Προς το περιεχόμενο

Η Sony αποκαλύπτει τα τεχνικά χαρακτηριστικά του PlayStation 5


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δλδ αν δουλεύει και το Xbox μόνιμα boost mode πόσα τεραφλοψ θα βαράει άραγε ? Άνετα το έκανα αν χρειαστεί ποτέ με ένα update πιστεύω  ... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 331
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, xenos.p είπε

Λιγότερος αποθηκευτικός χώρος, πιο αργή cpu και μάλλον λιγότερο αποδοτική gpu, πιο αργή μνήμη.. ένα 100αρικο κάτω είναι καλά ..

Γτ δεν πας απο την απεναντι πλευρα αφου ειναι πιο χαμηλης αποδοσης απο δω και να χασεις τιτλους;Τι προτιμας;

13 ώρες πριν, Psyoko είπε

ειναι παρουσιαση για τους Developers , νιωστε κ σταματηστε να κραζετε τα παντα χωρις να ξερετε!

Μην τα κραζεις τα παιδακια ρε φιλε αφου ξερεις ολοι οι.ξερολες εδω μεσα ειναι.Το χουμε εμεις οι Ελληνες να μην σπουδαζουμε τπτ αλλα να εχουμε αποψη για ολα.Σε λιγο θα μας πουν οτι βρηκαν εμβολιο για τον κωρονοιο αλλα το κρατανε για παρτι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

εχω την εντυπωση οτι εμεις οι ελληνες κοιταμε πολλα πραγματα που δεν χρειαζεται να τα κοιτας.

εχτες μιλουσα με εναν γερμανο συναδερφο και πηγε η συζητηση στις κονσολες.

κοιτουσαμε το xbox και πραγματικα τον ειδα να γουρλωνει τα ματια του με τον ανεμιστηρα που τον εχει

τοποθετημενο απο επανω.

ειτε το πιστευετε ειτε οχι του αρεσε, και του εμεινε σαν χαρακτηριστικο...

τωρα θα μου πεις σιγα...δεν ειναι σιγα μαγκες, αυτοι θα πανε να το αγορασουΜΕ ...

ουτε σπεκς ουτε μεκς ουτε φλοπς ουτε σλοπς...

αγορα, το συνεδεεις, το αναβεις και παιζεις αστεριξ και οβελιξ που παιζει και η κορη μου στο ps4 ...

δεν ειναι ολη η αγορα γκικς ....ειμαστε και οι απλοι καταναλωτες εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, NickTG είπε

Ευτυχώς που εσύ τα ξέρεις. Είναι 2 διαφορετικά παιχνίδια. 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Outer_Wilds

Πως μπορει καποιος να φανταστει οτι θα μου ανεφερες ενα παιχνιδακι του 0.99€ που μπορεις να το παιξεις και στην οθονη του ψυγειου σου σαν παραδειγμα... τελικα εισαστε καποιοι της ποσοτητας........ 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

εχω την εντυπωση οτι εμεις οι ελληνες κοιταμε πολλα πραγματα που δεν χρειαζεται να τα κοιτας.

εχτες μιλουσα με εναν γερμανο συναδερφο και πηγε η συζητηση στις κονσολες.

κοιτουσαμε το xbox και πραγματικα τον ειδα να γουρλωνει τα ματια του με τον ανεμιστηρα που τον εχει

τοποθετημενο απο επανω.

ειτε το πιστευετε ειτε οχι του αρεσε, και του εμεινε σαν χαρακτηριστικο...

τωρα θα μου πεις σιγα...δεν ειναι σιγα μαγκες, αυτοι θα πανε να το αγορασουΜΕ ...

ουτε σπεκς ουτε μεκς ουτε φλοπς ουτε σλοπς...

αγορα, το συνεδεεις, το αναβεις και παιζεις αστεριξ και οβελιξ που παιζει και η κορη μου στο ps4 ...

δεν ειναι ολη η αγορα γκικς ....ειμαστε και οι απλοι καταναλωτες εδω.

Δεν είμαστε απλοί καταναλωτές, είμαστε ψαγμένοι καταναλωτές σε τεχνολογικό φόρουμ.

Οι απλοί καταναλωτές δεν μπαίνουν ούτε θα ψάξουν τα specs, μπορούν άνετα να ξεκινήσουν μια συζήτηση τύπου κεντήματος, καμβά , σταυροβελονιάς ή γκομπλέν για τα σεμεδάκια που θα φτιάξουν για να τοποθετήσουν πάνω στην κονσόλα όταν την αγοράσουν. 😛

20140910_214045.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Saloufas είπε

Δεν είμαστε απλοί καταναλωτές, είμαστε ψαγμένοι καταναλωτές σε τεχνολογικό φόρουμ.

Οι απλοί καταναλωτές δεν μπαίνουν ούτε θα ψάξουν τα specs, μπορούν άνετα να ξεκινήσουν μια συζήτηση τύπου κεντήματος, καμβά , σταυροβελονιάς ή γκομπλέν για τα σεμεδάκια που θα φτιάξουν για να τοποθετήσουν πάνω στην κονσόλα όταν την αγοράσουν. 😛

20140910_214045.jpg

Δεν αντιλέγω...

Αλλά εμείς είμαστε περισσότεροι..😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, fanboy said:

Πως μπορει καποιος να φανταστει οτι θα μου ανεφερες ενα παιχνιδακι του 0.99€ που μπορεις να το παιξεις και στην οθονη του ψυγειου σου σαν παραδειγμα... τελικα εισαστε καποιοι της ποσοτητας........ 

 

Ας ξεκινήσουμε από βασικά πράγματα. 

Δεν το ανέφερα εγώ. 

Εγώ απλά είδα πως δεν έχεις ιδέα και αποφάσισα να το δείξω. 

Θα ήθελα όμως ένα link να το πάρω 0.99€ να το έχω. 

Εν τω μεταξύ δεν είχες ιδέα για το παιχνίδι, προφανώς δεν το έχεις παίξει ποτέ, αλλά έχεις βγάλει ήδη συμπέρασμα για το πόσο καλό είναι από καμιά εικόνα που θα είδες. 

Θα μπορούσα εδώ να πω ότι μερικοί είστε μόνο για τα γραφικά γιατί μέχρι εκεί καταλαβαίνετε αλλά δεν θα το κάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, sansara είπε

Τι λες καλιε που δεν εχει "περιεχομενο"...

Εχω game pass και δε προλαβαινω να παιξω ουτε τον αφρο απο τα major releases που μπαινουν καθε τρεις και λιγο...

Αφηνω στην ουρα να περιμενουν τιτλοι οπως metro exodus, gears 5, ori 2, dmc5, outer wilds κλπ κλπ... Αδυνατω να ανταπεξελθω.

Ότανλεω περιεχόμενο εννοώ αποκλειστικό περιεχόμενο και μη μου πεις ότι οι τιτλοι που προανεφερες μπορούν να σταθούν  απέναντι σε Uncharted, The last of us, God of War, Days gone, Horizon zero dawn, Spiderman, Bloodborne και προσεχώς The last of us 2 και Ghost of Tsushima.

Η Microsoft δεν διέθεσε κανενα τίτλο τέτοιου επιπέδου στην τωρινή γενιά και γι'αυτό πατωσε απο νωρίς και προσπάθησε να το σωσει με το πολυ καλο hardware του Χ και κατι gamepass. Και τελικα εχασε κατα κράτος!!!

  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

14 λεπτά πριν, NickTG είπε

Ας ξεκινήσουμε από βασικά πράγματα. 

Δεν το ανέφερα εγώ. 

Εγώ απλά είδα πως δεν έχεις ιδέα και αποφάσισα να το δείξω. 

Θα ήθελα όμως ένα link να το πάρω 0.99€ να το έχω. 

Εν τω μεταξύ δεν είχες ιδέα για το παιχνίδι, προφανώς δεν το έχεις παίξει ποτέ, αλλά έχεις βγάλει ήδη συμπέρασμα για το πόσο καλό είναι από καμιά εικόνα που θα είδες. 

Θα μπορούσα εδώ να πω ότι μερικοί είστε μόνο για τα γραφικά γιατί μέχρι εκεί καταλαβαίνετε αλλά δεν θα το κάνω. 

Πλακα εχεις Νικο. Αν εσυ θες να παιζεις παιχνιδακια ειναι δικαιωμα σου. Εδω μιλαμε για επομενη γενια και εσυ μας μιλας για indies......

Επεξ/σία από fanboy
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση ωραια ολα αυτα που γινονται

οτι τελικα το xbox την εχει μεγαλητερη

το ps5 μικροτερη αλλα εχει μεγαλητερα μπαλακια

δουλειες εχουμε και μεροκαματα για να τα αγορασουμε ?

γιατι εγω ξερω οτι ολα ειναι κλειστα και οτι τα μεροκαματα και η σεζον

κινδυνευουν να χαθουν και μεχρι τα χριστουγεννα  θα μας πλακωσουν τα χρεη

και δεν θα μπωρουμε  να κλασουμε ( ευχαριστω )( look around you )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω από όλα είναι κονσόλες για να παίζουμε παιχνίδια. Άρα κάποιος θα πάρει αυτή που έχει τα παιχνίδια που του αρέσουν. Αν δλδ του αρέσει κάποιου τα Μάριο την κουβέντα εδώ την ακούει βερεσέ και θα πάει κατευθείαν Nintendo. 

Τώρα αν πάμε πιο αναλυτικά στην σύγκριση των δύο αντιπάλων και αφήσουμε τα παιχνίδια στην άκρη τότε υπάρχουν και άλλα χαρακτηριστικά που παίζουν ρόλο πέρα από τα specs βέβαια. 

Σαν νέος κάτοχος one s και έχοντας δει και το ps4 από τον αδερφό δεν μπορώ να μην σχολιάσω την διαφορά στην ποιότητα. Και στην κονσόλα (αδιάφορο για πολλούς) αλλά και στα χειριστήρια. Επίσης πολύ πιο εργονομικό το χειριστήριο του xbox (λίγο υποκειμενικό το ξέρω αλλά για μένα ήταν πόντος υπέρ του για την επιλογή μου). Άλλο ένα που μου έκανε εντύπωση ήταν και πόσο καλύτερο ήταν το λειτουργικό του (dashboard κλπ). Λίγο μπερδεμένο στην αρχή αλλά μετά την εκμάθηση έκανε μπαμ η διαφορά. Ταχύτερο και πιο ολοκληρωμένο καθώς και το σύστημα επιβράβευσης. Πιο γρήγορα εναλλαγή στις εφαρμογές και στα παιχνίδια. Δλδ σε μικρό λεπτομέρειες είναι πολύ καλύτερο. Κάποιος που παίζει κυρίως cross platform θα τα κοιτάξει και αυτά.

Και τέλος επειδή πλέον όλα πάνε στα services πλέον (άσχετα αν δεν μας αρέσει σε πολλούς) εκεί ξεκάθαρα υπερέχει η ms. 

Συμπέρασμα: ο καθένας θα πάρει αυτό που έχει τα παιχνίδια που γουστάρει και θα την ευχαριστηθεί την κονσόλα του αλλά νομίζω ότι τεχνολογικά πέρα από τα καθαρά specs έχει ξεφύγει η ms και όποιος δεν καίγεται για τις αποκλειστικοτητες θα πάει με κλειστά μάτια στο xbox όπως πήγε και σε αυτήν την γενιά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...