Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια, καμια MS δεν περιμενει να παει η μαζα βουρ στα μαγαζια και να σκασουν 600€ και να βαλουν game pass και αν βαλουν. Ξαναλεω και ΑΝ βαλουν.

Δεν μπορει να βασιζεται εκει η MS και το ξερει.

Το real μπαγιόκο ειναι στο mobile και σε συνδυασμο με το Xcloud

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, firepc είπε

Παιδια, καμια MS δεν περιμενει να παει η μαζα βουρ στα μαγαζια και να σκασουν 600€ και να βαλουν game pass και αν βαλουν. Ξαναλεω και ΑΝ βαλουν.

Δεν μπορει να βασιζεται εκει η MS και το ξερει.

Το real μπαγιόκο ειναι στο mobile και σε συνδυασμο με το Xcloud

Longterm ναι και γω με τα μπουνιά είμαι υπέρ του hardwareless gaming όπου και αν βρίσκομαι.

Ωστόσο αν στο σήμερα ολόκληρο το next-gen πλάνο τους βασίζεται σε Halo Infinite στις 5 ιντσες με latency δε τα βλέπω καλά τα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Longterm ναι και γω με τα μπουνιά είμαι υπέρ του hardwareless gaming όπου και αν βρίσκομαι.

Ωστόσο αν στο σήμερα ολόκληρο το next-gen πλάνο τους βασίζεται σε Halo Infinite στις 5 ιντσες με latency δε τα βλέπω καλά τα πράγματα.

Ρε παιδιά, οι άνθρωποι θα δώσουν την ισχυρότερη κονσόλα που έχει βγει ποτέ στην ιστορία, με χρήματα που (αν αληθεύουν τα 500$) είναι σούπερ τίμια, με 15 studio να δουλεύουν για exclusives που θα τα έχεις day one ΤΖΑΜΠΑ (σχεδόν) στο game pass, με backwards compatibility για να παίζεις όλα τα παιχνίδια που έχουν βγει ποτέ με αναβαθμισμένα γραφικά. Ε όχι, δεν βασίζεται το next-gen πλάνο τους στο latency της beta του Halo! Βασίζεται στο ξερό performance και στα exclusives. Εκεί δηλαδή που βασίστηκε ο ανταγωνισμός στην προηγούμενη γενιά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jokul7 είπε

Ρε παιδιά, οι άνθρωποι θα δώσουν την ισχυρότερη κονσόλα που έχει βγει ποτέ στην ιστορία, με χρήματα που (αν αληθεύουν τα 500$) είναι σούπερ τίμια, με 15 studio να δουλεύουν για exclusives που θα τα έχεις day one ΤΖΑΜΠΑ (σχεδόν) στο game pass, με backwards compatibility για να παίζεις όλα τα παιχνίδια που έχουν βγει ποτέ με αναβαθμισμένα γραφικά. Ε όχι, δεν βασίζεται το next-gen πλάνο τους στο latency της beta του Halo! Βασίζεται στο ξερό performance και στα exclusives. Εκεί δηλαδή που βασίστηκε ο ανταγωνισμός στην προηγούμενη γενιά.

Συμφωνώ απόλυτα.Αρκεί να είναι και στην τιμή πιο ανταγωνιστική (που από οτι φαίνεται θα είναι).Αν και έχω έναν ενδοιασμό όπως αναφέρθηκε και πιο πριν κατά πόσο είναι selling point τα exclusives εγώ προσωπικά μόνο έναν από το περιβάλλον μου ξέρω που αγόρασε κονσόλα μόνο για τα exclusive και αυτός πήρε nintendo.Φαίνεται εξ'αλλου και από το ποσοστό πωλήσεων των exclusive σε σχέση με τα multiplatform και σε σχέση με το h/w.

 

Για το game pass.Jεχνάτε και το κυριότερο που θεωρώ αναμενόμενο να γίνει, θα βάλουν το app του xcloud στις tvs (όπως έγινε και με το Netflix που λόγω της εγκατεστημένης βάσης και οι κατασκευαστές τηλεοράσεων διαφήμιζαν ότι έχει εγκατεστημένο το app και πλήκτρο για Netflix κοκ) και πιστεύω πως εκτός από tablet, κινήτα pc (ααα και xbox series x που ειδικά τον 1ο καιρό δε θα είναι τόσα πολλά), κάποιος δε θα χρειάζεται καμία συσκευή κανένα h/w απλά την tv του για να παίξει όλα τα games, για εμένα και εκεί θα είναι ισχυρό selling point.Τώρα αν θα καταφέρει αργότερα να πουλήσει και h/w στο database που θα έχει χτίσει θα δείξει (εγώ πάντως λόγω game pass αγόρασα xbox one s, δηλαδή είμαι στην κατηγορία αυτών που πείστηκαν για το h/w από το subscription δε νομίζω να είναι λίγοι τέτοιοι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή ας πουμε το halo ειχε ομολογουμένως μαπα γραφικα στο event του Ιουλίου, γνωρίζουμε εκ προοιμίου ότι αντιστοιχα μαπα θα ειναι και ως παιχνιδι και δεν θα σπρώξει καμια πωληση για τη Microsoft ουτε σε επίπεδο hardware (βλέπε series x, s και x.one), ούτε σε επίπεδο software (βλέπε γενικοτερες πωλήσεις του τιτλου και νεες συνδρομές game pass).

Αλλά και στην αλλη περιπτωση που το παιχνίδι κυκλοφορήσει και λάβει διθυραμβικές κριτικές, σε όποιον ειναι αδιάφορος (και είστε αρκετοί απο ότι διαπιστωνω από την οχι και τοσο περιορισμένη ενασχόληση μου με τα του φόρουμ) για το franchise θα αλλάξει κατι;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, kostiger είπε

 

Αλλά και στην αλλη περιπτωση που το παιχνίδι κυκλοφορήσει και λάβει διθυραμβικές κριτικές, σε όποιον ειναι αδιάφορος (και είστε αρκετοί απο ότι διαπιστωνω από την οχι και τοσο περιορισμένη ενασχόληση μου με τα του φόρουμ) για το franchise θα αλλάξει κατι;

αν βγάλει καλά παιχνίδια που δε μπορώ να παίξω στο ps5 θα αγοράσω και xbox. gamepass θα παρω αν παρω και xbox. Στο pc δε το ευχαριστιεμαι.. το halo πχ το περίμενα να το δω για να δω αν θα πάρω από τις αρχές και το xbox. φαντάζομαι θα είναι και άλλοι σα κ μένα που θέλουν να παίζουν στο σαλόνι και οχι στο pc με gamepass και θα πάρουν xbox. Βεβαία ίσως είμαι μειονότητα. 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, sndev είπε

αν βγάλει καλά παιχνίδια που δε μπορώ να παίξω στο ps5 θα αγοράσω και xbox. gamepass θα παρω αν παρω και xbox. Στο pc δε το ευχαριστιεμαι.. το halo πχ το περίμενα να το δω για να δω αν θα πάρω από τις αρχές και το xbox. φαντάζομαι θα είναι και άλλοι σα κ μένα που θέλουν να παίζουν στο σαλόνι και οχι στο pc με gamepass και θα πάρουν xbox. Βεβαία ίσως είμαι μειονότητα. 

Ανηκεις στη μειοψηφία. Για άλλο ομως λογο. Οσα εγραψες βγάζουν νοημα αν και δεν κατανοω γιαποιο λογο ακριβως δεν βολεύει το gamepass στο pc, ενω παιχνιδια άλλων πλατφόρμων βολεύουν αν σε καταλαβαινω σωστα. Εν πάση περιπτώσει. Δεν μπαίνεις στο νήμα μονο για στείρα κριτική. Αν θυμάμαι καλά τουλάχιστον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, totalius είπε

Εστω οτι εχω ένα pc που μπορεί να παίξει τα παντα . Εχω κάποιο λογο να αγοράσω το x εναντι του ps5 ;

Αν εχεις gaming pc, δεν υπαρχει ουτε μισος λογος να παρεις xbox

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, totalius είπε

Εστω οτι εχω ένα pc που μπορεί να παίξει τα παντα . Εχω κάποιο λογο να αγοράσω το x εναντι του ps5 ;

Ναι. Το παιδί σου θέλει να παίξει Fortnite στο σαλόνι κι εσύ Cyberpunk στο γραφείο. Εννοείται θα πάρεις Χ αφού θα αγοράζεις μία φορά το Pass ή / και τα παιχνίδια και θα τα έχετε κοινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το παιδι μου θελησει να παιξει fortnite εχω αποτυχει ως γονιος, οποτε εχω σοβαροτερα προβληματα.

Επίσης με το xcloud θα μπορει να παιξει στο tablet ή στο λαπτοπ. Αν θελησει να παιξει καποιο ΠΑΙΧΝΙΔΙ θα του παραχωρησω την τηλεοραση δεν θα δωσω 500 ευρω για να παιζει fortnite (θεε μου...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, kostiger είπε

Και επειδή ας πουμε το halo ειχε ομολογουμένως μαπα γραφικα στο event του Ιουλίου, γνωρίζουμε εκ προοιμίου ότι αντιστοιχα μαπα θα ειναι και ως παιχνιδι και δεν θα σπρώξει καμια πωληση για τη Microsoft ουτε σε επίπεδο hardware (βλέπε series x, s και x.one), ούτε σε επίπεδο software (βλέπε γενικοτερες πωλήσεις του τιτλου και νεες συνδρομές game pass).

Αλλά και στην αλλη περιπτωση που το παιχνίδι κυκλοφορήσει και λάβει διθυραμβικές κριτικές, σε όποιον ειναι αδιάφορος (και είστε αρκετοί απο ότι διαπιστωνω από την οχι και τοσο περιορισμένη ενασχόληση μου με τα του φόρουμ) για το franchise θα αλλάξει κατι;

Υπαρχει αρκετος κοσμος απο οτι φαινεται που θελει με παθος να αποτυχει το SX (τωρα γιατι να θες να αποτυχει δεν το καταλαβαινω αλλα οκ κολληματα του καθενος ειναι αυτα), αυτος ο κοσμος ποτε στην ουσια δεν ενδιαφερθηκε ουσιαστικα για τη κονσολα και για το Halo απλα φοραει τη μασκα του "απογοητευμενου fan" που ειναι ολο "ανησυχιες" για το μελλον της κονσολας και του Infinite και εχει ξεγραψει μια κονσολα και μια σειρα πριν ακομα κυκλοφορησουν. Πλεον πιστευω οτι θελει φιλτραρισμα σε ποιον αξιζει να κατσουμε να απαντησουμε και σε ποιον οχι.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...