Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, pictorino είπε

Θα απενεργοποιείται όμως χωρίς πιθανότητα να σε καταγράφουν; Γι' αυτό υπάρχουν τα headset .

Αυτό ναι είναι σωστή σκέψη, δεν ξέρω. Την ίδια απορία έχω όμως και για το κινητό μου. Πώς είμαι σίγουρος ότι είναι κλειστό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, music_lover είπε

Η ms μέσω των windows είναι ο sauron της παρακολούθησης, επάνω σε αυτά τρέχουν ένα σωρό spy προγράμματα, πιο evil από αυτό δεν γίνεται! Σειρά πήρε η google με το android, η apple με το macintosh κτλ κτλ. Να μου πεις για κάποιες διανομές linux, ok εκεί κάτι γίνεται.

Εγω δηλωσα οτι δεν με ενοχλεί η παρακολουθηση ομως, δεν θα σου πω "καλο ειναι που υπαρχει το telemetry στα windows για να λυνουν προβληματα ευκολοτερα" κλπ, οι υπερμαχοι αυτης της επιλογης θελω να ξερω τι σκεφτονται εκτος απο τυφλο φανμποϋσμο, δηλαδη οκ αναλογισου τι εξυπηρετει πραγματικα?? Θα λυσει το προβλημα των toxic communities με recordings?? Αληθεια το πιστευετε αυτο τωρα?? Αν ναι τι να πω διαφορετικα competitive εχω παιξει στη ζωη μου... :P 

Εγω νομιζω οτι καμια φορα υπαρχουν 2 ακρα, αυτοι που θα πιαστουν με το παραμικρο για να γκρινιαξουν για τα παντα και αυτοι που θα δικαιολογησουν πραγματικα τα παντα αρκει να μη γραφτει τιποτα αρνητικο για τη Σονυ. Νομιζω η αληθεια βρισκεται καπου στη μεση, ειναι ακυρο αυτο με το recording ας πουμε οκ δεν με ενδιαφερει και ας παμε παρακατω, οτι θα κανει και καλο μονο αστειο μου ακουγεται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Εγω δεν ειχα κανενα θεμα μεχρι τωρα, μεχρι που ειδα αυτο τυχαια. Δεν γινεται απλα να σε καταγραφει οποιος γουσταρει, ειδικα σε παιχνιδια που μπαινουν 10+ ατομα και καποιοι ξεμπαρκοι και πρεπει να συννενοεισαι. Τυχαιο παραδειγμα ειναι τα raid στο destiny οπου συχνα βοηθουσα newcomers και πρεπει να μιλαω στο voice chat για να τους καθοδηγω. Τωρα οποιος θελει το ανοιγει και σε καταγραφει 

Και για φαντασου να γινει κανα breach οπως εχουν γινει πολλα στο παρελθον στην Σονυ και leakαρουν ολα αυτα, και με προσωπικα στοιχεια

Δηλαδή τι προσωπικά στοιχεία λές στο chat really?

Λες πχ pin και αριθμό πιστωτικής; Όχι βέβαια. Αυτά τα βάζεις στον browser και στο κινητο που ΔΕΝ είδα παρόμοια αντίδραση

ΥΓ ΝΑΙ είναι επιρρεπής σε διαρροή η Sony. Το ξέρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ADHD είπε

Εγω δηλωσα οτι δεν με ενοχλεί η παρακολουθηση ομως, δεν θα σου πω "καλο ειναι που υπαρχει το telemetry στα windows για να λυνουν προβληματα ευκολοτερα" κλπ, οι υπερμαχοι αυτης της επιλογης θελω να ξερω τι σκεφτονται εκτος απο τυφλο φανμποϋσμο, δηλαδη οκ αναλογισου τι εξυπηρετει πραγματικα?? Θα λυσει το προβλημα των toxic communities με recordings?? Αληθεια το πιστευετε αυτο τωρα?? Αν ναι τι να πω διαφορετικα competitive εχω παιξει στη ζωη μου... :P 

Εγω νομιζω οτι καμια φορα υπαρχουν 2 ακρα, αυτοι που θα πιαστουν με το παραμικρο για να γκρινιαξουν για τα παντα και αυτοι που θα δικαιολογησουν πραγματικα τα παντα αρκει να μη γραφτει τιποτα αρνητικο για τη Σονυ. Νομιζω η αληθεια βρισκεται καπου στη μεση, ειναι ακυρο αυτο με το recording ας πουμε οκ δεν με ενδιαφερει και ας παμε παρακατω, οτι θα κανει και καλο μονο αστειο μου ακουγεται.

Περίμενε βρε να δούμε πώς ακριβώς θέλει να κάνει χρήση αυτής της επιλογής και μετά θα την σταυρώσουμε παρέα. Άκουσον μεν, πάταξον δε είπε ο Ευρυβιάδης (όχι όπως το είπε ο Τσίπρας στην ευρωβουλή..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Braveheart1980 είπε

Δηλαδή τι προσωπικά στοιχεία λές στο chat really?

Λες πχ pin και αριθμό πιστωτικής; Όχι βέβαια. Αυτά τα βάζεις στον browser και στο κινητο που ΔΕΝ είδα παρόμοια αντίδραση

ΥΓ ΝΑΙ είναι επιρρεπής σε διαρροή η Sony. Το ξέρω

Φαντασου να ειναι η γυναικα η η κοπελα η κανα παιδι στο σπιτι, οχι στον ιδιο χωρο και μιλανε στο τηλεφωνο. Εστω και λιγο να ακουγονται ο αλλος καταγραφει τα παντα, και χωρις να εχουν δωσει συγκαταθεση να βρισκονται στο voice chat παραβιαζει την ιδιωτικοτητα τους χωρις καν να το ξερουν.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, music_lover είπε

Περίμενε βρε να δούμε πώς ακριβώς θέλει να κάνει χρήση αυτής της επιλογής και μετά θα την σταυρώσουμε παρέα. Άκουσον μεν, πάταξον δε είπε ο Ευρυβιάδης (όχι όπως το είπε ο Τσίπρας στην ευρωβουλή..)

Θα το ξαναπω γιατι μαλλον φαινεται αλλιως, εμενα δεν με ενδιαφερει καθολου μου περναει εντελώς αδιαφορο σαν "feature" μιλαω για οσους ασκουν καλοπροερετη κριτική και τους ενδιαφερουν τα προσωπικα δεδομενα. Άκουσον ειναι το μονο σιγουρο παντως. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το update είναι αναπόφευκτο βλέπω, δεν μπορείς να το παρακάμψεις, άμα πατάς update later δεν σε αφήνει να χρησιμοποιήσεις τα network features.🤬

Επεξ/σία από Saloufas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Saloufas είπε

Το update είναι αναπόφευκτο βλέπω, δεν μπορείς να το παρακάμψεις, άμα πατάς update later δεν σε αφήνει να χρησιμοποιήσεις τα network features.🤬

όπως και κάθε update της κονσόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, privateer είπε

Καλο feature αλλα ποσοι developers θα ασχοληθουν?

Μου αρεσε το PiP ελπιζω να μπορεις να δεις youtube και twitch 

Φαντάζομαι θα ασχοληθούν αρκετοί, γιατί από τι μία φαίνεται να είναι κεντρικός κορμός του UI/UX ολόκληρης της κονσόλας, και από την άλλη είναι και added-benefit μιας επί-πληρωμή συνδρομής (βλ. PSPlus). Άρα θα το push-άρουν όσο μπορούν. Όπως έγραψα και σε άλλα "φόρα", θα ήθελα να το δω σε ένα Demon Souls, στο Elden Ring ή το επόμενο Uncharted.

13 ώρες πριν, najinblue3 είπε

Κατι που περασε απαρατηρητο, η Σονυ δινει τη δυνατοτητα σε voice chat να μπορεις να το κατα-γραψεις και να το στειλεις σε moderators. Αν σε κραζουν  και ακους μπινελικια δηλαδη.

Πραγματικα απαραδεκτο, χωρις να δωσουμε συγκαταθεση μπορει ο αλλος να καταγραψει ολο το voice chat. Πραγματικα το βρισκω ηλιθιο αν ισχυει ετσι οπως το καταλαβα, γτ φυσικα δεν ειναι τοσο ξεκαθαρο, και θα σκεφτω πολυ σοβαρα την αγορα της κονσολας αν ισχυει κατι τετοιο

εδω το αρθρο

Δεν διαβάσατε μου φαίνεται το πως λειτουργεί και θας σας μαλώσω :P

Μέχρι πρότινος, σε μια συνομιλία τύπου text-chat, αν κάποιος ήταν ενοχλητικός ελέω τοξικής συμπεριφοράς (υβριστικός, ρατσιστικος, κ.λπ), οι χρήστες που συμμετείχαν σε αυτή είχαν τη δυνατότητα να "καταγράψουν" τη συμπεριφορά του, κάνοντας report στα μνμτα του στα οποία εκείνη ήταν πιο εμφανής. Το back-api του chat τότε έστελνε τα εν λόγω μνμτα (αυτά που είχαν δεχτεί report) σε έναν αυτόματο έξυπνο-"διαλογέα". Αν εκείνος δεν ήταν σε θέση να κρίνει το αν κάτι είναι τοξικό ή όχι, η υπόθεση περνούσε έναν moderator, ο οποίος αντιδρούσε ανάλογα.

Με την ίδια λογική, σε μια συνομιλία τύπου voice-chat, αν κάποιος θα είναι ενοχλητικός ελέω τοξικής συμπεριφοράς (υβριστικός, ρατσιστικος, κ.λπ), οι χρήστες που συμμετέχουν σε αυτή θα έχουν τη δυνατότητα να "καταγράψουν" τη συμπεριφορά του, κάνοντας report στο άτομο με το οποίο βρίσκονται σε ενεργή φωνητική συνομιλία. Το back-api του chat τότε θα στέλνει την εν λόγω ηχογραφημένη συνομιλία (αυτή που είχε δεχτεί το report) σε έναν αυτόματο έξυπνο-"διαλογέα". Αν εκείνος δεν είναι σε θέση να κρίνει το αν κάτι είναι τοξικό ή όχι, η υπόθεση θα περνά σε έναν moderator, ο οποίος θα αντιδρά ανάλογα. ΔΕΝ υπάρχει δλδ κάποιο rec. file που να κρατάει κάποιος χρήστης, πρόκειται για αυτοματοποιημένη ενέργεια ύστερα του report.

Υ.Γ. Πριν την έναρξη της συνομιλίας, γράφει ξεκάθαρα πως η συμμετοχή σε αυτή δηλώνει την αποδοχή των όρων χρήσης της—μεταξύ των οποίων και την αποδοχή της καταγραφής φωνής. Δεν είναι όμως μόνο το modderation ο λόγος που σκάει αυτό, αλλά και η απλούστευση του authorization όταν κάποιος από το party-chat κάνει stream στις πλατφόρμες Twitch, YouTube, κ.λπ. Ο μόνος τρόπος να ηχογραφηθεί η φωνή σου και να βρεθεί στα χέρια του χρήστη και όχι ενός αυτοματοποιημένου ελεγκτικού μηχανισμού, είναι κάποιος από το voice-chat να κάνει stream, και έτσι η φωνή σου να βρεθεί στον αέρα του καναλιού του, και στο περιορισμένη διάρκειας ζωής VOD του Twitch.

Επεξ/σία από MrV_ID
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Playstation library 

Χρησιμη προσθηκη για να εχουμε εικονα απο ολη μας την συλογη μαζεμενη καπου ηλεκτρονικα   sto ps4 kai sto ps5.

 

https://www.pushsquare.com/news/2020/10/playstation_website_launches_new_library_page_for_your_ps5_ps4_games

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MrV_ID είπε

 

Δεν διαβάσατε μου φαίνεται το πως λειτουργεί και θας σας μαλώσω :P

Μαλλον εσυ δε καταλαβες πως λειτουργει, δεν υπαρχει κανενα api για τετοια δουλεια η καταγραφη μενει καταχωρημενη καπου τοπικα(το που δε το λενε φυσικα και για το ποσο). Το μικροτερο προβλημα ειναι οτι η Σονυ ειναι ευαλωτη σε breach και ολα αυτα μπορουν να leakarουν οπως εχουν leakαρει τα στοιχεια χιλιαδων τοτε με το store που ηταν κατω για μηνες επι ps3. Το μεγαλυτερο ειναι οτι δε θελω να με καταγραφουν οταν ειδικα εγω συμμετεχω σε παρα πολλα voice partys. Αυτη η κινηση με αποτρεπει να συμμετεχω και μου κοβει το experience στα παιχνιδια που παιζω. 

Δεν εχουν κανενα δικαιωμα να αφησουν καποιον να σε καταγραφει, αν εχουν προβλημα με toxicity και απειλες μεσω messages/voice chat υπαρχουν πολλα φιλτρα που μπορουν να βαλουν 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Μαλλον εσυ δε καταλαβες πως λειτουργει, δεν υπαρχει κανενα api για τετοια δουλεια η καταγραφη μενει καταχωρημενη καπου τοπικα(το που δε το λενε φυσικα και για το ποσο). Το μικροτερο προβλημα ειναι οτι η Σονυ ειναι ευαλωτη σε breach και ολα αυτα μπορουν να leakarουν οπως εχουν leakαρει τα στοιχεια χιλιαδων τοτε με το store που ηταν κατω για μηνες επι ps3. Το μεγαλυτερο ειναι οτι δε θελω να με καταγραφουν οταν ειδικα εγω συμμετεχω σε παρα πολλα voice partys. Αυτη η κινηση με αποτρεπει να συμμετεχω και μου κοβει το experience στα παιχνιδια που παιζω. 

Δεν εχουν κανενα δικαιωμα να αφησουν καποιον να σε καταγραφει, αν εχουν προβλημα με toxicity και απειλες μεσω messages/voice chat υπαρχουν πολλα φιλτρα που μπορουν να βαλουν 

Δεν είναι σαφές ότι αυτός που πατάει report κρατάει το audio για σουβενίρ ή αν πάει μόνο στη sony (ή αν δεν στέλνει καν audio, απλά ένα μήνυμα στο server τύπου "κράτα τα τελευταία 5 λεπτά").

Σε κάθε περίπτωση, αν σε ανησυχεί το recording από χρήστες, δεν υπάρχει προστασία. Με ένα κινητό στο πλάι σε καταγράφουν ότι και να κάνει η κονσόλα σου.

Αν σε ανησυχεί το recording από τη sony, μη συνεναίσεις και χρησιμοποίησε πλατφόρμα άλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, iddqdiddqd είπε


Αν σε ανησυχεί το recording από τη sony, μη συνεναίσεις και χρησιμοποίησε πλατφόρμα άλλου.

για τα κινητα και τους υπολογιστες υπαρχουν τροποι να αποτρεψεις τα παντα οπως συζητησαμε και πιο πισω, οσο για το τελευταιο εκει καταληγω  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...