Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, firepc είπε

PS5 Disc, Ναι το πουλας το physical αλλα δεν εχεις το παιχνιδι μετα

PS5 Digital, Θα κανεις share account παιρνεις το παιχνιδι στη μιση τιμη ή στο 1/3 (αναλογα ποσα ατομα ειστε) και σου μενει και το game για παντα

Αν μου ελεγε καποιος τι να παρει θα του ελεγα το Digital

Και εγω για το digital θα παω μαλλον.Ενας απο τους λογους ειναι αυτη η βλακεια περι install.Εχω το παιχνιδι retail,αλλα χρειαζεται χωρο για να κανει install και μετα χρειαζεται και το δισκακι μεσα για να παιξει.Ενταξει το δισκακι να ειναι μεσα λογικο αλλα γιατι να το κανεις install??Αμα ειναι ετσι το παιρνω digital να τελειωνω.Φανταζομαι το ιδιο θα ισχυει και στο ps5.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή το βασικό επιχείρημα υπέρ του digital είναι το να μην σηκωθεί κάποιος από τον καναπέ για να αλλάξει δισκάκι; Ok. Εγώ μάλλον είμαι από τους λίγους που βλέπουν το τεράστιο value στις αγοραπωλησίες μεταχειρισμένων... Μπορείς να παίξεις παιχνίδια κυριολεκτικά για ΜΗΔΕΝ ευρώ! Και αν είναι τόσο φοβερό το παιχνίδι και θέλεις να το έχεις για πάντα, εις τους αιώνας των αιώνων αμήν, αγορασέ το! (είτε digital ή κράτα το δισκάκι!).

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την digital εκδοση θα μπορουμε να αγορασουμε παιχνιδια απο κλειδαδικα ή μονο μεσω Ps plus αγοραζεις παιχνιδια?δεν ειχα το 4 οποτε δεν γνωριζω.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνω copy paste προηγούμενο post μου από 19 Ιουνίου μιας και η συζήτηση πήγε πάλι στο digital - physical μήπως βοήθησει κάνεναν που δε το είχε δει.

Είναι μια γρήγορη ματιά σε τιμές που είχανε τα παιχνίδια στις 19 Ιουνίου.

 

 

Red Dead Redemption 2      Skroutz : 30        PsStore : 70
Marvel's Spider-Man             Skroutz : 17         PsStore : 40 
Days Gone                                Skroutz 23        PsStore : 70
Detroit: Become Human         Skroutz : 17      PsStore : 40
Final Fantasy VII Remake     Skroutz : 44          PsStore : 70
The Last of Us Part II + Pre Order Bonus    Skroutz : 55      PsStore : 70 
Death Stranding                       Skroutz : 28     PsStore : 70
Call of Duty: Modern Warfare     Skroutz : 53       PsStore : 70
MediEvil                                           Skroutz : 16     PsStore : 40
 
Mε only digital χάνεις πάρα πολλά πλεονεκτήματα.Χάνεις τα skroutzoμάγαζα ,χάνεις τις προσφορές ,χάνεις τα μεταχειρισμένα κλπ.

 

 

Επεξ/σία από ryu_hadouken
  • Like 14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ryu_hadouken είπε

Κάνω copy paste προηγούμενο post μου από 19 Ιουνίου μιας και η συζήτηση πήγε πάλι στο digital - physical μήπως βοήθησει κάνεναν που δε το είχε δει.

Είναι μια γρήγορη ματιά σε τιμές που είχανε τα παιχνίδια στις 19 Ιουνίου.

Red Dead Redemption 2      Skroutz : 30        PsStore : 70
Marvel's Spider-Man             Skroutz : 17         PsStore : 40 
Days Gone                                Skroutz 23        PsStore : 70
Detroit: Become Human         Skroutz : 17      PsStore : 40
Final Fantasy VII Remake     Skroutz : 44          PsStore : 70
The Last of Us Part II + Pre Order Bonus    Skroutz : 55      PsStore : 70 
Death Stranding                       Skroutz : 28     PsStore : 70
Call of Duty: Modern Warfare     Skroutz : 53       PsStore : 70
MediEvil                                           Skroutz : 16     PsStore : 40
 
Mε only digital χάνεις πάρα πολλά πλεονεκτήματα.Χάνεις τα skroutzoμάγαζα ,χάνεις τις προσφορές ,χάνεις τα μεταχειρισμένα κλπ.

βγαινουν συνέχεια προσφορές στο Psn πχ για το days gone 

https://psdeals.net/gr-store/game/1788611/days-gone

η για το RDR2

https://psdeals.net/gr-store/game/1636490/red-dead-redemption-2

klp klp

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Daredevil είπε

Προφανώς και είναι πιο δύσκολο να γίνει development για 10 πλατφόρμες παρά για 1 δεν τίθεται θέμα.

Ο τρόπος που απλοποιεί όμως το argument με το ποιος είναι πιο χαρούμενος απο τα δύο στρατόπεδα, δεν στέκει και τόσο imho.
Αυτό που προσπαθεί να κάνει η MS είναι να δίνει ενα unified development platform για PC + Console, cross-gen . Προφανώς και για να γίνει η μετάβαση σε αυτό, θα υπάρχουν αλλαγές στο API και θα χάσουν κάποια legacy skills οι προγραμματιστές short term. Τα benefits είναι τόσα πολλά όμως που ο μέσος προγραμματιστής θα είναι 10 φορές πιο χαρούμενος όταν θα έχει μια εταιρία όπως η MS να φτιάχνει το SDK του, με τα εργαλεία, το documentation επιπέδου εταιρίας που κάνει software for a living απο την αρχη του χρόνου.

Το λέω σαν άνθρωπος που χρησιμοποιεί λίνουξ και ps4 - H MS δεν έχει αντίπαλο στην ποιότητα εργαλειών για προγραμματιστές. Παίζει μόνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Και εγω για το digital θα παω μαλλον.Ενας απο τους λογους ειναι αυτη η βλακεια περι install.Εχω το παιχνιδι retail,αλλα χρειαζεται χωρο για να κανει install και μετα χρειαζεται και το δισκακι μεσα για να παιξει.Ενταξει το δισκακι να ειναι μεσα λογικο αλλα γιατι να το κανεις install??Αμα ειναι ετσι το παιρνω digital να τελειωνω.Φανταζομαι το ιδιο θα ισχυει και στο ps5.

Τρολάρουμε κάργα έτσι?😁

Με τα μεγέθη των assets του ps5 θα έπαιζες μετά από κανένα μισάωρο κάθε map με την ταχύτητα διαμεταγωγής του BD drive. Για τον θεό ρε παιδιά έχετε ξεχάσει τις ps1/ps2 days?

43 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Δηλαδή το βασικό επιχείρημα υπέρ του digital είναι το να μην σηκωθεί κάποιος από τον καναπέ για να αλλάξει δισκάκι; Ok. Εγώ μάλλον είμαι από τους λίγους που βλέπουν το τεράστιο value στις αγοραπωλησίες μεταχειρισμένων... Μπορείς να παίξεις παιχνίδια κυριολεκτικά για ΜΗΔΕΝ ευρώ! Και αν είναι τόσο φοβερό το παιχνίδι και θέλεις να το έχεις για πάντα, εις τους αιώνας των αιώνων αμήν, αγορασέ το! (είτε digital ή κράτα το δισκάκι!).

Εγώ δε μεταπουλώ παιχνίδια. Και πολλές φορές παίρνω και day 1. Και μόνο 5-10 τίτλους να αγοράσω συνολικά από σκρουτζομάγαζα στα ~60 αμέσως αμέσως έχει μαζευτεί η διαφορά τιμής από την digital only. Άσε που με τις αλαξοκωλιές με φίλους γλιτώνεις και από εκεί άπειρα φράγκα από games που θα ήθελές να παίξεις, αλλά δε καίγεσαι και τόσο πολύ να σκάσεις φράγκα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνει κάνα αστείο η σονυ και τα δισκάκια θα μπορούν να παίζονται σε μια κονσόλα μόνο και τέλος, και να δεις μετά για πότε τρέχουν όλοι στη ντισκλες έκδοση 😭

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dream21 είπε

Παιδιά έχουμε ακούσει περί συμβατοτήτων σε SSD εξωτερικούς δίσκους; έχω ένα Samsung 860evo ελπιζω να παιζει με τo PS5

Ενδεχομένως να μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τα παιχνίδια του ps4 ως εξωτερικός , για τα παιχνίδια του ps5 αποκλείεται, είναι πολλές φορές πιο αργός από αυτός που θα έχει μέσα το ps5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pictorino είπε

Ενδεχομένως να μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τα παιχνίδια του ps4 ως εξωτερικός , για τα παιχνίδια του ps5 αποκλείεται, είναι πολλές φορές πιο αργός από αυτός που θα έχει μέσα το ps5.

Έστω για τα ψηφιακά του PS4 καλά θα είναι από το να τον έχω να κάθεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, firepc είπε

Στο εξωτερικο με τις χιλιαρες που κατεβαζουν το παιχνιδι σε 5 λεπτα, το physical δεν υπαρχει καν στον χαρτη

Γιατί μια 100ρα εδώ θα αργήσει πολύ? Ειδικά αν κάνεις και preload. Δεν είναι μόνο οι ταχύτητες αποτρεπτικός παράγοντας. Tbh προσωπικά αυτό είναι το τελευταίο που μου περνά από το μυαλό. Το μόνο σοβαρό επιχείρημα για την DE είναι μόνο αν πεθάνει το laser στο drive. Αλλά αυτό υπήρχε σαν πρόβλημα στα ps3 κυρίως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...