Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Ε ναι μην μπλεξουμε με αλλα πραγματα  ας  το κρατησουμε απλο .

Καταλαβα. Απολυτα σεβαστο. Θα ριξω κι εγω μια ματια και θα σου στειλω π.μ. Αν κι εγω ειμαι υπερμαχος των ξεχωριστων κομματιων..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Ασε το συστημα  στοχευσης εσυ και προτεινε  επειδη το εχεις το θεμα , κανα soundbar να παρω με το ps5  με  budget  max 1000.

Σατανά, μη ξύνεις πληγές, κρατάω το gaming setup σε ξεχωριστό δωμάτιο και όχι στο σαλόνι (όσο προλάβω - πριν γίνει κατάληψη από κάποιο βρέφος)

Στην λίστα μου είναι αποθηκευμένη η Sonos PlayBar. Αν ήμουν για soundbar αυτή θα αγόραζα τώρα. Δεν έχω κάτσει να την ακούσω αναλυτικά, αλλά εμπιστεύομαι την Sonos στις υλοποιήσεις τις.

Για τις JBL μπάρες "γενικά" λένε καλά λόγια αλλά είναι απλά ένα "brand" της Harman η οποία (πλέον) είναι Samsung. Επίσης έχω αλλεργία σε soundbars που έχουν πολλά "features" τύπου 9.1 και super duper Dolby κλπ. Δεν μπορώ να εμπιστευτώ τις υλοποιήσεις ενός brand που βγάζει προϊόντα για όλα τα γούστα, από φθηνά consumer μέχρι "pro". Είναι σαν τα bluetooth ηχεία/ακούστικα με το brand της "Marshall" . Η ίδια εταιρία βγάζει τα ακουστικά της adidas αλλά αν τα βάλεις δίπλα δίπλα ο καταναλωτής θα επιλέξει αυτά με το λογότυπο της Marshall επειδή "δεν την ξέρεις την Marshall? βγάζει και ενισχυτές" 😂

Υπόψιν οτι η PlayBar δεν έχει HDMI (arc) connection. Έχει optical βέβαια, όλες οι TV έχουν optical out. Άρα το setup είναι PS5 -> HDMI στη TV -> Optical out στη PlayBar. Τώρα οι καινούριες TVs να αρχίσουν να κυκλοφορούν χωρίς optical out το κόβω κομματάκι δύσκολο. Οι κονσόλες το κόβουν γιατί οκ - σου λέει οτι έχει η TV σου Optical out , δεν θα κάτσω να ασχοληθώ πολύ με τον κάθε EuphangeL που παίζει σε gaming monitor αντί για TV. Στη προηγούμενη γενιά είπαν αν θες τέτοιο setup πάρε PS4 Pro. Πλάκα θα 'χει να έχουν optical out μόνο στην έκδοση με blu-ray του PS5 και να αναγκαστώ να πάρω την γκουμούτσα μόνο για αυτό το λόγο.

Επεξ/σία από EuphangeL
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, jokul7 είπε

Δεν έχω καταλάβει, απαγορεύεται να παίξεις τα ψηφιακά σου παιχνίδια στο PS5 με blu ray; Το ερώτημα είναι, αν η διαφορά είναι μόνο 50 ευρώ (που αποκλείεται να είναι), γιατί να μην πάρεις το blu ray PS5 και να έχεις στα επόμενα 7 χρόνια και αυτή την επιλογή!

Αποκλείεται να έχουν διαφορά μόνο 50Ε έτσι θα σκότωνε το digital , λογικά θα είναι 400Ε και 500Ε  αντίστοιχα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Daredevil είπε

Καλά ας αράξει ο φίλος, σιγά μην κάνανε και espionage στην Sony, business as usual. Ενδιαφέρουσα προοπτική πάντως, θα μπορούσε να πεις ότι η Sony έβαλε έναν εργαζόμενο της να κάνει "leak" στον 4chan για να ψαρώσει η MS και να κάνει και καλά leak στο twitter. Τέσπα μάλλον την άλλη βδομάδα οι τιμές από την Sony, ακριβώς δύο μήνες πριν το λανσάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 minutes ago, Daredevil said:

Δηλαδή:

α) Η MS παρουσίασε την κονσόλα ακριβώς την ημέρα που νόμιζε ότι θα την παρουσιάσει η Sony για να βρεθεί σε πλεονεκτική θέση ανακοινώνοντας πρώτη τιμές

και

β) η Sony είναι σε πλεονεκτική θέση γιατί ανάγκασε την MS να ξεδιπλώσει το σχέδιο της πρόωρα, ενώ η ίδια το κρατάει κρυφό και θα ανακοινώσει δεύτερη τιμές.

Double standards; Ή το ένα θα ισχύει ή το άλλο. Είτε είσαι σε πλεονεκτική θέση γιατί ανακοινώνεις πρώτος τιμές, είτε γιατί ανακοινώνεις δεύτερος. Και τα δύο μαζί δεν μπορεί να ισχύουν.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 οι τιμές μαζί με το S και καλά έγιναν leak 1 εβδομάδα νωρίτερα, το σχέδιο σύμφωνα με τον Phill ήταν γα την επόμενη εβδομάδα. Οπότε εκεί κολλάει το 1.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, Daredevil said:

 οι τιμές μαζί με το S και καλά έγιναν leak 1 εβδομάδα νωρίτερα, το σχέδιο σύμφωνα με τον Phill ήταν γα την επόμενη εβδομάδα. Οπότε εκεί κολλάει το 1.

Σύμφωνοι.

Ο αρθρογράφος λέει ότι η Sony παίζει μπάλα μόνη της γιατί κρατάει το σχέδιό της κρυφό. Δηλαδή όποιος αποκαλύπτει το σχέδιο του πριν τον αντίπαλο είναι σε μειονεκτική θέση, σωστά;

Επομένως γιατί η MS σκοτώθηκε να παρουσιάσει το σχέδιο της πριν την Sony; Δεν έχουν οικονομολόγους της θεωρίας παιγνίων στην MS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα ειναι βλακειες εγω πιστευω . Δηλαδη μ αυτη την λογικη θα φταναμε στην κυκλοφορια και οι μεν θα φοβοντουσαν τους δε και δεν θα ανακοινωναν τιποτα .

Η sony εχει το πλεονεκτημα μονο αν βγει και πει επειδη δεν ειναι το ps5 τοσο δυνατο οσο το Χ το ριχνουμε στα 449 € και 349 αντιστοιχα .

Ετσι το only digital θα ισωπεδωσει το S 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Daredevil είπε

δεν καταλαβα, πως η ΣΟΝΥ ξεγελασε την ΜΣ να ανακοινωσει τις τιμες της μια βδομαδα νωριτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GaGaS_Thess είπε

αυτα ειναι βλακειες εγω πιστευω . Δηλαδη μ αυτη την λογικη θα φταναμε στην κυκλοφορια και οι μεν θα φοβοντουσαν τους δε και δεν θα ανακοινωναν τιποτα .

Η sony εχει το πλεονεκτημα μονο αν βγει και πει επειδη δεν ειναι το ps5 τοσο δυνατο οσο το Χ το ριχνουμε στα 449 € και 349 αντιστοιχα .

Ετσι το only digital θα ισωπεδωσει το S 

Αυτό είναι το ζουμί. Βέβαια αν υποθέσουμε ότι θα έβαζε τις τιμές 400/500 και με θεωρητικό κόστος όπως έχει υπολογιστεί (?) τα 450 για το disc, θα χάσει μισό δις περίπου για φέτος (10εκ πωλήσεις μέχρι τα χριστούγεννα * 50 ευρώ, χοντρικά τώρα) αν ανακοινώσει 350/450. Και θα συνεχίσει να χάνει σε βάθος χρόνου σε σχέση με τους προϋπολογισμούς της (θεωρητικά μιλώντας). Δεν είναι εύκολη απόφαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, KilliK είπε

δεν καταλαβα, πως η ΣΟΝΥ ξεγελασε την ΜΣ να ανακοινωσει τις τιμες της μια βδομαδα νωριτερα;

Ούτε ο αρθρογράφος. Αλλά κάτι έπρεπε να παραδόσει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 minutes ago, GaGaS_Thess said:

Η sony εχει το πλεονεκτημα μονο αν βγει και πει επειδη δεν ειναι το ps5 τοσο δυνατο οσο το Χ το ριχνουμε στα 449 € και 349 αντιστοιχα .

Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω πάντως ότι το ανάποδο έγινε, η MS έχει στριμώξει την Sony αυτή τη στιγμή. Δεν της αφήνει περιθώριο να κοστολογήσει το μεγάλο PS5 περισσότερο από το SeX και δεν μπορεί για ουσιώδεις λόγους να τιμολογήσει το μικρό PS5 κοντά στο SeS. Το 399/499 είναι μονόδρομος για την Sony.

Κατά τ' άλλα αν δω το μεγάλο PS5 στα €449 θα πάω για day one. Σκότωμα το PS4, κόβω και τιμολόγιο και βγαίνει ταμάμ. :P

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. η MS έχει πάει τελείως transparent στην τεχνολογία και στα νούμερα του hw, η σόνυ όχι. Υπάρχει πχ ένας blue κάτι (έχει bannariste από neogaf κλπ) που καθημερινά επιμένει ότι το ps5 έχει rdna 1.0 σε perfomance mode, όπως υπάρχουν κάποιοι που αναφέρουν ότι η gpu του ps5 έχει τεχνολογία από την rdna 3.0. Ανάλογα τι ισχύει και σε τι βαθμό στην full αποκάλυψη μπορεί να κάνει πιο εύκολα το ανάλογο marketing. Εδώ να τονίσω ότι μέχρι την αποκάλυψη του nvidia IO κανείς δεν καταλάβαινε πόσο σημαντικός είναι ο controller για τον ssd.

2. σε θέμα τιμής ακόμα μπορεί με μικρότερο κέρδος/μεγαλύτερη χασούρα για τα πρώτα χρόνια να βγάλει DOA το S τουλάχιστον ή να κάνει price match στο Χ αν θεωρήσει ότι έχει το πάνω χέρι.

Από την στιγμή που δεν άνοιξαν εχθές οι προ παραγγελίες αλλά ανοίγουν στις 22/09 δεν έχει χάσει τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρθρα ανοησίες , δηλαδή αν τα ανακοίνωνε πρώτη η Σονυ η ΜΣ θα έριχνε και άλλο το τιμές ? αφού είναι ήδη σχεδόν στο κόστος , οι τιμές έχουν κλειδώσει εδώ και μήνες , το παιχνίδι παίζεται στις έξτρα υπηρεσίες τύπου gamepass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...