Προς το περιεχόμενο

Σε υπεύθυνη χρήση των τηλεπικοινωνιακών δικτύων και υπηρεσιών καλεί το Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ωραίο παιχνίδι αυτό αν και υπάρχει δωρεάν έκδοση ανάλογη στο iPad και πετάει. Από εκεί και πέρα οι εταιρίες πάροχοι ας αυξήσουν χωρητικότητα και συνδέσεις για να αντέξει το ελληνικό Ίντερνετ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ikorolis είπε

Συγνώμη φίλε μου αλλά εγώ πληρώνω για σύνδεση (COSMOTE) FTTH 100/10 ναι καλά διαβάζεις καθαρή οπτική ίνα μέχρι μέσα στο διαμέρισμα μου και από την στιγμή που ακολουθώ την πολιτική ορθής χρήσης κάνω ότι γουστάρω με αυτήν την σύνδεση που υπενθυμίζω εγώ πληρώνω έτσι δεν δέχομαι καμία υπόδειξη

ειδικά στην περίπτωση γενικής/καθολικής απαγόρευσης που θα υποχρεώσει την εταιρεία στην οποία εργάζομαι να κλείσει για 14-15 ή 30 ημέρες και θα πρέπει απομακρυσμένα να μπαίνω στην εταιρεία (κεντρικό σέρβερ ή στον δικό μου υπολογιστή) για να συνδεθώ με το πρόγραμμα λογιστικής ώστε να βγάζω τις μισθοδοσίες για να πληρωθούν οι εργαζόμενοι , να πληρώσω τους λογαριασμούς και τους προμηθευτές , κτλ

γιατί ξέρεις η πρόσβαση στο διαδίκτυο δεν είναι μόνο διασκέδαση/ψυχαγωγία είναι και για δουλειά.

αυτά από μένα

Αν κλείσει η εταιρεία αναγκαστικά δεν πληρώνεις τους εργαζόμενους.Θα πληρωθούν ενα μέρος του μισθού τους απο το κράτος και μέχρι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
20 λεπτά πριν, syma x5c-1 είπε

Αν κλείσει η εταιρεία αναγκαστικά δεν πληρώνεις τους εργαζόμενους.Θα πληρωθούν ενα μέρος του μισθού τους απο το κράτος και μέχρι εκεί.

το άλλο μέρος του μισθού τους? ποιος θα το πληρώσει? γιατί είπαν ότι ο εργοδότης δηλώνει ότι η εταιρεία κλείνει λόγω έκτακτων μέτρων

οι εργαζόμενοι θα μπουν στην πλατφόρμα για αυτό τον σκοπό (όπου λογικά θα συμπληρώσουν κάποια στοιχεία) για να πάρουν την βοήθεια

αλλά ο μισθός τους πρέπει να είναι ολόκληρος ξέρεις κανένας δεν μπορεί να ζήσει με 300 ή με 400 ή με 500 ευρώ όταν παίρνει π.χ 1000 ευρώ ή 1500 ευρώ

γιατί οι υποχρεώσεις που έχει στο σπίτι του / στην οικογένεια του είναι βάση του (συμφωνημένου βάση της σύμβασης) μισθού που παίρνει

και αυτό είναι το πρόβλημα γιατί όλοι είμαστε εργαζόμενοι ακόμα και εγώ που βγάζω τις μισθοδοσίες - πληρωμή προμηθευτών κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ότι αφορά τις ταχύτητες μέχρι τώρα τα τεστ από fast.com δείχνουν 100/10 με 1-2ms ping καλά κρατάει το δίκτυο της COSMOTE.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, freegr said:

Ωραίο παιχνίδι αυτό αν και υπάρχει δωρεάν έκδοση ανάλογη στο iPad και πετάει. Από εκεί και πέρα οι εταιρίες πάροχοι ας αυξήσουν χωρητικότητα και συνδέσεις για να αντέξει το ελληνικό Ίντερνετ 

γινονται αναβαθμισεις αλλα δεν γινονται ολα σε μια μερα δυστυχως.μεγαλο πιταρισμα ηταν και απο update fortnite.και βεβαια κανεις παροχος καμια υπηρεσια κτλ δεν εχει φτιαχτει για να ανταποκριθει σε καταστασεις εκτακτης αναγκης οχι μονο ελλαδα αλλα παντου. δυσκολο μια εταιρεια ειτε κινητης ειτε ιντερνετ να ξοδευει πορους μονιμα ωστε να μπορει να ανταπεξελθει σε full load οτααααααν χρειαστειιιιι.και στο ιντερνετ αυνηθως υπαρχουν delays παρα να μην παιζει καθολου.σιγουρα περιθωρια βελτιωσης παντα  υπαρχουν.

 

κατα τα αλλα το τι εχει γραφτει μεσα στο συγκεκριμενο θεμα ειναι απλα no comment.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ με βονταφον μεσημεροαπογευμα παρατηρώ αυξημένο πινγκ στο λολ.Του στυλ από 75-80 110-130 και το παιχνίδι έχει ένα ντιλει σα να παίζεις σε άλλο σέρβερ απομακρυνσμενο.Δεν ξέρω αν φταίει η ριτο η η βονταφον αλλά έχω φινταρει άσχημα στα τελευταία παιχνίδια(μπορεί να φταίνε και τα δάχτυλα μου για το τελευταίο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω απο προχτες σχεφτομουν οτι το Ιντρενετ γενικοτερα, εντος Ελλαδας αλλα και παγκοσμιως, δεν πρεπει να εχει ξαναζησει τετοιο φορτο..!
Ειναι μια ειδικη κατασταση..
Τι θα γινει αν φτασει στα ορια του και κρασαρει ολο αυτο;
Και αν δε διορθωνεται ευκολα;
η ολη κατασταση μετα θα γινει αφορητη.. ποσο ευκολο θα ειναι να μεινει σπιτι το μεγαλυτερο ποσοστο του κοσμου χωρις Ιντερνετ;;; Θα φρικαρουν ολοι .. και πολλοι θα αρχισουν να βγαινουν..

Οποτε θεωρω οτι αυτη τη στιγμη δε πειραζει να χασουμε λιγο σε ταχυτητες.. αρκει να δουλευει και να αντεξει τον αυξημενο φορτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ikorolis είπε

δεν με κατάλαβες...

πληρώνω για σύνδεση οπτικών ινών (FTTH) 100/10 από την στιγμή που ακολουθώ την πολιτική ορθής χρήσης από τον πάροχο μου

κανείς δεν θα μου πει πως θα την χρησιμοποιήσω και πότε

μπορώ να την χρησιμοποιήσω για δουλειά

μπορώ να την χρησιμοποιήσω για διασκέδαση/ψυχαγωγία

 

Πολύ σωστά, συμφωνώ απόλυτα, εγώ πληρώνω για σύνδεση FTTH 120/120 και θα τη χρησιμοποιώ όπως γουστάρω (αρκεί να μην περάσω τα όρια που βάζει ο παροχος)......

 

Όχι? τι όχι? 

Όταν λοιπόν ούτε εσύ ούτε εγώ θα έχουμε αυτό που πληρώνουμε, θα μαλώνουμε μεταξύ μας για το ποιος φταίει και θα τα χώνουμε στους παροχους...που όμως δεν θα μπορούν να κάνουν κάτι, γιατί αυτό είναι το δίκτυο και δεν αλλάζει (τουλάχιστον από την μια μέρα στην άλλη), τότε λοιπόν θα έρθει ο μπαμπούλας (το κράτος) και θα θέσει ΟΡΙΑ.... θα πληρώνουμε αυτά που πληρώνουμε αλλά θα μας βάλουν όριο στην κατανάλωση....

Ωραία? όχι? τότε αλλάξτε μυαλά....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται να μην πάρεις βίντεοκλήση τους συγγενείς σου, θα πάθουνε κατάθλιψη, έχουμε να τους δούμε 10 μέρες. Όσο για το online gaming και τους πιτσιρικάδες (κυρίως), τόσον καιρό παίζουνε, πως δεν ρίξανε το διαδυκτιακό οικοδομημα τόσα χρονια; Δεν ζούμε στο 2000. Άντε δωστους να διαβάσουνε μυθιστορήματα. Τι άλλο; Να διατηρησουμε τις συσκευές μας ενημερωμενες με τα τελευταία updates; Εχει να γίνει crashαρισμα παλιών συσκευών... Στο τέλος θα μας πουν να γυρίζουμε τα σώβρακα μας ανάποδα για να μην σπαταλάμε το πολύτιμο νερό και το στερουμε απο άλλους που το χρειάζονται περισσότερο.

Σοβαρά τωρα, αναμφίβολα πρέπει να είμαστε προσεκτικοι, αλλα μερικά πράγματα δεν μπορείς να τα ζητάς, ειδικά δημόσια απο τον κόσμο. Θα μπορούσαμε να βρούμε χίλιες δυο αιτίες για να υποστηρίξουμε τα εντελώς αντίθετα και να συνεισφερουμε ουσιαστικοτερα στην κοινωνία που απομονωνεται μερα με τη μερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EU warns of broadband strain as millions work from home

Brussels tells streaming companies to limit service and users to be responsible during coronavirus crisis
[...]
There are worries that domestic broadband connections, which were designed to cope only with evening surges in traffic, may not be able to handle long days of adults engaging in video conferencing and children taking online classes or logging on to play games or watch movies.

[...]
EU net neutrality laws forbid any throttling of entertainment services, such as Netflix or the games site Twitch, but a number of telecoms executives from across the continent said there was room for co-operation to safeguard the system.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2020 στις 2:43 ΜΜ, AtiX είπε

@xyvirus

Μέλι Αστήρ Σοφός 

Δοξα Οσμή Υμνος Λάμα Ερμής Ύμνος Οσμή Ύμνος Ναός

Ψυχή Ηρώ Λάμα Οσμή 

Γαλή Αστήρ Ζεύς Ίσκιος

OK..ΔΒ Σιγουράκι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2020 στις 10:41 ΜΜ, syma x5c-1 είπε

Αν κλείσει η εταιρεία αναγκαστικά δεν πληρώνεις τους εργαζόμενους.Θα πληρωθούν ενα μέρος του μισθού τους απο το κράτος και μέχρι εκεί.

ναι μακάρι να ήταν τόσο απλό, αλλά πρέπει να δουλέψει και πολύ μάλιστα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...