Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα βάλει παραγγελία 18/9 στο Sony Center Γλυφάδας, με κατάθεση €50 στο λογαριασμό τους, για παραλαβή από το κατάστημα (πού να ξερα 🤨). Τους πήρα σήμερα και μου είπαν ότι θα το στείλουν day 1 με δικό τους courier, με έξτρα επιβάρυνση €10 και η εξόφληση μπορεί να γίνει με POS που θα έχει μαζί του ο οδηγός. Γενικά μου ακούστηκαν οργανωμένοι, για να δούμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

53 λεπτά πριν, Machead είπε

Είχα βάλει παραγγελία 18/9 στο Sony Center Γλυφάδας, με κατάθεση €50 στο λογαριασμό τους, για παραλαβή από το κατάστημα (πού να ξερα 🤨). Τους πήρα σήμερα και μου είπαν ότι θα το στείλουν day 1 με δικό τους courier, με έξτρα επιβάρυνση €10 και η εξόφληση μπορεί να γίνει με POS που θα έχει μαζί του ο οδηγός. Γενικά μου ακούστηκαν οργανωμένοι, για να δούμε...

τους έδωσες 500ε και χρεώνουν 10ε μεταφορικά? .......

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Εγώ από την άλλη δεν καταλαβαίνω την λογική όποιων τους δικαιολογούν με κεντρικό σύνθημα «τις εποχές που ζούμε». Με βάζεις να σε προπληρώσω για να το έχω day one; Τότε απαιτώ να το έχω day one. Δεν καταλαβαίνω γιατί με κάνει κακομαθημένο ή whatever αυτό.

Πρώτον, ο κόσμος είναι έτσι εδώ και πόσους μήνες. Όφειλαν να είχαν προετοιμαστεί και οι αλυσίδες και οι κούριερ, φαινόταν το πράγμα που πάει από χιλιόμετρα. Αν δεν προετοιμάστηκαν, τότε έχουμε κάθε λόγο να διαμαρτυρόμαστε.

Δεύτερον, πάντα θα υπάρχουν σημαντικότερα πράγματα από το να πάρουμε την κονσόλα μας day one. Πάντα θα υπάρχει κάτι σημαντικότερο από το οτιδήποτε σημαντικό έχει στο μυαλό του ο καθένας μας.

Οι ατάκες αυτές μου θυμίζουν τα κλασικά γιαγιαδίστικα του τύπου «έφτασες 40 χρονών και παίζεις ακόμα με παιχνιδάκια».

Δικαιολογούμε τους υπαλλήλους απλά, που δεν είναι δικιά τους ιδέα να σας ζητάνε προκαταβολή, που πλέον οι περισσότεροι στην εξυπηρέτηση πελατών δουλεύουν από το σπίτι τους έχοντας άγνοια προφανώς το τι γίνετε στην αποθήκη τους ή ποιος έχει προτεραιότητα λες και είναι τροχονόμοι, γιατί είναι αναγκασμένοι να το κάνουν λόγω covid, μέτρων προστασίας και υποχρεωτικό ποσοστό εργαζομένων στην έδρα τις κάθε εταιρείας(εδώ κολλάει το "τις εποχές που ζούμε"), γιατί θα μπορούσες να είσαι  εσύ στην θέση τους ή κάποιος συγγενείς σου/φίλος σου, και να είσαι  αναγκασμένος να απαντάς πολλές φορές χωρίς να γνωρίζεις τίποτα για το θέμα ή να μην έχεις καμιά ευθύνη εσύ για το ότι η Sony δεν έχει άλλες κονσόλες να προμηθεύσει τον κάθε Κωτσόβολο, και να βλέπεις το όνομα σου δημοσιευμένο σε sites και να χρησιμοποιείτε από όποιον θέλει και για ότι σκοπό θέλει.

Δεν μπορούσε να προετοιμαστεί κανείς χωρίς να ξέρει πότε θα γίνει και αν γίνει lockdown και όταν δεν ξέρει πόσο εμπόρευμα θα έχει ο κάθε Κωτσόβολος διαθέσιμο να "σπρώξει" από τον Προμηθευτή Sony στην περίπτωσή μας.

Οι γιαγιάδες μια χαρά τα λέγανε μην νομίζεις, έφτασες 40 χρονών ε σταμάτα να κάνεις σαν 10χρονο αν δεν πάρεις το παιχνίδι σου αμέσως.(Δεν το λέω για σένα προφανώς έτσι, γενικά το λέω για τους ανυπόμονους.) :) 

Θα μείνω στην φράση σου ότι υπάρχουν σημαντικότερα πράγματα από το να πάρουμε day1 την κονσόλα μας και συμφωνώ απόλυτα με αυτό. Πρέπει να το καταλάβουν όλοι αυτό. :) 

 

Στα νέα τώρα τις κονσόλας, διάβασα ότι τα games του Ps plus collection θα μπορούν να κατέβουν και να παιχτούν και στο PS4 αν τα βάλει κάποιος στο library από το PS5.

Δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει γιατί δεν έχω PS5 ακόμα. :) 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.psu.com/news/ps5-reportedly-can-be-tricked-to-accept-4k-signal-on-some-1440p-displays/

Όπως είπαμε αρκετές σελίδες νωρίτερα, υπάρχει δυνατότητα για 1440p output σε οθόνες που διαθέτουν hdmi v2.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, music_lover είπε

https://www.psu.com/news/ps5-reportedly-can-be-tricked-to-accept-4k-signal-on-some-1440p-displays/

Όπως είπαμε αρκετές σελίδες νωρίτερα, υπάρχει δυνατότητα για 1440p output σε οθόνες που διαθέτουν hdmi v2.0

Noo music, μην το θέτεις έτσι και μπερδευτεί κανείς. Το οτι μερικές οθόνες / monitor διαθέτουν downscaler και δέχονται 4K input δεν ισούται με "1440p ouput". Η σωστή τοποθέτηση είναι  "υπάρχουν 1440p οθόνες με 4k input για να γλυτώσεται από το 1080p upscaling - το internal upscaling από το game engine resolution σε 4k αντί για 1440p δεν το γλυτώνετε"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόβλημα είναι πώς αποφεύγεις τα spoiler για το Demon's Souls μέχρι τις 19...

Ήμουν hardcore pc gamer την εποχή που βγήκε το πρώτο και πέρασε έξω από τα ραντάρ μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ηλίθια ερώτηση! Όταν έχω upgrade του FIFA 21 και του NBA 2K21 όλο το παιχνίδι θα μπει στον ssd του PS5 λογικά έτσι; Τη βάψαμε μόνο το demon souls θα χωρέσει επιπλέον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Malthador είπε

Εγώ από την άλλη δεν καταλαβαίνω την λογική όποιων τους δικαιολογούν με κεντρικό σύνθημα «τις εποχές που ζούμε». Με βάζεις να σε προπληρώσω για να το έχω day one; Τότε απαιτώ να το έχω day one. Δεν καταλαβαίνω γιατί με κάνει κακομαθημένο ή whatever αυτό.

Πρώτον, ο κόσμος είναι έτσι εδώ και πόσους μήνες. Όφειλαν να είχαν προετοιμαστεί και οι αλυσίδες και οι κούριερ, φαινόταν το πράγμα που πάει από χιλιόμετρα. Αν δεν προετοιμάστηκαν, τότε έχουμε κάθε λόγο να διαμαρτυρόμαστε.

Δεύτερον, πάντα θα υπάρχουν σημαντικότερα πράγματα από το να πάρουμε την κονσόλα μας day one. Πάντα θα υπάρχει κάτι σημαντικότερο από το οτιδήποτε σημαντικό έχει στο μυαλό του ο καθένας μας.

Οι ατάκες αυτές μου θυμίζουν τα κλασικά γιαγιαδίστικα του τύπου «έφτασες 40 χρονών και παίζεις ακόμα με παιχνιδάκια».

Σωστός , μ' αρέσεις . Επίσης δεν καταλαβαίνω τη λογική κάποιων με σύνθημα "εδώ ο κόσμος καίγεται και εσάς το μόνο που σας πρόβλημα είναι πότε θα παραλάβετε το Playstation." Να σας ενημερώσω ότι έχουμε και άλλα προβλήματα αλλά στο ΙΝΣΟΜΝΙΑ φίλοι μου το μεγαλύτερό μου πρόβλημα είναι το PS5 και ο Κωτσόβολος που δε δείχνει τον ίδιο ενθουσιασμό να με εξυπηρετήσει όπως έδειξε όταν μου τράβηξε από τη κάρτα πόσα λεφτά δύο μήνες πριν. Σε τεχνολογικό site τα λέω στο thread της κυκλοφορίας της κονσόλας δε πήγα να τα πω στη πλατεία του χωριού μου. Όσο για τις κούριερ και τα τηλεφωνικά κέντρα δουλειά τους είναι , δε τους ζήτησα να δουλέψουν υπερωρία ούτε τσάμπα τους ζήτησα να με εξυπηρετήσουν έγκαιρα όπως εγγυόνται στα site τους και τις διαφημίσεις τους τόσο καιρό. 

Υ.Γ. Επικοινώνησα με Sony Hellas όταν ενημερώθηκε ο Κωτσόβολος ότι μίλησα μαζί τους ξαφνικά οι προκαθορισμένες ρομποτικές απαντήσεις έγιναν ανθρώπινες και για πρώτη φορά μου είπαν  θα προωθήσουν το αίτημά μου στους υπεύθυνους  .

Επεξ/σία από venomawakens7
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...