Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Δηλαδή Πόκεμον;

Ναι αλλα πολυ πιο challenging, το εχω στο steam μου αρεσει παρα πολυ. Για οποιον γουσταρει το ειδος θα ευχαριστηθει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, agelosq είπε

εχω μια τβ 32αρα jvc 1080p ...δε μπορω να το βαλω το ps5 στο σαλονι λογω μωρου που εχω mia oled 75αρα.θα παιζω καλα στην 32αρα?

Να αλλάξεις μέρος το μωρό. Ίδιο βάρος είναι έτσι και αλλιώς 😂

Θα παίζεις αν ρωτάς αυτό, χωρίς να αξιοποιείς τις δυνατότητες μιας oled 4k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Έκανα και εγώ τελικά αυτό με τα o rings. Το αποτέλεσμα, τουλάχιστον με μια εφαρμογή στο κινητό, τοποθετημένο στο πανω μέρος του ps5 στην μπροστινή μεριά (σε όρθια θέση η κονσόλα), -10db. Στο ίδιο σημείο ηχογράφησα κιόλας τον ήχο (αρχεια στο τελος) Δεν παίζουν ως συνημμένα, οπότε θα τα βρείτε εδώ (drive link) 

Χρησιμοποιησα 5mm x 2mm (Δ x Υ). Πιστευω η διαμετρος να μπορουσε να ειναι και 3, αν οχι 4

Και 2 φώτο από τον δικό μου ανεμιστήρα. Τελικά τον θορυβώδες έχω, ε? 

20201208_183439.jpg

20201208_183459.jpg

20201208_183510.jpg

20201208_183521.jpg

20201208_183531.jpg

20201208_183539.jpg

Το πλατικ στην γωνία το αφαιρείτε τραβώντας από την γωνία και όχι από. Τις άκρες επειδή έχει δοντάκια εκεί 

20201208_183548.jpg

 

Γενικα ειναι ευκολη  ολη αυτη η διαδικασια?Επιπλεον δεν χανεις ομως  την εγγυηση σου μετα με  αυτο τον τροπο?

Η διαφορα στον ηχο ειναι εμφανες παντως

Τα συγκεκριμενα για τους κραδασμους  απο που τα πηρες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spartan29gr είπε

Γενικα ειναι ευκολη  ολη αυτη η διαδικασια?Επιπλεον δεν χανεις ομως  την εγγυηση σου μετα με  αυτο τον τροπο?

Η διαφορα στον ηχο ειναι εμφανες παντως

Τα συγκεκριμενα για τους κραδασμους  απο που τα πηρες?

Όχι γτ δεν έκανες κάποιο sticker void. Βασικά από ότι είδα teardown, void κάνεις αφαιρώντας sticker για να ανοίξεις την κονσόλα για mb κτλ (είναι δίπλα από το fan). 

5 λεπτά διαδικασία είναι με torx 8 security κατσαβίδι. Απλά να θυμάσαι τις βίδες. Ενδεικτικά, αν έβλεπες την κονσόλα σε όρθια θέση, οι 2 βίδες με ίδιο μάκρος είναι οι κάτω, η μεγαλύτερη πάνω δεξιά, η πιο κοντή πάνω αριστερά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Όχι γτ δεν έκανες κάποιο sticker void. Βασικά από ότι είδα teardown, void κάνεις αφαιρώντας sticker για να ανοίξεις την κονσόλα για mb κτλ (είναι δίπλα από το fan). 

5 λεπτά διαδικασία είναι με torx 8 security κατσαβίδι. Απλά να θυμάσαι τις βίδες. Ενδεικτικά, αν έβλεπες την κονσόλα σε όρθια θέση, οι 2 βίδες με ίδιο μάκρος είναι οι κάτω, η μεγαλύτερη πάνω δεξιά, η πιο κοντή πάνω αριστερά. 

Ωραιος

Αυτο το κατσαβιδι  μου αναφερεις?

 

https://www.skroutz.gr/c/955/katsavidia/f/837082/Torx.html?keyphrase=t8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, spartan29gr είπε

Ωραιος

Αυτο το κατσαβιδι  μου αναφερεις?

 

https://www.skroutz.gr/c/955/katsavidia/f/837082/Torx.html?keyphrase=t8

Οχι δεν ειναι αυτο. Τα torx ασφαλειας εχουν μια τρυπα στη μεση. Θα το ψαξεις επισης σαν torx T8H

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, James. είπε

Οχι δεν ειναι αυτο. Τα torx ασφαλειας εχουν μια τρυπα στη μεση. Θα το ψαξεις επισης σαν torx T8H

Αυτο μου βγαζει

https://www.skroutz.gr/s/17880661/Goldtool-Κατσαβίδι-Torx-Ακριβείας-T8H.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, nekrik είπε

Από ότι ακούω μειώθηκε ακριβώς αυτός ο θόρυβος ο οποίος τον κανει πιο  φασαριόζικο απο τον άλλον και αναφέρθηκε από τους Γάλλους στο άρθρο που είχε αναρτηθεί. Είναι αυτός ο παλλομενος ήχος χαμηλής συχνότητας  σαν δόνηση που ενοχλεί 

Το δοκιμασες στο ιδιο παιχνιδι με τις ιδιες ωρες λειτουργειας? Ετσι ωστε να ειναι περιπου η ιδια θερμοκρασια και οι στροφες του ανεμιστηρα, το κροταλισμα του coil whine να ειναι στην ιδια ενταση.

8 λεπτά πριν, spartan29gr είπε

Το συγκεκριμενο δεν ειναι αμεσα διαθεσιμο αλλα βλεπω οτι πολλοι το αναφερουν ως Τ8Η και ειναι χωρις τρυπα. Γενικα στο σκρουτζ δεν πολυκυκλοφορουν. Πηγαινε σε κανενα καταστημα με εργαλεια να αγορασεις ενα, γιατι με την κατασταση στις μεταφορικες θα περασει καιρος για να παραλαβεις. Αν χρησιμοποιησεις τη λεξη security η ασφαλειας, θα ξερεις οτι σιγουρα ειναι αυτο.Απο εκει θα παρεις και τα λαστιχακια.

Επεξ/σία από James.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, spartan29gr είπε

Από τοπικό μαγαζί με εργαλεία πήρα. Βασικά ζήτησα πακέτο με πολλές μύτες για βιδολογο που έχω εγώ. 

Πολύ πιθανόν να βρεις κάποιο "ανοιχτό" το πρωί. Και εγω χθες τα πήρα, όπως και τα o-rings 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, James. είπε

Το δοκιμασες στο ιδιο παιχνιδι με τις ιδιες ωρες λειτουργειας? Ετσι ωστε να ειναι περιπου η ιδια θερμοκρασια και οι στροφες του ανεμιστηρα, το κροταλισμα του coil whine να ειναι στην ιδια ενταση.

Δεν το έκανα εγώ. Το έκανε το παιδί μερικές σελίδες πιο πίσω και παρέθεσε εικόνες και link με αρχεία ηχού για σύγκριση πριν και μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, James. είπε

Το δοκιμασες στο ιδιο παιχνιδι με τις ιδιες ωρες λειτουργειας? Ετσι ωστε να ειναι περιπου η ιδια θερμοκρασια και οι στροφες του ανεμιστηρα, το κροταλισμα του coil whine να ειναι στην ιδια ενταση.

Ξέχασα να το αναφέρω. Σε demons Souls, στο 1-1 όπως κοιτάς την πύλη για 15 λεπτά και τις 2 φορές. Ίδιο σημείο η κονσόλα, ίδια θερμοκρασία δωματίου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον το mod με τα orings... μπαίνω σε πειρασμό να το δοκιμάσω και εγώ.
Όντως ένα χαμηλό βουητό ακούγετε ειδικά αργά το βράδυ.
Τις πρώτες μέρες που το είχα συνέχεια να κατεβάζει τη συλλογή ετών από ps4, 3TB+, σε απόλυτη ησυχία το άκουγες.
(σε αντίθεση με το SeX που είτε ανοιχτό, είτε κλειστό, είτε standby, αν καλύψεις το LED δεν καταλαβαίνεις τπτ).
Όσο αφορά τον εξωτερικό δίσκο μιας και βλέπω ότι υπάρχουν κάποια προβλήματα, εγώ έβαλα αυτόν
https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/apothikeusi/eks-skliroi-diskoi/seagate-eksoterikos-skliros-diskos-3-5-expansion-desktop-8tb-mauro_3317587
Είναι η μέγιστη χωρητικότητα εξωτερικού που δέχεται το Ps5 (8TB) και πέρα το ότι δούλευε συνέχεια την πρώτη βδομάδα είτε κατεβάζοντας (3-4ΤΒ) είτε gaming σε Ps4 compatibility, δεν μου παρουσίασε το παραμικρό πρόβλημα οπότε τον προτείνω για όποιον θέλει να τελείωση με την μία το θέμα του external στο Ps5.
Σε γενικές γραμμές να προτιμάτε δίσκους με εξωτερική τροφοδοσία για οποιαδήποτε συσκευή υποστηρίζει εξωτερικό δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NewGascp είπε

Τις πρώτες μέρες που το είχα συνέχεια να κατεβάζει τη συλλογή ετών από ps4, 3TB+, σε απόλυτη ησυχία το άκουγες.

Αυτο ειναι απλα απο το fan που δουλευει σε rest mode οταν κατεβαζεις ή/και εχεις usb power on. Το 2ο προσωπικα το εχω απενεργοποιησει και δεν ακουγεται πλεον. Φορτιζω τα χειριστηρια απο φορτιστη κινητου ετσι και αλλιως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...