Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sndev είπε

τι προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει? 

Ξέρω γω, να πάει στη MB και μιας και είναι αγώγιμο μέταλλο να βραχυκυκλώσει components και να την κάψει μαζί με το SOC.

Μπορώ να πω ότι δεν περίμενα τόσο γομαρο cooler αρκετά χοντρό με 120mm σε centrifuge mode και τοποθέτηση  σαν να εχει 2 απλα 120mm  fans , σε push pull. Η ψυκτρα Τέρας που μάλλον θα  αντισταθμίζει τη μη ύπαρξη Vapor chamber (τέτοια που είναι ). Το liquid metal tim απλα ότι καλύτερο για thermal conductivity αρκεί να παραμενει στο SOC :) . Τέλος, το airflow φαίνεται σοβαρό. Δεν είναι κακό , το περίμενα χειρότερο το σύστημα .

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nekrik είπε

Ξέρω γω, να πάει στη MB και μιας και είναι αγώγιμο μέταλλο να βραχυκυκλώσει components και να την κάψει μαζί με το SOC.

Μπορώ να πω ότι δεν περίμενα τόσο γομαρο cooler αρκετά χοντρό με 120mm σε centrifuge mode και τοποθέτηση  σαν να εχει 2 απλα 120mm  fans , σε push pull. Η ψυκτρα Τέρας που μάλλον θα  αντισταθμίζει τη μη ύπαρξη Vapor chamber (τέτοια που είναι ). Το liquid metal tim απλα ότι καλύτερο για thermal conductivity αρκεί να παραμενει στο SOC :) . Τέλος, το airflow φαίνεται σοβαρό. Δεν είναι κακό , το περίμενα χειρότερο το σύστημα .

 Eχει βάλει ειδικό πλαίσιο για να μην τρέξει γύρω-γύρω, ειδικά αν είναι όρθιο).

Aλλα προσωπικα η δικη μου κονσολα θα παραμενει οριζοντια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρη και to the point η ολη παρουσιαση,χωρις σαλτες και σωστη διαρκεια.

Επισης σχετικα ευκολη φαινεται να ειναι η προσβαση στους M2 nvme που φανταζομαι ενδιαφερει τους περισσοτερους.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Σοβαρη και to the point η ολη παρουσιαση,χωρις σαλτες και σωστη διαρκεια.

Επισης σχετικα ευκολη φαινεται να ειναι η προσβαση στους M2 nvme που φανταζομαι ενδιαφερει τους περισσοτερους.

Και θα μπορεις να κουμπωνεις  M2 nvme και με ψυχτρα επανω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τώρα που το ξανα βλέπω...

Η προέκταση που έχει η κύρια ψήκτρα με τα 4 heatpies ....

13.jpg.98f3fe11ba8bd06433172a41e8cac214.jpg

δεν πατάει πάνω στον controller του SSD!

14.jpg.07bf312f755e6531bd0f27f25de60c57.jpg

O ssd πατάει εκεί που σημείωσα με κίτρινο.

Και άμα παρατηρήσετε όταν βγαίνει το metal shield υπάρχει κενό στο σημείο....

12.jpg.61f16d40bfacb5e1de09871aa6a00322.jpg

Η κεντρική ψήκτρα κόβεται σε ευθεία με το soc, ενώ ο controller δείχνει να είναι λιγο διαγώνια πιο πάνω στο PCB και όχι ευθεία με το Soc.

Αν ισχύει σημαίνει ότι ο SDD δεν βαράει τρελές θερμοκρασίες και δεν χρειάζεται xtra cooling.

Μπορεί και να ναι ιδέα μου και να τον πιάνει η κεντρική ψήκτρα, εσείς πως το βλέπετε?

Επεξ/σία από Saloufas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η χρηση παντος LM ειναι σοκαριστικη αποφαση οποιος την πηρε για την κονσολα.δεν ξερω πως θα τους βγει αλλα ελπιζω να μην εχουμε μαζικα προβληματα οπως το drift της νιντεντο.

Επειδη εχω δουλεψει το υλικο πολλες φορες σε λαπτοπ ειναι δεδομενο οτι οι ανεμιστηρες μετα τον χρονο θα βαρανε κοκκινα. Μου εχει τυχει λαπτοπ πανω στο τριμηνο να θελει αλλαγη LM και μου εχει τυχει και λαπτοπ να κρατησει περιπου στον εναμιση χρονο με σταδιακα η αποδοση ψυξης να πεφτει.

Μου φενεται αδιανοητο καποιος να εχει την κονσολα 2-3 χρονια με το αρχικο LM του εργοστασιου.

Στην τελικη σε οποιον περνουν τα χερια του θα το αλλαζει μονος του. Αυτος που δεν εχει ιδεα ομως θα πρεπει να το στελνει στην sony.

Προσωπικα πιστευω θα δουμε και τεσταρισματα απο γκουρου με καλες θερμοαγωγιμες παστες οπως η kryonaut.

Αν δουλευει χωρις προβλημα με την παστα μετα την εγγυηση ισως  αλλαξω LM με παστα. Μια καλη παστα με φρεσκια LM εχει διαφορα περιπου +8-10c η παστα

 

Απο την μια το γουσταρω γιατι τραβαει τρελο μονταρισμα σε οποιον το κατεχει.

Θα δουμε και ps5 με τρελους ανεμιστήρες πανω κτλπ

 

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο το video, επιτελους λυθηκαν αποριες.

LM  εγω παντως δεν πηρα το ρισκο να βαλω αν και υπαρχουν αρκετοι που το κανουν ιδιαιτερα σε delidded cpu's για να παρουν το μέγιστο απο την ψυξη αρα και καλυτερο OC. Υπαρχουν ατομα που εβαλαν και σε ps4 pro για να μειώσουν τον θορυβο με καλα αποτελεσματα. Προφανως οι engineers της Σονυ δεν ειναι χομπιστες οπως εμείς και αλλοι που ασχολουνται με OC οποτε για να εβαλαν LM σημαινει οτι κατι ξέρουν παραπανω.

Συμφωνα και με αυτο δεν υπαρχει τοσο θεμα degradation με τον χρονο (τουλαχιστον στον 1 χρονο που τσεκαραν αυτοι) αλλα σωστης εφαρμογης

https://www.gamersnexus.net/guides/3359-liquid-metal-aging-one-year-test-how-often-to-replace-liquid-metal

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχεδιασμός chamber για liquid metal στο PS5 και μια αρχικη εξήγηση της απομόνωσης του υλικού, από τα ηλεκτρικά components.

Περίπου στο 9:30 δείχνει τον υποτιθέμενο σχεδιασμό, δεν είχε γίνει βέβαια τότε το tear down . . .

 

 

Επεξ/σία από aret1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ADHD είπε

Ωραιο το video, επιτελους λυθηκαν αποριες.

LM  εγω παντως δεν πηρα το ρισκο να βαλω αν και υπαρχουν αρκετοι που το κανουν ιδιαιτερα σε delidded cpu's για να παρουν το μέγιστο απο την ψυξη αρα και καλυτερο OC. Υπαρχουν ατομα που εβαλαν και σε ps4 pro για να μειώσουν τον θορυβο με καλα αποτελεσματα. Προφανως οι engineers της Σονυ δεν ειναι χομπιστες οπως εμείς και αλλοι που ασχολουνται με OC οποτε για να εβαλαν LM σημαινει οτι κατι ξέρουν παραπανω.

Συμφωνα και με αυτο δεν υπαρχει τοσο θεμα degradation με τον χρονο (τουλαχιστον στον 1 χρονο που τσεκαραν αυτοι) αλλα σωστης εφαρμογης

https://www.gamersnexus.net/guides/3359-liquid-metal-aging-one-year-test-how-often-to-replace-liquid-metal

Και εγω σε ενα ακριβο msi που εχω τωρα δεν θελω να το ρισκαρω να βαλω.διοτι αφηνει και σημαδια.προτιμω παστα την kryonaut η την noctua.

Το κακο ειναι οτι τα αρνητικα θα τα βγαλει μετα την εγγυηση.το LM φρεσκο δουλευει αψογα.

Αλλα αδιανοητο σε μηχανημα με χρηση 1,5-2-3 χρονων. Βασικα ο χρηστης δεν θα καταλαβει πολλα. Απλα θα ακουει σιγα σιγα τον ανεμιστήρα να φυσαει παραπανω με τον καιρο.οταν θα δουλευει υπερωριες παει στανταρ για αλλαγη.οι μερακληδες με το πρωτο παραπανω φυσημα θα την αλλαζουν μονοι τους

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες οι TIM βεβαια υποφερουν απο κατι τετοιο, αν αλλαξεις στα 2-3 χρονια θα δεις πολλες φορες να εχει γινει στόκος κανονικα. Απο τη στιγμη που κραταει 2-3 χρονια peak performance ειναι οκ imo μετα πας απλα για αλλαγη TIM αν κανει θορυβο και εισαι κομπλε, το θεμα ειναι οτι LM ειναι αρκετα επιφοβο να αλλαξεις μονος σου ακομα και αν το έχεις κανει αρκετες φορες στο pc. Τελος παντων το θεμα ειναι οτι μας λυθηκε η απορια του cooling, οπως φαινεται ειναι παρα πολυ καλο ας μην σκεφτομαστε τι θα γινει σε 2-3 χρονια απο αποψη θορυβου αφου υπαρχει η λύση αλλαγης TIM, επισης εχουμε επιβιωσει απο ps4pro. :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα σχετικά με το liquid metal, αλλά δεν πιστεύετε ότι είναι υπερβολικό να θέλει αλλαγή μετά από 1 - 1,5 χρόνο; Πιστεύω πως θα το έχουν σκεφτεί στη Σόνυ. Δεν γίνεται να περιμένει όλοι οι πελάτες να πηγαίνουν για αλλαγή τρεις φορές ας πούμε σε όλη τη γενιά. Εγώ προσωπικά που δεν θα μπορούσα να το κάνω μόνος μου, θα με χαλαγε κάτι τέτοιο. Αλλά ας περιμένουμε να μάθουμε και άλλες λεπτομέρειες. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stevenfins είπε

Δεν έχω ιδέα σχετικά με το liquid metal, αλλά δεν πιστεύετε ότι είναι υπερβολικό να θέλει αλλαγή μετά από 1 - 1,5 χρόνο; Πιστεύω πως θα το έχουν σκεφτεί στη Σόνυ. Δεν γίνεται να περιμένει όλοι οι πελάτες να πηγαίνουν για αλλαγή τρεις φορές ας πούμε σε όλη τη γενιά. Εγώ προσωπικά που δεν θα μπορούσα να το κάνω μόνος μου, θα με χαλαγε κάτι τέτοιο. Αλλά ας περιμένουμε να μάθουμε και άλλες λεπτομέρειες. 

 Και εγώ δεν πιστεύω να θέλει αλλαγή αλλά σε βάθος χρόνου 3-5 χρόνια μπορεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stevenfins είπε

Δεν έχω ιδέα σχετικά με το liquid metal, αλλά δεν πιστεύετε ότι είναι υπερβολικό να θέλει αλλαγή μετά από 1 - 1,5 χρόνο; Πιστεύω πως θα το έχουν σκεφτεί στη Σόνυ. Δεν γίνεται να περιμένει όλοι οι πελάτες να πηγαίνουν για αλλαγή τρεις φορές ας πούμε σε όλη τη γενιά. Εγώ προσωπικά που δεν θα μπορούσα να το κάνω μόνος μου, θα με χαλαγε κάτι τέτοιο. Αλλά ας περιμένουμε να μάθουμε και άλλες λεπτομέρειες. 

Στο pc συνίσταται στο εξαμηνο σε εκτεταμενη χρηση.εγω ποτε δεν εχω δει πανω απο 1,5 χρονο σε οχι εκτεταμένη χρηση. Και φυσικα το ενδεχομενο σε καθε αλλαγη LM να πεφτει και το perfomance λογο οτι το μεταλο δεν μενει στην αρχικη του ακεραιοτητα.

Για να παρουν τετια αποφαση θα συναντησαν προβληματα υπερθεμανσης και μονοδρομος στο θεμα ψυξης. Ειναι εξωτικη χρηση και μπαινει σε οτι θες να δουλεψει μπουνια..τερμα που λεμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...