Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, VaggD είπε

Το Series X έχει την δυνατότητα να κρατάει έως και 12 games στο quick resume για αυτό και αλώστε δεσμεύει τόσα GB. Θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε αν αυτό μπορεί να αλλάξει ώστε να αποδεσμεύει GB. 

12 games  απο bc. Στα next gen/Xbox one X ο αριθμός είναι πολύ μικρότερος. Όντως θα ήταν ενδιαφέρον να μπορείς αν το προσαρμόσεις αυτό αλλα ρεαλιστικά μόλις σκάσουν τα πρώτα παιχνίδια θα θέλεις να μπορεί να γίνεται αυτό για 3-4 τίτλους ταυτόχρονα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Quick Resume Λογικα σου τρωει κατι .... ειτε αυτο ειναι Ram είτε είναι επεξεργαστικη ισχύ σου τρώει κατι . Μπορει να απενεργοποιηθει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις θα χρειάζονται οι πόροι, θα αποδεσμεύονται. Κάτι αντίστοιχο γίνεται και τώρα στο Xbox One. Σου κρατάει το game και μπορείς να κάνεις quick resume μετά από surf στο store π.χ. αλλά αν ανοίξεις καινούριο game σου κλείνει το παλιό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

Nα ρωτησω κανενας εδω στην χωρα μας πηρε preview kit του series x,ξερουμε?? Ειμαι σιγουρος πως οχι αλλα λεω μηπως μου εχει διαφυγει.

Οχι, κανείς στην Ελλάδα δεν έχει πάρει preview kit.

Γενικά στο Gameover.gr έχει εξηγηθεί πολύ καλά το ποιο είναι το πρόβλημα στην Ελλαδα με το Xbox.  Ο κόσμος νομίζει πως επειδή έχουμε MS Hellas, αυτή αυτομάτως αναλαμβάνει και το Xbox. Ομως τα πράγματα δεν ειναι καθολου έτσι. Το Xbox τμήμα ειναι ανεξάρτητο και σε κάθε περιοχή τρέχει από ανεξάρτητη ομάδα. Κάποτε, είχαμε στην Ελλάδα Xbox GR τμήμα, το οποίο αναλάμβανε ολη την προώθηση στα καταστηματα και στον τύπο, διαγωνισμού αλλά και την εισαγωγή των Xbox και των MS τίτλων στην Ελλαδα. Αυτό δυστυχως πριν κάποιο καιρό έκλεισε εντελώς και η Ελλάδα έπεσε (μαζι με άλλες γειτονικές χώρες) να είναι τμήμα του Xbox Italy.

Σκεψου οτι ακομα και οι κονσόλες στην Ελλάδα έρχονται μέσω του Xbox Italy, το οποιο χρησιμοποιεί έναν 3ο, Ελληνικο αντιπρόσωπο, για να τα διαθέτει αυτός στην αγορα. 

Γενικα αυτή η αλλαγη δημιούργησε πολυ μεγάλα προβλήματα καθώς το συγκεκριμένο team εδειξε με τις πραξεις του μια γενικη αδιαφορία για την Ελληνική αγορα καθώς ούτε καν review codes δεν στέλνει Ελλάδα. Κοπηκαν και τα events, τα τουρνουα κλπ κλπ και γενικά είναι σαν να μην πολυυπάρχει η Ελλάδα στο πακέτο. 

Ακούγεται τελευταία πως τωρα με το launch θα αναθέσουν άτομο να ασχολείται αποκλειστικά με την αγορά της Ελλάδος ετσι ώστε να υπάρχει ακομα και η τυπική προώθηση της νέας κονσόλας, αλλά ακόμα δεν υπάρχει κάτι σίγουρο.

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, chncynic είπε

Yeap, αυτό που λένε οι devs . Ίδια φάση με το X πολύ μικρότερη ανάλυση - Υποτίθεται οτι όλα τα άλλα είναι ίδια

Kι εγω dev ειμαι. Περισσοτερο προς ντουβ (απο το ντουβαρι).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Billie13 είπε

Δε θα έχεις 4Κ/120 σε όσα παιχνίδια το υποστηρίζουν.

 

2 ώρες πριν, CarbonFibre είπε

Τρελή διαφορά ώστε να πεις ότι θα χάσεις κάτι φοβερό όχι. Η τηλεόρασή σου δεν υποστηρίζει 4Κ/120 και VRR( αντίστοιχο του gsync-freesync) . Μια χαρά θα παίζεις όμως μέχρι 4Κ/60.

Εξαρτάται πόσο πορωμένος είσαι με αυτά τα θέματα. :D 


Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. 

Άρα για να γλυτώσουμε και το 1500αρι ας κάτσουμε στα αυγά μας και με το 4k/60. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, bill_viper είπε


Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. 

Άρα για να γλυτώσουμε και το 1500αρι ας κάτσουμε στα αυγά μας και με το 4k/60. :)

Ξεκάθαρα. Θα έλεγα τουλάχιστον 2-3 χρόνια μέχρι να το ξανασκευτείς για τηλεόραση αν είσαι φούλ πορωμένος. Τα 120Hz + Real 4Κ είναι extreme ακόμα και στα τελευταία PC. Στα χαρτία γίνεται, αλλα στην πραγματικότητα πολύ λίγα games θα δείς να βαράνε 120/4K ακόμα και μετά απο χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xavier είπε

Γιατι εχω την εντυπωση(διορθωστε αν κανω λαθος), οτι πολλα ειναι κλειδωμένα στα 30 και θα χρειαστει οπωσδηποτε καποιο patch απο τον developer.

Σωστά, στα κλειδωμενα θέλει παρέμβαση του dev, ή πολύ στοχευμενη παρέμβαση της MS. Στο DF ανέφεραν κατι για max framerate doubling που έχουνε στα σκαριά, αλλα ούτε ειναι έτοιμο, ούτε (πιστευω) θα δουλεύει παντού. Θα ειναι custom πατέντα που θα παίζει κατά περίπτωση.

55 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

Το Quick Resume Λογικα σου τρωει κατι .... ειτε αυτο ειναι Ram είτε είναι επεξεργαστικη ισχύ σου τρώει κατι . Μπορει να απενεργοποιηθει ; 

Γενικά θα τρώει εσωτερικό δίσκο, ισως και ελάχιστο IO για λίγα δευτερόλεπτα μετά την αλλαγή. Απο τη στιγμη που όλο το σύστημα ειναι φτιαγμένο για να το υποστηρίζει, δε νομίζω ότι θα υπάρχει σοβαρό όφελος ακομα και αν κλείνει.

Ισως, ισως να μειώνει τη φθορά του δίσκου, αλλά όσο δεν ξέρουμε λεπτομέρειες για το δίσκο, δεν ξέρουμε ποση φθορά ειναι πχ 10GB writes / αλλαγή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν βρίσκω λόγο προσωπικά για quick resume, όταν μιλάμε για μερικά δευτερόλεπτα loading κάθε φορά που bootάρει κάποιο game. Καλύτερα να μένει ελεύθερος ο χώρος του δίσκου για games. Το quick resume είχε νόημα με τους μηχανικούς δίσκους, εκείνο το TLoU στο PS3 π.χ. έκανε και κανά τρίλεπτο να μπει in-game. Τώρα άμα είναι να περιμένουμε 20 secs, κλάιν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν βρίσκω λόγο προσωπικά για quick resume, όταν μιλάμε για μερικά δευτερόλεπτα loading κάθε φορά που bootάρει κάποιο game. Καλύτερα να μένει ελεύθερος ο χώρος του δίσκου για games. Το quick resume είχε νόημα με τους μηχανικούς δίσκους, εκείνο το TLoU στο PS3 π.χ. έκανε και κανά τρίλεπτο να μπει in-game. Τώρα άμα είναι να περιμένουμε 20 secs, κλάιν.

Δεν γλιτώνεις μόνο το Loading. Είσαι ακριβώς στο σημείο που το άφησες. Όταν σου σπάει τα νεύρα π.χ. το Elden Ring, θα μπορείς άμεσα να συνεχίζεις το Forza 8 σου από εκεί που το άφησες για να επανέλθεις πιο ήρεμος μετά να συνεχίσεις. Νομίζω ότι αυτό το feature θα αποδειχθεί πολύ χρησιμότερο από ότι φαίνεται αρχικά.   

Επεξ/σία από jokul7
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bill_viper είπε

Καλημέρα στην παρέα, μιας κι έχουμε ειδήμονες στα specs ζητάω τη βοήθεια τους.

Έχω τηλεόραση τη Samsung QLED QE55Q7F η οποία απ'ότι βλέπω έχει 4xHDMI 2.0 https://www.displayspecifications.com/en/model/7662aa1

Έχω κάνει προπαραγγελία το Series X. Κάτι διαβάζω για HDMI 2.1, τι διαφορά θα έχει που δε το έχει η τηλεόραση μου;

Bill εχουμε ακριβως την ιδια tv,  αυτο που θα χασουμε στην ουσια ειναι το 4k/120fps που τουλαχιστον ενα δυο χρονια δεν θα δουμε παιχνιδι της προκοπης να βγει που να παιζει ετσι ! Εγω προσωπικα δεν παιρνω καν το series x ακομα. Θα μεινω ενα χρονο με το one X κ μετα πιστευω σιγουρη αγορα seriesX αλλα tv δεν ειμαι κ τοσο στο ζορι να αλλαξω. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την Q7f κ ελπιζω να αντεξει χωρις βλαβες καμποσα χρονακια ακομα. Τωρα ειναι στον 2-3 χρονο που την εχω. Ακομα σκρουτζ κανει 1.400€ 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GaGaS_Thess είπε

Το Quick Resume Λογικα σου τρωει κατι .... ειτε αυτο ειναι Ram είτε είναι επεξεργαστικη ισχύ σου τρώει κατι . Μπορει να απενεργοποιηθει ; 

Σε ένα απο τα preview videos είπαν ότι μπορείς να το απενεργοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, malias4 είπε

Bill εχουμε ακριβως την ιδια tv,  αυτο που θα χασουμε στην ουσια ειναι το 4k/120fps που τουλαχιστον ενα δυο χρονια δεν θα δουμε παιχνιδι της προκοπης να βγει που να παιζει ετσι ! Εγω προσωπικα δεν παιρνω καν το series x ακομα. Θα μεινω ενα χρονο με το one X κ μετα πιστευω σιγουρη αγορα seriesX αλλα tv δεν ειμαι κ τοσο στο ζορι να αλλαξω. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την Q7f κ ελπιζω να αντεξει χωρις βλαβες καμποσα χρονακια ακομα. Τωρα ειναι στον 2-3 χρονο που την εχω. Ακομα σκρουτζ κανει 1.400€ 

Δεν θα νομίζω πως θα χάσετε κάτι σοβαρό πραγματικά,καθώς δεν νομίζω πως να βγούν παιχνίδια "μεγάλα" και βαριά σε 4Κ και 120hz,οπότε μια χαρά θα είσαι στα 60hz, (μακάρι να είχα και γω αυτήν την τηλεόραση 😎)κάποιοι στόν "συναγωνισμό"  φαίνεται να πηγαίνουν για quality στα 30fps σε 4Κ η και δυναμική ανάλυση που θα πέφτει σε 1440p και "αγκομαχάνε" να δώσουν κάτι 60fps σε 4Κ native.Tο Χ είναι όπως φαίνεται θα τα πιάνει και θα έχεις πάντα,περισσότερες επιλογές για περισσότερα Hz σε μικρότερες η δυναμικές αναλύσεις,πχ 1440p 120hz που το HDMI 2.0 μια χαρά υποστηρίζει αυτά τα Hz σε αυτήν την ανάλυση.

 

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...