Προς το περιεχόμενο

Η Sony αποκαλύπτει τα τεχνικά χαρακτηριστικά του PlayStation 5


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 331
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 20/3/2020 στις 8:17 ΠΜ, sansara είπε

Το αναποδο ισχυει. Στο sx μπορεις να βαλεις πιο ευκολα επεκταση απο την πρωτη μερα, ενω στο 5 επειδη ειναι στημενο για πιο γρήγορη ταχυτητα μεταφορας δε θα παιζουν παρα μονο καποιοι δισκοι που θα υποστηριχθουν στο μελλον καποτε.

Η μειωμενη χωρητικοτηρα στο 5 ειναι προφανως λογω κοστους.

Στο xbox θα ειναι μονο οι δικες τους μνημες, τυπου proprietary. Στο PS θα βαζεις δικο σου third party, αρκει να πιανει το requirement της ταχυτητας, πραγμα λογικο. Οποτε ναι προτιμω την επιλογη που δινει το PS. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Neo106 είπε

Στο xbox θα ειναι μονο οι δικες τους μνημες, τυπου proprietary. Στο PS θα βαζεις δικο σου third party, αρκει να πιανει το requirement της ταχυτητας, πραγμα λογικο. Οποτε ναι προτιμω την επιλογη που δινει το PS. 

Μα και ολοκληρη η κονσολα ειναι proprietary. Προτιμας κατι πιο φτηνο (καθοτι οχι υπερβολικα γρηγορο) και εγγυημενο απο την πρωτη μερα, απο κατι που θα υποστηριξει στο μελλον καποιος 3rd party κατασκευαστής και θαναι ακριβοτερο προφανως? Οπως και ναχει ειναι θετικο που και οι δυο πλεον υποστηριζουν επεκταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sansara είπε

Μα και ολοκληρη η κονσολα ειναι proprietary. Προτιμας κατι πιο φτηνο (καθοτι οχι υπερβολικα γρηγορο) και εγγυημενο απο την πρωτη μερα, απο κατι που θα υποστηριξει στο μελλον καποιος 3rd party κατασκευαστής και θαναι ακριβοτερο προφανως? Οπως και ναχει ειναι θετικο που και οι δυο πλεον υποστηριζουν επεκταση...

Σιγουρα θα ειναι εγγυημενο, αλλα δε νομιζω να ειναι και τοσο φθηνο αφου η MS θα πρεπει να εχει καποιο περιθωριο κερδους απ' αυτο ενω σε third party οι επιλογες θα ειναι περισσοτερες. Και υποθετω θα μπορεις να βαζεις ssd και περαν του official compatibility list. Anyways, οταν η κονσολα εχει 500 ευρω δε νομιζω κανεις να σκασει 150-200 ευρω για επεκταση, τουλαχιστον στην αρχη οποτε ειδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Neo106 είπε

Σιγουρα θα ειναι εγγυημενο, αλλα δε νομιζω να ειναι και τοσο φθηνο αφου η MS θα πρεπει να εχει καποιο περιθωριο κερδους απ' αυτο ενω σε third party οι επιλογες θα ειναι περισσοτερες. Και υποθετω θα μπορεις να βαζεις ssd και περαν του official compatibility list. Anyways, οταν η κονσολα εχει 500 ευρω δε νομιζω κανεις να σκασει 150-200 ευρω για επεκταση, τουλαχιστον στην αρχη οποτε ειδωμεν.

Φοβαμαι οτι δεν θα ειναι 500, θα ηταν μεγαλη εκπληξη αυτο. Εγω εικαζω καπου 600 για το ps5 και 750 για το SX. Αν δεν εχει βγει ως το Νοεμβρη mainstream καρτα με ray tracing κατω απο 500 ευρω (στα επιπεδα της 2080) η τιμη αυτη θα ειναι πολυ ελκυστικη για τις 2 κονσολες. Θα πουλανε με τουλαχιστον 25% χασουρα απο το κοστος (μαζικης) κατασκευης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The__Blade είπε

παρακαλω?

11 λεπτά πριν, The__Blade είπε

Μια χαρα θα είναι το σαπάκι (ps5) και στα 550.

Εγώ εκεί βάζω το όριο για αγορά.

 

1 ώρα πριν, The__Blade είπε

παρακαλω?

 

Αφού παρακαλεις ας κάνουμε μια σύγκριση.. 

PS5 10,3 terraflops rdna2 

5700xt 9,75 teraflops rdna1

PS5 16GB Gddr6 τουλάχιστον 13 για παιχνίδια 

5700 XT 8 GB Gddr6

Το PS5 έχει 

Παρόμοια CPU

Πολύ Καλύτερο SSD  

Επίσης είναι κονσόλα δεν χρειάζεται να λέμε πάλι τα ίδια με τα optimization κτλ.. 

Τα ίδια λέγανε το 2013 κάποιοι με 7850 2 gb.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, jacksfr είπε

Αφού παρακαλεις ας κάνουμε μια σύγκριση.. 

PS5 10,3 terraflops rdna2 

5700xt 9,75 teraflops rdna1

PS5 16GB Gddr6 τουλάχιστον 13 για παιχνίδια 

5700 XT 8 GB Gddr6

Το PS5 έχει 

Παρόμοια CPU

Πολύ Καλύτερο SSD  

Επίσης είναι κονσόλα δεν χρειάζεται να λέμε πάλι τα ίδια με τα optimization κτλ.. 

Τα ίδια λέγανε το 2013 κάποιοι με 7850 2 gb.. 

φίλε μου ο 3700x δουλευει στα 4 ghz σε prime 95

τα 10.3 το ps5 θα τα βλεπει με τα κυαλια,τα 9,75 της XT Είναι χωρίς tweaks, Μόνο το powerlimit να πειράξεις τα νούμερα ανεβαίνουν.

SSD impact on gaming performance 0% στο pc εδώ και χρόνια.

α και το pc δεν κάνει σαν σκουπα, ίσα που ακούγεται, για το ps5 αναμένουμε.

Ξανα-σημειώνω ότι το ps5 πιθανότατα θα το αγοράσω από τους πρώτους, δεν μπορώ όμως να διαβάζω παπάτζες ότι συγκρίνεται με το xbox.

Στην προηγούμενη γενιά τσακωνόμαστε με αυτούς που έλεγαν ότι το xbox one πλησιάζει το ps4 λόγω magic sauce, τώρα θα ζήσουμε τον ίδιο παραλογισμό από την άλλη πλευρά;

Σε specs είναι πίσω το ps5 από το Xbox, και μάλιστα κατά πολύ τελεία και πάυλα.

Επεξ/σία από The__Blade
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι! Αλλα αυτο δε θα το σταματήσει να δωσει 5-10 εκπληκτικα παιχνιδια που δε θα μπορεις να παιξεις αλλου, στην 5ετια.

Το SX θα ειναι καλυτερη μονιμη βαση για τα multiplatform αλλα σιγουρα θα βρουμε ενα καλο λογο να μαζεψουμε και το ps5 σε καποια στροφη. Οπως ισχυει και για το switch pro οταν βγει. Μην παντρευεστε πλατφορμες, στις αγγελιες του ινσομνια αλλαζεις πανευκολα πλατφορμα και παιζεις τα highlights απο ολες τις εταιρειες.

Η συλλογιστικη του "καλυτερου" ανηκει στα καγκούρια με τα exotic pc και τα benchmarks. Εμεις παραμενουμε πανω απ´ ολα gamers! Μπορεις να πεις οτι το Forza 5 θα ειναι καλυτερο απο το TLOU2 ή απο το BOTW2? Μηλα, πορτοκαλια και μπανανες....

Επεξ/σία από sansara
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, The__Blade είπε

φίλε μου ο 3700x δουλευει στα 4 ghz σε prime 95

τα 10.3 το ps5 θα τα βλεπει με τα κυαλια,τα 9,75 της XT Είναι χωρίς tweaks, Μόνο το powerlimit να πειράξεις τα νούμερα ανεβαίνουν.

SSD impact on gaming performance 0% στο pc εδώ και χρόνια.

α και το pc δεν κάνει σαν σκουπα, ίσα που ακούγεται, για το ps5 αναμένουμε.

Ξανα-σημειώνω ότι το ps5 πιθανότατα θα το αγοράσω από τους πρώτους, δεν μπορώ όμως να διαβάζω παπάτζες ότι συγκρίνεται με το xbox.

Στην προηγούμενη γενιά τσακωνόμαστε με αυτούς που έλεγαν ότι το xbox one πλησιάζει το ps4 λόγω magic sauce, τώρα θα ζήσουμε τον ίδιο παραλογισμό από την άλλη πλευρά;

Σε specs είναι πίσω το ps5 από το Xbox, και μάλιστα κατά πολύ τελεία και πάυλα.

Να σημειώσω και γω ότι δεν έχω καμία κονσόλα της τωρινής γενιάς Pc έχω, θα έπαιρνα αλλά έπρεπε να φτιάξω καινούργιο pc γιατί το προηγούμενο ήταν παλιό και έκαψε μητρική. 

Τώρα τα 2,23ghz θα τα έχει συνεχόμενα γιατί δεν κάνει boost clock όπως το pc και δεν επηρεάζεται από θερμοκρασίες..  

Μην κοιτας τα bencmark που οι κάρτες δουλεύουν πάντα 100% αν βάλεις frame rate cap στα 60 για παράδειγμα στις περισσότερες περιπτώσεις δεν δουλεύει στο 100% μόνο όταν χρειάζεται..Θέλω να πω ότι όταν θα χρειάζεται 10,28 terraflops θα τα έχει. 

Η Cpu μπορεί να είναι στα 3,5ghz αλλά είναι μέσα σε κονσόλα, θα την αξιοποιήσουν οι developers πολύ καλύτερα.. 

Όσον αφορά την σύγκριση με το series x, ναι συμφωνώ ότι είναι πιο δυνατό και δεν θα αλλάξει αυτό με τον SSD. Αλλά δεν μπορώ να διαβάζω υπερβολές.. 

Οι διαφορές είναι αυτές... 

18% σε Gpu και 3% σε Cpu με smt πάντα, γιατί τα 3,8 χώρις smt λίγο για marketing μου φενεται, βίντεο της DF λέει πως χωρίς smt βλέπουν πτώση 30% στην απόδοση 

Για αυτούς που αγχώνονται για την απόδοση η 2070 Super με την 2080 Super έχουν 2 teraflops διαφορά, περίπου 22% διαφορά στην απόδοση δείτε συγκριτικά σε 4Κ για να καταλάβετε.. 

 

Ξέχασα να πω ότι το δικό μου pc κάνει σαν 2 σκουπες λογω και HDD😊, Αλλά εντάξει αυτό είναι δικό μου θέμα λόγω κακου κουτιού και εργοστασιακου ανεμιστήρα επεξεργαστή.. 

Επεξ/σία από jacksfr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
 

Στο xbox θα ειναι μονο οι δικες τους μνημες, τυπου proprietary. Στο PS θα βαζεις δικο σου third party, αρκει να πιανει το requirement της ταχυτητας, πραγμα λογικο. Οποτε ναι προτιμω την επιλογη που δινει το PS. 

Μέχρι να δει τιμές για NVME με 5.5GB/sec και πάνω ταχύτητες read/write. 

Πάνω κάτω στο 50% της τιμής της κονσόλας για 1ΤΒ. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Μέχρι να δει τιμές για NVME με 5.5GB/sec και πάνω ταχύτητες read/write. 

Πάνω κάτω στο 50% της τιμής της κονσόλας για 1ΤΒ. 😛

Ναι έχεις δίκιο και o cerny είπε στην παρουσίαση ότι καλύτερα να είναι και 7gb/ sec για να καλύπτει λίγο λογω διαφορετικής αρχοτεκτονικης των SSD. Αρα θα πρέπει να αγοράσεις τον πιο γρήγορο SSD που θα υπάρχει και αυτό είναι πολλά λεφτά..  

Εμένα πάντως μου ακούστηκε λίγο πρόχειρο όλο αυτό, λογικά αργότερα θα πουν ποιοι ταιριάζουν και πληρούν τις προδιαγραφές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, jacksfr είπε

Ναι έχεις δίκιο και o cerny είπε στην παρουσίαση ότι καλύτερα να είναι και 7gb/ sec για να καλύπτει λίγο λογω διαφορετικής αρχοτεκτονικης των SSD. Αρα θα πρέπει να αγοράσεις τον πιο γρήγορο SSD που θα υπάρχει και αυτό είναι πολλά λεφτά..  

Εμένα πάντως μου ακούστηκε λίγο πρόχειρο όλο αυτό, λογικά αργότερα θα πουν ποιοι ταιριάζουν και πληρούν τις προδιαγραφές. 

η αληθεια ειναι οτι το αφησαν πολυ στο φλου και εμενα με ανυησυχει αυτο προσωπικη εκτιμηση ειναι οτι τον πρωτο καιρο τουλαχιστον η λυση της ms θα ειναι πιο φθηνη και ας ειναι proprietary

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ThReSh είπε

Μέχρι να δει τιμές για NVME με 5.5GB/sec και πάνω ταχύτητες read/write. 

Πάνω κάτω στο 50% της τιμής της κονσόλας για 1ΤΒ. 😛

Αμα τα θελουμε ολα απο νωρις, πλερουα.🤑

  

3 ώρες πριν, jacksfr είπε

Ναι έχεις δίκιο και o cerny είπε στην παρουσίαση ότι καλύτερα να είναι και 7gb/ sec για να καλύπτει λίγο λογω διαφορετικής αρχοτεκτονικης των SSD. Αρα θα πρέπει να αγοράσεις τον πιο γρήγορο SSD που θα υπάρχει και αυτό είναι πολλά λεφτά..  

Εμένα πάντως μου ακούστηκε λίγο πρόχειρο όλο αυτό, λογικά αργότερα θα πουν ποιοι ταιριάζουν και πληρούν τις προδιαγραφές. 

Για την ακριβεια ειπε οτι καλυτερα να ειναι λιγο παραπανω. Αυτο με τα 7gb/s ειναι το οριο που γινεται saturate to pci-e 4.0.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...