Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, spartan29gr είπε

Οσοι κανατε προπαραγγελια απο τον κωτσοβολο σας ζητησε μεχρι στιγμης προκαταβολη?

Μου κανει εντυπωση που ακολουθει διαφορετικη πολιτικη σε σχεση με τα αλλα καταστηματα

Εγώ το έβαλα αντικαταβολή με μετρητά στον χώρο μου παράδοση , δεν μου ζήτησαν τίποτα προς το παρόν και ούτε θα ζητήσουν διότι πάντα όλες της παραγγελίες μου στον Κωτσόβολο της κάνω με τον ίδιο τροπο χρόνια.

YΓ: άσε που θα είμαστε Νοέμβρη μήνα  με lockdown στανταρακι οποτε ποιο σιγουρο να ερθει στο σπιτι:P 

Επεξ/σία από dream21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Eσυ και η μιση Ελλαδα συμπεριλαμβανομενου και εμενα .

Ειναι προφανες πως δεν εχεις επαφη με day one αγορες.

Φυσικα και υπηρχε ελλειψη την πρωτη μερα κυκλοφοριας  του ps4  και μαλιστα μολις εξαντληθηκαν  τα τεμαχια οι επομενοι πηραν αρκετες εβδομαδες μετα  ,οταν ξαναεκαναν εισαγωγη.Το ιδιο ισχυει με τα iphone καθε χρονο που για να παρεις την πρωτη μερα το πιο δημοφιλες μοντελο και χρωμα στην Ελλαδα πρεπει να το κυνηγησεις πολυ και το ιδιο ισχυει για  τα περισσοτερα  προιοντα υψηλης ζητησης και ιδιαιτερα δημοφιλη κατα το λανσαρισμα  σε  αγορες οπως η δικη μας .

Αυτο που θα γινει  ρεαλιστικα οποιος θελει να εχει την πρωτη μερα  περα απο τις προπαραγγελιες που δεν σου εξασφαλιζουν   κατι λογω   ελαχιστης διαθεσιμοτητας ,  ειναι να παρει σβαρνα τα   τηλεφωνα    στα μαγαζια  και να σταθει τυχερος  πηγαινοντας asap  εκει παιρνοντας απο καποια ακυρωση .Οπως εχει συμβει πολλες φορες με μενα στο παρελθον ,

Έλα παππού να σου δείξω τα αμπελοχώραφα σου.

iPhone και λοιπές άλλες νορμιές δε μπορείς να τα βάζεις στο ίδιο καζάνι με high end κονσόλες χωρις games σε μια Ελλάδα βασικού 500+.

Εδώ θα είμαστε να δούμε τι θα γίνει τις πρώτες μέρες. Τα ξέρουμε καλά τα "θέλω να πάρω" με τα "παίρνω".  Αν πραγματικά το ζόρι σου είναι η πρώτη ΜΕΡΑ because reasons μπορεί όντως να ζοριστείς. Αν είσαι οκ με την πρώτη βδομάδα όμως (που θα έπρεπε) ΘΕΩΡΩ οτι θα έχεις κονσόλες να τις κοιτάς όταν όλα τα preorder με αντικαταβολή θα γίνουν expire. Δεν είναι τυχαίο οτι ζητάνε πενηντάρικα. Tο έχουμε δεί άπειρες φορές το παραμύθι με την περιορισμένη διαθεσιμότητα.

Και πάλι, ρεαλιστικά το ps5 απευθύνεται αυτή τη στιγμή σε μια απειροελάχιστη μειοψηφία και αυτό θα φανεί όταν έρθει η ώρα. Εκτός αν το souls community στην Ελλάδα έχει γιγαντωθεί και δε το ξέρω.

P.s: Μόλις ανέτρεξα στο 2013 στο launch ps4 μου. Top comment απο πρώτες εβδομάδες Δεκεμβρίου που ισχύει ακόμα και σήμερα:
"Paule @paularas kleise to grafeio k ela na phgainoume aristera k deksia sta menu "

Λόγω έλλειψης games. Και εδώ τώρα να'ναι καλά οσα ps4 collection hits δεν έχω παίξει για να περάσει ο καιρός.

 

1 ώρα πριν, ADHD είπε

Θα σου ελεγα οτι εχεις δικιο αλλα μαλλον στο ps5 θα υπαρχει εξαιρετικα μικρος αριθμος κονσολων, ειδικα αν αληθευουν αυτα για τη μειωμενη παραγωγη λογο yields. Θυμαμαι στο switch καποιοι απο εδω ειχαν φαει ακυρα δεν ειμαι 100% σιγουρος ομως.

Τελος παντων θα δειξει, εμενα δεν θα με ενοιαζε καθολου αν δεν ηταν το DeS στη μεση, ps4 πηρα οταν βγηκε το bloodborne φαντασου. :P 

Αυτο ακριβώς που λές.

1)Θα δείξει

2)Σιγά το κελεπούρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

Έλα παππού να σου δείξω τα αμπελοχώραφα σου.

iPhone και λοιπές άλλες νορμιές δε μπορείς να τα βάζεις στο ίδιο καζάνι με high end κονσόλες χωρις games σε μια Ελλάδα βασικού 500+.

Εδώ θα είμαστε να δούμε τι θα γίνει τις πρώτες μέρες. Τα ξέρουμε καλά τα "θέλω να πάρω" με τα "παίρνω".  Αν πραγματικά το ζόρι σου είναι η πρώτη ΜΕΡΑ because reasons μπορεί όντως να ζοριστείς. Αν είσαι οκ με την πρώτη βδομάδα όμως (που θα έπρεπε) ΘΕΩΡΩ οτι θα έχεις κονσόλες να τις κοιτάς όταν όλα τα preorder με αντικαταβολή θα γίνουν expire. Δεν είναι τυχαίο οτι ζητάνε πενηντάρικα. Tο έχουμε δεί άπειρες φορές το παραμύθι με την περιορισμένη διαθεσιμότητα.

Και πάλι, ρεαλιστικά το ps5 απευθύνεται αυτή τη στιγμή σε μια απειροελάχιστη μειοψηφία και αυτό θα φανεί όταν έρθει η ώρα. Εκτός αν το souls community στην Ελλάδα έχει γιγαντωθεί και δε το ξέρω.

P.s: Μόλις ανέτρεξα στο 2013 στο launch ps4 μου. Top comment απο πρώτες εβδομάδες Δεκεμβρίου που ισχύει ακόμα και σήμερα:
"Paule @paularas kleise to grafeio k ela na phgainoume aristera k deksia sta menu "

Λόγω έλλειψης games. Και εδώ τώρα να'ναι καλά οσα ps4 collection hits δεν έχω παίξει για να περάσει ο καιρός.

Α τωρα το πηγαμε την πρωτη βδομαδα  και μετα θα γινει "βδομαδες" .Εγω ομως ημουν σαφης σε οτι ειπα  και ισχυει ακριβως οτι ειπα για την πρωτη μερα κυκλοφοριας  .Ευτυχως  που το υπογραμμισα  και εβαλα bold  για οσους εχουν κακη οραση η' αδυναμια κατανοησης κειμενου .

Ειναι σχεδιο απο τις κακες εταιρειες εχεις δικιο, παρουσιαζουν πλασματικη ελλειψη διαθεσιμοτητας για να κανουν ελκυστικο το προιον  και μετα μας ψεκαζουν κιολας για να μας αρεσει .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλαμε για τρέλα με τα preorder, μια με την 3080 και μια τωρα με το ps5.Και για μενα αδιαφορη η κονσολα την δεδομενη στιγμη δεν υπαρχει καποιος τιτλος που να καιγομαι να παιξω και ο μονος λογος αγορας για μενα ειναι το BC και απο την στιγμη που δεν εχει ξεκαθαρισει το τοπιο πως θα λειτουργει εγω εχω μπει σε αναμονη.Περα απο αυτο ειμαι με νεογεννητο στο σπιτι 1,5 μηνων μπαμπας.. (καλως οριστε με στο κλαμπ μπαμπαδων :P )και οπως ξερουν οι παλιοτεροι μπαμπαδες γινεται σφαγη οσον αφορα χρονου και ησυχιας να κατσεις να ασχοληθεις με gaming τον πρωτο καιρο.

Νομιζω γινεται πολυ ντορος για το τιποτα εκτος αν εισαι καποιος που εισαι πορωμενος με ενα απο τα παιχνιδια που θα κυκλοφορησουν.

Btw επειδη καποιος το ανεφερε οτι θελει να παρει ο κοσμος ps5 με τηλεοραση των 500 ευρω δηλαδη μονο ατομα σαν του λογου μου μπορουν να παρουν Ps5?(κατοχος Oled 55b7)

Ηρεμα ρωταω γιατι μου φανηκε καπως το σχολιο αυτο δεν θυμαμαι ποιος το εκανε και δεν καθομαι να το κανω quote.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

Έλα παππού να σου δείξω τα αμπελοχώραφα σου.

iPhone και λοιπές άλλες νορμιές δε μπορείς να τα βάζεις στο ίδιο καζάνι με high end κονσόλες χωρις games σε μια Ελλάδα βασικού 500+.

Εδώ θα είμαστε να δούμε τι θα γίνει τις πρώτες μέρες. Τα ξέρουμε καλά τα "θέλω να πάρω" με τα "παίρνω".  Αν πραγματικά το ζόρι σου είναι η πρώτη ΜΕΡΑ because reasons μπορεί όντως να ζοριστείς. Αν είσαι οκ με την πρώτη βδομάδα όμως (που θα έπρεπε) ΘΕΩΡΩ οτι θα έχεις κονσόλες να τις κοιτάς όταν όλα τα preorder με αντικαταβολή θα γίνουν expire. Δεν είναι τυχαίο οτι ζητάνε πενηντάρικα. Tο έχουμε δεί άπειρες φορές το παραμύθι με την περιορισμένη διαθεσιμότητα.

Και πάλι, ρεαλιστικά το ps5 απευθύνεται αυτή τη στιγμή σε μια απειροελάχιστη μειοψηφία και αυτό θα φανεί όταν έρθει η ώρα. Εκτός αν το souls community στην Ελλάδα έχει γιγαντωθεί και δε το ξέρω.

P.s: Μόλις ανέτρεξα στο 2013 στο launch ps4 μου. Top comment απο πρώτες εβδομάδες Δεκεμβρίου που ισχύει ακόμα και σήμερα:
"Paule @paularas kleise to grafeio k ela na phgainoume aristera k deksia sta menu "

Λόγω έλλειψης games. Και εδώ τώρα να'ναι καλά οσα ps4 collection hits δεν έχω παίξει για να περάσει ο καιρός.

Αυτο ακριβώς που λές.

1)Θα δείξει

2)Σιγά το κελεπούρι

περιμένω προσφορά κώτσου να το πάρουμε στο launch με 349€ πάντως. you never know

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έριξα και εγώ την προπαραγγελία . Δεν παω ποτέ για day1 αλλά επειδή λόγω φόρτου εργασίας και υποχρεώσεων είχα προσπεράσει ps4/xb1 δεν κρατήθηκα 😅

Μεγάλο + για εμένα το PlayStation Plus Collection . Θα έχω ένα σορό παιχνίδια να καώ μέχρι να στρώσει το πράγμα και να σκάσουν οι og τίτλοι για ps5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μη το δένετε και κόμπο ότι όσοι λένε ότι θα το πάρουν για πρώτη μέρα και hype και προπαραγγελίες κλπ θα ισχύουν κιόλας...

Εγώ απορώ πάντως πόσο εύκολα κάποιος θα σκάσει σε 2 μήνες 580 ευρώ για να παίξει ένα remake.Και μετά τι ? Θ παρκάρω στο πατάρι το Ps4 με τους 2-3 μοχλούς και θα πάρω τα Fifa , Spiderman , NBA , Cod στο PS5 ???Συν άλλο ένα μοχλό 640 ευρώ...

Που θα τα πληρώσω και πιο ακριβά και δε θα έχω και με ποιον να παίζω ?

Πραγματικά δεν υπάρχει λογική στο Day 1 ,σε αυτή την εποχή , με αυτές τις συνθήκες , με αυτές τις πολιτικές των εταιριών , με αυτό το launch , με αυτές τις τιμές.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά συγνώμη δηλαδή, εσείς δεν περιμένετε πως και πως να παίξετε Cyberpunk και Valhalla με SSD στα 60 fps; Σίγουρα δεν πάω για Day 1, αλλά το Χριστουγεννιάτικο bundle είναι βέβαιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, icenex είπε

Μιλαμε για τρέλα με τα preorder, μια με την 3080 και μια τωρα με το ps5.Και για μενα αδιαφορη η κονσολα την δεδομενη στιγμη δεν υπαρχει καποιος τιτλος που να καιγομαι να παιξω και ο μονος λογος αγορας για μενα ειναι το BC και απο την στιγμη που δεν εχει ξεκαθαρισει το τοπιο πως θα λειτουργει εγω εχω μπει σε αναμονη.Περα απο αυτο ειμαι με νεογεννητο στο σπιτι 1,5 μηνων μπαμπας.. (καλως οριστε με στο κλαμπ μπαμπαδων :P )και οπως ξερουν οι παλιοτεροι μπαμπαδες γινεται σφαγη οσον αφορα χρονου και ησυχιας να κατσεις να ασχοληθεις με gaming τον πρωτο καιρο.

Νομιζω γινεται πολυ ντορος για το τιποτα εκτος αν εισαι καποιος που εισαι πορωμενος με ενα απο τα παιχνιδια που θα κυκλοφορησουν.

Btw επειδη καποιος το ανεφερε οτι θελει να παρει ο κοσμος ps5 με τηλεοραση των 500 ευρω δηλαδη μονο ατομα σαν του λογου μου μπορουν να παρουν Ps5?(κατοχος Oled 55b7)

Ηρεμα ρωταω γιατι μου φανηκε καπως το σχολιο αυτο δεν θυμαμαι ποιος το εκανε και δεν καθομαι να το κανω quote.

Καλωσόρισες στο club.^^ Δεν ειναι τπτ, απλα θα παίζεις παντα με handicap. Καλυτερο training..

Εγω το είπα.  Δεν ειναι degrading, προς θεου. Μια χαρα ειναι οι tv του πεντακοσαρικου. Ειναι καθαρά (ενα ακομα) θεμα αξιοποίησης των δυνατοτήτων της κονσόλας και για ποιο λόγο καποιος θα καιγόταν να την εχει day one ωστε να υπαρχει τοσο (υποτίθεται) περιορισμένη διαθεσιμοτητα. 

16 λεπτά πριν, paularas είπε

περιμένω προσφορά κώτσου να το πάρουμε στο launch με 349€ πάντως. you never know

Blast from the past. Το ειχα ξεχασει αυτο. Η αμηχανη στιγμη που πηραμε discounted launch κονσολες. Αλλα μάλλον δε θυμασαι καλα και τις κυνηγουσαμε με το τουφεκι. Δεν παρακαλουσε ο κωτσος να τις πάρουμε με υπενθυμίσεις στο κινητο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ryu_hadouken είπε

Καλά μη το δένετε και κόμπο ότι όσοι λένε ότι θα το πάρουν για πρώτη μέρα και hype και προπαραγγελίες κλπ θα ισχύουν κιόλας...

Εγώ απορώ πάντως πόσο εύκολα κάποιος θα σκάσει σε 2 μήνες 580 ευρώ για να παίξει ένα remake.Και μετά τι ? Θ παρκάρω στο πατάρι το Ps4 με τους 2-3 μοχλούς και θα πάρω τα Fifa , Spiderman , NBA , Cod στο PS5 ???Συν άλλο ένα μοχλό 640 ευρώ...

Που θα τα πληρώσω και πιο ακριβά και δε θα έχω και με ποιον να παίζω ?

Πραγματικά δεν υπάρχει λογική στο Day 1 ,σε αυτή την εποχή , με αυτές τις συνθήκες , με αυτές τις πολιτικές των εταιριών , με αυτό το launch , με αυτές τις τιμές.

Με το psn+ θα εχεις προσβαση σε αρκετους τιτλους του ps4 οι οποιοι θα παιζουν καλυτερα, ερχονται σταδιακα παιχνιδια χαμενο δεν θα παει προφανως, μειωση τιμης για να πεις οτι κανεις βλακεια δεν νομιζω να παιχτει συντομα ισως κανα bundle αργοτερα το οποιο δεν ειναι σιγουρο οτι θα μας ενδιαφερει. 

Στο σεναριο που περιγραφεις ισως να βρεις το Demon Souls κανα 30αρι φτηνοτερα αν περιμενεις καποιους μηνες και μεχρι εκει, δεν βλεπω καποιο αλλο benefit tbh. Αλλα με την λογικη οτι τα multiplatform τα παιζω pc αν το ps5 ειναι το μοναδικο gaming συστημα που θα εχεις τοτε οκ ισως εχει βαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Ρε παιδιά συγνώμη δηλαδή, εσείς δεν περιμένετε πως και πως να παίξετε Cyberpunk και Valhalla με SSD στα 60 fps; Σίγουρα δεν πάω για Day 1, αλλά το Χριστουγεννιάτικο bundle είναι βέβαιο.

Καλά, το Valhalla και να μου το έδιναν με το bundle δύσκολα να το έπαιζα αλλά το Cyberpunk όντως αποτελεί λόγο για αγορά νέας κονσόλας. Το game θα είναι πολύ βαρύ και με προβληματίζει που ακόμα δεν έχουμε δει πως τρέχει σε current-gen και ειδικά στις πρωταρχικές εκδόσεις. Αν δεν πειστώ ότι η εμπειρία μου θα είναι όπως την θέλω στο One S θα περιμένω μέχρι να πάρω next-gen κονσόλα.

Επεξ/σία από lebron15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι απλά με το psn+ θα έχεις πρόσβαση σε τίτλους που ήδη έχεις παίξει να τους παίξεις καλύτερα.Εγώ μίλησα για τους νέους τίτλους που θα βγούν και στις δύο γενιές.

Δε θα δώσεις 500 ευρώ τέλος του 2020 να ξανατερματίσεις το Last of Us Remastered ή το Uncharted βελτιωμένα με πατσάκι.Αυτό είναι το κερασάκι στη τούρτα για ελάχιστους που δε τα έχουν παίξει.

Η σκέψη μου ήτανε για αυτούς που έχουν ήδη ps4/Pro

 

Επεξ/σία από ryu_hadouken
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά με το σκληρό δίσκο ξέρουμε πόσο θα έχει χωρητικότητα ?1tb συνολικά και 800 ελεύθερα με το λειτουργικό η 800 κάτι χωρίς το λειτουργικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...