Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, Daredevil said:

Υπάρχει πάντως τρομερό θέμα ακόμα με την διαθεσιμότητα. Ίσως από το 21 να έχουμε καλύτερη εικόνα αν ομαλοποιηθεί η κατάσταση με την παραγωγή και το στοκαρισμα. 

Λανσάρισμα Japan (Famitsu):

PS2: 631K
PSP: 166K
PS3: 88K
PSV: 325K
PS4: 322K
PS5: 118K

Επεξ/σία από DJTaurus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, gauss00 said:

ποτε εκανες την παραγγελια;

μπα δεν το νομιζω και εγω πρεπει να ειμαι στην 2η φουρνια!

Υπάρχει σχετικό topic:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/754805-εξέλιξη-παραγγελίας-και-αποστολών-ps5/

Επεξ/σία από DJTaurus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα σε γνωστο τορρενταδικο και πατησα "playstation 5" αντι για την σειρα που ηθελα λογω του ποσες φορες το χρησιμοποιησα ως keyword το τελευταιο 24ωρο 😭🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Daredevil είπε

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λέει στο link, αν ισχύει τότε μιλάμε για τεράστια διαφορά προς το παρόν και μεγάλο προβάδισμα, αλλά θα σας πω την γνώμη μου για το ποια κονσόλα έχει περισσότερες πιθανότητες να επικρατήσει σε αυτή την γενιά με ένα πολύ πολύ απλό παράδειγμα... δέστε το σαν ποσοστό απλά...

Έχω όλα τα playstation και έχω και όλα τα xbox(+switch αλλά δεν είναι του παρόντος θέματος) οπότε ο μικρός έχει πρόσβαση σε όλα.. 

Έχει λοιπόν 52 φίλους στο psn είτε γνωστούς από το σχολείο είτε κολλητούς, που όλοι έχουν playstation 4 και έχει και έναν μόνο με xbox one που παίζουν fortnite οπότε τον βλέπει κανονικά στους epic game friends και μπορούν και παίζουν μαζί μόνο το fortnite και rocket league αν το λέω σωστά.

Και οι 52 φίλοι που έχει στο PSN με το PS4, μαντέψτε τι θα πάρουν ή τι πρήζουν από τώρα τους πατεράδες τους να πάρουν..

Αντίθετα τώρα ο 1 φίλος και μοναδικός που έχει xbox για να παίζει με όλους τους υπόλοιπους, μαντέψτε τι θα πάρει και αυτός σε αυτή την γενιά...  

Δεν λέω ποιο είναι καλύτερο ή χειρότερο σαν μηχάνημα. Ούτε ποιο έχει καλύτερα παιχνίδια ή περισσότερα, τα πιτσιρίκια δεν ασχολούνται καν με το ποια είναι δυνατότερη κονσόλα ή ποιο όμορφη.

Λέω απλά ότι στατιστικά αν το πάρουμε, γιατί πλέον κουμάντο κάνουν τα παιδιά για το ποια κονσόλα θέλουν (όταν είναι από 10-11 ετών και πάνω βέβαια), τότε το παραπάνω link που λέει για 118k πωλήσεις σε 4 μέρες σε σχέση με 21k σε 6 μέρες, δεν μου φαίνεται τρελό σενάριο. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το xbox σε αυτην την φαση νομιζω αξιζε σε γνωστες και οσους εκμεταλλευτηκαν το θεμα με το ultimate pass. Για οποιον δεν εχει τιποτα, με ενα 500αρικο κονσολα +100 (?) για 3 χρονια για να παιζεις τα παντα, καρασυμφερει. Οσους γνωστους εχω, προτειμουν/εχουν ps κονσολα και αν αγορασουν ξανα, θα παραμεινουν σε ps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ChrisAce είπε

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λέει στο link, αν ισχύει τότε μιλάμε για τεράστια διαφορά προς το παρόν και μεγάλο προβάδισμα, αλλά θα σας πω την γνώμη μου για το ποια κονσόλα έχει περισσότερες πιθανότητες να επικρατήσει σε αυτή την γενιά με ένα πολύ πολύ απλό παράδειγμα... δέστε το σαν ποσοστό απλά...

Έχω όλα τα playstation και έχω και όλα τα xbox(+switch αλλά δεν είναι του παρόντος θέματος) οπότε ο μικρός έχει πρόσβαση σε όλα.. 

Έχει λοιπόν 52 φίλους στο psn είτε γνωστούς από το σχολείο είτε κολλητούς, που όλοι έχουν playstation 4 και έχει και έναν μόνο με xbox one που παίζουν fortnite οπότε τον βλέπει κανονικά στους epic game friends και μπορούν και παίζουν μαζί μόνο το fortnite και rocket league αν το λέω σωστά.

Και οι 52 φίλοι που έχει στο PSN με το PS4, μαντέψτε τι θα πάρουν ή τι πρήζουν από τώρα τους πατεράδες τους να πάρουν..

Αντίθετα τώρα ο 1 φίλος και μοναδικός που έχει xbox για να παίζει με όλους τους υπόλοιπους, μαντέψτε τι θα πάρει και αυτός σε αυτή την γενιά...  

Δεν λέω ποιο είναι καλύτερο ή χειρότερο σαν μηχάνημα. Ούτε ποιο έχει καλύτερα παιχνίδια ή περισσότερα, τα πιτσιρίκια δεν ασχολούνται καν με το ποια είναι δυνατότερη κονσόλα ή ποιο όμορφη.

Λέω απλά ότι στατιστικά αν το πάρουμε, γιατί πλέον κουμάντο κάνουν τα παιδιά για το ποια κονσόλα θέλουν (όταν είναι από 10-11 ετών και πάνω βέβαια), τότε το παραπάνω link που λέει για 118k πωλήσεις σε 4 μέρες σε σχέση με 21k σε 6 μέρες, δεν μου φαίνεται τρελό σενάριο. 

Αυτο υποθετω αναφερεται στην ιαπωνια που εκει προφανως και 1000 θα εδιναν για σονυ αντι για αμερικανιες.

Τωρα αν το δεις καπως σφαιρικα το playstation βγαζει ακραια παιχνιδια για το πιο hardcore Κοινο

. Ομως οι πολιτικες της εταιριας ειναι για τα μπαζα , το 80 ευρω παιχνιδια και λιγα ειναι που προμοταρουν ειναι ξεκαθαρα ολιγοπωλιακη κινηση γιατι ξερουν οτι εχουν το ρευμα μαζι τους.

Επισης οτι διαγραφουν ετσι απλα το 2κ  ειναι και αυτο καπως οτι αδιαφορουν για μια μεριδα ανθρωπων λες και ειναι τραγικο να βαλεις μια παραπανω αναλυση .

Για να καταληξω απλα θεωρω οτι καποια στιγμη θα πρεπει λιγο να τους φρεναρουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, blasterdark86 είπε

Αυτο υποθετω αναφερεται στην ιαπωνια που εκει προφανως και 1000 θα εδιναν για σονυ αντι για αμερικανιες.

Τωρα αν το δεις καπως σφαιρικα το playstation βγαζει ακραια παιχνιδια για το πιο hardcore Κοινο

. Ομως οι πολιτικες της εταιριας ειναι για τα μπαζα , το 80 ευρω παιχνιδια και λιγα ειναι που προμοταρουν ειναι ξεκαθαρα ολιγοπωλιακη κινηση γιατι ξερουν οτι εχουν το ρευμα μαζι τους.

Επισης οτι διαγραφουν ετσι απλα το 2κ  ειναι και αυτο καπως οτι αδιαφορουν για μια μεριδα ανθρωπων λες και ειναι τραγικο να βαλεις μια παραπανω αναλυση .

Για να καταληξω απλα θεωρω οτι καποια στιγμη θα πρεπει λιγο να τους φρεναρουμε 

όλα αυτά που λές δεν αναιρούν αυτά που λέει ο @ChrisAce  το φιφα21 69,99 θα κάνει και στις 2 κονσόλες και το πιτσιρίκι ούτε καν το ενδιαφέρει το 2κ/4κ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, blasterdark86 είπε

Αυτο υποθετω αναφερεται στην ιαπωνια που εκει προφανως και 1000 θα εδιναν για σονυ αντι για αμερικανιες.

Τωρα αν το δεις καπως σφαιρικα το playstation βγαζει ακραια παιχνιδια για το πιο hardcore Κοινο

. Ομως οι πολιτικες της εταιριας ειναι για τα μπαζα , το 80 ευρω παιχνιδια και λιγα ειναι που προμοταρουν ειναι ξεκαθαρα ολιγοπωλιακη κινηση γιατι ξερουν οτι εχουν το ρευμα μαζι τους.

Επισης οτι διαγραφουν ετσι απλα το 2κ  ειναι και αυτο καπως οτι αδιαφορουν για μια μεριδα ανθρωπων λες και ειναι τραγικο να βαλεις μια παραπανω αναλυση .

Για να καταληξω απλα θεωρω οτι καποια στιγμη θα πρεπει λιγο να τους φρεναρουμε 

Όλα αυτά που λες όμως δεν επηρεάζουν καθόλου το τι θέλουν τα πιτσιρίκια. 

Χέστηκαν αν ο μπαμπάς δίνει 80 ευρώ για ένα παιχνίδι, ή για τις πολιτικές τις κάθε εταιρείας ή ακόμα και αν έχει 2k or 3k or 4k ή αν κάνει θόρυβο ή αν είναι φτηνή πλαστικούρα ή μεγέθους ντουλάπας.

Το έχουν οι φίλοι τους!!. :) 

Και τελειώνει εκεί το θέμα όπως καταλαβαίνεις.. :D 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ChrisAce είπε

Όλα αυτά που λες όμως δεν επηρεάζουν καθόλου το τι θέλουν τα πιτσιρίκια. 

Χέστηκαν αν ο μπαμπάς δίνει 80 ευρώ για ένα παιχνίδι, ή για τις πολιτικές τις κάθε εταιρείας ή ακόμα και αν έχει 2k or 3k or 4k ή αν κάνει θόρυβο ή αν είναι φτηνή πλαστικούρα ή μεγέθους ντουλάπας.

Το έχουν οι φίλοι τους!!. :) 

Και τελειώνει εκεί το θέμα όπως καταλαβαίνεις.. :D 

Καλά το έχει καταλάβει η MS και πάει να καταλάβει όλη την υπόλοιπη αγορά πέρα του PS5. Δλδ να παίζουν pc+console+κινητό όλοι μαζί . Μακάρι να έρθουν σε ισορροπία οι κονσόλες/οικοσυστηματα γιατί τουλάχιστον στα multiplatform θα μπει crossplay και τα παιδιά θα παίζουν όλα μαζί.

Η αγορά αλλάζει πανευκολα δυστυχώς η ευτυχώς.  BTW αν τα νούμερα που αναφέρεις είναι από Ιαπωνία, αυτό είναι τεράστιο success για το Xbox 😛 Στα δάχτυλα τις μετρούσαν τις κονσολες εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chncynic είπε

Καλά το έχει καταλάβει η MS και πάει να καταλάβει όλη την υπόλοιπη αγορά πέρα του PS5. Δλδ να παίζουν pc+console+κινητό όλοι μαζί . Μακάρι να έρθουν σε ισορροπία οι κονσόλες/οικοσυστηματα γιατί τουλάχιστον στα multiplatform θα μπει crossplay και τα παιδιά θα παίζουν όλα μαζί.

Η αγορά αλλάζει πανευκολα δυστυχώς η ευτυχώς.  BTW αν τα νούμερα που αναφέρεις είναι από Ιαπωνία, αυτό είναι τεράστιο success για το Xbox 😛 Στα δάχτυλα τις μετρούσαν τις κονσολες εκεί

Πανεύκολα το λες ότι αλλάζει, όχι ότι γίνεται πανεύκολα..θέλει πολύ δουλειά για να γυρίσει (ο ήλιος ντε) που λέει και το γνωστό τραγούδι 🤑

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ChrisAce είπε

Όλα αυτά που λες όμως δεν επηρεάζουν καθόλου το τι θέλουν τα πιτσιρίκια. 

Χέστηκαν αν ο μπαμπάς δίνει 80 ευρώ για ένα παιχνίδι, ή για τις πολιτικές τις κάθε εταιρείας ή ακόμα και αν έχει 2k or 3k or 4k ή αν κάνει θόρυβο ή αν είναι φτηνή πλαστικούρα ή μεγέθους ντουλάπας.

Το έχουν οι φίλοι τους!!. :) 

Και τελειώνει εκεί το θέμα όπως καταλαβαίνεις.. :D 

Aυτο ακριβως ειναι που μετραει .Και με αυτο το κριτηριο θα παρει ο φιλος μου το δευτερο ps5 που παραγγειλα εγω για τον γιο του που ειναι 12 χρονων και ολοι οι φιλοι του στο σχολειο ειχαν ps4.

1 μερα εμεινε !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, chncynic είπε

Καλά το έχει καταλάβει η MS και πάει να καταλάβει όλη την υπόλοιπη αγορά πέρα του PS5. Δλδ να παίζουν pc+console+κινητό όλοι μαζί . Μακάρι να έρθουν σε ισορροπία οι κονσόλες/οικοσυστηματα γιατί τουλάχιστον στα multiplatform θα μπει crossplay και τα παιδιά θα παίζουν όλα μαζί.

Η αγορά αλλάζει πανευκολα δυστυχώς η ευτυχώς.  BTW αν τα νούμερα που αναφέρεις είναι από Ιαπωνία, αυτό είναι τεράστιο success για το Xbox 😛 Στα δάχτυλα τις μετρούσαν τις κονσολες εκεί

το αντίστοιχο νούμερο σε X1 ήταν 23.5κ

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-11-18/sony-microsoft-consoles-struggle-after-thin-launch-day-supply

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...