Προς το περιεχόμενο

Σε υπεύθυνη χρήση των τηλεπικοινωνιακών δικτύων και υπηρεσιών καλεί το Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν οι πάροχοι δεν μπορούν να δώσουν διότι πολύ απλά "δεν φτάνει για όλους" το καταλαβαίνω. Δεν το δέχομαι όμως, εξηγούμαι:
Στα σούπερ που το χαρτί και το αντισηπτικό "δεν φτάνει για όλους" άκουσα χτες τον Άδωνι να λέει για περιορισμό 3 ανά πελάτη max
Κανένα πρόβλημα και το δέχομαι αλλά θα πληρώσω 3 διότι 3 παίρνω
Στο internet πληρώνω 50, αν μπει κόφτης και μου δίνουν 3 να φροντίσουν να πληρώσω 3 για όσο διαρκέσει
Τότε το δέχομαι αλλιώς αν πληρώσω για 50 κανονικά ας κόψουν τον λαιμό τους να έχω 50

Επειδή το internet είναι υπηρεσία και δεν μπορώ να το βάλω στο καλάθι όπως τα προϊόντα δεν σημαίνει οτι πρέπει να έχει διαφορετική αντιμετώπιση

Ας μας κόψουν όλους στα 3-5mbps και ας δώσουν bandwidth εκεί που πραγματικά υπάρχει ανάγκη, κανένα πρόβλημα αλλά εγώ θα πληρώσω 3-5 αυτό τον μήνα. Πώς την είδαν δηλαδή, αν εγώ πήγαινα πάντα στο σουπερ και βάραγα 10 αντισηπτικά/οινοπνεύματα/μαντιλάκια γιατι έχω μικροβιοφοβία εδώ και χρόνια και τώρα που αν βρω να πάρω 1 θα πληρώσω κλασικά για 10 ?!!!

PS. Για όσους γράφουν για 'best effort', όταν δέχτηκα το πιο ακριβό πακέτο απο Cosmote μου είπαν ότι υπάρχει διασφάλιση ταχύτητας και αν δεν μπορέσω να πιάσω το 50άρι δεν θα κάθομαι να το πληρώνω ενώ θα πιάνω 10 και θα με βάλουν σε μικρότερο-φτηνότερο πάλι με διασφάλιση ταχύτητας, εκτός και αν αυτό ήταν να χαμε να λέγαμε

Επεξ/σία από George1tsn
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, ikorolis said:

έχω πλήρη επίγνωση του εαυτού μου σε αυτήν την ηλικία (48) που είμαι αναγνωρίζω τα λάθη μου και φροντίζω να μην τα ξανά κάνω

όπως και να σέβομαι / εκτιμώ τους συνομιλητές μου

ώστε να μην τους βάζω "ταμπέλες" ούτε να μιλάω με ειρωνικό/προσβλητικό ύφος.

κρίμα γιατί είσαι και από τους παλιούς χρήστες αυτής την ιστοσελίδας/κοινότητας

Κανείς μας δεν έχει πλήρη επίγνωση του εαυτού του αλλά ας μην πιάσουμε αυτή την κουβέντα.

Όταν αναφέρεσαι σε κοινόχρηστο (με την έννοια ότι όλοι απ' την ίδια "βρύση" πίνουμε) αγαθό με τη φράση "εγώ πληρώνω" δεν δείχνεις σεβασμό στους συνανθρώπους σου. Και μάλιστα εσύ, που λόγω της δουλειά σου θα έπρεπε να το καταλαβαίνεις αυτό.

Η ειρωνεία είναι κι αυτή τρόπος έκφρασης. Αν τη χρησιμοποίησα λάθος, συγνώμη. Το "άμυαλος" ήταν για να παραδεχθείς ότι γκρινιάζεις, δεν το εννοούσα (δεν σε ξέρω άλλωστε).

Το παλιός δεν σημαίνει πάντα και σοβαρός. Ελπίζω να εξαιρούμαι. 🙂

Στο θέμα: Πολύ βαριά το πήρες. "Μην το ξεφτιλίζετε" εννοούν, για να μπορούμε να δουλεύουμε όλοι. Δεν είναι η στιγμή να εκδικηθούμε τις κακές (μέτριες, όπως όλη η χώρα θα έλεγα εγώ) υποδομές.

Peace

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Κανείς μας δεν έχει πλήρη επίγνωση του εαυτού του αλλά ας μην πιάσουμε αυτή την κουβέντα.

Όταν αναφέρεσαι σε κοινόχρηστο (με την έννοια ότι όλοι απ' την ίδια "βρύση" πίνουμε) αγαθό με τη φράση "εγώ πληρώνω" δεν δείχνεις σεβασμό στους συνανθρώπους σου. Και μάλιστα εσύ, που λόγω της δουλειά σου θα έπρεπε να το καταλαβαίνεις αυτό.

Η ειρωνεία είναι κι αυτή τρόπος έκφρασης. Αν τη χρησιμοποίησα λάθος, συγνώμη. Το "άμυαλος" ήταν για να παραδεχθείς ότι γκρινιάζεις, δεν το εννοούσα (δεν σε ξέρω άλλωστε).

Το παλιός δεν σημαίνει πάντα και σοβαρός. Ελπίζω να εξαιρούμαι. 🙂

Στο θέμα: Πολύ βαριά το πήρες. "Μην το ξεφτιλίζετε" εννοούν, για να μπορούμε να δουλεύουμε όλοι. Δεν είναι η στιγμή να εκδικηθούμε τις κακές (μέτριες, όπως όλη η χώρα θα έλεγα εγώ) υποδομές.

Peace

θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω και να έχω επίγνωση σε ότι αφορά εμένα προσωπικά

σε ευχαριστώ.

δεν αναφέρομαι σε "κοινόχρηστο"

αναφέρομαι στην δική μου σύνδεση με το διαδίκτυο και όταν λέω δική μου το εννοώ καθώς εγώ πληρώνω για την σύνδεση οπτικών ινών FTTH 100/10 για την οποία εγγυάται η COSMOTE που μου την δίνει ότι θα έχω εγγυημένη ταχύτητα 100/10 (υπάρχει αναρτημένο στην ιστοσελίδα της και ηχογραφημένη απάντηση των εκπροσώπων της στο 13888 από την εξυπηρέτηση πελατών και τεχνική υπηρεσία τους) πριν γίνει εγκατάσταση οπτικών ινών σε όλη την πολυκατοικία όχι μόνο στο δικό μου διαμέρισμα καθώς η εγκατάσταση καλυπτόταν από την γνωστή δράση sfbb.gr.

για τα υπόλοιπα που αναφέρεις θα πω ότι συμφωνώ αποδέχομαι την συγνώμη σου , ζητάω και εγώ συγνώμη αν είπα κάτι παραπάνω

σίγουρα το "απομακρυσμένα δουλειά από το σπίτι" θα είναι μια καλή δοκιμή για την αντοχή των συστημάτων αυτό αφορά τις εταιρείες που παρέχουν συνδέσεις με το διαδίκτυο

όπως και φυσικά καλή δοκιμή θα είναι και για τις εταιρείες που θα το χρησιμοποιήσουν (εκεί μπαίνει και η εταιρεία στην οποία εργάζομαι)

καθώς ότι πάει στραβά θα έχει επίπτωση στην ζωή των εργαζομένων - προμηθευτών κτλ...φαύλος κύκλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
29 minutes ago, George1tsn said:

PS. Για όσους γράφουν για 'best effort', όταν δέχτηκα το πιο ακριβό πακέτο απο Cosmote μου είπαν ότι υπάρχει διασφάλιση ταχύτητας και αν δεν μπορέσω να πιάσω το 50άρι δεν θα κάθομαι να το πληρώνω ενώ θα πιάνω 10 και θα με βάλουν σε μικρότερο-φτηνότερο πάλι με διασφάλιση ταχύτητας, εκτός και αν αυτό ήταν να χαμε να λέγαμε

Η διασφάλιση ταχύτητας που λες είναι για το συγχρονισμό, ενώ το Best effort είναι για το throughtput.

Για να έχει κάποιος "διασφάλιση" ταχύτητας στο throughput , πληρώνει 4ψηφιο νούμερο παγίου κάθε μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να λέτε οι κωλοεταιρείες είναι όλες απαράδεκτες. Δεν μπορεί να υπάρχει πολιτική ορθής χρήσης στο δίκτυο. Μαλακίες είναι αυτά που τα έβγαλαν τώρα για να μην ξεσκεπαστεί η τεράστια απάτη τους τόσα χρόνια. Με τις γελοίες υποδομές για οπτική ίνα που τις πληρώσαμε με κρατικές επιδοτήσεις για ένα έργο που είχε υλοποίηση 2012 και ακόμα γίνεται... Το οποίο όπου λειτουργεί το καταχρεώνουν, για να βγάλουν την επένδυση που έκαναν με τα λεφτά μας. Όποιος έχει δουλέψει για τέτοιες εταιρείες με καταλαβαίνει. Μόνο οι δείκτες πωλήσεων τους ενδιαφέρει, τίποτα άλλο. Πούλα πακέτα και το aftersales ανύπαρκτο.
Αυτά τα γράφω με πλήρη γνώση των όσων έχω ζήσει μέσα στη Wind τόσα χρόνια, αλλά και φίλοι που είναι ακόμα εκεί (ήρωες).
Μη πω για τους παρόχους ηλεκτρικού, τώρα λέγεται πάροχοι ενέργειας, εκεί είναι η μεγάλη απάτη...
Με δυό λόγια πληρώσαμε για δημιουργία υποδομών, τις οποίες αφού προπληρώσαμε τις επινοικιάζουμε πανάκριβα και τελικά όταν χρειάζονται όπως τώρα δεν τις βλέπουμε...
Αν οι isp έχουν θέματα, ας επενδύανε σε περισσότερες καμπίνες και dslam στα αστικά κέντρα. Όχι με 2 κουτιά και δανεικές ρεκλέτες να την βγάζουνε, χάρις στις καστουμιές μερικών SI (έτσι λέγονται οι τεχνικοί) που ξέρουν πέντε πράγματα παραπάνω. Δέν μπορεί να έχεις δίκτυο δισσεκατομυρίων, να πληρώνεσαι αδρά σε πάγια και να μην επενδύεις στην συντήρηση και εξέλιξή του. Όταν μου προσλαμβάνεις 3 διαφορετικά τηλ. κέντρα για προώθηση πακέτων, έχεις τηλεφωνητές μέσα στα franchise μαγαζιά και προσλαμβάνεις και γελοίες εταιρείες όπως η "κόμπρα" για να πλασάρουν πόρτα πόρτα, ε δεν μπορείς να έχεις κάτω από 100 άτομα στην τεχνική υποστήριξη για τηλ και λιγότερους από 10 τεχνικούς στο δρόμο στην Αθήνα!
Άντε μην τα πάρω και βγάλω τα άπλητα τους στη φόρα, γιατί τους ξέρω καλά σαν τεχνικό, αλλά και από μαγαζί που εργαζόμουνα. Απατεώνες είναι, και παίζουν με νομοθεσίες επειδή το κοινό τρώει κουτόχορτό ή απλά δεν ενημερώνεται και ζητάει βλακείες χάνοντας την ουσία.

  • Like 2
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, ikorolis said:

αναφέρομαι στην δική μου σύνδεση με το διαδίκτυο και όταν λέω δική μου το εννοώ καθώς εγώ πληρώνω για την σύνδεση οπτικών ινών FTTH 100/10 για την οποία εγγυάται η COSMOTE που μου την δίνει ότι θα έχω εγγυημένη ταχύτητα 100/10 (υπάρχει αναρτημένο στην ιστοσελίδα της και ηχογραφημένη απάντηση των εκπροσώπων της στο 13888 από την εξυπηρέτηση πελατών και τεχνική υπηρεσία τους) πριν γίνει εγκατάσταση οπτικών ινών σε όλη την πολυκατοικία όχι μόνο στο δικό μου διαμέρισμα καθώς η εγκατάσταση καλυπτόταν από την γνωστή δράση sfbb.gr.

Επειδή τα πράγματα είναι "εν βρασμώ", Θα περίμενα να δω πώς θα φερθεί η Cosmote αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα. Κάτι πρέπει να δώσουν κι αυτοί, δεν διαφωνώ. Απλώς η προτροπή "ήρεμα με το Internet", μου φαίνεται λογική αυτή τη στιγμή. Βλέπεις πώς συμπεριφέρονται κάποιοι στα sm κλπ...

12 minutes ago, ikorolis said:

σίγουρα το "απομακρυσμένα δουλειά από το σπίτι" θα είναι μια καλή δοκιμή για την αντοχή των συστημάτων αυτό αφορά τις εταιρείες που παρέχουν συνδέσεις με το διαδίκτυο

Και μια ευκαιρία για εξέλιξη ελπίζω. Όπως οι κάρτες με την κρίση π.χ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Επειδή τα πράγματα είναι "εν βρασμώ", Θα περίμενα να δω πώς θα φερθεί η Cosmote αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα. Κάτι πρέπει να δώσουν κι αυτοί, δεν διαφωνώ. Απλώς η προτροπή "ήρεμα με το Internet", μου φαίνεται λογική αυτή τη στιγμή. Βλέπεις πώς συμπεριφέρονται κάποιοι στα sm κλπ...

Και μια ευκαιρία για εξέλιξη ελπίζω. Όπως οι κάρτες με την κρίση π.χ. 

το έζησα το προηγούμενο Σαββατοκύριακο που πήγα εδώ στο Παγκράτι για να μην βγει η ηλικιωμένη η μητέρα μου σε κάμποσα ΣΜ και κρεοπωλεία και ειλικρινά έφριξα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη που πεταγομαι σαν την φουτσα..............

μετα απο παρα πολλαααα χρονια ηρθε το vdsl στα 100

σκεφτειτε οτι μενω Κορυδαλλο(εξω) και πέρναμε νετ απο Αγια Βαρβαρα,κατασταση δραμα............

στις 16-1 ηρθε το 100αρι και ολα καλα,μαλιστα κλειδωνει στα 110 με 11 upload.........

δε θα με χαλαγε για λιγους μηνες να γυρισω πισω στην adsl εποχη για το γενικο καλο........

ακομα και να πληρωσω 1-2 λογαριασμους ετσι, χωρις να εχω την κατοσταρα..........

μονο ολοι μαζι μπορουμε να κανουμε κατι..............

φιλικα Αλεξανδρος...........

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mhlogiatros είπε

Φιλικα ας σε γυριζουν σε adsl και ουδέν μονιμότερον του προσωρινου :P

περα απο την πλακα ξερεις ποσα χρονια ειμουν με νετ για φαπες???????

εχω μαθει σε μουφα νετ οποτε.............δε θα μου φανει περιεργο.........

περιεργο μου φαινεται το vdsl στα 110

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, maarinos είπε

Λίγο ακόμα και θα τερματίσουμε

1778812272_GR-IX2020_03.04153GBPS.png.1a2ee1a7356f8cfaf79f6fc6aaf123a1.png

πολυ καλο...

υπαρχει κατι αντιστοιχο και για τις ευρωπαικες χωρες...?

θα μπορουσα να δω π.χ για την γερμανια τι γινεται τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Με Νοva έχω κάποια προβληματάκια. Κάποιες σελίδες αργούν να φορτώσουν, κάποια κολληματάκια σε βίντεο αλλά σε γενικές γραμμές όχι κάτι το ενοχλητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, alphay είπε

Με Νοva έχω κάποια προβληματάκια. Κάποιες σελίδες αργούν να φορτώσουν, κάποια κολληματάκια σε βίντεο αλλά σε γενικές γραμμές όχι κάτι το ενοχλητικό.

και εγω με νοβα και κανενα προβλημα............

μηπως ειναι οι σερβερ που μπαινεις?????

φαντασου στο ftp speed test της forthnet κατεβαζω με 12.5 ΜΒs

Επεξ/σία από alexcrx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...