Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο amazon ειναι εγγυημενα οτι θα ερθει ετσι δεν ειναι;

Το τροφοδοτικο μπριζας δεν ειναι διαφορετικο εκει;

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Απο amazon ειναι εγγυημενα οτι θα ερθει ετσι δεν ειναι;

Το τροφοδοτικο μπριζας δεν ειναι διαφορετικο εκει;

Αλλάζει μόνο το καλώδιο, το οποίο θα είναι κάποιο από τα στάνταρ του εμπορίου (οχταράκι, τριφύλλι, IEC). Με 2 ευρώ καθάρισες.

Αλλιως ανταπτοράκι UK-EU και επίσης καθάρισες, χωρίς καν να ψάξεις ποιό καλώδιο χρειάζεσαι (αλλά πιο ατσούμπαλο). Πάλι με 2 ευρώ είσαι ντάξει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύμφωνα και με τα τελευταία leaks για τις RDNA 2 gpu’s, η σχεδόν αντίστοιχη ας το πούμε gpu με αυτήν του PS5 Navi 22 η οποία εχει 40cu’s (του PS5 εχει 36 η 40 με τα 4 απενεργοποιημένα , δεν ξέρω ) φτάνει στα ρολόγια  έως τα 2,5 GHz με tdp 170W. Άρα, εάν ισχύουν τα παραπάνω  δεν είναι περίεργο να φτάνει η gpu του PS5 στα 2,23Ghz boost και να τα κρατάει σχεδόν πάντα, χωρίς να ξεφεύγει από τα specs της gpu και το power target, ποσό μάλλον εάν όντως το σύστημα έχει την καλή ψύξη που ανέφερε η Sony (θα έχει λογικά ,τέτοια κουμουτσα που είναι ). Εάν ισχύουν τότε τότε το  ps5 δεν είναι overclocked αλλά το X box seriesX είναι underclocked για λόγους που δεν γνωρίζω αλλά θεωρώ ότι είναι τα power και thermal targets μιας και έχει πιο wide gpu.

https://mobile.twitter.com/uzzi38/status/1309898873184423936?ref_src=twsrc^tfw|twcamp^tweetembed|twterm^1309898873184423936|twgr^share_3&ref_url=https%3A%2F%2Fs9e.github.io%2Fiframe%2F2%2Ftwitter.min.html1309898873184423936

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nekrik είπε

Σύμφωνα και με τα τελευταία leaks για τις RDNA 2 gpu’s, η σχεδόν αντίστοιχη ας το πούμε gpu με αυτήν του PS5 Navi 22 η οποία εχει 40cu’s (του PS5 εχει 36 η 40 με τα 4 απενεργοποιημένα , δεν ξέρω ) φτάνει στα ρολόγια  έως τα 2,5 GHz με tdp 170W. Άρα, εάν ισχύουν τα παραπάνω  δεν είναι περίεργο να φτάνει η gpu του PS5 στα 2,23Ghz boost και να τα κρατάει σχεδόν πάντα, χωρίς να ξεφεύγει από τα specs της gpu και το power target, ποσό μάλλον εάν όντως το σύστημα έχει την καλή ψύξη που ανέφερε η Sony (θα έχει λογικά ,τέτοια κουμουτσα που είναι ). Εάν ισχύουν τότε τότε το  ps5 δεν είναι overclocked αλλά το X box seriesX είναι underclocked για λόγους που δεν γνωρίζω αλλά θεωρώ ότι είναι τα power και thermal targets μιας και έχει πιο wide gpu.

https://mobile.twitter.com/uzzi38/status/1309898873184423936?ref_src=twsrc^tfw|twcamp^tweetembed|twterm^1309898873184423936|twgr^share_3&ref_url=https%3A%2F%2Fs9e.github.io%2Fiframe%2F2%2Ftwitter.min.html1309898873184423936

170 watt είναι μόνο το gpu core . 16 gb gddr6 που έχει το PlayStation καταναλώνουν 40-50 watt μόνα τους . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IceMatrix είπε

Από που προκύπτουν όλα αυτά, τη στιγμή που δεν έχει πιάσει την τελική κονσόλα κανένας εκτός Sony? Το Series X έχει φύγει εδώ και ημέρες σε reviewers/tech breakers παντού, αλλά δεν βλέπω πουθενά το Playstation 5 ώστε να έχουν βάση όλα όσα παραθέτεις από το τουητ.

O  Geoff Keighley και ένας ράπερ( Travis Scott) έχουν πάρει PS5. Προφανώς θα έχουν πάρει κιάλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

O  Geoff Keighley και ένας ράπερ( Travis Scott) έχουν πάρει PS5. Προφανώς θα έχουν πάρει κιάλλοι.

Και ο Travis Scott το άνοιξε και έτρεξε τεστ στα clocks?

Επεξ/σία από IceMatrix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι ακόμα δεν το έχει δώσει για παρουσίαση του εσωτερικού,μου κάνει άσχημη εντύπωση μιας και θα την έχω day one την κονσόλα.Η λογική λέει ότι τέτοια γκουμουτσα θα έχει μια χαρά σύστημα ψύξης αλλά με προβληματίζει που ακόμα δεν έχουν δείξει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 minutes ago, IceMatrix said:

Και ο Travis Scott το άνοιξε και έτρεξε τεστ στα clocks?

Πες μου ποιόν reviewer εμπιστεύεσαι για να στείλω e-mail στον Ryan να του πω να του στείλει κονσόλα για teardown.

Αλλά, μα τω θεώ, μην το ξαναναφέρεις σε αυτό ή στο δίπλα νήμα, κατάντησε βαρετό.

  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Malthador είπε

Πες μου ποιόν reviewer εμπιστεύεσαι για να στείλω e-mail στον Ryan να του πω να του στείλει κονσόλα για teardown.

Αλλά, μα τω θεώ, μην το ξαναναφέρεις σε αυτό ή στο δίπλα νήμα, κατάντησε βαρετό.

Εγώ μόνο αυτόν τον Ryan εμπιστεύομαι 

 

cb4f426629b75eb4cfd424fb34f996c8.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Πες μου ποιόν reviewer εμπιστεύεσαι για να στείλω e-mail στον Ryan να του πω να του στείλει κονσόλα για teardown.

Αλλά, μα τω θεώ, μην το ξαναναφέρεις σε αυτό ή στο δίπλα νήμα, κατάντησε βαρετό.

Εγώ θυμάμαι πως ο Cerny είχε υποσχεθεί teardown. Δεν θα το ξαναφέρω, προφανώς δεν θέλουμε να γίνει τεχνολογική συζήτηση σε ένα φόρουμ τεχνολογίας.

Τέλος πάντων, ελπίζω να δούμε τεστ κι απ τις δύο κονσόλες σύντομα, νομίζω πως είναι το καλύτερο για τους καταναλωτές.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 minutes ago, IceMatrix said:

Εγώ θυμάμαι πως ο Cerny είχε υποσχεθεί teardown. Δεν θα το ξαναφέρω, προφανώς δεν θέλουμε να γίνει τεχνολογική συζήτηση σε ένα φόρουμ τεχνολογίας.

Τέλος πάντων, ελπίζω να δούμε τεστ κι απ τις δύο κονσόλες σύντομα, νομίζω πως είναι το καλύτερο για τους καταναλωτές.

Γιατί αν δεν το είχε υποσχεθεί ο Cerny, δεν θα γινόταν teardown αργά ή γρήγορα ας πούμε.

Φυσικά και να γίνει τεχνολογική κουβέντα, αλλά αυτή την στιγμή δεν έχουμε δεδομένα καλώς ή κακώς (κακώς κατά την γνώμη μου, αλλά irrelevant). Όταν θα πάρει το DF ή όποιος άλλος κονσόλα στα χέρια του θα το αναλύσουμε, ως τότε δεν έχει καμία απολύτως ουσία να το επαναλαμβάνουμε κάθε τρία posts, ούτε ο Cerny, ούτε ο Ryan διαβάζουν insomnia. Νομίζω δηλαδή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

47 λεπτά πριν, IceMatrix είπε

Εγώ θυμάμαι πως ο Cerny είχε υποσχεθεί teardown. Δεν θα το ξαναφέρω, προφανώς δεν θέλουμε να γίνει τεχνολογική συζήτηση σε ένα φόρουμ τεχνολογίας.

Τέλος πάντων, ελπίζω να δούμε τεστ κι απ τις δύο κονσόλες σύντομα, νομίζω πως είναι το καλύτερο για τους καταναλωτές.

Μια χαρά θυμάσαι...

Mark Cerny: ""As for the details of the cooling solution, we're saving them for our teardown, I think you'll be quite happy with what the engineering team came up with.""

...και προφανώς όταν λέει για το δικό μας teardown θα το δείξουν πρώτοι πριν τους reviewers.

Βέβαια θα έπρεπε να το είχαν κάνει πριν ανοίξουν τα pre orders αλλά Sony είναι αυτή τι να κάνουμε.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, noFEARgr είπε

170 watt είναι μόνο το gpu core . 16 gb gddr6 που έχει το PlayStation καταναλώνουν 40-50 watt μόνα τους . 

170 Watt core στα 2,5 GHz με 40 Cu’s όμως , όχι η gpu του PS5! + Όσο κατά καταναλώνει η vram

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...