Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, mansa2k είπε

+Ενδιαφέρουσα ιδέα τα αποσπώμενα πλαστικά για περισσότερη ποικιλία κάτι που παλιότερα ήταν μόδα με τα faceplates των smartdevice. Σχετική υλοποίηση είχε και ένα από τα μοντέλα της σειράς nintendo 3ds.

Το μισό faceplate άλλαζε και στο fat Ps4. Δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνει η Sony αυτό.

33 λεπτά πριν, back15220 είπε

Επιτέλους επίσημο Ps5 teardown:

Δεν περίμενα να μου αρέσει, αλλά το βίντεάκι μου άλλαξε την γνώμη. Δείχνει όμορφο και θα περιμένω να δω τι θα πουν οι ειδικοί για την κατασκευή μιας και είμαι εντελώς άσχετος από αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μου φαίνεται πολύ έξυπνο αλλά δε ξερω αν όντως λειτουργεί στη πράξη

image.png.45d1204619558f969eaa14eed025b807.png 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πλαστικα που βγαινουν ετσι απλα τα γουσταρω πολυ..εχει να γινει της ποπης στο μονταρισμα..

Μεγαλο ρισκο περνει η εταιρια με το να βαλει liquid metal και φανταζομαι για να μην το αποφυγει θα ειναι μονοδρομος και πλεον αργα για αλλα σχεδια..

Καθετη τοποθετηση και liquid metal πρεπει να εχει τρελη εφαρμογη το heatsink για να μη δημηουργησει προβληματα.. εντυπωσιαζομαι με το ρισκο που περνει.. 

 

 

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την κατασκευή, την ψήκτρα και το liquid metal αποδεικνύεται ότι η αρχιτεκτονική τους για το RDNA2 ήταν εξαρχής για high clocks (όπως ανέφερε ο Cerny). Επομένως τα 10,3 tf και τα variable clocks μεταξύ cpu-gpu δεν σχετίζονται με "φόβο" για την ισχύ του series X, όπως υποστήριζαν πολλοί "γνώστες". Απλά ακολούθησαν διαφορετικό δρόμο από την MS.

Προσωπικά είμαι ικανοποιημένος απ΄ότι είδα και μάλλον θέματα θορύβου και θερμοκρασίας όπως του PS4 pro δεν θα επαναληφθούν.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες σορι κιολας ειμαι λιγο ασχετος,βλεπω ιδιαιτερα θετικα σχολια και στο βιντεο δειχνει και αναφερει τον ssd,το cpu,το συστημα ψυξης,to bluray ολα τα noise cancelation στοιχεια,η καρτα γραφικων που ειναι???την δειχνει???τι μορφη εχει οπως οι gpu που βαζουμε στα pc???

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα με χάλασε, on board boot ssd. Αν τα παίξει αντίο ps5, δεν μπορείς απλά να κάνεις χλατσ χλουτσ και να βάλεις νέο, αναγκαστικά service στην αντιπροσωπία.

Κατά άλλα μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Hazuki είπε

Ένα με χάλασε, on board boot ssd. Αν τα παίξει αντίο ps5, δεν μπορείς απλά να κάνεις χλατσ χλουτσ και να βάλεις νέο, αναγκαστικά service στην αντιπροσωπία.

Κατά άλλα μια χαρά.

Αυτο ειναι ενα θεμα ναι,βεβαια δεν ξερουμε τι failure rate μπορει να υπαρξει σε τετοιο δισκο...Αλλα ναι αν παθει κατι μονο στη sony με το κλασσικο ποιημα δωστε τοσα και παρτε ανακασκευασμενη κτλ,βεβαια εδω στο ps4 και ακομα να χαλασει ο μαπα 2,5 5200 hdd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

ρε παιδες σορι κιολας ειμαι λιγο ασχετος,βλεπω ιδιαιτερα θετικα σχολια και στο βιντεο δειχνει και αναφερει τον ssd,το cpu,το συστημα ψυξης,to bluray ολα τα noise cancelation στοιχεια,η καρτα γραφικων που ειναι???την δειχνει???τι μορφη εχει οπως οι gpu που βαζουμε στα pc???

Αυτό που είδες είναι η "κάρτα γραφικών". Ενα τσιπάκι APU είναι (όπως και στο series X), όπως και στη προηγούμενη γενιά xbox one-PS4. Και μόνο η AMD φτιάχνει APU's της προκοπής.

5 λεπτά πριν, Hazuki είπε

Ένα με χάλασε, on board boot ssd. Αν τα παίξει αντίο ps5, δεν μπορείς απλά να κάνεις χλατσ χλουτσ και να βάλεις νέο, αναγκαστικά service στην αντιπροσωπία.

Κατά άλλα μια χαρά.

Δεν υπήρχε περίπτωση να μην ήταν onboard o ssd.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Darthvader είπε

Από την κατασκευή, την ψήκτρα και το liquid metal αποδεικνύεται ότι η αρχιτεκτονική τους για το RDNA2 ήταν εξαρχής για high clocks (όπως ανέφερε ο Cerny). Επομένως τα 10,3 tf και τα variable clocks μεταξύ cpu-gpu δεν σχετίζονται με "φόβο" για την ισχύ του series X, όπως υποστήριζαν πολλοί "γνώστες". Απλά ακολούθησαν διαφορετικό δρόμο από την MS.

Προσωπικά είμαι ικανοποιημένος απ΄ότι είδα και μάλλον θέματα θορύβου και θερμοκρασίας όπως του PS4 pro δεν θα επαναληφθούν.

Crash test(καλα να ειμαστε)Αυγουστος του 21,εαν κ εκει δεν κανει κιχ τοτε θα τους στειλω λουλουδια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, sndev είπε

τι προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει? 

Καταρχας ειναι υλικο που οπως λεμε χρειαζεται φροντιδα και προδερμ.δεν ειναι οπως μια απλη thermal paste που θα την αφησεις πανω 2 3 5 χρονια . Πολλες φορες χρειαζεται αλλαγη στο 5μηνο 6 μηνο το πολυ χρονο..απειροελαχιστα με τον καιρο εισχωρει στο μεταλο και γιαυτο θελει αλλαγη συνεχεια .Παιζει ΜΕΓΑΛΟ ρολο η εφαρμογη του heatsink πανω στον επεξαργαστη.  αν δεις το σφουγγάρακι που εχει γυρω γυρω το εχει για ασφαλεια.αν για καποιο λογο απο μεγαλητερη θερμοκρασια υγροποιηθει ελαχιστα το liquid metal και σταξει στην πλακετα αχρηστευονται ολα.. ο κινδυνος μεγαλωνει παρα πολυ αν το υλικο ειναι σε καθετη εφαρμογη..

Ειλικρινα με εντυπωσιαζει τετια αποφαση που πηραν. Ρισκαρουν..

Τελος πειραν τετια αποφαση γιατι ριχνει κατα πολυ τις θερμοκρασίες σε σχεση με μια thermal paste.. 

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...