Προς το περιεχόμενο

Η Sony αποκαλύπτει τα τεχνικά χαρακτηριστικά του PlayStation 5


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 331
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, Johnny95 είπε

Φαίνεται σαφώς δυνατότερο το νέο Xbox , αλλα η ιστορία έχει δείξει οτι τα παιχνίδια κάθορίζουν και την πορεία της κονσόλας.
Αν πάρουμε και παράδειγμα το Xbox One X, ήταν σαφώς δυνατότερο του Ps4 Pro αλλα δεν υπήρχε περιεχόμενο σε αντίθεση με το PS4 Pro.
Μένει να δούμε και παρουσιάσεις τίτλων, τιμές αλλα και την εμφάνιση του Ps5.

 

Τι λες καλιε που δεν εχει "περιεχομενο"...

Εχω game pass και δε προλαβαινω να παιξω ουτε τον αφρο απο τα major releases που μπαινουν καθε τρεις και λιγο...

Αφηνω στην ουρα να περιμενουν τιτλοι οπως metro exodus, gears 5, ori 2, dmc5, outer wilds κλπ κλπ... Αδυνατω να ανταπεξελθω.

 

 

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Συμφωνώ πως όλοι είμαστε gamers αλλά στο αρχικό ποστ μιλάς υποτιμητικά για την sony όποτε πήρες την ανάλογη τρολλοαπάντηση.

Οσο για τις μετοχές όπως είπα εδωσα αυτη την απάντηση για τρολ.

Προσωπικα δεν με νοιάζει αν εχει 10-15 tf.Εγω αυτο το καιρο παιζω στο cemu emulator games wii και πριν κανα μηνα το original FFVII κι αυτο σε emulator.Θελω να καταλήξω αλλη μια φορά στο ότι τα παιχνίδια κάνουν τη διαφορά.

Όλες οι κονσόλες παράγουν καιρό τώρα φανταστικά γραφικά , δεν ειναι πως θα δεις μεταξυ xbox - playstation ή και nintendo ακομα διαφορές τύπου ps4 με mega drive - snes. Οι διαφορές είναι μικρές και δεν αξίζει κατ εμε να αναλώνομαι στα γραφικά.Αγοράζω μονο βαση  γκάμας παιχνιδιών που ΘΕΛΩ να παίξω.

Εαν εσένα σου αρέσουν τα exclusives του xbox απολύτως σεβαστό φυσικά.Αρκεί να σου αρέσουν και να μην αγοράσεις κάτι για λάθος λόγους.

Μιλαω υποτημιτικα για τη sony φιλε μου οχι για εσενα. Αφου ειναι πιο δυνατο το series x πως να το κανουμε. Πολυ κοροιδια στον καταναλωτη η sony κ την σωζουν μονο τα exclusive. Κ το λεει αυτο καποιος που ειχε ολα τα play μεχρι κ το ps4 pro απο το πρωτο που επαιζα croc κ crash 😆 μεχρι uncharted κτλ κτλ τωρα εχω one x 

Ουτε ενα backward compatible της προκοπης δεν μπορει κ λεει 100 παιχνιδια του ps4 . 
Η ms εχει αγορασει 15 studios οποτε θα εχει παιχνιδια πιστευω σε κανα χρονο , εκει εχασε το παιχνιδι απο την sony που εκει δεν πιανετε !! Σε ολα τα αλλα , υπηρεσιες , game pass κτλ ειναι μπροστα η ms

Δεν ξερω αν ειδες για το series x πχ το quick resume μεχρι 4 παιχνιδια. Απο το ενα μπαινεις στο αλλο σε χρονο μηδεν.Το hdr που θα μπαινει αυτοματα στα παιχνιδια προηγουμενης γενιας , η το οτι αν πχ αγορασεις ενα game στο one x θα το κατεβασεις τσαμπα στο series x .

τελος παντων υγεια καλα να μαστε να εχουμε γιουρο να αγοραζουμε ☺️

 

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Games exclusives vs Teraflops.Δίλημμα..

 

Παρλαπιπα το διλημμα ...

Αγοραζεις την ποιοτητα MS + ποσοτητα Game Pass ...και για τους 1-2 καλους τιτλους απεναντι τσιμπας ενα μεταχειρισμενο απο ινσομνια και το ξανασπρωχνεις στα γρηγορα πριν κουφαθεις απο το θορυβο.

  • Thanks 4
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πέφτετε στην παγίδα των teraflops. Η 2080 των 10tf (ας πούμε ps5 gpu) με την 2080 super των 12tf (ας πούμε Xbox gpu) έχει 5% με 6% πραγματική διαφορά στην απόδοση των παιχνιδιών. Ο Cerny μια χαρά το ανέλυσε αλλά ποιος το κατάλαβε?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, music_lover είπε

Μην πέφτετε στην παγίδα των teraflops. Η 2080 των 10tf (ας πούμε ps5 gpu) με την 2080 super των 12tf (ας πούμε Xbox gpu) έχει 5% με 6% πραγματική διαφορά στην απόδοση των παιχνιδιών. Ο Cerny μια χαρά το ανέλυσε αλλά ποιος το κατάλαβε?

Το 5% αυτο ειναι που κανει πχ το witcher 3 να σερνεται σε ps4 pro και να κενταει σε xb1x  :)

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, sansara είπε

Τι λες καλιε που δεν εχει "περιεχομενο"...

Εχω game pass και δε προλαβαινω να παιξω ουτε τον αφρο απο τα major releases που μπαινουν καθε τρεις και λιγο...

Αφηνω στην ουρα να περιμενουν τιτλοι οπως metro exodus, gears 5, ori 2, dmc5, outer wilds κλπ κλπ... Αδυνατω να ανταπεξελθω.

Βαλε κ state of decay , nba2k2020 , witcher 3 , mortal combat , kingdom hearts 3 , sea of thieves που μου γεμιζουν το σκληρο κ ακομα δεν εχω προλαβει κ εγω να τα αρχισω 😆  κ ολα αυτα με λογαριασμο σαν νεος χρηστης με 1€ για 12 μηνες game pass ultimate !!! !

Απλα το uncharted , last of us , spiderman , gow κ κανα δυο ακομα που ακουμε καθημερινα κ το εχω βαρεθει 😆😆

  • Like 3
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, malias4 είπε

Μιλαω υποτημιτικα για τη sony φιλε μου οχι για εσενα. Αφου ειναι πιο δυνατο το series x πως να το κανουμε. Πολυ κοροιδια στον καταναλωτη η sony κ την σωζουν μονο τα exclusive. Κ το λεει αυτο καποιος που ειχε ολα τα play μεχρι κ το ps4 pro απο το πρωτο που επαιζα croc κ crash 😆 μεχρι uncharted κτλ κτλ τωρα εχω one x 

Ουτε ενα backward compatible της προκοπης δεν μπορει κ λεει 100 παιχνιδια του ps4 . 
Η ms εχει αγορασει 15 studios οποτε θα εχει παιχνιδια πιστευω σε κανα χρονο , εκει εχασε το παιχνιδι απο την sony που εκει δεν πιανετε !! Σε ολα τα αλλα , υπηρεσιες , game pass κτλ ειναι μπροστα η ms

Δεν ξερω αν ειδες για το series x πχ το quick resume μεχρι 4 παιχνιδια. Απο το ενα μπαινεις στο αλλο σε χρονο μηδεν.Το hdr που θα μπαινει αυτοματα στα παιχνιδια προηγουμενης γενιας , η το οτι αν πχ αγορασεις ενα game στο one x θα το κατεβασεις τσαμπα στο series x .

τελος παντων υγεια καλα να μαστε να εχουμε γιουρο να αγοραζουμε ☺️

Αυτό που εσύ λές ''την σώζουν μόνο τα exclusives'' είναι ο κύριος λόγος αγοράς της.Δεν είναι ένα απλά εξτραδάκι στο σύνολο , είναι το Α και το Ω.

Όλα τα άλλα τα οποία γράφεις στην συνέχεια είναι τα καλούδια που είναι φυσικά καλοδεχούμενα.Είναι καλοδεχούμενα αφού έχει καλυφθεί η βιβλιοθήκη τον exclusives.Το να υπάρχουν τη στιγμή που δεν υπάρχουν αρκετά καλά παιχνίδια είναι δώρο άδωρον.

Προφανώς το bc είναι καλό αλλά δεν είναι πάντα εφικτό* οπότε ψάξε λίγο.Το αν περιμένω 5-10 ή 30'' παραπάνω για να εκκινήσω το επόμενο παιχνίδι μου δεν με ενδιαφέρει κάν.Εαν κάποιος παίζει 4 games ταυτόχρονα και τον πειράζουν τα λίγα δεύτερα που θα περιμένει να κάνει boot το άλλο game μου φαίνεται παράλογο απλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, music_lover είπε

Μην πέφτετε στην παγίδα των teraflops. Η 2080 των 10tf (ας πούμε ps5 gpu) με την 2080 super των 12tf (ας πούμε Xbox gpu) έχει 5% με 6% πραγματική διαφορά στην απόδοση των παιχνιδιών. Ο Cerny μια χαρά το ανέλυσε αλλά ποιος το κατάλαβε?

Για να μιλήσουμε σοβαρά το 50% της δύναμης μιας gpu χάνεται στο pc Γιατί τα games δν ειναι φτιαγμενα στα μετρα του hardware σου.Με αυτό το hardware που θα έχουν αν όλα πάνε όπως πήγαιναν θέλω πολύ να δω την τιμή της καινούργιας σειρας nvidia  όταν λογικά η σειρά 2000 θα πάει για τσάι από το xbox.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, malias4 είπε

Βαλε κ state of decay , nba2k2020 , witcher 3 , mortal combat , kingdom hearts 3 , sea of thieves που μου γεμιζουν το σκληρο κ ακομα δεν εχω προλαβει κ εγω να τα αρχισω 😆  κ ολα αυτα με λογαριασμο σαν νεος χρηστης με 1€ για 12 μηνες game pass ultimate !!! !

Απλα το uncharted , last of us , spiderman , gow κ κανα δυο ακομα που ακουμε καθημερινα κ το εχω βαρεθει 😆😆

A οχι, εγω επαιξα και το God of War και το The Last of Us (γαματο!) και θα ξαναμαζεψω ps4 για το TLOU2. Αλλα αποδιδω το σεβασμο μου στo software house και οχι στη sony. Αυτη ενα γ... ανεμιστηρα ειχε να κολλησει διπλα απο τα τσιπακια της amd και τακανε σκ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπαμε , στα exclusives της Sony πάλι σαγόνια θα μας πέσουνε, τωρα στα multiplat δεν με ενδιαφέρει προσωπικά καθώς είμαι του pc. Όσον αφορά τα 10.3 Tflops sustained , ούτε με το κυάλι δεν θα τα δει το ps5 με 2.23 GHz. Για ποσό θα βαρέσει 2,23 GHz για 10 sec ?

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, music_lover είπε

Μην πέφτετε στην παγίδα των teraflops. Η 2080 των 10tf (ας πούμε ps5 gpu) με την 2080 super των 12tf (ας πούμε Xbox gpu) έχει 5% με 6% πραγματική διαφορά στην απόδοση των παιχνιδιών. Ο Cerny μια χαρά το ανέλυσε αλλά ποιος το κατάλαβε?

Για να μιλήσουμε σοβαρά το 50% της δύναμης μιας gpu χάνεται στο pc Γιατί τα games δν ειναι φτιαγμενα στα μετρα του hardware σου.Με αυτό το hardware που θα έχουν αν όλα πάνε όπως πήγαιναν θέλω πολύ να δω την τιμή της καινούργιας σειρας nvidia  όταν λογικά η σειρά 2000 θα πάει για τσάι από το xbox

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ouranium είπε

Για να μιλήσουμε σοβαρά το 50% της δύναμης μιας gpu χάνεται στο pc Γιατί τα games δν ειναι φτιαγμενα στα μετρα του hardware σου.Με αυτό το hardware που θα έχουν αν όλα πάνε όπως πήγαιναν θέλω πολύ να δω την τιμή της καινούργιας σειρας nvidia  όταν λογικά η σειρά 2000 θα πάει για τσάι από το xbox

Και για να συνεχίσουμε να μιλάμε σοβαρά κανείς δεν σου διαβεβαιώνει ότι οι developers των multiplatform τίτλων θα κάτσουν να κάνουν optimize τα games τους στο νέο Xbox έναντι του PS5 και αν κρίνουμε από την προηγούμενη γενιά λίγες ελπίδες υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...