν οι κάρτες της Πειραιώς. Εσύ θα πληρώνεις απλά το υπόλοιπο του λογαριασμού που εκδίδεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη οταν καποιος εχει οριο 2000, δικαιουνται μεχρι 1000; ειχα και εγω παλια την φοιτητικη, αλλα τωρα δεν εχω, σε εμενα οσο ηταν το οριο μπορουσα και αγοραζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω και 'γω την μπλε της Πειραιώς αρκετά χρόνια, αλλά ποτέ δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο.  Στο e-banking σου δείχνει κανονικά την πρώτη δόση της συναλλαγής; Πάρε τους τηλέφωνο, κάτι δεν έγινε σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, asdfnikos said:

Έτσι λειτουργούν οι κάρτες της Πειραιώς. Εσύ θα πληρώνεις απλά το υπόλοιπο του λογαριασμού που εκδίδεται.

Δηλαδή όταν κάνεις μια αγορά x ποσού με άτοκες δόσεις σου δεσμεύουν από την κάρτα ποσό x*2?

Δεν παίζει, κάτι άλλο πρέπει να έχει γίνει  με τον φίλο που ρωτάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το που έγινε η αγορά, μετά απο 5 λεπτά είχα μπει στο e banking να δω το διαθέσιμο που ήταν όντως 1446,23.

Μιλάω για περίπου 5 μέρες νωριτέρα.

Σήμερα έγινε αυτο που σας περιγράφω και πραγματικά με έχει μπερδέψει γιατί έχω πραγματοποιήσει μόνο αυτή την αγορά.

Αύριο θα τηλεφωνήσω ή θα περάσω από το κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω κάτι που θυμήθηκα διαβάζοντας το τελευταίο σου ποστ. Μου έχει τύχει δύο, τρεις φορές να βλέπω στο υπόλοιπο της πιστωτικής νούμερα που δεν έβγαζαν νόημα, ενώ τη μια μερα έδειχνε το κανονικό υπόλοιπο , την επόμενη έδειχνε άλλο μικρότερο ή μεγαλύτερο, χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει την κάρτα, και την μεθεπόμενη μέρα διορθωνόταν από μόνο του. Ίσως αύριο το πρωί που είναι εργάσιμη να έχει διορθωθεί. Πριν πας τράπεζα ρίξε μια ματιά στο e-banking σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, asdfnikos said:

Έτσι λειτουργούν οι κάρτες της Πειραιώς. Εσύ θα πληρώνεις απλά το υπόλοιπο του λογαριασμού που εκδίδεται.

δε παίζει αυτό το πράγμα. Τι θα πει έτσι λειτουργούν; Βγάζουν τυχαία νούμερα;

Πιθανόν να έχει γίνει λάθος, κάποια διπλοχρέωση. Ας περιμένει λίγο και να πάρει τηλέφωνο να ρωτήσει. Τα νούμερα πρέπει να έχουν λογική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, konpat είπε

Να προσθέσω κάτι που θυμήθηκα διαβάζοντας το τελευταίο σου ποστ. Μου έχει τύχει δύο, τρεις φορές να βλέπω στο υπόλοιπο της πιστωτικής νούμερα που δεν έβγαζαν νόημα, ενώ τη μια μερα έδειχνε το κανονικό υπόλοιπο , την επόμενη έδειχνε άλλο μικρότερο ή μεγαλύτερο, χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει την κάρτα, και την μεθεπόμενη μέρα διορθωνόταν από μόνο του. Ίσως αύριο το πρωί που είναι εργάσιμη να έχει διορθωθεί. Πριν πας τράπεζα ρίξε μια ματιά στο e-banking σου.

Το έχω σκεφτεί και αυτό αλλά αν είναι έτσι να βλέπουμε ότι να ναι νούμερα, καλά κρασιά😂. Σίγουρα θα το τσεκαρω αύριο πρωί. Η πρώτη δόση φαίνεται κανονικά και σήμερα έκανα και κατάθεση ολόκληρο το ποσό.

Μια άλλη ερώτηση είναι η εξής:

Όταν αναφέρει αυτόματη εξόφληση όλου του υπολοίπου της κάρτας και διαλέγεις εναν λογαριασμό, ουσιαστικά τραβάει τα χρήματα αυτόματα πριν το τέλος του μήνα ή πρέπει πάλι να βάζεις χειροκίνητα την δόση κάθε μήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα τραβάει αυτόματα (οτιδήποτε χρωστάς τον συγκεκριμένο μήνα ) την τελευταία μέρα πληρωμής  που γράφει από κάτω στις αναλυτικές πληροφορίες της κάρτας 

Επεξ/σία από konpat
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...