Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Ευτυχώς είσαι η μειοψηφία.

Πιστεύεις τη Ms και εταιρίες σαν την Ms την ενδιαφέρουν αγορές όπως η Ελλάδα?

Εννοείτε πως όχι.

Γραμμένους μας έχουν από τη στιγμή που υπάρχουν αγορές τρελά μεγαλύτερες από εμάς.

Όταν λέω "φτωχές" αγορές, εννοώ και την Κίνα και την Ινδία όπου το κατακεφαλήν ΑΕΠ τους είναι 3 και 5 φορές μικρότερο από το δικό μας. Σε αυτές τις αγορές αυτοί που έχουν 4Κ TV είναι υπερβολικά λίγοι. Αλλά ακόμα και στην Αμερική, το ποσοστό κατόχων 4Κ τηλεοράσεων είναι 30%. Σε 5 χρόνια τα νούμερα σίγουρα θα είναι διαφορετικά, αλλά τώρα δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
12 hours ago, chrisgewrgi said:

Και ομως..οποιος ασχολειται με το gaming τα τελευταια χρονια ,εχει φορτωθεί και μια 4k tv.

Εστω αν αυτη ειχε 400ευρω

Δεν ισχύει αυτό. Ασχολούμαι με το gaming από τότε που γεννήθηκα, πολύ σοβαρότερα από τον μέσο gamer. Και παίζω ακόμα σε Full HD τηλεοράσεις και οθόνες. Γιατί ενδιαφέρομαι για άλλα πράγματα όπως lag, παλέτα κλπ. Για να βρω όλα όσα ζητάω σε μία 4Κ TV θα χρειαζόμουν 2-3 μισθούς που δεν μου περισσεύουν. 

Αλλά και 4Κ τηλεόραση να είχα, πάλι το performance mode θα επέλεγα στα games μου, εφόσον προσφερόταν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν ισχύει αυτό. Ασχολούμαι με το gaming από τότε που γεννήθηκα, πολύ σοβαρότερο από τον μέσο gamer. Και παίζω ακόμα σε Full HD τηλεοράσεις και οθόνες. Γιατί ενδιαφέρομαι για άλλα πράγματα όπως lag, παλέτα κλπ. Για να βρω όλα όσα ζητάω σε μία 4Κ TV θα χρειαζόμουν 2-3 μισθούς που δεν μου περισσεύουν. 

Αλλά και 4Κ τηλεόραση να είχα, πάλι το performance mode θα επέλεγα στα games μου, εφόσον προσφερόταν.

Ισχύει αυτό, παρομοίως ασχολούμαι με το gaming πολύ παραπάνω από τον μέσο gamer, τουλάχιστον μία 25ετία. Αν εσύ δεν έχεις πάρει 4k τηλεόραση δεν πάει να πει ότι αντικατοπτρίζεις τους υπόλοιπους gamers. Κι εμείς ενδιαφερόμαστε για input lag, για HDR10+, για game modes, για performance modes, για Dolby, κτλ. κτλ.
Η διαφορά σ'ένα One X με 1080p τηλεόραση και 4k είναι τουλάχιστον τεράστια. Οποιοσδήποτε θεωρεί τον εαυτό του serious gamer θα επενδύσει σε μία καλή 4k τηλεόραση ή monitor.
Είναι το μέσο με το οποίο έχεις επαφή με το gaming. 
Είναι σα να μου λες ότι σε premium αμάξι θα πας να βάλεις Κινέζικα λάστιχα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 minutes ago, bill_viper said:

Ισχύει αυτό, παρομοίως ασχολούμαι με το gaming πολύ παραπάνω από τον μέσο gamer, τουλάχιστον μία 25ετία. Αν εσύ δεν έχεις πάρει 4k τηλεόραση δεν πάει να πει ότι αντικατοπτρίζεις τους υπόλοιπους gamers. Κι εμείς ενδιαφερόμαστε για input lag, για HDR10+, για game modes, για performance modes, για Dolby, κτλ. κτλ.
Η διαφορά σ'ένα One X με 1080p τηλεόραση και 4k είναι τουλάχιστον τεράστια. Οποιοσδήποτε θεωρεί τον εαυτό του serious gamer θα επενδύσει σε μία καλή 4k τηλεόραση ή monitor.
Είναι το μέσο με το οποίο έχεις επαφή με το gaming. 
Είναι σα να μου λες ότι σε premium αμάξι θα πας να βάλεις Κινέζικα λάστιχα.

To premium αμάξι είναι η 4Κ των €400;

Εντάξει, ας μείνω με το i20 μου τότε, δεν πειράζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

To premium αμάξι είναι η 4Κ των €400;

Εντάξει, ας μείνω με το i20 μου τότε, δεν πειράζει.

Δε νομίζω να έγραψα το έγραψα πουθενά αυτό.

Αν θες να το πάμε στο οικονομικό, μία 4k των 500€ δεν έχει καλύτερη ανάλυση από μία 1080p των 300-400-500€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, bill_viper said:

Δε νομίζω να έγραψα το έγραψα πουθενά αυτό.

Αν θες να το πάμε στο οικονομικό, μία 4k των 500€ δεν έχει καλύτερη ανάλυση από μία 1080p των 300-400-500€;

Το έγραψε ο προηγούμενος, είπε ότι «όποιος ασχολείται με το gaming τα τελευταία χρόνια, έχει φορτωθεί και μια 4Κ TV ακόμα κι αν κάνει €400», πράγμα που φυσικά δεν ισχύει για όποιον ασχολείται σοβαρά με το gaming. Όπως δεν θα αγόραζα Polystation, έτσι δεν θα αγόραζα και ότι-να-ναι τηλεόραση μόνο και μόνο για να λέω ότι έχω πολλά pixels.

Μία 1080p των €500 είναι καλύτερη στα πάντα από μία 4Κ των €500, πλην της ανάλυσης.

Καλά τι συζητάμε τώρα, δυο κλικ μακριά είναι, δείτε πόσο έχουν οι καλές gaming 4K TV's και οι καλές gaming FHD TV΄s. Υπερδιπλάσια χρήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bourdoulas είπε

Δύο τρεις τεχνικές λεπτομέρειες να ξέρει κάποιος δεν υπάρχει περίπτωση να προτιμήσει μια 4k μόνο και μόνο λόγω ανάλυσης. 

Πλέον ακόμη και οι πιο φθηνές 4k έχουν πολύ μικρό input lag. Προσωπικά έδωσα 3 μηνιάτικα για καλή 4k για competitive fps/br multiplayer. 

Βέβαια, όταν μεταφέρω το One X από την καλή 4k του σαλονιού στη 4k του 500€ στο δωμάτιο η διαφορά δεν είναι χαώδης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω 4k αλλά με το OneX παίζω πάντα σε 1080p που με SSAA που χρησιμοποιεί δεν βλέπω αξιόλογες διαφορές.

If there’s one thing I’d love for you to take away from all this information is this: a 4K screen is not required to play great games on Xbox One X. Your games will still look and run much better on Xbox One X than any other console on the market regardless of your television and that’s thanks to supersampling. Supersampling also helps to reduce “jaggies” around the edges of objects and other staircasing-like effects

Think of supersampling as the cousin of upscaling. Instead of taking a lower resolution image and blowing up (creating a distortion) like upscaling’s effect, supersampling takes a high-resolution image and scales it down to your television’s native resolution — be it 720p or 1080p — to bring all the information that Xbox One X is pouring into its games and beaming to the screen.

But supersampling is more than just resolution as any Xbox One X Enhanced title running on at 1080p television is still taking advantage of the power of the system. That makes your draw distance better, greater special effects, and everything else that’s running under the hood of the world’s most powerful console.

Yes, a 4K screen will deliver a sharper and clearer image, and HDR will bolster the light and dark features of your game, but supersampling does an effective job of letting you play your games best on Xbox One X regardless of your screen.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To 80-90% των 4Κ ΤV που χρησιμοποιει η πλειοψηφία εκει έξω έχει 10-12-30ms input lag, 300-500 nits maximum φωτεινοτητα για το "HDR" (εντός εισαγωγικών γιατι ΔΕΝ μπορείς να έχεις καλό HDR με τοσο χαμηλό peak brightness), γκρίζα/σκούρα μπλε "μαύρα"(λόγω IPS panel αλλά και σε VA δεν ειναι καλύτερα απο μια plasma), vertical banding, dirty screen effect συν το οτι η πλειοψηφία των τίτλων (ακόμα) ΔΕΝ τρέχει σε 4Κ.
Οπότε ναι, 1000 φορές μια καλή plasma full HD με 2ms input lag, μαύρα μαύρα, ελλειψη VB και DSE με τα παιχνίδια να τρέχουν σε εγγενή ανάλυση 1080p  σε performance mode.

Tώρα, με την επερχόμενη γενιά...τα πράματα θα αλλάξουν κάπως λόγω HDMI 2.1 καθώς λόγω έξτρα λειτουργιών VRR/ALLM (με τα 120HZ του panel να είναι στανταρντ Vs 60Hz της πλειοψηφίας αυτη τη στιγμή).Ναι, η mid-range σειρές της Samsung προσφέρουν VRR εδώ και χρόνια μέσω HDMI2.0b (με panel στα 120Hz) αλλά...είναι Samsung οπότε δεν θα πάρω :D 

Προσωπικά, περιμένω ακόμα να γίνει standard το HDMI 2.1 γιατι έχει αργήσει πολύ - και η C9 (2019) η CX (2020) σειρά της LG δεν απευθυνεται στο μέσο πορτοφόλι (συν του οτι ειναι OLED) και η φτηνή "nanocell" σειρά της αποδείχθηκε μάπα (μέτρια panel, χαμηλά contrast, χαμηλό peak brightness για HDR, handshake προβλήματα κτλπ) - το αναφέρω για να προλάβω τα "HDMI 2.1 εχει καιρό που βγήκε" σχόλια.

Επεξ/σία από red1
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό νέο αυτό. Μακάρι να αποδώσει καρπούς αυτη η προσπάθεια..

https://gamingbolt.com/microsoft-is-reportedly-encouraging-publishers-to-offer-free-xbox-one-to-xbox-series-x-upgrades

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, kostiger είπε

Πολύ καλό νέο αυτό. Μακάρι να αποδώσει καρπούς αυτη η προσπάθεια..

https://gamingbolt.com/microsoft-is-reportedly-encouraging-publishers-to-offer-free-xbox-one-to-xbox-series-x-upgrades

Προφανώς Κώστα και Θα σπρώξει την δίκη της τεχνολογία και feature έτσι,  τι κάνει νιαου νιαου στα κεραμίδια. Αυτό όμως που μετράει στην ουσία από το άρθρο είναι το όφελος του καταναλωτή. Έχουμε ένα καρό ΑΑΑ παιχνίδια τα οποία θα αποκτήσουν άλλη αίγλη όταν τα δούμε με όλα τα επιπλέον bells and whistles, ποσό μάλλον αν αυτό γίνει δωρεάν. Ήδη σκέφτομαι μερικά ( Forza 8/horizon 4, gears 5, doom eternal, far cry 5, tomb raider etc etc) που θα τα έπαιζα άνετα ξανά μόνο και μόνο για το eye candy, μέχρι τουλάχιστον να αρχίσει να δημιουργείται XseriesX αυτόνομη βιβλιοθήκη τίτλων. Φυσικά μην ξεχνάμε πως έτσι και αλλιώς έχει ανακοινωθεί software HDR λύση σε όλους του τίτλους που θα πουσαρει τα visual ακόμη παραπέρα. 
Τέλος σχετικά με τις τηλεοράσεις, έχω Sammy KS9500 και η δίκη μου εμπειρία λέει πως τα παιχνίδια σε native 4K, δείχνουν εμφανώς καλύτερα απ’οτι σε 1080p τηλεόραση. Όλα αυτά σε χβοχ ΟΝΕ Χ, φυσικά. Όταν δε τα ίδια παιχνίδια τα είδα σε φίλου LG C9 μου έφυγε ακόμη παραπάνω η μαγκιά και κατάπια τη γλώσσα μου επειδή νόμιζα πως η ΚS σειρά είναι ακόμη κομπλέ (την ΜU πάντως σειρά την πάτησε κάτω). Όποτε ουσιαστικά  συμφωνώ με τον Βασιλη τον Οχιά @bill_viper αλλά και τον @Malthador που πρακτικα λέει το ίδιο απλά προσθέτει πως χρειάζεσαι γερή τσέπη για «σωστά» 4κ, όπως το παλιό καλό ΠΑΣΟΚ το ορθόδοξο😝.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, hexenlord είπε

Προφανώς Κώστα και Θα σπρώξει την δίκη της τεχνολογία και feature έτσι,  τι κάνει νιαου νιαου στα κεραμίδια. Αυτό όμως που μετράει στην ουσία από το άρθρο είναι το όφελος του καταναλωτή. Έχουμε ένα καρό ΑΑΑ παιχνίδια τα οποία θα αποκτήσουν άλλη αίγλη όταν τα δούμε με όλα τα επιπλέον bells and whistles, ποσό μάλλον αν αυτό γίνει δωρεάν. Ήδη σκέφτομαι μερικά ( Forza 8/horizon 4, gears 5, doom eternal, far cry 5, tomb raider etc etc) που θα τα έπαιζα άνετα ξανά μόνο και μόνο για το eye candy, μέχρι τουλάχιστον να αρχίσει να δημιουργείται XseriesX αυτόνομη βιβλιοθήκη τίτλων. Φυσικά μην ξεχνάμε πως έτσι και αλλιώς έχει ανακοινωθεί software HDR λύση σε όλους του τίτλους που θα πουσαρει τα visual ακόμη παραπέρα. 
Τέλος σχετικά με τις τηλεοράσεις, έχω Sammy KS9500 και η δίκη μου εμπειρία λέει πως τα παιχνίδια σε native 4K, δείχνουν εμφανώς καλύτερα απ’οτι σε 1080p τηλεόραση. Όλα αυτά σε χβοχ ΟΝΕ Χ, φυσικά. Όταν δε τα ίδια παιχνίδια τα είδα σε φίλου LG C9 μου έφυγε ακόμη παραπάνω η μαγκιά και κατάπια τη γλώσσα μου επειδή νόμιζα πως η ΚS σειρά είναι ακόμη κομπλέ (την ΜU πάντως σειρά την πάτησε κάτω). Όποτε ουσιαστικά  συμφωνώ με τον Βασιλη τον Οχιά @bill_viper αλλά και τον @Malthador που πρακτικα λέει το ίδιο απλά προσθέτει πως χρειάζεσαι γερή τσέπη για «σωστά» 4κ, όπως το παλιό καλό ΠΑΣΟΚ το ορθόδοξο😝.

Εκεί εστιασα κι εγω Hex. Στο όφελος του καταναλωτή.

Όσον αφορά στις τηλεοράσεις τωρα, εχεις πολυ δυνατο μοντέλο, παροτι ειναι τριετιας και συμφωνω πως η full fat εμπειρία κοστιζει, ιδιως οσο αυξάνονται οι ίντσες.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, bill_viper said:

Ισχύει αυτό, παρομοίως ασχολούμαι με το gaming πολύ παραπάνω από τον μέσο gamer, τουλάχιστον μία 25ετία. Αν εσύ δεν έχεις πάρει 4k τηλεόραση δεν πάει να πει ότι αντικατοπτρίζεις τους υπόλοιπους gamers. Κι εμείς ενδιαφερόμαστε για input lag, για HDR10+, για game modes, για performance modes, για Dolby, κτλ. κτλ.
Η διαφορά σ'ένα One X με 1080p τηλεόραση και 4k είναι τουλάχιστον τεράστια. Οποιοσδήποτε θεωρεί τον εαυτό του serious gamer θα επενδύσει σε μία καλή 4k τηλεόραση ή monitor.
Είναι το μέσο με το οποίο έχεις επαφή με το gaming. 
Είναι σα να μου λες ότι σε premium αμάξι θα πας να βάλεις Κινέζικα λάστιχα.

Από τη στιγμή που υπάρχει έστω και ένας που δεν έχει 4Κ είναι ξεκάθαρο πως δεν ισχύει αυτό που γράφτηκε παραπάνω. 

Και ήδη μαζί με το Malthador είμαστε 2.

Δεν είπε λοιπόν ότι μιλάει για όλους τους άλλους. Είπε απλά πως δεν ισχύει η προηγούμενη πρόταση. 

Ο σοβαρός gamer δεν θα πάρει ούτε 1080p ούτε 4Κ έτσι σκέτα χωρίς να λάβει υπόψιν όλες τις παραμέτρους. 

Τι να την κάνω για παράδειγμα εγώ την 4Κ όταν, ακόμα και αν πάρω τώρα για παράδειγμα ένα One X, όλα τα υπόλοιπα βγάζουν μέχρι 1080p? 

Ακόμα και στο PC προτιμώ να είμαι πάντα στα 60 frames πάρα να ανεβάσω την ανάλυση. 

Γιατί λοιπόν να επενδύσω τώρα σε μια 4Κ? Και γιατί ακριβώς δεν είμαι serious gamer που δεν το έχω κάνει? 

 

Ακόμα και στο αμάξι δεν νομίζω να βάζεις R888 επειδή είναι πιο γρήγορα, κοιτάς και άλλα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...