Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, ryu_hadouken είπε

Πέρα από τις κονσόλες , το να σου ζητάει μία εταιρία προκαταβολή μερικώς το ποσό ή ολόκληρο το ποσό ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙΣ ...είναι απλά τραγικό ίσως και παράνομο (ή τουλάχιστον θα έπρεπε να είναι)

Στην ουσία δηλαδή θα δώσεις ένα άτοκο δάνειο τα λεφτά σου σε μία εταιρία που θα σου πει τον Νοέμβριο "σόρυ...τα Χριστούγεννα θα το έχεις μάλλον...με το δεύτερο-τρίτο κύμα..."

Σκέψου αν θα το έκανες σε άλλη αγορά άλλου προιόντος ...σε αγορά αυτοκινήτου ή ψυγείου κλπ...είναι απλά παράνοια.

Το να ρίξεις άκυρα εφόσον είναι έτσι η κατάσταση και ούτε η Sony Hellas δεν ξέρει είναι οκ..Αν όμως ζητάς 500 ευρώ για προπαραγγελία πρέπει να κάνεις deliver.

Δεν έχω διάθεση να υπερασπιστώ καμιά εταιρία αλλά αν εσύ ήσουν στη θέση τους πώς θα το χειριζόσουν? Πώς θα προστατευόσουν από αυτούς που θα παραγγείλουν από παντού αντικαταβολή και θα αποδεχτούν μόνο τη παραγγελία που θα φτάσει πρώτη?

Ακόμη και να ξέραν ότι παραλαμβάνουν 1000τμχ. και κλείναν τις παραγγελίες στις 1000 ακριβώς πώς θα προστατευόντουσαν από το παραπάνω που συμβαίνει συνεχώς και παράλληλα θα προστάτευαν και τον πελάτη 1001+ που δε θα μπορούσε να παραγγείλει επειδή ο Γιωργάκης είναι μάγκας και παρήγγειλε από 20 μαγαζιά?

Συμφωνώ στο κομμάτι του deliver αλλά το να τα ρίχνουμε όλα στις εταιρίες επειδή οι Γιωργάκηδες καβλαντίζουν εις βάρος μας δε στέκει. Κάνε παράνομη και την άρνηση παραλαβής χωρίς λόγο τότε. Όπως είπες και συ και αυτοί που πιθανόν θα κάνουν σωστά τη δουλειά τους και θα στη στείλουν ΔΕ ΞΕΡΟΥΝ ΑΝ ΘΑ ΚΑΤΑΔΕΧΤΕΙΣ ΝΑ ΤΗ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙΣ.

Έχεις και συ και οι υπόλοιποι χίλια δίκια σε αυτά που λέτε σε σχέση με τις εταιρίες. Αλλά ας γίνει και καμιά αυτοκριτική εδώ μέσα γιατί έχουμε άτομα που διαφημίζουν ότι τη παρήγγειλαν από 20 πηγές. Μετά δε φταίει μόνο η εταιρία αν δε παραλάβεις εσύ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, playtak είπε

Sorry αν κουράζω αλλά με τον σκληρό ξέρουμε τι χωριτικοτητα θα έχει? 800 κάτι χωρίς το λειτουργικό έτσι? 

πολλά ρωτάς :P  εδώ δεν ξέρουμε πιο βασικά  ουτε καν αν δώσαμε 50ε για να το πάρουμε τον Δεκέμβρη :P Υπάρχουν 2 φήμες 1) ότι είναι 1τβ και τα 180 τα καταλαμβάνει το λειτουργικό κα1 2) ότι βγαινει τόσο επειδή είναι πολαπλάσιο του 4  ( τόσα είναι τα lanes του pci controler)  και το λειτουργικό θα πιάνει επιπλέον χωρο σε αυτόν

Επεξ/σία από Daredevil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να χαλαρωσουμε και να ευθυμησουμε λιγο.


Μιας και ειμαι πιθανον αγοραστης της κονσολας ,μαλλον οχι day one καθως το προσφατο event δεν με ενθουσιασε ,ας γραψω και την δικη μου αποψη,παρολο που θα πεσετε να με φατε 😀

Λοιπον δυστηχως η sony στο επικοινωνιακο κομματι τα εκανε θαλασσα με το event της τεταρτης.Δεν νομιζω να αμφιβαλλει κανεις περι αυτου.Μαθαμε περισσοτερα πραγματα απο τον dorito geoff και απο αλλους  παρα απο την ιδια την sony.Δεν ξερω αν ειναι arrogant sony αλλα ειναι φανερο οτι κατι δεν παει καλα.

Τωρα εγω  next gen κονσολα θελω κυριως για τα multiplatform παιχνιδια.Ειμαι αναμεσα στο xbox one s και το digital ps5.Kλεινω περισσοτερο βεβαια προς το ps5.

Αν και εχω αναφερει ηδη την αποψη μου,οπτικα το ps5 ειναι πανασχημο,τεραστιο και υστερει πολυ,οπτικα-αισθητικα απο το series s-x.Δεν μπορω να καταλαβω τι σκεφτηκαν εκει στην sony οταν το σχεδιαζανε.Αλλα κυριως το μεγαλυτερο προβλημα ειναι το μεγεθος.

Τωρα παρολο την αρνητικη κριτικη που κανω , μπορει day one να μου την δωσει και να  μπω σε ενα καταστημα και να το αγορασω(παρολο που λενε τελος η πρωτη φουρνια πιστευω θα υπαρχουν αρκετες κονσολες day one και για οσοι δεν το εκαναν preorder)

Mια ερωτηση μονο για οσοι το προπαραγγειλανε,την digital πηρατε ή με τον δισκο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, NewGascp είπε

Ps5 Digital    399/24=16.63
Xbox Serie X 509/36=14,14
---------------------------------------------
                                       30,77 €
1η δέσμη μαναμ :)

Digital; Χαχαχα το έχω διαγράψει από το μυαλό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Mια ερωτηση μονο για οσοι το προπαραγγειλανε,την digital πηρατε ή με τον δισκο??

Γνώμη μου ότι η digital δεν αξίζει. Σε κάθε game day one χάνεις 10-20€ από την digital αγορά σε σχέση με τη physical από ένα skroutzομάγαζο και αν δε είναι κανένα single player game και το πουλήσεις μέσα σέ ένα μήνα παίρνεις και 30-40€ πίσω. Βάλε και το ότι κάποιοι μπορεί πχ. να νοικιάσουν ένα game μικρής διάρκειας 2-3 μέρες και να τους βγει τσάμπα.

Πρακτικά νομίζω το 100ευρω το βγάζεις πίσω σε 3-4 games max. Συν τις πιθανές ανταλλαγές, δανείσματα με άτομα του κύκλου σου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν βρισκω κανεναν λογο καποιος να παρει την digital..ακομα και αν ειναι εντελως digital man.

Καποια στιγμη θα πει γαμωτο να μην περνει δισκακι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Λοιπον για να χαλαρωσουμε και να ευθυμησουμε λιγο.


Μιας και ειμαι πιθανον αγοραστης της κονσολας ,μαλλον οχι day one καθως το προσφατο event δεν με ενθουσιασε ,ας γραψω και την δικη μου αποψη,παρολο που θα πεσετε να με φατε 😀

Λοιπον δυστηχως η sony στο επικοινωνιακο κομματι τα εκανε θαλασσα με το event της τεταρτης.Δεν νομιζω να αμφιβαλλει κανεις περι αυτου.Μαθαμε περισσοτερα πραγματα απο τον dorito geoff και απο αλλους  παρα απο την ιδια την sony.Δεν ξερω αν ειναι arrogant sony αλλα ειναι φανερο οτι κατι δεν παει καλα.

Τωρα εγω  next gen κονσολα θελω κυριως για τα multiplatform παιχνιδια.Ειμαι αναμεσα στο xbox one s και το digital ps5.Kλεινω περισσοτερο βεβαια προς το ps5.

Αν και εχω αναφερει ηδη την αποψη μου,οπτικα το ps5 ειναι πανασχημο,τεραστιο και υστερει πολυ,οπτικα-αισθητικα απο το series s-x.Δεν μπορω να καταλαβω τι σκεφτηκαν εκει στην sony οταν το σχεδιαζανε.Αλλα κυριως το μεγαλυτερο προβλημα ειναι το μεγεθος.

Τωρα παρολο την αρνητικη κριτικη που κανω , μπορει day one να μου την δωσει και να  μπω σε ενα καταστημα και να το αγορασω(παρολο που λενε τελος η πρωτη φουρνια πιστευω θα υπαρχουν αρκετες κονσολες day one και για οσοι δεν το εκαναν preorder)

Mια ερωτηση μονο για οσοι το προπαραγγειλανε,την digital πηρατε ή με τον δισκο??

H MS έχει πάει full transparent κι είναι κάτι εξαιρετικό, τα θαλάσσωσε όμως στα βασικά, 1 παιχνίδι ήταν να βγάλουν D1  κι έγινε meme... όπως και κατάφερε να βγουν πρώτα οι τιμες της και να ανοίξει τα preorders μία εβδομάδα μετά από την sony. Άποψη μου μην πάρεις Series S δεν είναι τα 4τφ αλλά όπως λέει και το DF η πολύ αργή του μνήμη κι εδώ να θυμίσω ότι το πρόβλημα του X1 σε σχέση με το ps4 δεν ήτα τόσο τα tf αλλά η πιο αργή μνήμη... 

Εγώ πήρα την digital δυσκολα αγοράζω παιχνίδια D1 άντε 2-3 τον χρόνο και δεν μπορώ τα δισκάκια  μαρέσει να έχω όλες μου τις συλλογές digital :)

Επεξ/σία από Daredevil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Daredevil είπε

πολλά ρωτάς :P  εδώ δεν ξέρουμε πιο βασικά  ουτε καν αν δώσαμε 50ε για να το πάρουμε τον Δεκέμβρη :P Υπάρχουν 2 φήμες 1) ότι είναι 1τβ και τα 180 τα καταλαμβάνει το λειτουργικό κα1 2) ότι βγαινει τόσο επειδή είναι πολαπλάσιο του 4  ( τόσα είναι τα lanes του pci controler)  και το λειτουργικό θα πιάνει επιπλέον χωρο σε αυτόν

Κατάλαβα θα περιμένουμε και day one να δούμε τελικά πόσο χώρο θα έχει,αν θα παίζει τα παιχνίδια του ps4 που έχουμε,αν θα κάνει θόρυβο κλπ :D ανέβασαν και τις τιμές στα games,το ps now που πες θα μπορούσε να ανταγωνιστεί το pass δεν έχουν πει κάτι για άλλες χώρες,πιο αδύναμο σαν μηχάνημα θα είναι..με βάζει σε σκέψεις να πάω για xbox στην επόμενη γενιά μέχρι να στρώσουν..είδα και μια εικόνα που ταιριάζει με όλο αυτό που γίνεται με το ps5 και την sony μήπως τον πήραν μεταγραφή 🙃

EiPDDfVWsAEPjET.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, xavier είπε

εγω παντως σε οποιον ρωταει τι κονσολα θελει να παρει, παντα το ρωταω τι παιχνιδια παιζει...Αν σε ενδιαφερουν τα single player AAA, οπως εγω το ps5 ειναι μονοδρομος. Αν θελεις μονο multiplayer, fps, ραλακια κτλ το xbox ειναι καλυτερο πακετο...

Ανάλογα το multiplayer.

Εγώ είμαι φουλ ποδοσφαιρακιας. Αν ήταν cross console τότε ναι θα πήγαινα δαγκωτό σε Xbox λόγο πιο δυνατής κονσόλας (όπως ελαφρώς δείχνει). Όμως όλη η κοινότητα είναι σε ps. Και άντε το fifa έχει κόσμο και σε Xbox (καμια σχέση βέβαια σε σύγκριση με του ps). Στο PES ειναι θέμα όμως. 

Έχει πει η Sony κάτι συγκεκριμένο σχετικά με τα cross play ή είναι θέμα των εταιριών; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, playtak είπε

Κατάλαβα θα περιμένουμε και day one να δούμε τελικά πόσο χώρο θα έχει,αν θα παίζει τα παιχνίδια του ps4 που έχουμε,αν θα κάνει θόρυβο κλπ :D ανέβασαν και τις τιμές στα games,το ps now που πες θα μπορούσε να ανταγωνιστεί το pass δεν έχουν πει κάτι για άλλες χώρες,πιο αδύναμο σαν μηχάνημα θα είναι..με βάζει σε σκέψεις να πάω για xbox στην επόμενη γενιά μέχρι να στρώσουν..είδα και μια εικόνα που ταιριάζει με όλο αυτό που γίνεται με το ps5 και την sony μήπως τον πήραν μεταγραφή 🙃

EiPDDfVWsAEPjET.jpeg

αν δεν ήταν το gt7,το psvr και κάποια ps4 παιχνίδια που δεν εχω παίξει ακόμα (πχ το ghost) θα το σκεφτόμουν κι γω λίγο :) απλως  δεν μπορώ να πώ σίγουρα ότι θα επέλεγα μία κονσόλα που θα στηριχτει για τον 1ο χρόνο τουλάχιστον σε multiplatforms μόνο

Επεξ/σία από Daredevil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Daredevil είπε

αν δεν ήταν το gt7 θα το σκεφτόμουν κι γω λίγο :) απλως  δεν μπορώ να πώ σίγουρα ότι θα επέλεγα μία κονσόλα που θα στηριχτει για τον 1ο χρόνο τουλάχιστον σε multiplatforms μόνο

Ισχύει έχει δυνατά exclusives και πολύ καλά studios και προσωπικά το ds με ψήνει άσχημα για αρχή.. τέλος πάντων βλέπουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Δεν έχω διάθεση να υπερασπιστώ καμιά εταιρία αλλά αν εσύ ήσουν στη θέση τους πώς θα το χειριζόσουν? Πώς θα προστατευόσουν από αυτούς που θα παραγγείλουν από παντού αντικαταβολή και θα αποδεχτούν μόνο τη παραγγελία που θα φτάσει πρώτη?

Ακόμη και να ξέραν ότι παραλαμβάνουν 1000τμχ. και κλείναν τις παραγγελίες στις 1000 ακριβώς πώς θα προστατευόντουσαν από το παραπάνω που συμβαίνει συνεχώς και παράλληλα θα προστάτευαν και τον πελάτη 1001+ που δε θα μπορούσε να παραγγείλει επειδή ο Γιωργάκης είναι μάγκας και παρήγγειλε από 20 μαγαζιά?

Συμφωνώ στο κομμάτι του deliver αλλά το να τα ρίχνουμε όλα στις εταιρίες επειδή οι Γιωργάκηδες καβλαντίζουν εις βάρος μας δε στέκει. Κάνε παράνομη και την άρνηση παραλαβής χωρίς λόγο τότε. Όπως είπες και συ και αυτοί που πιθανόν θα κάνουν σωστά τη δουλειά τους και θα στη στείλουν ΔΕ ΞΕΡΟΥΝ ΑΝ ΘΑ ΚΑΤΑΔΕΧΤΕΙΣ ΝΑ ΤΗ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙΣ.

Έχεις και συ και οι υπόλοιποι χίλια δίκια σε αυτά που λέτε σε σχέση με τις εταιρίες. Αλλά ας γίνει και καμιά αυτοκριτική εδώ μέσα γιατί έχουμε άτομα που διαφημίζουν ότι τη παρήγγειλαν από 20 πηγές. Μετά δε φταίει μόνο η εταιρία αν δε παραλάβεις εσύ.

Καταρχήν να ξεκινήσουμε από το ότι το PS5 δεν είναι ένα προιόν που θα χαλάσει ή θα λήξει ή θα μαραθεί εάν δεν προπωληθεί.Απλά θα μπει στο ράφι και θα πουληθεί τις επόμενες ώρες.Δεν είναι φράουλες όπου μία άρνηση προπαραγγελίας θα σήμαινει καταστροφή γιατί η παραγωγή του δε βασίζεται στη προπαραγγελία και ούτε έχει ημερομηνία λήξης.

Επίσης σε πάμπολλες περιπτώσεις όπου ήξεραν τι ποσότητες έχουν (μπορεί και όχι..) έχουν ακυρώσει πολύ εύκολα και άνετα κόσμο και κοσμάκη είτε λόγω ανοργανωσιάς επειδή λειτουργούν σαν μπακάλικα είτε λόγω του ότι τα καβατζώνουν οι υπάλληλοι είτε για διάφορους άλλους λόγους.Αυτά είναι συνηθησμένα.

Εγώ κριτικάρω για αυτές που ζητούν όλο το ποσό.Όταν ζητάς από τον άλλον 500 ευρώ δε μπορεί να τον έχεις στο σκοτάδι και να έχεις τα 500 ευρώ του.Για πολλούς λόγους αλλά θα σου πω τον πιο απλό.Αν η χ εταιρία που έχω δώσει τα 500 ευρώ δε μου παραδώσει και βρω εγώ το PS5 δίπλα πως θα το πάρω ?Η επιστροφή του ποσού από κάρτα διαρκεί έως και μερικές μέρες.

Αυτοί που λες ότι το "πήρανε" από 20 μεριές δεν πλήρωσαν προφανώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Δεν έχω διάθεση να υπερασπιστώ καμιά εταιρία αλλά αν εσύ ήσουν στη θέση τους πώς θα το χειριζόσουν? Πώς θα προστατευόσουν από αυτούς που θα παραγγείλουν από παντού αντικαταβολή και θα αποδεχτούν μόνο τη παραγγελία που θα φτάσει πρώτη?

 

Λιγες μερες μετα το launch εχει black friday και γιορτες χριστουγεννων.

Δεν θα του ειναι καθολου δυσκολο λοιπον να πουλησουν τις ακυρωμενες κονσολες.

Τελος εχουν δωσει δυστηχως παρα πολλα δειγματα κακης οργανωσης/επικοινωνιας παλιοτερα ειδικα σε συλλεκτικες εκδοσεις που εχουν δωσει τετοια δικαιωματα.

Ασε που το να σου ζητανε να δωσεις μπροστα χρηματα χωρις να σου εξασφαλιζουν το αν θα την εχεις την κονσολα στο πρωτο διαστημα,σηκωνει και καταγγελια.

Αν δεν ξερεις ποσα κομματια θα παραλαβεις σαν εταιρεια ή μην ζητας χρηματα ή κλεισε τις προπαραγγελιες νωριτερα για να εισαι οσο περισσοτερο μπορεις κομπλε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...