Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυο πραγματάκια θα ήθελα να σχολιάσω:

1. Η συζήτηση παραπάνω για τις TV δίνει μια αίσθηση ότι το Series S θα είναι ξέρω εγώ το 1080p/60 μηχάνημα και το Series S το 4Κ/30 ή ότι το πρώτο φτιάχτηκε για FHD τηλεοράσεις και το 2ο για 4Κ.

Δεν είναι έτσι. Την εποχή των dynamic resolutions, τεχνικών upscaling  και λοιπά όμορφα, δεν νομίζω ότι είναι να δυνατόν να συζητάμε για κατάλληλη TV, monitor και λοιπά. Ειδικότερα όσον αφορά και το Series S το οποίο ως απευθείας απόγονος του Series X, θα υποστηρίζει hardware accelerated Direct ML, είτε με ξεχωριστά cores ή με cores repurposed για τέτοιες χρήσεις και εν τέλει ότι ότι λύσει έχει καταλήξει η AMD να ανταγωνιστεί την Nvdia σε θέματα RT και DL inference (στις κονσόλες) και όχι απλά learning/training σε ένα server rack, γιατί είναι consumer προϊόντα.

Και το SeX και το SeS (αν δεν είναι φορήτό :P), θα έχουν ακριβώς τα ίδια profile targets, απλώς το ένα με χαμηλότερη ανάλυση που θα αναπληρώνει με σχετικές τεχνολογίες.

 

2. Το άρθρο του VGC είναι πολύ σημαντική είδηση:

 

Αναφορά σε κείμενο

Because of the way cross-gen game SKUs work, VGC was told that games that do not support Smart Delivery upon release on Xbox One and Series X will not be able to then add support for the scheme at a later date. This does not include games that support Smart Delivery but have staggered releases, such as Cyberpunk 2077 which will release on Xbox One first and then on Series X in 2021.

 

Εγώ από ότι καταλαβαίνω, η Microsoft (ναι αυτή η εταιρεία του DRM, kinect κλπ.), θέτει πλέον τους Publishers που δεν υιοθετούν το Smart Delivery προ των ευθυνών τους ως δακτυλοδεικτούμενους, συνεχίζοντας το σερί του Spencer (και του Nadella να τα λέμε όλα) να μετατρέψει το xbox σε ότι πιο pro-consumer υπάρχει στον χώρο :

<< Ναι κύριοι ξέρουμε ότι θέλετε να βγάλετε το μέγιστο κέρδος, ξέρουμε ότι δεν μας παίρνει για "τσαμπουκάδες" γιατί χρειαζόμαστε τα παιχνίδια σας προφανώς, αλλά και εμείς θέλουμε να σπρώξουμε το προϊόν μας, δηλαδή να μεταβεί το κοινό όσο πιο αναίμακτα στην επόμενη γενιά και να έχει κίνητρο να αναβαθμίσει, οπότε δεν μπορούμε να πουλάμε φύκια για μεταξωτές κορδέλλες...>>

Τέρμα τα DLC upgrades και όποιος αποφάσισε να την δει cross-gen, έκανε την απόφασή του αμετάκλητα.

Αλήθεια τα PC ποια έκδοση του NBA2K1 θα παίξουν?

Στο xbox πάντως με Smart Delivery enabled games, θα μπορούσε κάποιος να αγοράσει το disc του Series X στο Xbox one OG του και αυτό να ....τρέξει.

Τέλος να υπενθυμίσω ότι το Smart Delivery δεν είναι μια εμφάνταστη τεχνολογία cross-buy, με fancy περιτύλιγμα αλλά αφορά εξασφάλιση στην μετάβαση της γενιάς των saves, των achievements κτλ..

Ότι συμβαίνει σε ένα Steam Game π.χ. σήμερα. Για μένα την εποχή του x86 τα πάντα όλα και στις δυο πλατφόρμες είναι απαράδεκτη η μη υποστήριξη του.

Επεξ/σία από Venerable
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν όχι στο ξεκίνημα, τότε στη συνέχεια της γενιάς, αν ισχύουν τα λικς για το λοκχαρτ και δεν είναι φορητό, για εμένα αναπόφευκτα θα κρατήσει πίσω την γενιά στο xbox... Aς περιμένουμε τις ανακοινώσεις, κουράστηκα με τα σενάρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, xavier είπε

Αν όχι στο ξεκίνημα, τότε στη συνέχεια της γενιάς, αν ισχύουν τα λικς για το λοκχαρτ και δεν είναι φορητό, για εμένα αναπόφευκτα θα κρατήσει πίσω την γενιά στο xbox... Aς περιμένουμε τις ανακοινώσεις, κουράστηκα με τα σενάρια...

Από που προκύπτει το συμπέρασμά σου ότι θα κρατήσει πίσω την γενιά?

Έχεις κάποιο τεχνικό υπόβαθρο, κάποια ανάλυση, κάτι που δεν ξέρουμε και θα ήθελες να το μοιραστείς?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, xavier είπε

Αν όχι στο ξεκίνημα, τότε στη συνέχεια της γενιάς, αν ισχύουν τα λικς για το λοκχαρτ και δεν είναι φορητό, για εμένα αναπόφευκτα θα κρατήσει πίσω την γενιά στο xbox... Aς περιμένουμε τις ανακοινώσεις, κουράστηκα με τα σενάρια...

Σεβαστη η προσωπικη σου αποψη Χαβιε, επειδη ειναι λιγο βαρυγδουπη, ισως να ηθελες να προσθεσεις και λιγο υποβαθρο?Πως την σχηματισες? Που την βασισες? Σε καμια περιπτωση δεν εισαι υποχρεωσμενος βεβαια, αλλα προς χαριν του υγιους διαλογου και της ανταλλαγης αποψεων. Ισω το βασιζεις στα σπεκς για παραδειγμα?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, xavier said:

Αν όχι στο ξεκίνημα, τότε στη συνέχεια της γενιάς, αν ισχύουν τα λικς για το λοκχαρτ και δεν είναι φορητό, για εμένα αναπόφευκτα θα κρατήσει πίσω την γενιά στο xbox... Aς περιμένουμε τις ανακοινώσεις, κουράστηκα με τα σενάρια...

Προσωπικά δε νομίζω να είναι τόσο χάλια τα specks του lockhart για να κρατήσει πίσω το series Χ απλά ίσως δεν δούμε τις δυνατότητες του series X στο 100% όπως για παράδειγμα δεν τις είδαμε (με ελάχιστες εξαιρέσεις) στο one x και pro. Το πρόβλημα θα υπάρξει τα πρώτα δύο χρόνια που τα games θα βγαίνουν και στο og xbox one όπου ναι η διαφορά τους είναι χαοτική από όπου και να το πιάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή οι φήμες που λένε ότι το Halo Infinite έχει mode που τρέχει στα 120fps/60 με RT και 900p στο One βλέπεις να το κρατάνε πίσω?

Η μήπως το Dirt 5 θα τρέχει σε 120fps και αυτό στο One?

Κρατάει πίσω η 1060 την 2080 ξέρω εγώ?

Επίσης για πιο πρόβλημα μιλάς για τα πρώτα δύο χρόνια? 

Για τα exclusive ή τα 3rd party?

To THE MEDIUM π.χ. θα είναι series X exclusive. Αυτό πότε βγαίνει σε 3 χρόνια, οπότε θα έχουν περάσει τα "ΔΥΟ" χρόνια?

Κάποιοι πιαστήκατε από μια δήλωση του Greenberg, που περίσσοτερο πήγαινε σε ένα νόημα ομαλής μετάβασης που πραγματικά δεν καταλαβαίνει ώρες ώρες τις συνέπειες αυτών που λέει ή μάλλον καλύτερα πως θα πιαστούν οι τις "άλλης πλευράς" για να διαστρεβλώσουν αυτό που θέλει να πει και εν τέλει βγάλαμε συμπέρασμα.

Εκτός και αν θεωρείτε τα 4k/1440p/30 games που είδαμε σε άλλη παρουσίαση πρόσφατα "NEXT GEN".

Και αυτά το Lockheart τα κράτησε πίσω.

SMH.....

Επεξ/σία από Venerable
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά τι ισχύει; Θα βγαίνουν ή δεν θα βγαίνουν όλα τα παιχνίδια 2 χρόνια μετά την κυκλοφορία του series X και στο og xbox one; Θυμάμαι ότι αυτό είχε γραφτεί από κάποιους εδώ και έλεγαν για forward compatibility κτλ. 

Αν ναι θα είναι σαν τα PC; Ίδιο παιχνίδι (μέγεθος κόσμου κτλ) αλλά πιο καλογυαλισμένο περισσότερα frames κτλ; Αν μιλάνε για μια απλή μετάβαση όπου στην αρχή κάποια παιχνίδια βγαίνουν και στις 2 γενιές τότε νομίζω είναι κάτι που γινόταν πάντα και μετά από αυτή τη μετάβαση αρχίζαμε και βλέπαμε τις δυνατότητες των νέων κονσολών. 

Επεξ/σία από gRim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΑ? ...Όχι. (μιλάω για τα 3rd party, exclusive, timed exclusive κτλ...).

Τα της Microsoft ναι...

Και ναι η προσέγγισή της είναι όντως PC.

....απλά στην MS δεν κρύβονται, πίσω από PR talk ή όποιες τεχνικές αδυναμίες υλοποιήσης σωστού BC κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βγαίνουν καινούργια παιχνίδια στις παλιές κονσόλες μαζί με τις νέες ονομάζεται forward compatibility και BC είναι το backwards compatibility όπου παλιά παιχνίδια θα τρέχουν και στις νέες σωστά ή θεωρούνται το ίδιο; Δεν καταλαβαίνω αυτό με τις τεχνικές αδυναμίες υλοποίησης για BC. Νόμιζα ότι ήταν κάτι που γινόταν πάντα. Πάντως ναι νομίζω αρκετοί μπερδεύτηκαν  και μετέφεραν στα σχετικά τόπικ ότι ΟΛΑ τα παιχνίδια θα είναι διαθέσιμα για 2 χρόνια σε όλες τις κονσόλες κι εγώ δεν το έψαξα και είχα μείνει εκεί. Με λίγα λόγια θα είναι μια ομαλή μετάβαση όπως γινόταν μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι έννοιες - θα αποτελούν παρελθόν σύντομα φίλε μου. 

Δεν είμαστε στην εποχή του NES/SNES κλπ.. Το 2020 με commoditized hardware από την AMD με ολίγη console "αστερόσκονη" σε επιμέρους στοιχεία, δεν αφήνουν περιθώρια σε καμία εταιρεία/publisher κτλ να αναφέρεται σε cross/gen - crossbuy και λοιπά παραφερνάλια τα οποία είναι ενάντια στο συμφέρον μας ως καταναλωτές.

Οτιδήποτε άλλο είναι material να στο πω απλά για τον λόγο, που πολλοί προτιμούν PC σαν gaming συσκευή ενώ δεν είναι επί της ουσίας.

Ε αυτό θέλει να το τελειώσει η Microsoft όσον αφορά το XBOX.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα πάντως είναι πέρα για πέρα λάθος η κίνηση να σχεδιάσουν έναν τόσο σημαντικό τίτλο όπως το Halo Infinite (που αποτελεί system seller) ως cross-gen τίτλο. Αυτό από μόνο του κατά τη γνώμη μου, εγγυάται ότι δεν θα δούμε κάτι πολύ παραπάνω στην Series X έκδοση εκτός από μικροβελτιώσεις στις σκιές, μεγαλύτερη ανάλυση και άντε ίσως και μερικά RT reflections από δω και από κει. Μακάρι να βγω λάθος αλλά η βάση εδώ για να στηθεί κάτι που να φέρνει αέρα next-gen, είναι πολύ χαμηλή.

Η Sony φαίνεται να προχωρά πιο αποφασιστικά στη νέα γενιά θέλοντας να αναπτύξει τα 1st party παιχνίδια της με βάση την τεχνολογία του PS5 και όχι με τα δεδομένα της παλιάς γενιάς... 

Ούτε με το Series S συμφωνώ καθώς είναι και αυτό ένα βήμα πίσω. Δεν θυμάμαι ποτέ να ανακοινώνεται κονσόλα νέας γενιάς και μετά από λίγο να φημολογείται μια άλλη πολύ πιο αδύναμη από το βασικό πακέτο για χάρην του κόστους το οποίο δεν ξέρουμε και αν αξίζει στο τέλος. Δείχνει να χάνει το focus η MS και να προσπαθεί να πιάσει όλες τις τιμές του market... Δεν γίνεται όμως να ικανοποιήσεις τους πάντες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεγάλο βήμα πίσω να βγάζει η Nvidia ή η AMD 5600, 1060, 2060, 2080, 5700 πλέμπα non-xt και οσονούπω 3080 κλπ.

Έπρεπε να βγάζουν 3080ti και TITAN μόνο.

 

με embedded SSD γιατί θα πέσουν τα fps κάτω από 30 

Προχωράμε σε άλλα νέα:

 

 

Πόσο είπαμε πούλησε το ποιο?

Επεξ/σία από Venerable
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δεν είναι καλό παράδειγμα τα PC και οι κάρτες γραφικών διότι πέρα από βελτιώσεις στα γραφικά και τα frames δεν βλέπουμε κάτι διαφορετικό παρά μόνο όταν άλλαζαν γενιά οι κονσόλες. Κάποιοι μάλιστα έκραζαν και κράζουν ότι μένουν αναξιοποίητα συστήματα χιλιάδων ευρώ. Όπως και να χει λίγος καιρός έμεινε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το "φοβάμαι μήπως κρατήσει πίσω" δεν παίζει τουλάχιστον οχι σε σημαντικό βαθμό,ήταν μια άποψη που ανέφεραν κάποια στιγμή στο DF και το αντέγραψαν αρκετοί ακόμη,ως προβληματισμό και για να γίνεται κουβέντα.Δεν παίζει όμως αυτό γιατί με την "τεχνολογία" αναβάθμισης που ξεκίνησαν στο Χ που ήδη υπάρχει και την έχουμε δει σε αρκετά παιχνίδια,είναι ένα βήμα μπροστά στο πώς μπορούν να αλλάξουν ρυθμίσεις και απεικόνηση,με την εξέλιξη αυτής της τεχνολογίας και την αρχιτεκτονικής που δούλεψαν αρκετά χρόνια και συνεχίζουν,είναι πλέον αρκετά εύκολο να αναβαθμίσουν η και να υποβαθμίσουν απαιτήσεις απο τα παιχνίδια ώστε να τρέχουν καλά και στήν νέα και την προηγούμενη γενιά,εδώ είδαμε ακόμη και στο Switch να γίνεται δουλειά και να τρέχουν παιχνίδια που δεν περιμέναμε όπως Doom Witcher κλπ τουλάχιστον ικανοποιητικά.

Φυσικά και απο οικονομικής πλευράς δεν τους συμφέρει και δεν υπάρχει λόγος να αφήσουν έτσι απλά κοντά στα 50 μύρια κονσόλες της προηγούμενης γενιάς.Ως τώρα ναι,δεν ήταν τόσο πολλοί  οι λόγοι να πάρεις 4Κ Τηλεόραση για να παίξεις παιχνίδια απο κονσόλα,όμως αυτά που έπαιζες ήταν ήδη πολύ όμορφα (και ας μην είχες και την καλύτερη TV)

Πλέον με την δύναμη που θα έχουν οι κονσόλες νέας γενιάς,πιστεύω πως επιτέλους θα μπορείς να ευχαριστηθείς το 4Κ απο κονσόλα και επίσης παίζει και το 2.5Κ (είναι κάτι που έχουν ήδη αρκετοί ως επιλογή σε monitor και ακόμα και στήν τηλεόραση 4Κ,όταν τρέχεις σε αυτή την ανάλυση όπως έκανα εγώ σε κάποια παιχνίδια απο το PC πχ σε Forza Horizon είναι πανέμορφο,είναι επίσης παραπάνω απο σίγουρο πως θα υπάρχουν περισσότερες επιλογές,σε τέτοιες αναλύσεις 1440p κλπ σε μεγαλύτερα Framerates,οπότε πιστεύω πως σε αυτόν τον τομέα θα καλύπτονται σχεδόν όλοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Venerable είπε

Μεγάλο βήμα πίσω να βγάζει η Nvidia ή η AMD 5600, 1060, 2060, 2080, 5700 πλέμπα non-xt και οσονούπω 3080 κλπ.

Έπρεπε να βγάζουν 3080ti και TITAN μόνο.

Δεν ξέρω αν έμεσα αναφέρεσαι σε αυτό που έγραψα εγώ, αλλά ανέκαθεν στο PC είχαμε από low-end μέχρι high-end hardware ανά πάσα στιγμή. Τα γραφικά όμως αλλάζουν σύμφωνα με τις κονσόλες. Αυτό είναι το πρόβλημα.

Ποτέ δεν είχαμε κυκλοφορία next-gen κονσόλας και μετά από λίγο ανακοίνωση ενός πιο αδύναμου μοντέλου σε CPU/GPU. Το One "S" πχ ήταν βελτίωση σε σχέση με το original... όχι το αντίθετο.

Δεν ξέρω πόσο μεγάλες θα είναι οι διαφορές αλλά θα προτιμούσα να έχτιζαν τα γραφικά με βάση το hardware του Series X. Όπως γινόταν ανέκαθεν.

 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...