Προς το περιεχόμενο

Σε υπεύθυνη χρήση των τηλεπικοινωνιακών δικτύων και υπηρεσιών καλεί το Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
37 minutes ago, Basil G said:

Με τις γελοίες υποδομές για οπτική ίνα που τις πληρώσαμε με κρατικές επιδοτήσεις για ένα έργο που είχε υλοποίηση 2012 και ακόμα γίνεται... Το οποίο όπου λειτουργεί το καταχρεώνουν, για να βγάλουν την επένδυση που έκαναν με τα λεφτά μας.

Όχι, για το μόνο που πήραν επιδότηση οι πάροχοι είναι το RURAL και θα πάρουν και για το καινούριο UFBB πρόγραμμα. Όλες οι ίνες που έχουν ρίξει στα αστικά κέντρα είναι δικά τους λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, alexcrx είπε

και εγω με νοβα και κανενα προβλημα............

μηπως ειναι οι σερβερ που μπαινεις?????

Δεν νομίζω ότι θέμα με σέρβερς σε σελίδες όπως το Youtube, Twitch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, George1tsn είπε

Αν οι πάροχοι δεν μπορούν να δώσουν διότι πολύ απλά "δεν φτάνει για όλους" το καταλαβαίνω. Δεν το δέχομαι όμως, εξηγούμαι:
Στα σούπερ που το χαρτί και το αντισηπτικό "δεν φτάνει για όλους" άκουσα χτες τον Άδωνι να λέει για περιορισμό 3 ανά πελάτη max
Κανένα πρόβλημα και το δέχομαι αλλά θα πληρώσω 3 διότι 3 παίρνω
Στο internet πληρώνω 50, αν μπει κόφτης και μου δίνουν 3 να φροντίσουν να πληρώσω 3 για όσο διαρκέσει
Τότε το δέχομαι αλλιώς αν πληρώσω για 50 κανονικά ας κόψουν τον λαιμό τους να έχω 50

Επειδή το internet είναι υπηρεσία και δεν μπορώ να το βάλω στο καλάθι όπως τα προϊόντα δεν σημαίνει οτι πρέπει να έχει διαφορετική αντιμετώπιση

Ας μας κόψουν όλους στα 3-5mbps και ας δώσουν bandwidth εκεί που πραγματικά υπάρχει ανάγκη, κανένα πρόβλημα αλλά εγώ θα πληρώση 3-5 αυτό τον μήνα. Πώς την είδαν δηλαδή, αν εγώ πήγαινα πάντα στο σουπερ και βάραγα 10 αντισηπτικά/οινοπνεύματα/μαντιλάκια γιατι έχω μικροβιοφοβία εδώ και χρόνια και τώρα που αν βρω να πάρω 1 θα πληρώσω κλασικά για 10 ?!!!

PS. Για όσους γράφουν για 'best effort', όταν δέχτηκα το πιο ακριβό πακέτο απο Cosmote μου είπαν ότι υπάρχει διασφάλιση ταχύτητας και αν δεν μπορέσω να πιάσω το 50άρι δεν θα κάθομαι να το πληρώνω ενώ θα πιάνω 10 και θα με βάλουν σε μικρότερο-φτηνότερο πάλι με διασφάλιση ταχύτητας, εκτός και αν αυτό ήταν να χαμε να λέγαμε

δυστυχώς δεν θα πάει σε όσους έχουν μόνο ανάγκη θα πάει και στους παρόχους που πετάνε χαρταετό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, ThReSh said:

Όχι, για το μόνο που πήραν επιδότηση οι πάροχοι είναι το RURAL και θα πάρουν και για το καινούριο UFBB πρόγραμμα. Όλες οι ίνες που έχουν ρίξει στα αστικά κέντρα είναι δικά τους λεφτά.

Δεν αλλάζει κάτι αυτό,  δηλαδί δεν είναι κλέφτες, είναι λιγότερο κλέφτες και απατεώνες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
16 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Όχι, για το μόνο που πήραν επιδότηση οι πάροχοι είναι το RURAL και θα πάρουν και για το καινούριο UFBB πρόγραμμα. Όλες οι ίνες που έχουν ρίξει στα αστικά κέντρα είναι δικά τους λεφτά.

ξέχασες την επιδότηση της δράσης sfbb.gr για εγκατάσταση οπτικών ινών μέσα στα ακίνητα/διαμερίσματα

δεν νομίζω να μην τους πληρώνει για τους 24 μήνες

ειδικά αν κρίνω από την πολυκατοικία μου η οποία έχει 20 διαμερίσματα και έβαλαν όλα εγκατάσταση οπτικών ινών (εφόσον εγκαταστάθηκε στην πολυκατοικία  από τα οποία παίρνουν την επιδότηση από την δράση sfbb.gr επί 20.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Basil G said:

Δεν αλλάζει κάτι αυτό,  δηλαδί δεν είναι κλέφτες, είναι λιγότερο κλέφτες και απατεώνες....

Το σχόλιο μου αφορούσε κάτι συγκεκριμένο, το ανέφερα για να συνεχίζεται η συγκεκριμένη ράδιο αρβύλα.

2 minutes ago, ikorolis said:

ξέχασες την επιδότηση της δράσης sfbb.gr για εγκατάσταση οπτικών ινών μέσα στα ακίνητα/διαμερίσματα

Η επιδότηση είναι στους συνδρομητές εκεί, ενώ σε αυτά που ανέφερα άμεσα στον πάροχο.

Κοινώς ΑΝ την αξιοποιήσουν την παίρνει ο πάροχος κι όπως είδαμε σε άρθρο εφημερίδας, μέχρι πέρσι ήταν τραγικά χαμηλή η συμμετοχή.

Και προφανώς επιδοτείται το πάγιο μόνο κι η εγκατάσταση στο σπίτι, όχι το σκάψιμο των δρόμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Το σχόλιο μου αφορούσε κάτι συγκεκριμένο, το ανέφερα για να συνεχίζεται η συγκεκριμένη ράδιο αρβύλα.

Η επιδότηση είναι στους συνδρομητές εκεί, ενώ σε αυτά που ανέφερα άμεσα στον πάροχο.

Κοινώς ΑΝ την αξιοποιήσουν την παίρνει ο πάροχος κι όπως είδαμε σε άρθρο εφημερίδας, μέχρι πέρσι ήταν τραγικά χαμηλή η συμμετοχή.

Και προφανώς επιδοτείται το πάγιο μόνο κι η εγκατάσταση στο σπίτι, όχι το σκάψιμο των δρόμων.

λες το σκάψιμο του δρόμου/πεζοδρομίου κτλ να τα κάνουν από την δική τους τσέπη

συγνώμη αλλά έχω τις επιφυλάξεις μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, ikorolis said:

λες το σκάψιμο του δρόμου/πεζοδρομίου κτλ να τα κάνουν από την δική τους τσέπη

συγνώμη αλλά έχω τις επιφυλάξεις μου

Ναι το κάνουν, αν έχεις πηγές/links μπορείς να τα δώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Ναι το κάνουν, αν έχεις πηγές/links μπορείς να τα δώσεις.

δεν έχω πηγή/links και δυστυχώς δεν έχω δει και τον ιδιώτη εργολάβο της VODAFONE που έκανε τα σκαψίματα στον δρόμο/πεζοδρόμιο αυτές τις ημέρες εδώ στην περιοχή (έχουν παγώσει τις εργασίες) προφανώς λόγω του έκτακτου γεγονότος αν τελειώσει το όλο θέμα επειδή έχει αφήσει εκκρεμότητες στην περιοχή θα τον ρωτήσω να μου πει με στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό η Vodafone έχει φροντίσει όλες οι συνδέσεις της στους αγίους Θεοδώρους Κορινθίας να είναι για δεύτερο 24ωρο χωρίς τηλέφωνο και internet. Ούτε βιντεοκλησεις, ούτε ψυχαγωγία, ούτε τίποτα. Σήματα καπνού για την τηλεργασια και είμαστε μια χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, ikorolis said:

δεν έχω πηγή/links και δυστυχώς δεν έχω δει και τον ιδιώτη εργολάβο της VODAFONE που έκανε τα σκαψίματα στον δρόμο/πεζοδρόμιο αυτές τις ημέρες εδώ στην περιοχή (έχουν παγώσει τις εργασίες) προφανώς λόγω του έκτακτου γεγονότος αν τελειώσει το όλο θέμα επειδή έχει αφήσει εκκρεμότητες στην περιοχή θα τον ρωτήσω να μου πει με στοιχεία.

No offense, αλλά πιο ράδιο αρβύλα δεν παίζει. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ikorolis said:

δεν έχω πηγή/links και δυστυχώς δεν έχω δει και τον ιδιώτη εργολάβο της VODAFONE που έκανε τα σκαψίματα στον δρόμο/πεζοδρόμιο αυτές τις ημέρες εδώ στην περιοχή (έχουν παγώσει τις εργασίες) προφανώς λόγω του έκτακτου γεγονότος αν τελειώσει το όλο θέμα επειδή έχει αφήσει εκκρεμότητες στην περιοχή θα τον ρωτήσω να μου πει με στοιχεία.

Ενδιαφέρον να μάθουμε διότι στα έργα αυτά ανακατεύονται και οι δήμοι, λόγω των πεζοδρομίων. Είναι και ένας λόγος που καθυστερούσαν πολλές φορές βλάβες, λόγω αδειών από δήμο, κόστος έργου κτλ. Αλλά έργα τέτοιας κλήμακας, νομικά πρέπει να γίνονται από τον ΟΤΕ, οπότε πιθανότατα να υπάρχει επίβλεψη κρατικού φορέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, ThReSh είπε

No offense, αλλά πιο ράδιο αρβύλα δεν παίζει. 😛

καμία αντίρρηση εννοείται ότι θα γίνει με επίσημο τρόπο έγγραφο ή ιστοσελίδα που να το αποδεικνύει

19 λεπτά πριν, Basil G είπε

Ενδιαφέρον να μάθουμε διότι στα έργα αυτά ανακατεύονται και οι δήμοι, λόγω των πεζοδρομίων. Είναι και ένας λόγος που καθυστερούσαν πολλές φορές βλάβες, λόγω αδειών από δήμο, κόστος έργου κτλ. Αλλά έργα τέτοιας κλήμακας, νομικά πρέπει να γίνονται από τον ΟΤΕ, οπότε πιθανότατα να υπάρχει επίβλεψη κρατικού φορέα.

Δεν μπορεί να εμπλακεί ο (OTE) COSMOTE γιατί δεν επηρεάζει την υπάρχουσα εγκατάσταση του υφιστάμενου (χάλκινου) τηλεφωνικού δικτύου που υπάρχει μέσα στα ακίνητα/πολυκατοικίες συνήθως γίνεται εξωτερική εγκατάσταση των καλωδίων οπτικών ινών και του ανάλογου εξοπλισμού

Θα είχε πιθανόν συνδρομή σε εγκαταστάσεις που πιθανόν να χρησιμοποιούσαν τους υφιστάμενους σωλήνες που περνάνε τα καλώδια του υφιστάμενου χάλκινου τηλεφωνικού δικτύου μην τυχόν γίνει ζημία

Η μόνη συνδρομή που είχε ο (OTE) COSMOTE στην πολυκατοικία μου ήταν απλά για να μετατρέψει τις υπάρχουσες τηλεφωνικές συνδέσεις/διαδικτύου με τα νέα δεδομένα εφόσον ήταν ο ίδιος πάροχος σύνδεσης.

Αυτό που θα έπρεπε να απασχολεί είναι η ευκολία που παίρνουν άδειες για σκαψίματα στους δρόμους/πεζοδρόμια όταν "άλλη" ιδιωτική εταιρεία δυσκολεύεται.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, Basil G said:

Αλλά έργα τέτοιας κλήμακας, νομικά πρέπει να γίνονται από τον ΟΤΕ, οπότε πιθανότατα να υπάρχει επίβλεψη κρατικού φορέα.

Όχι απαραίτητα, υπάρχουν περιοχές Vectoring αλλά και FTTH που έχουν αναλάβει οι Wind και Voda.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...