Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, VaggD είπε

Υπέθεσα οτι είναι όπως το game pass. 😕

όχι μόνο η Ms  δίνει d1 δικά της, μέχρι το 18 δεν έδινε ούτε τα δικά της d1 όπως πχ το forza7 ( το οποίο το χω τουλάχιστον ένα χρόνο τώρα.... )  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, sndev είπε

Έχει η Ea το fallen order στο play της η χάνω κάτι;

Ήρεμα ρωτάω μη ψανχομαι άδικα στα μεταχειρισμένα 😂

Παίζει γύρω στα 20e σε κλειδάδικα, η Deluxe edition μάλιστα. Αν δεν είχα τεράστιο backlog θα το τσίμπαγα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπράβο στην microsoft για τις παρουσιάσεις και φυσικά την συνεχή πληροφόρηση. Από εκεί που ήμουν preorder με αστερίσκο (δηλαδή παραγγείλαμε και βλέπουμε) - πήγα ακόμα ένα βήμα να θέλω να παραλάβω όντως day one.

Υποθέτω, ότι πλέον μέχρι το launch θα βλέπουμε και περισσότερα νέα κάθε εβδομάδα. (?)

Φοβερή δουλειά κάνει το BC team της και εδώ που τα λέμε δεν περίμενα και κάτι λιγότερο είτε από την ομάδα, είτε από την εταιρεία συνολικά - το software combatibility είναι το expertise της από τα PC όπου εκεί είναι δεδομένο μάλιστα.

Σε επίπεδο κονσόλας φυσικά το πήγε ένα βήμα μπροστά, αλλά αυτό ήταν κάτι που σχεδιάζανε χρόνια προφανώς - όποτε δεν μου κάνει εντύπωση και πάλι.

 

3 ώρες πριν, ELMastas είπε

κάποιοι στόν "συναγωνισμό"  φαίνεται να πηγαίνουν για quality στα 30fps σε 4Κ η και δυναμική ανάλυση που θα πέφτει σε 1440p και "αγκομαχάνε" να δώσουν κάτι 60fps σε 4Κ native.Tο Χ είναι όπως φαίνεται θα τα πιάνει και θα έχεις πάντα,περισσότερες επιλογές για περισσότερα Hz σε μικρότερες η δυναμικές αναλύσεις,πχ 1440p 120hz που το HDMI 2.0 μια χαρά υποστηρίζει αυτά τα Hz σε αυτήν την ανάλυση.

Χαχα - I see what you did there... 😉

Εντάξει στον πόλεμο και στην αγάπη όλα επιτρέπονται :P 

Σοβαρά τώρα, είμαι ο μόνος που διακρίνω διαφορετική προσέγγιση στην φιλοσοφία των 1st party games μεταξύ του "συναγωνισμού" που λες?

60 fps vs 30 fps eye candy.

Τουλάχιστον η Μικρομαλακή αυτό επικοινωνεί σε κάθε ευκαιρία. Εγώ προσωπικά είμαι team 60 fps+ 🤘

Επεξ/σία από Tesseract
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποια πράγματα εφόσον είναι αλήθειες θα τα λέμε όπως και θα επικρίνουμε κάτι αν δεν είναι σωστό και είναι εις βάρος μας απο οποιαδήποτε μεριά,δεν θέλω να μειώσω παιχνίδια και καμία κονσόλα γιατί πολύ πιθανώς να πάρω και τις 2 κάποια στιγμή όταν δω ότι θα με τραβήξουν τα παιχνίδια τους,όμως προσωπικά  για την ώρα και στήν νέα γενιά που μπαίνουμε τα 60fps θα βρίσκω αρκετά μεγάλη υπόθεση,αλλάζει εντελώς η ροή και η απόκριση του παιχνιδιού σε όλα τα παιχνίδια (εκτός απο Strategy/trun based) και το να είναι 4Κ και 60fps είναι ιδανικό για μένα λόγο τηλεόρασης,αυτή την στιγμή και για τους περισσότερους φαντάζομαι.

Αν είχα βέβαια να διαλέξω 4Κ και 30fps με "ζόρι" η 1440p και 60 καρφωμένα και με τα πάντα στα settings ανεβασμένα,σαφώς θα διάλεγα το 2ο 🤔

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ. Λίγο που διάβασα και τα παλαιότερα Post όλοι ζητούσαν πάνω κάτω 60 fps ακατέβατα πέραν της ανάλυσης. Αν είναι και 4k ακόμα καλύτερα, μιας και οι lcd δεν χαρίζονται στις μη native αναλύσεις αντίθετα με τις "λαμπάτες" του παρελθόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυει οτι ολοι ζητουσαν 60fps, απο κουβεντες στο παρελθον ολοι ελεγαν "να pusharoun για γραφικα pixar quality σε 4k@30fps οπως κανει η sony" και οτι αυτο ειναι το φυσιολογικο στα ΑΑΑ παιχνιδια. Προφανως και εγω προτιμω το frame-rate, οι αναλυσεις ειναι τερμα υπερτιμημενες απο τη στιγμη που γινεται καλο upscale και δεν εχεις θολουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ADHD είπε

Δεν ισχυει οτι ολοι ζητουσαν 60fps, απο κουβεντες στο παρελθον ολοι ελεγαν "να pusharoun για γραφικα pixar quality σε 4k@30fps οπως κανει η sony" και οτι αυτο ειναι το φυσιολογικο στα ΑΑΑ παιχνιδια. Προφανως και εγω προτιμω το frame-rate, οι αναλυσεις ειναι τερμα υπερτιμημενες απο τη στιγμη που γινεται καλο upscale και δεν εχεις θολουρα.

Άλλο φόρουμ διάβαζα τότε παρόλο που δεν συμμετείχα?

Μιλάμε για μήνες πριν φυσικά.

Για μένα το consensus, ήταν να πάμε σε 60fps να μην μας την λέει το PCMR και να ισιώσει το μάτι μας από τα 30fps (και παρακάτω).

Όπως και να έχει διαφωνώ μαζί σου. Δεν είναι υπερτιμημένες οι αναλύσεις. Τα 30 fps είναι. Απλά στην κονσόλα δεν έχεις την πολυτέλεια ή δεν το σκέφτεσαι καν να την βάλεις στο monitor.

Οπότε συμβιβάζεσαι με τον upscaler στα τεράστια pixel της TV και τις software τεχνικές να σου θολώσουν το vision.

Είπαμε. Δεν είναι η εποχή των λαμπάτων Eizo κτλ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο αρκετο καιρο οταν μιλουσαμε γιατι τα first party της sony θα πρεπει να δινουν επιλογη για 60fps οι περισσοτερες απαντησεις που επαιρνα ηταν "ποια fps μια χαρα ειναι τα 30 δωστε γραφικα pixar να μας πεσει το σαγονι" χοντρικα και προφανως δεν ειναι αποψη ολων αλλα αυτες οι αποψεις υπηρχαν/υπαρχουν. Για την native αναλυση να σου πω την αληθεια εγω ειμαι ok με 1440p@60fps και το προτιμω 100 φορες απο 4k@30fps αυτο θελω να σου πω, πλεον και με DLSS/checkboarding και διαφορες αλλες τεχνικές πρεπει να εισαι digital foundry για να καταλαβεις τη διαφορα μεταξυ 4k render και 1440p. Αυτο εννοω υπερτιμημενες, απο την αλλη τα 30fps δεν έχουν λογο υπαρξης πουθενα πλεον θα επρεπε να ειχαν καταργηθει εδω και χρονια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ADHD είπε

Πριν απο αρκετο καιρο οταν μιλουσαμε γιατι τα first party της sony θα πρεπει να δινουν επιλογη για 60fps οι περισσοτερες απαντησεις που επαιρνα ηταν "ποια fps μια χαρα ειναι τα 30 δωστε γραφικα pixar να μας πεσει το σαγονι" χοντρικα και προφανως δεν ειναι αποψη ολων αλλα αυτες οι αποψεις υπηρχαν/υπαρχουν. Για την native αναλυση να σου πω την αληθεια εγω ειμαι ok με 1440p@60fps και το προτιμω 100 φορες απο 4k@30fps αυτο θελω να σου πω, πλεον και με DLSS/checkboarding και διαφορες αλλες τεχνικές πρεπει να εισαι digital foundry για να καταλαβεις τη διαφορα μεταξυ 4k render και 1440p. Αυτο εννοω υπερτιμημενες, απο την αλλη τα 30fps δεν έχουν λογο υπαρξης πουθενα πλεον θα επρεπε να ειχαν καταργηθει εδω και χρονια.

Σωστός. Αλλά υπάρχουν και παιχνίδια όπως το RDR2 που δείχνουν ότι η θολούρα υπάρχει.

Προφανώς με τεχνικές όπως το DLSS-ΑΙ upscaling γίνεται δουλειά.

H MS τουλάχιστον το έδειξε έμπρακτα ότι το υποστηρίζει με το AUTO-HDR σε επίπεδο system level. Προφανώς θα επωφεληθεί περισσότερο από αυτό το μικρό xbox κουτί.

Κακώς τότε τρώει κράξιμο το series S, ως 1080p/2κ box έτσι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Tesseract είπε

Σωστός. Αλλά υπάρχουν και παιχνίδια όπως το RDR2 που δείχνουν ότι η θολούρα υπάρχει.

Προφανώς με τεχνικές όπως το DLSS-ΑΙ upscaling γίνεται δουλειά.

H MS τουλάχιστον το έδειξε έμπρακτα ότι το υποστηρίζει με το AUTO-HDR σε επίπεδο system level. Προφανώς θα επωφεληθεί περισσότερο από αυτό το μικρό xbox κουτί.

Κακώς τότε τρώει κράξιμο το series S, ως 1080p/2κ box έτσι?

Η ms γενικα φαινεται να το κυνηγαει περισσοτερο το ολο θεμα fram-rate. Το S για εμενα ειναι gamepass machine για καποιον που δεν τον ενδιαφερει και ιδιαιτερα η αποδοση, νομιζω αν σε ενδιαφερουν τα ΑΑΑ next-gen επειδη ανεφερες και το RDR2 (στο οποιο btw δεν ειδα ιδιαιτερα θολουρα) το S δεν ειναι για εσενα. Θα δουμε πως θα τα παει σε 1080p κυριως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Daredevil είπε

όχι μόνο η Ms  δίνει d1 δικά της, μέχρι το 18 δεν έδινε ούτε τα δικά της d1 όπως πχ το forza7 ( το οποίο το χω τουλάχιστον ένα χρόνο τώρα.... )  

Όσα παιχνίδια κυκλοφόρησαν μετά την διάθεση του game pass ήταν d1 σε αυτό. Το fm7 είχε κυκλοφορίσει πριν το game pass

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, ADHD είπε

Πριν απο αρκετο καιρο οταν μιλουσαμε γιατι τα first party της sony θα πρεπει να δινουν επιλογη για 60fps οι περισσοτερες απαντησεις που επαιρνα ηταν "ποια fps μια χαρα ειναι τα 30 δωστε γραφικα pixar να μας πεσει το σαγονι" χοντρικα και προφανως δεν ειναι αποψη ολων αλλα αυτες οι αποψεις υπηρχαν/υπαρχουν. Για την native αναλυση να σου πω την αληθεια εγω ειμαι ok με 1440p@60fps και το προτιμω 100 φορες απο 4k@30fps αυτο θελω να σου πω, πλεον και με DLSS/checkboarding και διαφορες αλλες τεχνικές πρεπει να εισαι digital foundry για να καταλαβεις τη διαφορα μεταξυ 4k render και 1440p. Αυτο εννοω υπερτιμημενες, απο την αλλη τα 30fps δεν έχουν λογο υπαρξης πουθενα πλεον θα επρεπε να ειχαν καταργηθει εδω και χρονια.

Τα γραφικά δε είναι ταυτόσημα με την ανάλυση...το native 4k αυτή τη στιγμή και για εμένα είναι overrated, αλλά σίγουρα τα γραφικά είναι μεγαλύτερη προτεραιοτητα...αν έχει το παιχνίδι γραφικά τετρις να τη βράσω και την ανάλυση και τα frames...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xavier είπε

Τα γραφικά δε είναι ταυτόσημα με την ανάλυση...το native 4k αυτή τη στιγμή και για εμένα είναι overrated, αλλά σίγουρα τα γραφικά είναι μεγαλύτερη προτεραιοτητα...αν έχει το παιχνίδι γραφικά τετρις να τη βράσω και την ανάλυση και τα frames...

Δεν σε πολυκαταλαβα να σου πω την αληθεια.. :P Για να εχει γραφικα tetris σε μεγαλη αναλυση και 60fps τοτε σημαινει οτι ειναι καθαρα αρτιστικη επιλογη και ετσι ηθελε να ειναι ο dev, τιποτα κακο με αυτο. Οπως εχω ξαναπει για εμενα τα παιχνιδια ειναι μια μορφη τεχνης οποτε αν ο δημιουργος θελει πχ pixel art τοτε θα δωσει και 4k@120fps τι παει να πει να ακυρωσουμε μια ολοκληρη κατηγορια παιχνιδιων επειδη δεν μας αρεσει η να πιεσουμε να μην ξαναβγουν τετοια παιχνιδια παρα μονο tlou style??

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, xavier είπε

Τα γραφικά δε είναι ταυτόσημα με την ανάλυση...το native 4k αυτή τη στιγμή και για εμένα είναι overrated, αλλά σίγουρα τα γραφικά είναι μεγαλύτερη προτεραιοτητα...αν έχει το παιχνίδι γραφικά τετρις να τη βράσω και την ανάλυση και τα frames...

 

Εντάξει δεν κάνει compute αυτό που λες. To 4Κ που έγινε dynamic κτλ... το One -X γιατί το διαφήμιζαν άραγε 4k?

Καλώς ή κακώς αυτή είναι η native ανάλυση των lcd (και oled) panel που κυκλοφορούν αυτήν την στιγμή στην αγορά.

Έχεις δοκιμάσει να βάλεις 900p στο 1080p monitor σου?

Ναι η απόσταση το εξομαλύνει - αλλά ΔΕΝ είναι το ίδιο.

Επεξ/σία από Tesseract
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...