Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Hazuki είπε

.Σχετικά με το laser, ποιο laser; Αυτό που δεν χρησιμοποιείται, αφού τίποτα δεν streamαρετε από το blu ray όλα έρχονται από το δίσκο.

Μετά την εγκατάσταση, τη μόνη φορά που θα ακούσεις να γυρνάει το drive είναι στην αρχή που τσεκάρει το license, μετά απλά κάθεται μέσα για κάθε φορά που ξεκινάς από την αρχή.

Με αυτή την ελάχιστη χρήση που λες και γενικά με όχι και τόσες πολλές ώρες στην κονσόλα γιατί κυρίως παίζω σε pc, το ps3 έκαψε laser μετά από 4-5 χρόνια σε μένα και διάβαζε μόνο cd/dvd. Είναι γνωστό το θέμα ότι παραήταν ευαίσθητα αν το κοιτάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω αν βαλεις κατω τα προτερηματα και σπανια σεναρια και των 2 οι φυσικες κοπιες παιρνουν την πρωτη θεση απλα πλεον ο κοσμος εχει γινει πιο "τεμπελης" και αυτο που μετραει για αυτον πιο πολυ ειναι να κανει οσα λιγοτερα γινεται. Δεν θελει καν να σηκωθει απο τον καναπε να αλλαξει δισκακι ποσο μαλλον να παει να στηθει στο ταμειο κ να το παρει απο το μαγαζι.Μπορω να γραψω ενα καρο σπανια σεναρια που δεν συμβαινουν καθε μερα γιατι ειναι καλυτερα η φυσικη κοπια.Χωρις να χρειαστει να αναφερθω σε μικροτερες τιμες,μεταπωληση,ανταλλαγες.

Πχ Εγω προσφατα μετακομισα 20/7 μεχρι να γινει η μεταφορα και η ενεργοποιηση της γραμμης περασαν κοντα 20 μερες λογω αδειων στον οτε κορονωιος κτλ Ειχα βαλει 100αρα γραμμη αλλα με το που ενεργοποιηθηκε η υπηρεσια ειχαν κανει καποια βλακεια στο καφαο οι τεχνικοι του οτε και δεν επαιζε η γραμμη σωστα κ ισα που ειχα adsl 24 και μαλιστα κουτσοκουρεμενο επαιζα με 7Mbps(+ 2 βδομαδες μεχρι να το φτιαξουν...15αυγουστος γαρ).Αν δεν ειχα εγκατεστημενο καποιο παιχνιδι απο την ψηφιακη μου βιβλιοθηκη και ηθελα να το παιξω εκεινη την στιγμη θα ετρωγα πακετο πρωτα για 20 μερες λογω μεταφορας γραμμης και κατοπιν μετα το 20ημερο με την 7αρα γραμμη θα περιμενα τουλαχιστον μια μερα μεχρι να κατεβει το παιχνιδι αντιθετα με το δισκακι θα το επαιζα την ιδια μερα και δεν θα με επηρεαζε τι κανει το τηλεφωνο μου.Την ψηφιακη βιβλιοθηκη δεν την εχεις παρα μονο απο την στιγμη που την κατεβασεις και πχ αποθηκευσεις τα παιχνιδια σου σε ενα εξωτερικο σκληρο εκτος αν χωρανε ολα στην κονσολα γιατι αλλιως εξαρτασαι απο τους σερβερ και το ιντερνετ.

Αυτη η ελευθερια που σου προσφερει η φυσικη κοπια για μενα ειναι το μεγαλυτερο προτερημα.Τελος ξερω οτι το παιχνιδι βρεξει χιονισει ειναι δικο μου και ban να φαει ο λογαριασμος εγω τα παιχνιδια θα μπορω να τα παιξω.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, VaggD είπε

Πως θα έπρεπε να είναι το PS5... Με εξαίρεση την 3 εικόνα.

https://twitter.com/StarboyHsp/status/1307343669415030784?s=20

Μονο η 4η κονσολα μου αρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, icenex είπε

Νομιζω αν βαλεις κατω τα προτερηματα και σπανια σεναρια και των 2 οι φυσικες κοπιες παιρνουν την πρωτη θεση απλα πλεον ο κοσμος εχει γινει πιο "τεμπελης" και αυτο που μετραει για αυτον πιο πολυ ειναι να κανει οσα λιγοτερα γινεται. Δεν θελει καν να σηκωθει απο τον καναπε να αλλαξει δισκακι ποσο μαλλον να παει να στηθει στο ταμειο κ να το παρει απο το μαγαζι.Μπορω να γραψω ενα καρο σπανια σεναρια που δεν συμβαινουν καθε μερα γιατι ειναι καλυτερα η φυσικη κοπια.Χωρις να χρειαστει να αναφερθω σε μικροτερες τιμες,μεταπωληση,ανταλλαγες.

Πχ Εγω προσφατα μετακομισα 20/7 μεχρι να γινει η μεταφορα και η ενεργοποιηση της γραμμης περασαν κοντα 20 μερες λογω αδειων στον οτε κορονωιος κτλ Ειχα βαλει 100αρα γραμμη αλλα με το που ενεργοποιηθηκε η υπηρεσια ειχαν κανει καποια βλακεια στο καφαο οι τεχνικοι του οτε και δεν επαιζε η γραμμη σωστα κ ισα που ειχα adsl 24 και μαλιστα κουτσοκουρεμενο επαιζα με 7Mbps(+ 2 βδομαδες μεχρι να το φτιαξουν...15αυγουστος γαρ).Αν δεν ειχα εγκατεστημενο καποιο παιχνιδι απο την ψηφιακη μου βιβλιοθηκη και ηθελα να το παιξω εκεινη την στιγμη θα ετρωγα πακετο πρωτα για 20 μερες λογω μεταφορας γραμμης και κατοπιν μετα το 20ημερο με την 7αρα γραμμη θα περιμενα τουλαχιστον μια μερα μεχρι να κατεβει το παιχνιδι αντιθετα με το δισκακι θα το επαιζα την ιδια μερα και δεν θα με επηρεαζε τι κανει το τηλεφωνο μου.Την ψηφιακη βιβλιοθηκη δεν την εχεις παρα μονο απο την στιγμη που την κατεβασεις και πχ αποθηκευσεις τα παιχνιδια σου σε ενα εξωτερικο σκληρο εκτος αν χωρανε ολα στην κονσολα γιατι αλλιως εξαρτασαι απο τους σερβερ και το ιντερνετ.

Αυτη η ελευθερια που σου προσφερει η φυσικη κοπια για μενα ειναι το μεγαλυτερο προτερημα.Τελος ξερω οτι το παιχνιδι βρεξει χιονισει ειναι δικο μου και ban να φαει ο λογαριασμος εγω τα παιχνιδια θα μπορω να τα παιξω.

Ή το άλλο πες έχεις 2 ps3/4/5. Με ένα λογαριασμό μπορείς να παίξεις ταυτόχρονα 2 digital games από το library, ή θα πρέπει αν κάνεις αλχημείες με game sharing άνοιξε κλείσε? Με τα δισκάκια απλά βάζεις ότι γουστάρεις στο καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, firepc said:

PS5 Disc, Ναι το πουλας το physical αλλα δεν εχεις το παιχνιδι μετα

PS5 Digital, Θα κανεις share account παιρνεις το παιχνιδι στη μιση τιμη ή στο 1/3 (αναλογα ποσα ατομα ειστε) και σου μενει και το game για παντα

Αν μου ελεγε καποιος τι να παρει θα του ελεγα το Digital

Συγκρίνεις 2 περιπτώσεις ανόμοιες. Στην πρώτη περίπτωση αναφέρεσαι σε πώληση του παιχνιδιού(κάτι που δεν μπορείς να κάνεις στο Digital). Στην δεύτερη περίπτωση αναφέρεσαι στο γεγονός οτι μπορείς να αγοράσεις παιχνίδι στο 1/3 της τιμής (δεκτό) αλλά δεν αναφέρεσαι στην περίπτωση που μπορείς να παίξεις ένα παιχνίδι το οποίο έχει αγοράσει φίλος σου και να μην πληρώσεις τίποτα όταν σου δώσει το δισκάκι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Συγκρίνεις 2 περιπτώσεις ανόμοιες. Στην πρώτη περίπτωση αναφέρεσαι σε πώληση του παιχνιδιού(κάτι που δεν μπορείς να κάνεις στο Digital). Στην δεύτερη περίπτωση αναφέρεσαι στο γεγονός οτι μπορείς να αγοράσεις παιχνίδι στο 1/3 της τιμής (δεκτό) αλλά δεν αναφέρεσαι στην περίπτωση που μπορείς να παίξεις ένα παιχνίδι το οποίο έχει αγοράσει φίλος σου και να μην πληρώσεις τίποτα όταν σου δώσει το δισκάκι. :)

και στο digital μπορειτε να παιξετε και οι 2 το ιδιο παιχνιδι ταυτοχρονα. ή και μαζι μεσω gamesharing...εξαρταται στο τι ταιριαζει στο καθενα...Όπως και να χει, για μενα ειναι προτιμοτερο να εχεις και τις 2 επιλογες...το 100ικο της διαφορας των κονσολων, με τα παιχνιδια στα 80 ευρω, ειναι ασημαντο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Hazuki είπε

Κι αν πας στα μεταχειρισμένα του Public που λόγο ότι τα παιχνίδια πλέον κάνουν εγκατάσταση και ο δίσκος δεν κινείται καθόλου όσο είναι μέσα στο drive είναι σε άριστη κατάσταση και τα παίρνεις σε ακόμα πιο χαμηλές τιμές.

π.χ.

Death stranding/Red dead redemption: 20€

Days gone/Medievil: 13€

Final Fantasy VII: 35€

Ως επί το πλείστον οι προσφορές στο ps store είναι εικονικές σε σχέση με τις τιμές που παίζουν στο retail και λογικό γιατι αν τις είχαν χώμα η λιανική θα καταστραφόταν και πως θα σπρώχναν τα χαζόκουτα τους.

Τέσπα είναι δύο κουτιά για να καλύψει δύο διαφορετικές προσεγγίσεις, αυτή που φεύγει (disks) κι αυτή που έρχεται (εννοώ σε καθολικό επίπεδο).

Σε σχέση με τον Samsung που ρωτάει ο φίλος, όχι βέβαια δεν τον υποστηρίζει, τα είπαμε και το θέμα που είχες ανοίξει.

Το μηχανάκι έχει bay για nvme δίσκο, δηλαδή pcie κάρτα με flash modules. Δεν υπάρχει sata interface όπως στο ps4. Όπως είχαμε πει, μόνο σαν usb για τα ps4 games.

Αυτός εδώ θα κάνει η καμία σχέση; 

https://www.skroutz.gr/s/17274624/Samsung-970-Evo-Plus-1TB.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dream21 είπε

Αυτός εδώ θα κάνει η καμία σχέση; 

https://www.skroutz.gr/s/17274624/Samsung-970-Evo-Plus-1TB.html

Δε νομίζω.

Για να μη παρεξηγούμε θα κουμπώσει, αλλά δεν θα έχει την απαραίτητη ταχύτητα να τρέχει ps5 games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dream21 είπε

Αυτός εδώ θα κάνει η καμία σχέση; 

https://www.skroutz.gr/s/17274624/Samsung-970-Evo-Plus-1TB.html

κάτι τέτοιο θες, αλλα περίμενε

https://www.amazon.com/Sabrent-Internal-Extreme-Performance-SB-ROCKET-NVMe4-1TB/dp/B07TLYWMYW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Δε νομίζω.

Για να μη παρεξηγούμε θα κουμπώσει, αλλά δεν θα έχει την απαραίτητη ταχύτητα να τρέχει ps5 games.

Όποτε να μην αγοράσω και να περιμένω την Sony ώστε να δώσει τα specs για τους nvme ;

Μόλις τώρα, Daredevil είπε

οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dream21 είπε

Όποτε να μην αγοράσω και να περιμένω την Sony ώστε να δώσει τα specs για τους nvme ;

Ναι είναι πολύ vague η κατάσταση ως προς τι θα απαιτηθεί από nvme.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε όλοι οτι τα contoler του PS4 δεν θα λειτουργουν με το PS5 και οτι θα πρέπει να παρουμε καινούργια. Τα contoler του PS2 λειτουργουσαν με το PS3? Του PS3 λειτουργουσαν με το PS4? Το BD controller του PS3 λειτουργουσε με το PS4?

Η απάντηση ειναι οχι. Δεν θυμάμε κανείς να ενοχλείται ποιό παλία. Απλός πάντα για κάποιους θα υπάρχει κατι που θα τους ενοχλεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, vorlon είπε

Λέτε όλοι οτι τα contoler του PS4 δεν θα λειτουργουν με το PS5 και οτι θα πρέπει να παρουμε καινούργια. Τα contoler του PS2 λειτουργουσαν με το PS3? Του PS3 λειτουργουσαν με το PS4? Το BD controller του PS3 λειτουργουσε με το PS4?

Η απάντηση ειναι οχι. Δεν θυμάμε κανείς να ενοχλείται ποιό παλία. Απλός πάντα για κάποιους θα υπάρχει κατι που θα τους ενοχλεί. 

Απλώς σκέψου ότι τώρα ο άμεσος ανταγωνιστής το υποστηρίζει

Επεξ/σία από stevenfins
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...