Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, iddqdiddqd είπε

Τηλεόραση όπως και δήποτε θα δω reviews θα τσεκάρω forum θα τσεκάρω ανταγωνισμό, και μετά θα περιμένω BF γιατί οι launch prices πέφτουν 30-40% μέσα στη χρονιά. Για ακριβή ηλεκτρική (roborock κλπ) το ίδιο. 

Σε κάθε περίπτωση οι κονσόλες είναι αλλιώς. Δεν έχεις 100 επιλογές από 10 εταιρίες. Έχεις 2 εταιρίες με 2 μοντέλα η κάθε μία, που λογικά θα μείνουνε ως έχουν για 4-5 χρόνια (άμα γίνει καμιά φάση τύπου pro). Αλλαγή τιμής στο 12μηνο με το ζόρι 20%. Αν όσα ξέρεις σου αρκούν, αποφασίζεις και τώρα. Αν όχι, περιμένεις.

Για ελικόπτερα, κότερα, ιπποδύναμη και BC δεν έχει νόημα να επεκταθούμε, αλλά στο launch ήταν και ισχυρότερο και φτηνότερο, και η MS δεν είχε βγάλει για BC ούτε κιχ. Από τα τρία που αναφέρεις μόνο στο θόρυβο υστερούσε, και το ισοφάριζε εν μέρει με μικρότερες διαστάσεις (και έλλειψη ιστορικού rrod).

Μίλησα για breakdown το οποίο σημαίνει ανοίγω την τηλεόραση και όχι review. 

Επίσης οι τιμές των κονσολών δεν πέφτουν για αρκετά χρόνια οπότε δεν κερδίζω κάτι να περιμένω. Και να κερδίσω τί; 50 ευρώ; Ενώ μια OLED μπορεί να πέσει 1000 ευρω. 

Ανταγωνισμός για μένα δεν υπάρχει μιας και θέλω να παίξω τα αποκλειστικά της Σονυ και για τα υπόλοιπα έχω PC.

 

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

Μίλησα για breakdown το οποίο σημαίνει ανοίγω την τηλεόραση και όχι review. 

Επίσης οι τιμές των κονσολών δεν πέφτουν για αρκετά χρόνια οπότε δεν κερδίζω κάτι να περιμένω. Και να κερδίσω τί; 50 ευρώ; Ενώ μια OLED μπορεί να πέσει 1000 ευρω. 

Ανταγωνισμός για μένα δεν υπάρχει μιας και θέλω να παίξω τα αποκλειστικά της Σονυ και για τα υπόλοιπα έχω PC.

Στον ίδιο χρόνο θα βγούνε και τα reviews και το breakdown, στο ίδιο τσουβάλι τα έχω.

Για τιμες και ανταγωνισμό, το ίδιο λέμε. Άλλο TV άλλο κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, james9tito είπε

Η προσβαση στο ιντερνετ αποδεδειγμενα εχει μετατρεψει τον ανθρωπο απο ενα ημιμαθη ον -μιας και ειναι αδυνατον ο οποιοσδηποτε να ειναι expert στα παντα- σε ενα ξερολα ημιμαθη ον. 

Καποιοι περιμενουν το teardown της Χ κονσολας για να δου ν ενα βιντεο που θα καταλαβουν το 10% και που δεν προκειται να αλλαξει την αποψη τους για το προιον . Απλα για να παρουν οτι πιασουν και μετα να μπουν σε ενα φορουμ να γραψουν την μ**** τους. 

Καποιοι αλλοι αναλυουν επιδοσεις, γραφικα, μιλανε για RT, για teraflops "κλεμμενες" φρασεις απο εδω και εκει απλα για να ανεβουν ψυχολογικα οταν καποιος τους βαλει καρδουλα στο ποστ , οχι επειδη τα λενε σωστα , αλλα επειδη ετσι νομιζουν οτι πρεπει να ειναι τα πραγματα. 

Και τελος οι "οπαδοι" , οι "πω ρε τι σας καναμε πηραμε τη bethesda σας σκισαμε" και ειναι οι ιδιοι που εχουν παιξει το Fallout 76 και οταν ειχε βγει το oblivion μπορει να πηγαιναν δημοτικο . ΚΑι καπακι οι "αλλοι" που " τωρα θα δειτε θα παρουμε την capcom, τωρα ψηνεται σου λεω ειδαν τους CEO να τρωνε σουβλακια στην Οζακα"

Καμια ελπιδα, εκανα τον κοπο και διαβασα 2-3 σελιδες απο τα 2 νηματα των νεων κονσολων και η τοξικοτητα και η ασχετοσυνη ειναι τετοια που σε κανει να θες να πλυνεις τον εγκεφαλο σου με χλωρινη. 

Παω να παιξω ghost of tsushima , αφηνω τη "νεολαια" να συνεχισει τις αναλυσεις και οταν βγει teardown ενημερωστε με γιατι θυμαμαι το Ps1 αν δεν ειχε βγει teardown δεν το επαιρνα με καμια παναγια....

Η πρόσβαση στο ίντερνετ βέβαια αποδεδειγμένα δεν έχει κάνει μόνο ξερολες αλλά και άλλους που το παίζουν οπαδοί. Βάζεις σε ένα τσουβάλι διαφορετικούς ανθρώπους που κάποιοι έχουν γνώσεις με κάποιους που δεν έχουν ιδέα?

Εγώ προσωπικά περιμένω teardown γιατί γουστάρω τρελά να βλέπω hardware και περιμένω να δω τι δουλειά έκανε η Sony, και προφανώς δεν μπορείς να ξέρεις τι μπορεί να ξέρω εγώ αν είναι το 10% η το 90% πρόσεξε μιλάω για μένα. 

Οι οπαδοί είναι οπαδοί όπως και σε ομάδες και αμάξια πάντα και παντού θα υπάρχει αυτό δεν αλλάζει κάτι όταν έχεις μια προτίμηση και θες να εκφράσεις μια άποψη του κώλου προφανώς. Κάποιοι δεν είμαστε τόσο παιδάκια όσο νομίζεις, κάποιοι έχουμε ηλικία που είδαμε και το morrowind και το daggerfall kai to arena, ηλικιακά πιστεύω εδώ σε αυτό το φόρουμ είμαστε περα απο κανα δύο άτομα λιγο μεγάλοι σε ηλικία.

Το ps1 δεν είχε βγεί την εποχή του ίντερνετ για να συγκρίνεις δυο ανομίες καταστάσεις, αλλά ακόμα και εκείνη την εποχή ο Τύπος έκανε συγκρίσεις μπορεί και teardown στα περιοδικά. Και μάντεψε τι έγινε όταν έγινε αυτο.

Όπως και να το κάνεις καθε γενιά τα έχει αυτά.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stafftw είπε

Αν έχεις ήδη xbox one X και PC (και game pass για κανα 2 χρόνια ακόμα), για εμένα ούτε του series X αξίζει, αλλά τουλάχιστον μου έχει δείξει τι να περιμένω (όχι στο 100%) και έχω καταλήξει εκεί.Για το ps5 δεν ξέρω αν το θέλω τώρα ή λ.χ. σε 2 χρόνια....και πολύ φοβάμαι ότι έτσι θα το πάει η Sony.Το έλεγα πάντως και πρίν ανακοινώσουν κάτι για τίμες specs κτλ... Το ps5 θα πουλήσει με "σβηστές μηχανές" λόγω του marketing που έχει κάνει τόσα χρόνια, ακόμα και αν τα χαλάνε τώρα...

Οταν εισαι πελατης καπου πανω απο 20 χρονια και δεν σε εχει απογοητευσει, τον εμπιστευεσαι. Του δινεις προτεραιοτητα και ειναι λογικο. Αν το ps5 αποδειχθει μια κουραδα με το σημα του PS επανω, φυσικα και θα το πληρωσει η σονυ. 

Σε επιπεδο κονσολων, μιλαμε για εν ενεργεια πελατες της, πανω απο 100 εκατομμυρια και μια συνολικη αγορα gamers, ας πουμε χοντρικα εν δυναμει 200 εκατομμυριων. Ποσοι απο αυτους αγορασαν day-1; Δεν ξερουμε νουμερα, αλλα δεν ειναι πανω απο 5 εκατομμυρια. Δηλαδη λιγοτεροι απο 5% των εν ενεργεια πελατων της εχουν προπαραγγείλει.

Ουτε εγω θα ειμαι early adopter, αλλα τεινω προς ps5, το λεω για να ειμαι ξεκαθαρος. Αλλα μην παρασυρεστε απο αυτα που γραφονται σε φορουμς, σαιτ κλπ. Τα περισσοτερα ειναι κουβεντα να γινεται.

 

2 ώρες πριν, kostiger είπε

Να προσθεσω επισης οτι κατανοω την ενοχληση απο την ''πρασινη'' αποβαση, δεν ειδα πολλα μελη ωστοσο να αντιδρουν κατα το προηγουμενο διαστημα, οταν υπηρχε αντιστοιχο μπαραζ αρνητισμου στο ''ανταγωνιστικο'' νημα. Ορισμενοι μαλιστα οι οποιοι ενοχλουνται τωρα , πρωτοστατουσαν σε αυτο στο νημα του ΧΒΟΧ.

Και εξυπακουεται πως δεν εγκρινω καμια απο τις 2 καταστασεις.

Υπαρχει αυτο που λες. Fan boys που προσπαθουν να πιαστουν απο καπου για να κραξουν τον αντιπαλο. Δεν το καταλαβαινω καθολου το σκεπτικο τους αλλα οκ. Κι εγω λογω "παραδοσης" παντα τεινω προς το PS, λαθος αλλα  το κανω. Χωρις να παραβλεπω πως ο αλλος, εφοσον αγοραζει κατι, τον καλυπτει και καλα κανει.

Αφου ξεκαθαρισα αυτο, να πω πως αυτη τη στιγμη, το κραξιμο στη σονυ, γινεται περισσοτερο απο φημες που βγαινουν και απο πραγματα που υποθετουμε. Ναι μεν η ελλειψη πληροφοριων απο την σονυ, ριχνουν λαδι στη φωτια και δεν ξεκαθαριζουν την κατασταση, αλλα απο την αλλη, δεν γινεται να εισαι καθετος, οταν μιλαμε για πραγματα που υποθετουμε.

Πχ το πιο απλο. Ναι, δεν ξερουμε για το συστημα ψυξης της κονσολας και το αν θα κανει σαν ηλεκτρικη σκουπα. Αυτο δεν σημαινει ομως, πως θα υπερθερμαίνεται και πως θα κανει σαν ηλεκτρικη σκουπα τελικα.

 

2 ώρες πριν, DemiKit13 είπε

Όπως και να το κάνουμε είναι ισχυρό κίνητρο να έχεις κάτι "τσάμπα" (μέσω συνδρομής) Vs να σκας το 80αρι. Προβληματισμένος και ο Jaffe.

Αν μιλαμε για μια συνδρομη, που θα εχει ανα πασα ωρα και στιγμη 5-10 ΑΑΑ τιτλους διαθεσιμους, στις υπαρχουσες τιμες, οχι απλα ειναι κινητρο, μιλαμε για πραγμα που αλλαζει τις ισορροπιες Και παλι ομως με υποθεσεις μιλαμε, προσωπικα δεν μπορω να το προδικασω.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ilos είπε

Βασικά το teardown την μόνη απορία που θα λύσει είναι το σύστημα ψύξης στο SOC. Τα άλλα λίγο πολύ τα γνωρίζουμε ήδη.

Δεν νομίζω να έχει κάποια ουσιαστική διαφορά από του PS4 Pro, ώς γενική φιλοσοφία.

Μία motherboard είναι, με μάλλον ένα radiator fan, εισαγωγή από τις μικρές γρίλιες μπροστά και εξαγωγή πίσω.

Οπότε μιλάμε για μιά τελείως αθόρυβη κονσόλα, ακριβώς όπως το PS4 Pro, νοουμένου ότι φοράς καλά ακουστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Saloufas said:

Αφού το λέει ξεκάθαρα, even then, the whole list might not be available, δηλαδή ούτε τα 100 που λέγανε δεν θα είναι έτοιμα στο launce.

Το λέει κάποιος από τη Sony αυτό? 

Γιατί έτσι όπως το διάβασα μου φάνηκε σαν αυθαίρετο συμπέρασμα του eurogamer. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε τους παίρνει αυτή τη γενιά πιστεύω να μη δώσουν έστω στεγνό BC με το ps4/ps4pro. Τώρα αν χρειάζονται 1-2 χρόνια σε patches μέχρι να μπορείς να παίξεις και το τελευταίο indie είναι άλλο θέμα. When there is a will, there is a way always.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ilos είπε

Δε τους παίρνει αυτή τη γενιά πιστεύω να μη δώσουν έστω στεγνό BC με το ps4/ps4pro. Τώρα αν χρειάζονται 1-2 χρόνια σε patches μέχρι να μπορείς να παίξεις και το τελευταίο indie είναι άλλο θέμα. When there is a will, there is a way always.

Ναι οκ για το ps4 και το 99%, απλα ακουω κατι εντελως ακυρα του στυλ "τι να τα κανουμε τα παλια παιχνιδια" κλπ κλπ. Αυτο μου κανεις εντελώς παιδιαστικη νοοτροπια, τα παιχνιδια για εμενα ειναι μια μορφη τεχνης η τεχνη ειναι timeless μπορει ανα πασα στιγμη να θελω να παιξω καποιο απο αυτα τα "παλια παιχνιδια". Ειναι σαν να λες τι να τις κανω τις παλιες ταινιες με τα χαλια εφε θελω να βλεπω μονο του 2020, η τι να την κανω την αρχαια μουσικη των pink floyd εγω μονο sinboy θελω να ακουω. Τουλαχιστον στο μυαλο μου ετσι ακουγεται ολο αυτο, ανωριμο και ανοητο.

Πχ εχω το demon souls (το παλιο το ορθοδοξο) σε physical, για να το παιξω πρεπει να βρω και να συνδεσω ps3 κατι που ειναι απαραδεκτο imo, ας μου εδιναν τουλαχιστον την επιλογη να το αγορασω ψηφιακα απο το store αλλα τιποτα. Η μονη λυση ειναι να κατεβασω emulator ο οποιος παιζει και σε 60fps με online support και να παιξω εκει, δηλαδη να θες να το παιξεις σε hw της sony και να μην μπορεις...

/rant 

Απλα δεν μπορουσα να μην αναφερθω γιατι διαβαζα κατι τετοια και στο news topic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ADHD είπε

Ναι οκ για το ps4 και το 99%, απλα ακουω κατι εντελως ακυρα του στυλ "τι να τα κανουμε τα παλια παιχνιδια" κλπ κλπ. Αυτο μου κανεις εντελώς παιδιαστικη νοοτροπια, τα παιχνιδια για εμενα ειναι μια μορφη τεχνης η τεχνη ειναι timeless μπορει ανα πασα στιγμη να θελω να παιξω καποιο απο αυτα τα "παλια παιχνιδια". Ειναι σαν να λες τι να τις κανω τις παλιες ταινιες με τα χαλια εφε θελω να βλεπω μονο του 2020, η τι να την κανω την αρχαια μουσικη των pink floyd εγω μονο sinboy θελω να ακουω. Τουλαχιστον στο μυαλο μου ετσι ακουγεται ολο αυτο, ανωριμο και ανοητο.

Πχ εχω το demon souls (το παλιο το ορθοδοξο) σε physical, για να το παιξω πρεπει να βρω και να συνδεσω ps3 κατι που ειναι απαραδεκτο imo, ας μου εδιναν τουλαχιστον την επιλογη να το αγορασω ψηφιακα απο το store αλλα τιποτα. Η μονη λυση ειναι να κατεβασω emulator ο οποιος παιζει και σε 60fps με online support και να παιξω εκει, δηλαδη να θες να το παιξεις σε hw της sony και να μην μπορεις...

/rant 

Απλα δεν μπορουσα να μην αναφερθω γιατι διαβαζα κατι τετοια και στο news topic.

Υπάρχει online mod για το DeS στον RPCS3?

//θα μου πεις εδώ υπάρχει online coop/invade mod για το sekiro.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilos είπε

Υπάρχει online mod για το DeS στον RPCS3?

//θα μου πεις εδώ υπάρχει online coop/invade mod για το sekiro.😁

για δες αυτο

 

Στο psnow ιαπωνιας υπαρχει το demon souls παντως,αρα θα ερθει και προς τα εδω,αλλα κανεις δεν ξερει ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ilos είπε

Υπάρχει online mod για το DeS στον RPCS3?

//θα μου πεις εδώ υπάρχει online coop/invade mod για το sekiro.😁

Ναι υπαρχει community με private servers, επισης 4κ@60fps και mods.. :P  Ψηνομαι για run ασχημα να το θυμηθω αλλα εχει ερθει και το ghost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω ακομα το ghost  παλευω να τελειωσω το οποιο ειναι εξαιρετικο   .

Το  DS το παλιο το ορθοδοξο δεν το ειχα παιξει ,αλλα οπως εχω ξαναπει δεν μπορω να παιζω τοσο παλια παιχνιδια πλεον ο τεχνικος τομεας και αυτο που βλεπουν τα ματακια μου με απωθει .Αντιθετα την νεα version  θα την λιωσω  ειναι η αισθητικη που μου αρεσει στα  games  εκσυγχρονισμενη .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Εγω ακομα το ghost  παλευω να τελειωσω το οποιο ειναι εξαιρετικο   .

Το  DS το παλιο το ορθοδοξο δεν το ειχα παιξει ,αλλα οπως εχω ξαναπει δεν μπορω να παιζω τοσο παλια παιχνιδια πλεον ο τεχνικος τομεας και αυτο που βλεπουν τα ματακια μου με απωθει .Αντιθετα την νεα version  θα την λιωσω  ειναι η αισθητικη που μου αρεσει στα  games  εκσυγχρονισμενη .

Καλα δεν ειναι και πρωτης γενιας psone game με πολυγωνα παντου ο τεχνικος τομεας στεκεται, επισης και λογο του limitation και της χρωματικης παλετας εχει μια ατμοσφαιρα "σαπιλας" την οποια αγαπησαμε και το remake με τα φωτεινα και ωραια χρωματα του απο οσο εχω δει δεν μπορει να μεταδωσει. Δεν λεω και εγω ps5 pre-order εκανα μονο για την παρτη του απλα θελω να εχω την επιλογη να παιζω και το OG ανα πασα στιγμη, εστω και για λογους νοσταλγιας να το βαλω να θυμηθω πως ηταν ρε παιδι μου. :P Δεν ειναι μονο αυτο το παιχνιδι ομως μπορει να θελω να παιξω MGS4 πχ το οποιο επισης δεν βρισκω απαλευτο στον τεχνικο τομεα. Οπως και να εχει ειναι λιγο χαζο imo να μην μπορεις να αξιοποιησεις μια τετοια βιβλιοθηκη τίτλων με δικαιολογιες του στυλ "δεν προλαβαμε φτιαχναμε το controller" η οτιδηποτε ειπαν. 

Το Ghost τωρα το ξεκινησα εγω, φαινεται πολυ καλο. 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...