Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Δλδ στην πατριδα του PS δεν εχει διαθεσιμα κομματια   στα ραφια των καταστηματων   και θα ειχε εδω συμφωνα με ορισμενους ?

ΟΚ !

Καλα ειδικα τωρα με το 2ο κυμα του lockdown  παγκοσμιως δεν βλεπω νορμαλ  διαθεσιμοτητες ουτε απο τον καινουριο χρονο ...

Λογικά οι πρώτες 2 φουρνιές έχουν ήδη κατασκευαστεί τώρα που μιλάμε. Αν δεν έχουν κατασκευαστεί ακόμα, έχει μεγαλύτερα προβλήματα η Sony απ το lockdown.

Επίσης ναι παίζει να υπάρχει στα μαγαζιά - θα εκπλαγείς με το πόσοι παίρνουν preorder και τελικά δεν το αγοράζουν για 1002 λόγους. Προσωπικά οριακά ήμουν τώρα στο PS5 ξεκάθαρα λόγω του χειριστηρίου. Αν δεν είχε τόσο hype και έβλεπα τις βλακείες με τα 1440p πρίν σκάσω το κασέρι, πολύ εύκολα το άφηνα για κάνα μάρτιο του χρόνου.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, chncynic είπε

Λογικά οι πρώτες 2 φουρνιές έχουν ήδη κατασκευαστεί τώρα που μιλάμε. Αν δεν έχουν κατασκευαστεί ακόμα, έχει μεγαλύτερα προβλήματα η Sony απ το lockdown.

Επίσης ναι παίζει να υπάρχει στα μαγαζιά - θα εκπλαγείς με το πόσοι παίρνουν preorder και τελικά δεν το αγοράζουν για 1002 λόγους. Προσωπικά οριακά ήμουν τώρα στο PS5 ξεκάθαρα λόγω του χειριστηρίου. Αν δεν είχε τόσο hype και έβλεπα τις βλακείες με τα 1440p πρίν σκάσω το κασέρι, πολύ εύκολα το άφηνα για κάνα μάρτιο του χρόνου.

Ναι συμφωνω με την πρωτη παραγραφο .

Αλλα  μην ξεχνας πως  αυτη την φορα ζητησαν προκαταβολες   και αρκετοι εδωσαν ,κατι που δεν γινοταν στο προηγουμενο λανσαρισμα .Αρα οι ακυρωσεις δεν θα ειναι πολλες συν οσους εχουν κανει preorders  και ειναι πιο κατω στην λιστα .Αφου ικανοποιηθουν πρωτα  ολοι αυτοι, τοτε θα ειχε διαθεσιμα κομματια στα ραφια  day one  αλλα η λογικη λεει πως δεν θα ηταν  ετσι αυτη την φορα .

Και τωρα με το lockdown  ειναι  case closed  η φαση .

 

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Ναι συμφωνω με την πρωτη παραγραφο .

Αλλα  μην ξεχνας πως  αυτη την φορα ζητησαν προκαταβολες   και αρκετοι εδωσαν ,κατι που δεν γινοταν στο προηγουμενο λανσαρισμα .Αρα οι ακυρωσεις δεν θα ειναι πολλες συν οσους εχουν κανει preorders  και ειναι πιο κατω στην λιστα .Αφου ικανοποιηθουν πρωτα  ολοι αυτοι, τοτε θα ειχε διαθεσιμα κομματια στα ραφια  day one  αλλα η λογικη λεει πως δεν θα ηταν  ετσι αυτη την φορα .

Και τωρα με το lockdown  ειναι  case closed  η φαση .

Καλά νομίζω πολύ λίγοι θα έδωσαν φούλ ποσό πρίν την παραλαβή. UK νομίζω μόνο το game.co.uk ζήταγε για λίγο. Όλοι οι υπόλοιποι ζητούσαν μάξ ένα 5λιρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απλή ενημέρωση για όσους αγοράζουν το ps5 για 4Κ 120

και κάτι στα ελληνικά απo επαγγελματία calibrator οπως ειναι και ο Vincent. 

https://perfectimage.gr/2020/11/03/bug-in-hdmi-2-1/

Απο όσο γνωρίζω, παρακαλω διορθώστε με αν κάνω λάθος, στην ευρώπη δεν υπάρχει τηλεόραση που να εχει απροβλημάτιστη αναπαραγωγή για 4Κ 120

Στους ενισχυτές ακόμα χειρότερα τα πράγματα και δεν προβλέπεται να διορθωθουν πριν το τέλος του 2021

Ενας αγραφος κανόνας καταναλωτικής παιδείας, ειναι να μην αγοράζουμε day one ενα προιον και αυτό γίνεται ακόμα πιο επιτακτικό, για υλοποίησεις μιας νέας τεχνολογίας, σχεδόν πάντα υπάρχουν παιδικές ασθένειες και ουσιαστικά οι πρώτοι αγοραστές γίνονται beta testers.

Αν εχουν συζητηθεί ήδη, παρακαλώ συγχωρέστε με για την επέμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, prefuse είπε

Απλή ενημέρωση για όσους αγοράζουν το ps5 για 4Κ 120

και κάτι στα ελληνικά απo επαγγελματία calibrator οπως ειναι και ο Vincent. 

https://perfectimage.gr/2020/11/03/bug-in-hdmi-2-1/

Απο όσο γνωρίζω, παρακαλω διορθώστε με αν κάνω λάθος, στην ευρώπη δεν υπάρχει τηλεόραση που να εχει απροβλημάτιστη αναπαραγωγή για 4Κ 120

Στους ενισχυτές ακόμα χειρότερα τα πράγματα και δεν προβλέπεται να διορθωθουν πριν το τέλος του 2021

Ενας αγραφος κανόνας καταναλωτικής παιδείας, ειναι να μην αγοράζουμε day one ενα προιον και αυτό γίνεται ακόμα πιο επιτακτικό, για υλοποίησεις μιας νέας τεχνολογίας, σχεδόν πάντα υπάρχουν παιδικές ασθένειες και ουσιαστικά οι πρώτοι αγοραστές γίνονται beta testers.

Αν εχουν συζητηθεί ήδη, παρακαλώ συγχωρέστε με για την επέμβαση.

Αυτό που περιγράφει ο Vincent δεν έχει άμεση σχέση με HDMI 2.1 και 4Κ120. Το πρόβλημα του μαύρου με ενεργοποιημένο το VRR εξακολουθεί να υπάρχει και στο απλό 4Κ60/30 mode με HDMI 2.0 (είμαι κάτοχος C9 και ήταν από τα πρώτα πράγματα που παρατήρησα).

Αν παίζετε σε δωμάτιο με καλό φωτισμό, πιθανόν να μην παρατηρήσετε καν το πρόβλημα. Αν όμως σας αρέσει το gaming σε σκοτάδι τότε μάλλον θα αναγκαστείτε να κλείσετε το VRR αν δεν θέλετε το απόλυτο μαύρο της OLED να φαίνεται γκρι σαν LCD της κακιάς ώρας...

 

Πολύ κρίμα πάντως. Ήλπιζα ότι ήταν ένα θεματάκι που θα φτιαχνόταν με κάποιο firmware update αλλά κατά τα λεγόμενα του Vincent, έχει περισσότερη σχέση με το hardware των OLED panels.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Αυτό που περιγράφει ο Vincent δεν έχει άμεση σχέση με HDMI 2.1 και 4Κ120. Το πρόβλημα του μαύρου με ενεργοποιημένο το VRR εξακολουθεί να υπάρχει και στο απλό 4Κ60/30 mode με HDMI 2.0 (είμαι κάτοχος C9 και ήταν από τα πρώτα πράγματα που παρατήρησα).

Αν παίζετε σε δωμάτιο με καλό φωτισμό, πιθανόν να μην παρατηρήσετε καν το πρόβλημα. Αν όμως σας αρέσει το gaming σε σκοτάδι τότε μάλλον θα αναγκαστείτε να κλείσετε το VRR αν δεν θέλετε το απόλυτο μαύρο της OLED να φαίνεται γκρι σαν LCD της κακιάς ώρας...

Αν εχουν θεμα με τα μαυρα και τον τελειο φωτισμο δεν μπορεις να τον πετυχεις ποτε σε κανεναν χωρο που συνηθως θα εχεις την τηλεοραση, δεν παιζει θεμα και με τις αντανακλασεις? Ως επι το πλειστον τα OLED panels φαινεται να αντανακλουν πολυ το φως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιος ενημέρωση απο το Πλαίσιο για την παραγγελία? Εχω κουπόνι προπαραγγελιας με προκαταβολή και ενω εχω παρει να αλλαξω σε αποστολή στον χώρο μου λόγω lockdown, μου ειπαν θα με καλέσουν αυτοι για να μην περιμένω. Κανενα τηλ μετα απο 2 μέρες.. Φοβάμαι μην φαω κάνα άκυρο, παρολο που μου έχουν πει οτι θα παραλάβω day one.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, lkv100 είπε

Αν εχουν θεμα με τα μαυρα και τον τελειο φωτισμο δεν μπορεις να τον πετυχεις ποτε σε κανεναν χωρο που συνηθως θα εχεις την τηλεοραση, δεν παιζει θεμα και με τις αντανακλασεις? Ως επι το πλειστον τα OLED panels φαινεται να αντανακλουν πολυ το φως.

Ναι γενικά οι OLED TV's έχουν glossy επιφάνεια γυαλιού.

Προσωπικά το προτιμώ επειδή κάνει λίγο πιο πλούσια τα χρώματα αλλά οι αντανακλάσεις είναι κάτι που πρέπει να έχει κάποιος στα υπόψην. Εξαρτάται φυσικά και από τη διαμόρφωση του χώρου του καθενώς. Εγώ πχ στον δικό μου χώρο δεν έχω παράθυρο απέναντι από την TV και το βράδυ παίζω συνήθως με χαμηλό φωτισμό. Οπότε οι αντανακλάσεις είναι στο minimum.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Αυτό που περιγράφει ο Vincent δεν έχει άμεση σχέση με HDMI 2.1 και 4Κ120. Το πρόβλημα του μαύρου με ενεργοποιημένο το VRR εξακολουθεί να υπάρχει και στο απλό 4Κ60/30 mode με HDMI 2.0 (είμαι κάτοχος C9 και ήταν από τα πρώτα πράγματα που παρατήρησα).

Αν παίζετε σε δωμάτιο με καλό φωτισμό, πιθανόν να μην παρατηρήσετε καν το πρόβλημα. Αν όμως σας αρέσει το gaming σε σκοτάδι τότε μάλλον θα αναγκαστείτε να κλείσετε το VRR αν δεν θέλετε το απόλυτο μαύρο της OLED να φαίνεται γκρι σαν LCD της κακιάς ώρας...

Πολύ κρίμα πάντως. Ήλπιζα ότι ήταν ένα θεματάκι που θα φτιαχνόταν με κάποιο firmware update αλλά κατά τα λεγόμενα του Vincent, έχει περισσότερη σχέση με το hardware των OLED panels.

ευχαριστώ για την παράθεση, απο αυτά που αναφέρεις, το θέμα ειναι ακόμα πιο σοβαρό, καθώς το πρόβλημα δεν ειναι μονο σε 4Κ 120 αλλά υπάρχει και σε 4Κ 60/30.

Σκεφτόμουν για LG CX αλλα μετά από το βίντεο του vincent και stop the fomo, πάει για του χρόνου και αν λυθεί..

το απόλυτο σκοτάδι είναι επιτακτικό, αν αναζητούμε immersion εμπειρία, ειτε ειναι Game, είτε ταινία.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, johng4 είπε

Έχει κάποιος ενημέρωση απο το Πλαίσιο για την παραγγελία? Εχω κουπόνι προπαραγγελιας με προκαταβολή και ενω εχω παρει να αλλαξω σε αποστολή στον χώρο μου λόγω lockdown, μου ειπαν θα με καλέσουν αυτοι για να μην περιμένω. Κανενα τηλ μετα απο 2 μέρες.. Φοβάμαι μην φαω κάνα άκυρο, παρολο που μου έχουν πει οτι θα παραλάβω day one.

Στα ίδια είμαι. Δεν νομίζω για άκυρο το πολύ πολύ να στο παραδώσουν οι ίδιοι (εαν μιλάμε για Αθήνα - Θεσσαλονίκη δεν ξέρω για αλλού) ή να το στείλουν μέσω κούριερ. Κάτσε να παραλάβουν αυτοί πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, prefuse είπε

ευχαριστώ για την παράθεση, απο αυτά που αναφέρεις, το θέμα ειναι ακόμα πιο σοβαρό, καθώς το πρόβλημα δεν ειναι μονο σε 4Κ 120 αλλά υπάρχει και σε 4Κ 60/30.

Σκεφτόμουν για LG CX αλλα μετά από το βίντεο του vincent και stop the fomo, πάει για του χρόνου και αν λυθεί..

το απόλυτο σκοτάδι είναι επιτακτικό, αν αναζητούμε immersion εμπειρία, ειτε ειναι Game, είτε ταινία.

Να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω αν αξίζει να ρίξει κανείς άκυρο μόνο για το VRR.. Αν και ξέρω πολύ καλά τη σημασία του σε παιχνίδια που δεν μπορούν να κρατήσουν σταθερό 60άρι.

Εγώ προσωπικά μερικές φορές εξακολουθώ να μένω με το στόμα ανοιχτό 8 μήνες μετά από την πρώτη επαφή με την OLED TV και την χαίρομαι στο έπακρο ακόμα και αν προτιμώ να έχω το VRR κλειστό. Και επίσης με την έλευση του HDMI 2.1 σε κονσόλες και PC's, επιτέλους θα δω σωστό και ασυμπίεστο 4:4:4 chroma σε 4Κ60/120. Σε συνδυασμό με OLED, η ποιότητα εικόνας θα είναι φοβερή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω αν αξίζει να ρίξει κανείς άκυρο μόνο για το VRR.. Αν και ξέρω πολύ καλά τη σημασία του σε παιχνίδια που δεν μπορούν να κρατήσουν σταθερό 60άρι.

Εγώ προσωπικά μερικές φορές εξακολουθώ να μένω με το στόμα ανοιχτό 8 μήνες μετά από την πρώτη επαφή με την OLED TV και την χαίρομαι στο έπακρο ακόμα και αν προτιμώ να έχω το VRR κλειστό. Και επίσης με την έλευση του HDMI 2.1 σε κονσόλες και PC's, επιτέλους θα δω σωστό και ασυμπίεστο 4:4:4 chroma σε 4Κ60/120. Σε συνδυασμό με OLED, η ποιότητα εικόνας θα είναι φοβερή.

Συμφωνώ, αλλα για ταινίες προτιμώ την κινηματογραφική αίσθηση που δίνει ενας προβολέας σε 120" σε bat cave χώρο και ας έχει λιγο χειρότερη εικόνα απο OLED (εχω JVC προβολέα).

Την CX θα την είχα κυρίως για gaming και καμια σειρά για να μην καίω την λάμπα του προβολέα.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα σε γενικη ταχυδρομικη ο κωτσοβολος(περιμενα οτι θα ειχαν δικα τους φορτηγα για παραλαβη)

Παιρνω πριν απο λιγο το τηλεφωνικο κεντρο για ενημερωση,το σηκωνει μια κοπελιτσα

Ξερετε τις λεω επειδη μπαινουμε σε ολικο λοκνταουν για περιπου 1 μηνα,τι θα γινει με εμας θα παραλαβουμε?Μολις εχθες εδωσα και δευτερο ποσο προκαταβολης για το ps5

Απο οτι βλεπω μου λεει θα παραλαβετε κανονικα και θα σας σταλθει sms  πριν την διαδικασια παραδοσης

Αν μας δουλεουν ψιλο γαζι,θα πεσει καταγγελια απο εμενα προσωπικα.

10 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αν παραγγείλεις τώρα πότε περίπου θα το έχεις ; Η πρώτη φουρνιά πάει να φανταστώ..Για τη δεύτερη ξέρουμε τίποτα ;

Για την περιοδο του δεκεμβριου λενε(κοντα εκει στις 10 με 12)

Οπωτε αν επιθυμεις να το παραγγελεις μπορεις και να προλαβεις το δευτερο κυμα.Για καλο η για κακο ρωτα

Επεξ/σία από spartan29gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...