Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Sanshiro_Ugata είπε

φωτο ps5 με χαρακα για reference.

https://twitter.com/geronimo_73/status/1307229365000974344

Περίμενα η βάση να είναι μαγνήτης και όχι κάτι τόσο φτηνιάρικο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρακολουθώ και τα τα δυο threads (PS5/xbox X) και επειδή θα αγοράσω σίγουρα μια από τις δύο κονσόλες, προσπάθω να βρω ποια μου ταιριάζει περισσότερο. Έχω ενα xbox one με μικρή συλλογή απο παιχνίδια και ενώ αρχικά ήμουν προς εκεί, μετά την ανακοίνωση της sony για τα παιχνίδια του ps4 που θα δώσει με την συνδρομή του plus, αρχίζω να το σκέφτομαι. Κυρίως λόγω ότι δεν εχω παίξει κανένα exclusive της, συν το γεγονός ότι αυτά της MS δεν με εντυπωσίασαν όσο καιρό τα έπαιξα. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν αυτά τα παιχνίδια που θα δώσει θα είναι PS5 enhanced κατά κάποιο τρόπο, η απλα θα έχεις την ίδια εμπειρία σαν να το επαιζες σε ενα PS4 σε 1080p. Επίσης λόγω χρόνου δεν εχω την δυνατότητα να παίξω πολλές ώρες και απο την εμπειρία μου με το game pass, εχω να πω, πως ναι μεν εχει πολλα παιχνίδια να διαλέξεις και να δοκιμάσεις, αλλα αρκετές φορές κατεβάζεις πολλα και καταλήγεις να μην παίξεις τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, james9tito είπε

Τους το ειπα. Μπορεις να πας σε καταστημα, θα παρεις αποδειξη, αλλα δεν ξερουν ποτε θα παραλαβεις γιατι αυτο εξαρταται απο το ποσα τεμαχια θα παραλαβουν απο την σονυ. Οποτε απλα μπαινεις στην ουρα και οποτε ερθουν αν δεν εισαι στο 1ο κυμα. 

Το ξαναειπα ειναι τζοκερ το θεμα οποιος πιασει επιασε. 

Για εμενα παιζουν 2 σεναρια

1. Εχουν η υπολογιζουν οτι θα εχουν συντομα χοντρικα τα κομματια αυτων που πηραν τηλ για 50ε προκαταβολη και προφανως αυτων που πληρωσαν ολο το ποσο οποτε και οι περισσοτεροι θα παραλαβουν.

2. Δεν εχουν ιδεα ποσα κομματια θα παραλαβουν τα τσιμπανε απο ολους και θα στειλουν στην τυχη η σε οποιον κανει μανουρες/εχει κονε, δεν υπαρχει καμια σειρα.

Ας ελπισουμε να ειναι το 1. και να παραλαβουμε εστω και με καποια μικρη καθυστερηση στο 2. απο εμενα θα παιχτει καταγγελια οπως ειπα.

Σε αλλα νεα οπως βλεπω η τιμη του DeS ελλαδα πηρε λιγο την ανηφόρα

https://www.skroutz.gr/s/24807075/Demon-s-Souls-PS5.html?from=catspan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ADHD είπε

Για εμενα παιζουν 2 σεναρια

1. Εχουν η υπολογιζουν οτι θα εχουν συντομα χοντρικα τα κομματια αυτων που πηραν τηλ για 50ε προκαταβολη και προφανως αυτων που πληρωσαν ολο το ποσο οποτε και οι περισσοτεροι θα παραλαβουν.

2. Δεν εχουν ιδεα ποσα κομματια θα παραλαβουν τα τσιμπανε απο ολους και θα στειλουν στην τυχη η σε οποιον κανει μανουρες/εχει κονε, δεν υπαρχει καμια σειρα.

Ας ελπισουμε να ειναι το 1. και να παραλαβουμε εστω και με καποια μικρη καθυστερηση στο 2. απο εμενα θα παιχτει καταγγελια οπως ειπα.

Σε αλλα νεα οπως βλεπω η τιμη του DeS ελλαδα πηρε λιγο την ανηφόρα

https://www.skroutz.gr/s/24807075/Demon-s-Souls-PS5.html?from=catspan

Αυτό που έγραψα δεν αμφισβητειται. Δεν έχουν καμία ενημέρωση πόσα τμχ θα παραλάβουν το λένε οι ίδιοι αν τους ρωτήσεις δεν είναι inside info. 

Ακόμη και η σονυ Ελλάς δεν ξέρει ακόμα πόσα θα έχει για διάθεση day 1. 

Προφανώς εκτίμηση κάνουν οι αλυσίδες και απλά παίρνουν τα 50 για να μην υπάρχουν διπλό τριπλες παραγγελίες από τους γνωστούς άγνωστους ή από αυτούς που παραγγέλνουν πάνω στην κάψα της στιγμής και δεν παραλαμβανουν ποτέ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται πανικός, εγώ προσωπικά δεν θα δεσμευτώ με προκαταβολή από κανένα κατάστημα. Νομιζω έτσι και αλλιως θα υπαρχει  αρκετή διαθεσιμότητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, james9tito είπε

Αυτό που έγραψα δεν αμφισβητειται. Δεν έχουν καμία ενημέρωση πόσα τμχ θα παραλάβουν το λένε οι ίδιοι αν τους ρωτήσεις δεν είναι inside info. 

Ακόμη και η σονυ Ελλάς δεν ξέρει ακόμα πόσα θα έχει για διάθεση day 1. 

Προφανώς εκτίμηση κάνουν οι αλυσίδες και απλά παίρνουν τα 50 για να μην υπάρχουν διπλό τριπλες παραγγελίες από τους γνωστούς άγνωστους ή από αυτούς που παραγγέλνουν πάνω στην κάψα της στιγμής και δεν παραλαμβανουν ποτέ. 

Δεν ξερουν απολυτο αριθμο σιγουρα, ενα range δεν μπορει να μην εχουν ομως, πχ θα ειναι 100-200? 1000-2000? τυχαιο εύρος αλλα δεν παιζει να είναι στα τυφλα εντελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ADHD είπε

Δεν ξερουν απολυτο αριθμο σιγουρα, ενα range δεν μπορει να μην εχουν ομως, πχ θα ειναι 100-200? 1000-2000? τυχαιο εύρος αλλα δεν παιζει να είναι στα τυφλα εντελώς.

Εκτίμηση κάνουν. Δεν υπάρχει ούτε υπόνοια για τη διαθεσιμότητα. Το 1000-2000 σημαίνει ότι μπορεί 1000 άτομα να φάνε άκυρο ενώ έχουν πληρώσει. 

Αλλά οκ μιλάμε για αλυσίδες που έχουν κάνει χειρότερα κατά καιρούς δε θα μου κάνει εντύπωση τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμένα που με πήρε το πλαίσιο μετά από 2 μέρες τελικά για τα 50ε, τους είπα ότι βρίσκω λάθος ότι δεν το αναφέρουν εξαρχής όπως το public, ότι εφόσον δεν έχουν συγκεκριμένο αριθμό και δεν εξασφαλίζουν το day one δεν βρίσκω νόημα στην προπαραγγελία με προκαταβολή και ζήτησα να ακυρωθεί η παραγγελία. Άλλωστε και για xbox s θα πήγαινα και για ps5,  απλά με άλλη σειρά. Ας περιμένω τα exclusives του ps5 λοιπόν, και ελπίζω να μην γίνει το ίδιο στις προπαραγγελίες του xbox. Kαλές παραλαβές να έχουμε όλοι παίδες, ανεξαρτήτως κονσόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κωτσόβολος Digital και με Drive "Τα τεμάχια της πρώτης παραλαβής έχουν εξαντληθεί. Κάνε την παραγγελία σου τώρα και μπες σε σειρά προτεραιότητας.".
Προ παρήγγειλα digital day 1 με άτοκες δόσεις. Για πενηντάρικο δεν πήραν γιατί τράβηξαν ήδη την πρώτη δόση από την κάρτα. 🤑
Έχω την αίσθηση ότι θα παραλάβουμε Day 1 μιας και φαίνεται ότι η πρώτη φουρνιά είχε συγκεκριμένο αριθμό και μάλλον ο Κώτσος (dixons) πήρε τα περισσότερα. Άντε να δούμε...
(24 άτοκες το Ps5 =16€ + 36 άτοκες το Series X =14€ ->με 30€ το μήνα πάμε full next gen 🤓)

Επεξ/σία από NewGascp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγα απο κωτσοβολο και μου ειπαν δεν χρειαζεται να δωσω προκαταβολη(εχω βαλει με αντικαταβολη).Δεν εχουν τετοια εντολη αν αλλαξει κατι λεει θα με παρουν τηλεφωνο.Λεω μπορω να κανω παραλαβη απο εδω?μου λεει οχι θα σας το φερει ο courieρ σπιτι.ωρα παραγγελιας εχω 17/9 15:10

Επεξ/σία από aekoupoli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, james9tito είπε

Θα σε καλέσουν και εσένα. Πήραν φίλο μου που έκανε παραγγελία χτες. 

Οπότε όπως βλέπεις κάποιος που παράγγειλε χτες έπιασε θέση πιο ψηλά από σένα που παράγγειλες από τους πρώτους. 

Οπότε ναι, μην περιμένεις ότι θα καλυφθεί η ζήτηση επειδή πλήρωσες /προπληρωσες /οτιδήποτε. 

Στο πλαίσιο δεν έχει σημασία ποτε σε πήραν τηλέφωνο, η προτεραιότητα ισχύει με την ώρα / ημερομηνία παραγγελίας, τουλάχιστον όταν μίλησα με το πλαίσιο αυτό μου ξεκαθάρισαν μιας και  είχα λάβει  κουπόνι προπαραγγελίας την ίδια ώρα σχεδον  : 14:10 στις 17/09 ενώ με πήραν τηλέφωνο σήμερα μεσημέρι. Δεν στέκει να πιάσει κάποιος πιο ψηλά θέση  ενώ παρήγγειλε μια μέρα μετά .

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, NewGascp είπε

Κωτσόβολος Digital και με Drive "Τα τεμάχια της πρώτης παραλαβής έχουν εξαντληθεί. Κάνε την παραγγελία σου τώρα και μπες σε σειρά προτεραιότητας.".
Προ παρήγγειλα digital day 1 με άτοκες δόσεις. Για πενηντάρικο δεν πήραν γιατί τράβηξαν ήδη την πρώτη δόση από την κάρτα. 🤑
Έχω την αίσθηση ότι θα παραλάβουμε Day 1 μιας και φαίνεται ότι η πρώτη φουρνιά είχε συγκεκριμένο αριθμό και μάλλον ο Κώτσος (dixons) πήρε τα περισσότερα. Άντε να δούμε...
(24 άτοκες το Ps5 =16€ + 36 άτοκες το Series X =14€ ->με 30€ το μήνα πάμε full next gen 🤓)

Όλοι είχαν συγκεκριμένο stock αυτό μου είπαν και από το πλαίσιο “έχουμε συγκεκριμένο αριθμό κομματιών από την Sony Hellas και αν τον ξεπεράσουμε πάμε δεύτερο κύμα». Τώρα εάν έλεγε μπούρδες θα δείξει.

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...