Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
1 hour ago, Daredevil said:

1. η MS έχει πάει τελείως transparent στην τεχνολογία και στα νούμερα του hw, η σόνυ όχι. Υπάρχει πχ ένας blue κάτι (έχει bannariste από neogaf κλπ) που καθημερινά επιμένει ότι το ps5 έχει rdna 1.0 σε perfomance mode, όπως υπάρχουν κάποιοι που αναφέρουν ότι η gpu του ps5 έχει τεχνολογία από την rdna 3.0. Ανάλογα τι ισχύει και σε τι βαθμό στην full αποκάλυψη μπορεί να κάνει πιο εύκολα το ανάλογο marketing. Εδώ να τονίσω ότι μέχρι την αποκάλυψη του nvidia IO κανείς δεν καταλάβαινε πόσο σημαντικός είναι ο controller για τον ssd.

Αυτά είναι λεπτομέρειες, ο μέσος φίφας/κωλοντούτης δεν ενδιαφέρεται για αυτά. Μέχρι το 4Κ ξέρει, άντε βαριά βαριά να ξέρει τι είναι το fps επειδή του το είπε ο χοντρούλης φίλος του με τα γυαλιά. Τι RDNA, IO και controller τσαμπουνάς τώρα, ούτε καν παίζουν ρόλο αυτά στις μαζικές πωλήσεις

1 hour ago, Daredevil said:

2. σε θέμα τιμής ακόμα μπορεί με μικρότερο κέρδος/μεγαλύτερη χασούρα για τα πρώτα χρόνια να βγάλει DOA το S τουλάχιστον ή να κάνει price match στο Χ αν θεωρήσει ότι έχει το πάνω χέρι.

Είναι κουκιά μετρημένα και -αν θες την άποψή μου- κακώς η Sony κυκλοφορεί δύο SKU's με μόνη διαφορά το οπτικό μέσο. Η MS ήταν πιο ξεκάθαρη σε αυτό το θέμα: δύο SKU's, το ένα κομμένο πολύ με αξιοσημείωτη διαφορά στην τιμή (βασικά η MS κάνει το ίδιο πράγμα που έκανε στην προηγούμενη γενιά, απλά βγάζει εξαρχής το mid-gen upgrade).

Η Sony δεν έχει πολλά περιθώρια για ελιγμούς στο κομμάτι της τιμής, τα δύο PS5 δεν μπορούν να έχουν ένα 50άρικο διαφορά, καθώς κανένας δεν θα αγοράσει το μικρό, αλλά δεν μπορούν να έχουν και €150 διαφορά, γιατί το μεγάλο θα φαίνεται υπερκοστολογημένο σε αυτή την περίπτωση, από τη στιγμή που η μόνη τους διαφορά είναι το οπτικό μέσο. Η διαφορά που πρέπει να έχουν τα δύο SKU's είναι στα €100 για να δικαιολογείται στα μάτια του μέσου καταναλωτή.

Άρα, για να βγάλει DoA το SeS θα πρέπει να τιμολογήσει στα €349/€449, σε καμία άλλη περίπτωση δεν βγαίνει DoA το SeS (καλά δεν μιλάμε για περίπτωση €299/€399, πιστεύω ότι κανένας δεν θεωρεί εντός πραγματικότητας ένα τέτοιο σενάριο). Δεν βλέπω να επιλέγει να πουλήσει με χασούρα και τα δύο SKU's, ξέρουμε ότι το κόστος του μεγάλου PS5 είναι γύρω στα $450, οπότε στα €349/€449 θα βγάζει χασούρα και στα δύο μοντέλα.

Από εκεί και πέρα, δεν θεωρώ ότι θα επιλέξει να πουλήσει ακριβότερα από το SeX, όσο εντυπωμένο και να είναι το brand, όσο market leader και να είναι, το έχουμε δει αυτό το σενάριο στο παρελθόν, δεν νομίζω να επιλέξει να πουλήσει πιο αδύναμη κονσόλα σε υψηλότερο price point. Το μόνο που απομένει είναι να πουλήσει στα €399/€499, δεν βλέπω άλλη εναλλακτική.

Όταν λες price match, ποιά έχεις στο μυαλό σου ως εναλλακτική; Να πουλήσει ακριβότερα από το SeX ή φθηνότερα;

1 hour ago, Daredevil said:

Από την στιγμή που δεν άνοιξαν εχθές οι προ παραγγελίες αλλά ανοίγουν στις 22/09 δεν έχει χάσει τίποτα

Μου προξένησε μεγάλη εντύπωση αυτό για να είμαι ειλικρινής, δεν κατανοώ γιατί δεν άνοιξαν αμέσως τις προπαραγγελίες. Πιθανόν να έχουν κάτι ακόμα να ανακοινώσουν, δεν ξέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Malthador είπε

Μου προξένησε μεγάλη εντύπωση αυτό για να είμαι ειλικρινής, δεν κατανοώ γιατί δεν άνοιξαν αμέσως τις προπαραγγελίες. Πιθανόν να έχουν κάτι ακόμα να ανακοινώσουν, δεν ξέρω.

Πιστεύω θέλουν να δουν τί θα βάλουν ως δώρο από πλευράς συνδρομών (1 month / 3 months). Μάλλον θα εξαρτηθεί από τις ανακοινώσεις της Sony (bundles με fifa vs ea access with fifa included ). Επίσης δεν έχουν πει αν θα είναι δωρεάν το online...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν θεωρώ πάντως πως μπερδεύει έναν καταναλωτή πιο πολύ η Sony με τις δύο εκδόσεις με disc drive και χωρίς, σε σχέση με αυτό που κάνει η Microsoft που οι διαφορές είναι και περισσότερες και όχι και πολύ ξεκάθαρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, KilliK είπε

η Sony παει για δυνατο launch lineup και bundles, με λιγο ακριβοτερες κονσολες.

Αν η sony θα ανακοινωσει κονσολα με demons souls, δεν εχει να φοβηθει κανενα μετα. Ουτε game pass, ουτε εα access πως τα λενε. Η Σονυ καλα κανει κ ακολουθει το μοντελο της Nintendo, θα ειναι πιο ακριβη η κονσολα, αλλα θα εχει παιχνιδαρες. Αν τον κοσμο τον ενοιαζαν τα gamepass, το switch δε θα πουλουσε καθολου

guess what ομως, ο κοσμος θελει καλα παιχνιδια γ αυτο και η Nintendo πυροβολαει. Και η Sony ειμαι σιγουρος οτι θα εχει launch με 2-3 πολυ δυνατους τιτλους, οχι τιτλους προηγουμενης γεννιας και αυτους νοικιασμενους

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Malthador είπε

Αυτά είναι λεπτομέρειες, ο μέσος φίφας/κωλοντούτης δεν ενδιαφέρεται για αυτά. Μέχρι το 4Κ ξέρει, άντε βαριά βαριά να ξέρει τι είναι το fps επειδή του το είπε ο χοντρούλης φίλος του με τα γυαλιά. Τι RDNA, IO και controller τσαμπουνάς τώρα, ούτε καν παίζουν ρόλο αυτά στις μαζικές πωλήσεις

Είναι κουκιά μετρημένα και -αν θες την άποψή μου- κακώς η Sony κυκλοφορεί δύο SKU's με μόνη διαφορά το οπτικό μέσο. Η MS ήταν πιο ξεκάθαρη σε αυτό το θέμα: δύο SKU's, το ένα κομμένο πολύ με αξιοσημείωτη διαφορά στην τιμή (βασικά η MS κάνει το ίδιο πράγμα που έκανε στην προηγούμενη γενιά, απλά βγάζει εξαρχής το mid-gen upgrade).

Η Sony δεν έχει πολλά περιθώρια για ελιγμούς στο κομμάτι της τιμής, τα δύο PS5 δεν μπορούν να έχουν ένα 50άρικο διαφορά, καθώς κανένας δεν θα αγοράσει το μικρό, αλλά δεν μπορούν να έχουν και €150 διαφορά, γιατί το μεγάλο θα φαίνεται υπερκοστολογημένο σε αυτή την περίπτωση, από τη στιγμή που η μόνη τους διαφορά είναι το οπτικό μέσο. Η διαφορά που πρέπει να έχουν τα δύο SKU's είναι στα €100 για να δικαιολογείται στα μάτια του μέσου καταναλωτή.

Άρα, για να βγάλει DoA το SeS θα πρέπει να τιμολογήσει στα €349/€449, σε καμία άλλη περίπτωση δεν βγαίνει DoA το SeS (καλά δεν μιλάμε για περίπτωση €299/€399, πιστεύω ότι κανένας δεν θεωρεί εντός πραγματικότητας ένα τέτοιο σενάριο). Δεν βλέπω να επιλέγει να πουλήσει με χασούρα και τα δύο SKU's, ξέρουμε ότι το κόστος του μεγάλου PS5 είναι γύρω στα $450, οπότε στα €349/€449 θα βγάζει χασούρα και στα δύο μοντέλα.

Από εκεί και πέρα, δεν θεωρώ ότι θα επιλέξει να πουλήσει ακριβότερα από το SeX, όσο εντυπωμένο και να είναι το brand, όσο market leader και να είναι, το έχουμε δει αυτό το σενάριο στο παρελθόν, δεν νομίζω να επιλέξει να πουλήσει πιο αδύναμη κονσόλα σε υψηλότερο price point. Το μόνο που απομένει είναι να πουλήσει στα €399/€499, δεν βλέπω άλλη εναλλακτική.

Όταν λες price match, ποιά έχεις στο μυαλό σου ως εναλλακτική; Να πουλήσει ακριβότερα από το SeX ή φθηνότερα;

Μου προξένησε μεγάλη εντύπωση αυτό για να είμαι ειλικρινής, δεν κατανοώ γιατί δεν άνοιξαν αμέσως τις προπαραγγελίες. Πιθανόν να έχουν κάτι ακόμα να ανακοινώσουν, δεν ξέρω.

λογικα περιμενουν τις τιμες της Σονυ. αν ειναι ανταγωνιστικες, ισως ανακοινωσουν και κατι αλλο για να τις χτυπησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

Αυτά είναι λεπτομέρειες, ο μέσος φίφας/κωλοντούτης δεν ενδιαφέρεται για αυτά. Μέχρι το 4Κ ξέρει, άντε βαριά βαριά να ξέρει τι είναι το fps επειδή του το είπε ο χοντρούλης φίλος του με τα γυαλιά. Τι RDNA, IO και controller τσαμπουνάς τώρα, ούτε καν παίζουν ρόλο αυτά στις μαζικές πωλήσεις

Είναι κουκιά μετρημένα και -αν θες την άποψή μου- κακώς η Sony κυκλοφορεί δύο SKU's με μόνη διαφορά το οπτικό μέσο. Η MS ήταν πιο ξεκάθαρη σε αυτό το θέμα: δύο SKU's, το ένα κομμένο πολύ με αξιοσημείωτη διαφορά στην τιμή (βασικά η MS κάνει το ίδιο πράγμα που έκανε στην προηγούμενη γενιά, απλά βγάζει εξαρχής το mid-gen upgrade).

Η Sony δεν έχει πολλά περιθώρια για ελιγμούς στο κομμάτι της τιμής, τα δύο PS5 δεν μπορούν να έχουν ένα 50άρικο διαφορά, καθώς κανένας δεν θα αγοράσει το μικρό, αλλά δεν μπορούν να έχουν και €150 διαφορά, γιατί το μεγάλο θα φαίνεται υπερκοστολογημένο σε αυτή την περίπτωση, από τη στιγμή που η μόνη τους διαφορά είναι το οπτικό μέσο. Η διαφορά που πρέπει να έχουν τα δύο SKU's είναι στα €100 για να δικαιολογείται στα μάτια του μέσου καταναλωτή.

Άρα, για να βγάλει DoA το SeS θα πρέπει να τιμολογήσει στα €349/€449, σε καμία άλλη περίπτωση δεν βγαίνει DoA το SeS (καλά δεν μιλάμε για περίπτωση €299/€399, πιστεύω ότι κανένας δεν θεωρεί εντός πραγματικότητας ένα τέτοιο σενάριο). Δεν βλέπω να επιλέγει να πουλήσει με χασούρα και τα δύο SKU's, ξέρουμε ότι το κόστος του μεγάλου PS5 είναι γύρω στα $450, οπότε στα €349/€449 θα βγάζει χασούρα και στα δύο μοντέλα.

Από εκεί και πέρα, δεν θεωρώ ότι θα επιλέξει να πουλήσει ακριβότερα από το SeX, όσο εντυπωμένο και να είναι το brand, όσο market leader και να είναι, το έχουμε δει αυτό το σενάριο στο παρελθόν, δεν νομίζω να επιλέξει να πουλήσει πιο αδύναμη κονσόλα σε υψηλότερο price point. Το μόνο που απομένει είναι να πουλήσει στα €399/€499, δεν βλέπω άλλη εναλλακτική.

Όταν λες price match, ποιά έχεις στο μυαλό σου ως εναλλακτική; Να πουλήσει ακριβότερα από το SeX ή φθηνότερα;

Μου προξένησε μεγάλη εντύπωση αυτό για να είμαι ειλικρινής, δεν κατανοώ γιατί δεν άνοιξαν αμέσως τις προπαραγγελίες. Πιθανόν να έχουν κάτι ακόμα να ανακοινώσουν, δεν ξέρω.

 ε γι αυτό θέλεις κάτι να το καταλάβουν  σε άμεση σύγκριση πχ. cyberpunk.

από τιμή μπορεί να βγάλει bundles με 1st party game στα 399/499 ή με 2ο controller kok, έχει περιθώριο να κάνει tune in όπως αποφασίσει

price match εννοώ 499€ bundless 

Τα preorders δεν άνοιξαν γιατί προφανώς η ενημέρωση και οι συμφωνίες με τους retailers ήταν με το πλάνο για ανακοίνωση την άλλη εβδομάδα

GameStop to offer instalment plans for PS5 and Xbox Series X/S

Επεξ/σία από Daredevil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, najinblue3 είπε

Αν η sony θα ανακοινωσει κονσολα με demons souls, δεν εχει να φοβηθει κανενα μετα. Ουτε game pass, ουτε εα access πως τα λενε. Η Σονυ καλα κανει κ ακολουθει το μοντελο της Nintendo, θα ειναι πιο ακριβη η κονσολα, αλλα θα εχει παιχνιδαρες. Αν τον κοσμο τον ενοιαζαν τα gamepass, το switch δε θα πουλουσε καθολου

guess what ομως, ο κοσμος θελει καλα παιχνιδια γ αυτο και η Nintendo πυροβολαει. Και η Sony ειμαι σιγουρος οτι θα εχει launch με 2-3 πολυ δυνατους τιτλους, οχι τιτλους προηγουμενης γεννιας και αυτους νοικιασμενους

Δεν έχουμε όλοι χρήματα ρε άρχοντα όμως να δίνουμε 60άρια για τα παιχνίδια της N ή 35άρια για multiplatform που τρέχουν χειρότερα από οποιοδήποτε άλλο σύστημα και είναι και ακριβότερα. Ψάχνομαι καιρό τώρα να αγοράσω ένα Switch αλλά πέρα από 3-4 αποκλειστικά και την φορητότητα δεν βρίσκω άλλο λόγο. Ακόμα και παιχνίδια τύπου Witcher ή Doom που θα μου άρεσε να μπορώ να τα παίξω και φορητά, δεν θα τα έπαιρνα στο Switch όταν ξέρω ότι θα πληρώσω 20-30e παραπάνω για κάτι χειρότερο οπτικά.

Αν όλα τα παιχνίδια που έχω παίξει εδώ και 2,5 χρόνια στο One S τα είχα παίξει στο Switch θα μου είχε φύγει κάνα 600αρι. Αλλά guess what, πολλά από αυτά δεν υπάρχουν, όσα υπάρχουν τρέχουν χειρότερα και με κόστος γύρω στα 5e το μήνα.

Εν τέλει, υπάρχει κόσμος που τον νοιάζει το game pass και αυτό θα φανεί στην νέα γενιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο πραγματα που δεν εχουν συζητηθει καθολου και αφου εχουμε πιασει τις συγκρισεις θα ηθελα τις αποψεις σας:

Α. Γιατι στις συγκρισεις, δεν βαζουμε και κατι αλλο; Δηλαδη το diskless της σονυ με την δυνατη κονσολα του xbox; Τετοια συγκριση δεν ειναι περισσοτερο αβασιμη απ'οτι η συγκριση της μικρης κονσολας του xbox με το diskless της σονυ. 

Ποιες ειναι οι ομοιοτητες του μικρου xbox με το "μικρο" ps5; Πως θα ειναι η πιο φθηνη κονσολα και πως δεν εχουν disk drive. Και εκει οι ομοιοτητες σταματουν

Καταλαβαινω πως το disk drive ειναι το πρωτο που κανει "μπαμ" απο τον πιο ασχετο μεχρι τον πιο σχετικο, ομως εχει βαση μια τετοια συγκριση.

 

Β. Γιατι θα πρεπει, δυο μηνες πριν καν κυκλοφορησουν οι κονσολες να πιστευουμε πως ο ενας θα κανει ματ και ο αλλος θα βγει DoA; Δεν μπορει δηλαδη να  ειναι και οι δυο εταιρειες ανταγωνιστικες, να προσφερουν ωραιο προιον, να πουλησουν και οι δυο;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, lebron15 είπε

Δεν έχουμε όλοι χρήματα ρε άρχοντα όμως να δίνουμε 60άρια για τα παιχνίδια της N ή 35άρια για multiplatform που τρέχουν χειρότερα από οποιοδήποτε άλλο σύστημα και είναι και ακριβότερα. Ψάχνομαι καιρό τώρα να αγοράσω ένα Switch αλλά πέρα από 3-4 αποκλειστικά και την φορητότητα δεν βρίσκω άλλο λόγο. Ακόμα και παιχνίδια τύπου Witcher ή Doom που θα μου άρεσε να μπορώ να τα παίξω και φορητά, δεν θα τα έπαιρνα στο Switch όταν ξέρω ότι θα πληρώσω 20-30e παραπάνω για κάτι χειρότερο οπτικά.

Αν όλα τα παιχνίδια που έχω παίξει εδώ και 2,5 χρόνια στο One S τα είχα παίξει στο Switch θα μου είχε φύγει κάνα 600αρι. Αλλά guess what, πολλά από αυτά δεν υπάρχουν, όσα υπάρχουν τρέχουν χειρότερα και με κόστος γύρω στα 5e το μήνα.

Εν τέλει, υπάρχει κόσμος που τον νοιάζει το game pass και αυτό θα φανεί στην νέα γενιά.

Κοιτα δε διαφωνω, υπαρχει κοσμος που δε θελει να σκορπαει λεφτα σε παιχνιδια, η δεν εχει. Αυτο που λεω, και ειναι εντελως υποκειμενικο ετσι, ειναι οτι προτιμαω να σκασω ενα 60αρι και να παρω εναν παρα πολυ ποιοτικο τιτλο, τον οποιο θα τον λιωσω απειρες ωρες(βλεπε bloodborne 500ωρες+, monster hunter xx 2000+, animal crossing 700+). παρα να μου δινει το συνδρομητικο οτι πλεμπα θελει, δεν θα μου ανηκει, και δε μπορω να το παιζω οποτε θελω.

Συμφωνω οτι ειναι πολυ valye for money, αλλα για μενα δεν ειναι λογος αγορας κονσολας. Αγοραζω κονσολα για τα αποκλειστικα παιχνιδια, το καλο community κτλπ. Δεν εχω πλεον τον ελευθερο χρονο να παιζω οσο θελω δυστηχως, παιζω κυριως στο μετρο με το switch, η οταν ειμαι σπιτι ανοιγω λιγο το monster hunter να βοηθησω καναν φιλο. Ε αυτο τον λιγο ποιοτικο χρονο, θελω να τον σπαταλησω με ποιοτικα αποκλειστικα παιχνιδια, κατι που δε με δινει το gamepass

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...