Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, jay_D είπε

Δεν καταλαβαίνω που είναι το περίεργο στην εμμονή. Σαν gamer και όχι tech guy με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια και όχι τα νούμερα. Επειδή λοιπόν εως τώρα (και το τονίζω γιατί η ms δείχνει μετά από χρόνια να πάει να κάνει επιτέλους αυτό που κάνει και η sony σε θέμα content πέραν του multiplatform) η Sony έχει δώσει φοβερά exclusive στο κοινό της.

Αν εννοείς ότι εμμονή = κλίση προς το ποιοτικότερο gaming τότε ok.

Εμμονή να κρίνουν μια κονσόλα απο τα exclusives της πρίν κυκλοφορήσουν καν οι κονσόλες. Αυτό που έκανε η MS ώς τώρα να τα κυκλοφορεί pc είναι άκρως καλύτερο για τους μή fanboys. Ας παίξουν όσοι περισσότεροι μπορούν. Μήν ελπίζεις σε exclusives - Μόνο κακό κάνουν γενικά.

Στο συγκερκιμένο θέμα, το Miles Morales δεν είναι ποιοτικότερο gaming για μένα. Πολύ κλοκλό και απο ομελέτα τπτ μου φάνηκε όπως και το πρώτο. Θέμα γούστου βέβαια. Anyway, φυγαμε offtopic, αλλα νομίζω οτι το lineup του SX είναι ακριβώς όσο χλιαρό με του PS5. Δεν πρέπει να κρεμόμαστε απο εκεί στις καινούριες κονσόλες - Δύναμη, convenience, features (οπως το DualSense) είναι αυτά που θα μετρήσουν για την 3-4ετία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, chncynic είπε

Εμμονή να κρίνουν μια κονσόλα απο τα exclusives της πρίν κυκλοφορήσουν καν οι κονσόλες. Αυτό που έκανε η MS ώς τώρα να τα κυκλοφορεί pc είναι άκρως καλύτερο για τους μή fanboys. Ας παίξουν όσοι περισσότεροι μπορούν. Μήν ελπίζεις σε exclusives - Μόνο κακό κάνουν γενικά.

Στο συγκερκιμένο θέμα, το Miles Morales δεν είναι ποιοτικότερο gaming για μένα. Πολύ κλοκλό και απο ομελέτα τπτ μου φάνηκε όπως και το πρώτο. Θέμα γούστου βέβαια. Anyway, φυγαμε offtopic, αλλα νομίζω οτι το lineup του SX είναι ακριβώς όσο χλιαρό με του PS5. Δεν πρέπει να κρεμόμαστε απο εκεί στις καινούριες κονσόλες - Δύναμη, convenience, features (οπως το DualSense) είναι αυτά που θα μετρήσουν για την 3-4ετία.

Όσο υπάρχουν τα exclusive, θα είναι και λόγος να επιλέξεις μια κονσόλα. Αλλιώς όλοι θα είχαν Xbox one x. Δεν είδα πουθενά να μετράει το Δύναμη, convenience, features σε αυτή τη γενιά. Μιλάμε για gaming. Άρα μιλάμε για games πρώτα και τα υπόλοιπα έρχονται δεύτερα. 

Όσο για το Lineup καθαρά αντικειμενικά τα Demons Souls, Spiderman Miles Morales και GodFall μόνο χλιαρά δεν είναι.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, chncynic είπε

Εμμονή να κρίνουν μια κονσόλα απο τα exclusives της πρίν κυκλοφορήσουν καν οι κονσόλες. Αυτό που έκανε η MS ώς τώρα να τα κυκλοφορεί pc είναι άκρως καλύτερο για τους μή fanboys. Ας παίξουν όσοι περισσότεροι μπορούν. Μήν ελπίζεις σε exclusives - Μόνο κακό κάνουν γενικά.

Στο συγκερκιμένο θέμα, το Miles Morales δεν είναι ποιοτικότερο gaming για μένα. Πολύ κλοκλό και απο ομελέτα τπτ μου φάνηκε όπως και το πρώτο. Θέμα γούστου βέβαια. Anyway, φυγαμε offtopic, αλλα νομίζω οτι το lineup του SX είναι ακριβώς όσο χλιαρό με του PS5. Δεν πρέπει να κρεμόμαστε απο εκεί στις καινούριες κονσόλες - Δύναμη, convenience, features (οπως το DualSense) είναι αυτά που θα μετρήσουν για την 3-4ετία.

Το τί πιστεύεις εσύ προσωπικά δεν έχει σημασία για την πορεία μιας κονσόλας. Το Xbox ήταν η τρίτη και καταϊδρωμένη κονσόλα της προηγούμενης γενιάς πίσω από ps4 και switch.

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jay_D είπε

Demons Souls, Spiderman Miles Morales και GodFall

Δεν είναι λόγος να επιλέξεις μια κονσόλα. Όταν το xbox one x βγήκε είχε ήδη χάσει  τη μπάλα η MS. Μέτρησε η δύναμη, το conenience, features σε αυτή τη γενιά. Τέσπα, απόψεις - σαν τις κωλοτρυπίδες :D όλοι έχουν μια.

Λαιναπ με Ριμεικς, dlcs + GodFall που ειναι τίμιο για μένα ( νομίζω timed exclusive θα είναι αυτό), χλιαρό είναι. Έχω παίξει DS btw γ#$@ει. Σταματάω εδώ εγώ μην πάμε σε VS και το τραβήξουμε χωρίς λόγο :D

2 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

Το τί πιστεύεις εσύ προσωπικά δεν έχει σημασία για την πορεία μιας κονσόλας. Το Xbox ήταν η τρίτη και καταϊδρωμένη κονσόλα της προηγούμενης γενιάς πίσω από ps4 και switch.

True. Δεν λέω οτι θα είναι τπτ σε αυτή τη γενιά επίσης. Άλλο έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

Το τί πιστεύεις εσύ προσωπικά δεν έχει σημασία για την πορεία μιας κονσόλας. Το Xbox ήταν η τρίτη και καταιδρωμένη κονσόλα της προηγούμενης γενιάς πίσω από ps4 και switch.

στο συγκεκριμενο βεβαια επαιξαν ρολο απειρα λαθη.

πιο ακριβη τιμη κατα 100Ε, προωθηση στην αρχη οτι δε θα παιζει used games, πιο αδυναμη κονσολα και εν τελει, παρατημα απο exclusives. ολα εχουν σημασια και ολα μετρανε.

το One X ηταν πολυ αργα για να αλλαξει το οτιδηποτε νομιζω, η ιστορια ειχε τελειωσει. αλλα ηταν πολυ ωραιο μηχανημα για οποιον δεν ειχε ηδη κονσολα :)

 

anyway, ας μη γινει αλλο ενα ps/xbox fight το thread :)

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει καταλάβει κανείς αν μπορουν τα games του PS5 να αποθηκευονται στον εξωτερικο δίσκο και να τα μεταφερουμε στον εσωτερικο οταν θελουμε να παιξουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chncynic είπε

Δεν είναι λόγος να επιλέξεις μια κονσόλα.

 

Το Demons Souls είναι λόγος που πολλά άτομα θα πάρουν την κονσόλα Day one (μαζί με εμένα) και δεν θα περιμένουν να περάσει λίγος καιρός. Εσύ μπορεί να μην το βλέπεις σαν καλό lineup αλλά δεν είναι η γενική εικόνα αυτή.

Το σταματάω και εγώ εδώ και περιμένω να δω τι άλλο θα δούμε σήμερα μιας και σταματάει το embargo.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, chncynic είπε

Ναι standard είναι. Απλά είναι γρήγοροι.

Δεν είναι απλά γρήγοροι, για να μπούνε στην λίστα πρέπει να είναι τόσο γρήγοροι όσο ο εσωτερικός δίσκος του ps5 για να πληρεί τις προϋποθέσεις απόδοσης που έχει θέσει η Sony.

Και επειδή τόσο γρήγοροι nvme δίσκοι τώρα άρχισαν να κυκλοφορούν, δεν μπορεί να υπάρξει λίστα, εγώ μόνο τον WD_BLACK SN850 ξέρω που να έχει αυτήν την απόδοση.

Εσύ από ότι κατάλαβα εννοείς να βάλουν σε λίστα όλους όσους nvme δίσκους απλά δουλεύουν, το θέμα είναι όμως ότι δεν αρκεί απλά να δουλεύουν, πρέπει να έχουν και την σωστή απόδοση των 5000mb read/write.

Να πάω να βάλω έναν οποιονδήποτε δίσκο nvme επάνω στο ps5 αρκεί να δουλεύει? Με τίποτα, ή καθόλου ή αυτόν που πρέπει αλλιώς θα κάνω bottleneck το σύστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vorlon είπε

Εχει καταλάβει κανείς αν μπορουν τα games του PS5 να αποθηκευονται στον εξωτερικο δίσκο και να τα μεταφερουμε στον εσωτερικο οταν θελουμε να παιξουμε?

για την ωρα δεν υποστηριζονται εξωτερικοι δισκοι για ps5 games οποτε θα πρεπει να περιμενουμε να δουμε τι και πως.

για παιχνιδια του ps4, μπορεις να τα εχεις στον εξωτερικο και να τα τρεχεις απο εκει, ή να τα περασεις στον εσωτερικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα games του PS4 το ξέρω. Εχω ηδη γεματα τα 2/3 απο τον εξωτερικο 2ΤΒ που εχω και ειναι ετοιμος για το 5.

Επεξ/σία από vorlon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, music_lover είπε

Δεν είναι απλά γρήγοροι, για να μπούνε στην λίστα πρέπει να είναι τόσο γρήγοροι όσο ο εσωτερικός δίσκος του ps5 για να πληρεί τις προϋποθέσεις απόδοσης που έχει θέσει η Sony.

Και επειδή τόσο γρήγοροι nvme δίσκοι τώρα άρχισαν να κυκλοφορούν, δεν μπορεί να υπάρξει λίστα, εγώ μόνο τον WD_BLACK SN850 ξέρω που να έχει αυτήν την απόδοση.

Εσύ από ότι κατάλαβα εννοείς να βάλουν σε λίστα όλους όσους nvme δίσκους απλά δουλεύουν, το θέμα είναι όμως ότι δεν αρκεί απλά να δουλεύουν, πρέπει να έχουν και την σωστή απόδοση των 5000mb read/write.

Να πάω να βάλω έναν οποιονδήποτε δίσκο nvme επάνω στο ps5 αρκεί να δουλεύει? Με τίποτα, ή καθόλου ή αυτόν που πρέπει αλλιώς θα κάνω bottleneck το σύστημα.

Ρε, εννοώ οτι είναι απλός NVME. Η ταχύτητα μετράει και να χωράει εκεί μέσα χωρίς να καίγεται. Αν υπάρχει ο WD_BLACK SN850 που πληρεί τις προυποθέσεις, έπρεπε να τον έχει κάνει whitelist πρίν το launch κατα την άποψή μου. Αν θες εσύ επέκταση τώρα ΔΕΝ μπορείς - δεν είναι σωστή εικόνα τελικού προιόντος κατ'εμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chncynic είπε

Ρε, εννοώ οτι είναι απλός NVME. Η ταχύτητα μετράει και να χωράει εκεί μέσα χωρίς να καίγεται. Αν υπάρχει ο WD_BLACK SN850 που πληρεί τις προυποθέσεις, έπρεπε να τον έχει κάνει whitelist πρίν το launch κατα την άποψή μου. Αν θες εσύ επέκταση τώρα ΔΕΝ μπορείς - δεν είναι σωστή εικόνα τελικού προιόντος κατ'εμε.

Δεν μπορώ γιατί δεν υπάρχει ακόμα η κονσόλα να τον συνδέσω (μετά τις 19..ελπίζω) και γιατί κοστίζει 220 ευρώ συν μεταφορικά από το amazon.de, ας ήταν φθηνότεροι και θα σου έλεγα που έχω γραμμένη την λίστα της Sony 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...