Προς το περιεχόμενο

Σε υπεύθυνη χρήση των τηλεπικοινωνιακών δικτύων και υπηρεσιών καλεί το Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, dterzakis είπε

Κάποιοι είστε τελείως τραγικοί! Μα εντελώς όμως..

Ναι είναι δικό σας το Internet και σας θίξανε τα δικαιώματα σας. Για έναν μήνα, μην και χαλάσει το άσκοπο ratio σας στον Tracker ή μην και δεν κατεβάσετε ότι τελευταία ταινία υπάρχει που δεν θα την δείτε και ποτέ. Σαν τους άλλους εδώ μέσα που στα δωρεάν απεριόριστα της Cosmote λέγαν με καμάρι ότι κατέβασαν 2+ Terra από τα mobile data.

Οι υποδομές είναι αυτές που είναι και σε καμία χώρα δεν είναι φτιαγμένες να σηκώνουν 100% όλων των γραμμών ταυτόχρονα. Κανένα δίκτυο δεν είναι φτιαγμένο έτσι, όποιος δεν μπορεί να το καταλάβει, σε τεχνολογικό φόρουμ είμαστε, ας διαβάσει κανένα άρθρο για την τεχνολογία των δικτύων.

Ακόμα και σε αυτή την κατάσταση επιμένετε μερικοί με την επαναστατική καραμέλα "το πληρώνω και θα το κάνω ότι θέλω". Ε δεν είστε μάγκες, μαλάκες παρτάλια είστε. Μακάρι να έρθει το data cap μια ώρα αρχύτερα, όπως υπάρχει στις περισσότερες χώρες να τελειώνουμε.

Αυτά.
Ban, διαγραφή και pm μίσους ευπρόσδεκτα (όχι ότι θα ασχοληθώ).

Συγνώμη φίλε μου αλλά εγώ πληρώνω για σύνδεση (COSMOTE) FTTH 100/10 ναι καλά διαβάζεις καθαρή οπτική ίνα μέχρι μέσα στο διαμέρισμα μου και από την στιγμή που ακολουθώ την πολιτική ορθής χρήσης κάνω ότι γουστάρω με αυτήν την σύνδεση που υπενθυμίζω εγώ πληρώνω έτσι δεν δέχομαι καμία υπόδειξη

ειδικά στην περίπτωση γενικής/καθολικής απαγόρευσης που θα υποχρεώσει την εταιρεία στην οποία εργάζομαι να κλείσει για 14-15 ή 30 ημέρες και θα πρέπει απομακρυσμένα να μπαίνω στην εταιρεία (κεντρικό σέρβερ ή στον δικό μου υπολογιστή) για να συνδεθώ με το πρόγραμμα λογιστικής ώστε να βγάζω τις μισθοδοσίες για να πληρωθούν οι εργαζόμενοι , να πληρώσω τους λογαριασμούς και τους προμηθευτές , κτλ

γιατί ξέρεις η πρόσβαση στο διαδίκτυο δεν είναι μόνο διασκέδαση/ψυχαγωγία είναι και για δουλειά.

αυτά από μένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Mhlogiatros said:

H forthnet εχει ηδη θεμα διασυνδεσης τοσες μερες ;;

Από ότι φαίνεται είναι αρκετά άσχημα τα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αποφεύγουμε, όσο το δυνατό, τη χρήση διαδικτυακών υπηρεσιών ψυχαγωγίας κατά τις ώρες αιχμής, δηλαδή από τις 09:00 το πρωί ως τις 6:00 το απόγευμα."

Από την στιγμή που λένε ότι πρέπει να μείνουμε μέσα πρέπει να περνάει κάπως η ώρα και πέρα από τα βιβλία δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλές εναλλακτικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δε θα μάθουμε ποτέ να σκεφτόμαστε το σύνολο και όχι τον εαυτό μας αποκλειστικά.
Λυπάμαι, που παρά τα όσα συμβαίνουν, δε θέλουμε να αλλάξουμε νοοτροπία. 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Συγνώμη φίλε μου αλλά εγώ πληρώνω για σύνδεση (COSMOTE) FTTH 100/10 ναι καλά διαβάζεις καθαρή οπτική ίνα μέχρι μέσα στο διαμέρισμα μου και από την στιγμή που ακολουθώ την πολιτική ορθής χρήσης κάνω ότι γουστάρω με αυτήν την σύνδεση που υπενθυμίζω εγώ πληρώνω έτσι δεν δέχομαι καμία υπόδειξη

ειδικά στην περίπτωση γενικής/καθολικής απαγόρευσης που θα υποχρεώσει την εταιρεία στην οποία εργάζομαι να κλείσει για 14-15 ή 30 ημέρες και θα πρέπει απομακρυσμένα να μπαίνω στην εταιρεία (κεντρικό σέρβερ ή στον δικό μου υπολογιστή) για να συνδεθώ με το πρόγραμμα λογιστικής ώστε να βγάζω τις μισθοδοσίες για να πληρωθούν οι εργαζόμενοι , να πληρώσω τους λογαριασμούς και τους προμηθευτές , κτλ

γιατί ξέρεις η πρόσβαση στο διαδίκτυο δεν είναι μόνο διασκέδαση/ψυχαγωγία είναι και για δουλειά.

αυτά από μένα

Ειλικρινά θεωρείς ότι το σχόλιο μου πήγαινε στην χρήση που αναφέρεσαι;
Αντίθετα, επειδή πλέον προκύπτουν τέτοιες ανάγκες σαν και την δική σου αυτήν την περίοδο, γίνεται όλη η συζήτηση να μετριάσουμε άλλες παλαιότερες συνήθειες..

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πέρα απο την δουλειά που είμαι απο το σπίτι πλέον δεν κάθομαι στο PC, η δικιά μου επειδή δεν δουλεύει με τον κορονοιο ήρθε σπίτι μου για λίγο καιρό οπότε armored warfare γιοκ,σειρές γιοκ, ταινίες γιοκ, τσο.....βιντεάκια γιοκ άντε να βάλουμε κανα τραγούδι απο youtube.

  

15 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Συγνώμη φίλε μου αλλά εγώ πληρώνω για σύνδεση (COSMOTE) FTTH 100/10 ναι καλά διαβάζεις καθαρή οπτική ίνα μέχρι μέσα στο διαμέρισμα μου και από την στιγμή που ακολουθώ την πολιτική ορθής χρήσης κάνω ότι γουστάρω με αυτήν την σύνδεση που υπενθυμίζω εγώ πληρώνω έτσι δεν δέχομαι καμία υπόδειξη

ειδικά στην περίπτωση γενικής/καθολικής απαγόρευσης που θα υποχρεώσει την εταιρεία στην οποία εργάζομαι να κλείσει για 14-15 ή 30 ημέρες και θα πρέπει απομακρυσμένα να μπαίνω στην εταιρεία (κεντρικό σέρβερ ή στον δικό μου υπολογιστή) για να συνδεθώ με το πρόγραμμα λογιστικής ώστε να βγάζω τις μισθοδοσίες για να πληρωθούν οι εργαζόμενοι , να πληρώσω τους λογαριασμούς και τους προμηθευτές , κτλ

γιατί ξέρεις η πρόσβαση στο διαδίκτυο δεν είναι μόνο διασκέδαση/ψυχαγωγία είναι και για δουλειά.

αυτά από μένα

εσείς οι λογιστές τρώτε μανίκι με όλα αυτά, τα βλέπω απο τη μάνα μου που έχει την ευθύνη για τόσο κόσμο και δεν μπορεί να έχει συναλλαγές.

Επεξ/σία από georgepppo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Από την στιγμή που έχεις χαλκό μόνο το 10% θα είναι το Upload σου, αλλιώς θα αρχίσεις να χάνεις απο το Download σου. Για FTTH είναι 1:1 η αναλογία down/up.

Λάθος - ποιος στο λέει αυτό? Ο μόνος λόγος που δεν δίνουν καλύτερο upload είναι ώστε να πουλάνε πανάκριβα business πακέτα.

Το upload είναι τουλάχιστον στο 10% λόγω κανόνων της ΕΕΤΤ.

Έπειτα, εγώ δεν μίλησα για FTTH. Η αναλογία που έδωσα ήταν 100/50, που την επιτρέπει το VDSL2 που δουλεύει με χαλκό από την καμπίνα μέχρι το σπίτι.

Δες τα profiles του VDSL (τα 17a και 35b χρησιμοποιούμε) για να καταλάβεις τι ταχύτητες μπορεί να προσφέρει η τεχνολογία: https://en.wikipedia.org/wiki/VDSL#Profiles

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια, να το ρίξουμε στο πλέξιμο τόσες εβδομάδες; Μήπως να αρπάξουμε καμία κιθάρα να γρατζουνάμε; Να βάλουμε φωτιά στα ρούτερ και να κάτσουμε όλοι δίπλα να λέμε ιστορίες; 

Αυτά είναι ξεφτιλίκια. Τόσα χρόνια ο Έλληνας πληρώνει τα κέρατα του για να το internet, επενδύσεις για αναβάθμιση του δικτύου με το σταγονόμετρο και καταλήγουμε σε γελοίες ανακοινώσεις να αποφεύγουμε την "άσκοπη χρήση" του internet γιατί οι υποδομές είναι της λούτσας.

 

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, xyvirus είπε

Και λίγα λες εμείς τι κάνουμε; 

Ότι κάνουμε και στο άλλο θέμα με το πρόστιμο στην Apple για αθέμιτο ανταγωνισμό... κράζουμε, κοροϊδεύουμε και οριώμαστε, αλλά αφήνουμε τις εδώ εταιρίες επικοινωνίας να συνεννοούνται για τους τιμοκαταλόγους τους...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν που θα πηγαίναμε στον Άρη για αποικισμό. Εδώ ένα Ίντερνετ δεν μπορούν να φτιάξουν. Συνεχίζω να χρησιμοποιώ το ιντερνετ όπως και πριν.

Τετελεσμένες ενέργειες δεν γίνονται αποδεκτές από κανέναν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Poor Forthnet...

τι έχει πάθει η forthnet? δεν έχω κάνει κάτι απαιτητικό μαζί της αυτές τις μέρες, αλλά καλά μου φαίνεται να πηγαίνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, dterzakis είπε

Κάποιοι είστε τελείως τραγικοί! Μα εντελώς όμως..

Ναι είναι δικό σας το Internet και σας θίξανε τα δικαιώματα σας. Για έναν μήνα, μην και χαλάσει το άσκοπο ratio σας στον Tracker ή μην και δεν κατεβάσετε ότι τελευταία ταινία υπάρχει που δεν θα την δείτε και ποτέ. Σαν τους άλλους εδώ μέσα που στα δωρεάν απεριόριστα της Cosmote λέγαν με καμάρι ότι κατέβασαν 2+ Terra από τα mobile data.

Οι υποδομές είναι αυτές που είναι και σε καμία χώρα δεν είναι φτιαγμένες να σηκώνουν 100% όλων των γραμμών ταυτόχρονα. Κανένα δίκτυο δεν είναι φτιαγμένο έτσι, όποιος δεν μπορεί να το καταλάβει, σε τεχνολογικό φόρουμ είμαστε, ας διαβάσει κανένα άρθρο για την τεχνολογία των δικτύων.

Ακόμα και σε αυτή την κατάσταση επιμένετε μερικοί με την επαναστατική καραμέλα "το πληρώνω και θα το κάνω ότι θέλω". Ε δεν είστε μάγκες, μαλάκες παρτάλια είστε. Μακάρι να έρθει το data cap μια ώρα αρχύτερα, όπως υπάρχει στις περισσότερες χώρες να τελειώνουμε.

Αυτά.
Ban, διαγραφή και pm μίσους ευπρόσδεκτα (όχι ότι θα ασχοληθώ).

Την επόμενη φορά που θα έρθει ο λογαριασμός σου... πρώτα σκέψου αν αυτά που πληρώνεις αντιστοιχούν σε αυτά που σου παρέχουν, μετά σύγκρινε με άλλες ευρωπαϊκές χώρες τις τιμές και τις υπηρεσίες που προσφέρουν και τέλος σκέψου τι σημαίνει για την τσέπη σου αυτό το data cap και αν σου φαίνεται λογικό να σου περιορίσουν κάτι μόνο και μόνο για να στο χρεώσουν αργότερα ως έξτρα πακέτο...

τραγικοί εεεε... αλήθεια??? Για ξανά σκέψου ποιός είναι τι...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...