Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, dr_thodt είπε

Υπαρχει αρκετος κοσμος απο οτι φαινεται που θελει με παθος να αποτυχει το SX (τωρα γιατι να θες να αποτυχει δεν το καταλαβαινω αλλα οκ κολληματα του καθενος ειναι αυτα), αυτος ο κοσμος ποτε στην ουσια δεν ενδιαφερθηκε ουσιαστικα για τη κονσολα και για το Halo απλα φοραει τη μασκα του "απογοητευμενου fan" που ειναι ολο "ανησυχιες" για το μελλον της κονσολας και του Infinite και εχει ξεγραψει μια κονσολα και μια σειρα πριν ακομα κυκλοφορησουν. Πλεον πιστευω οτι θελει φιλτραρισμα σε ποιον αξιζει να κατσουμε να απαντησουμε και σε ποιον οχι.

Παρότι ο χρονος μου ειναι περιορισμένος, καποιες φορες λειτουργώ χωρίς φίλτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, kostiger είπε

Παρότι ο χρονος μου ειναι περιορισμένος, καποιες φορες λειτουργώ χωρίς φίλτρα.

Kαι εγω το ιδιο αλλα πλεον νομιζω οτι δεν εχει νοημα η κουβεντα με συγκεκριμενους χρηστες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι, 41 χρονων. Εχω ενα ταπεινο i3 4ης γενιας με 8gb και 256  ssd οου το εχω αποκελιστικα και μονο για δουλεια και wow στην κρεβατοκάμαρα. Εχω μια 55αρα 4κ τηλεοραση καιχενα παιδι σχεδον 10 ετων. Δεν με νοιαζει να, παιξω στο pc θελω μια κονσόλα να, αραξω στην καναπεδαρα μου να, παρω το χειριστήριο μου να ανοιξω την τηλεόραση μου και να, απολαυσω ενα διπλο με την μικρη η ενα mk tomb raider prince of persia resident evil 8 με την γυναικα. Δεν εχω σκοπο ουτε να, παιξω στις 23 ιντζες της οθόνης μου ουτε να μετακομισω το pc μου στο σαλονι. Υπαρχουμε και εμεις που ειμαστε gamer 35 χρονια και θελουμε να βγαλουμε τα γουστα, μας στο σαλονι μας. 

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, kostiger είπε

Ανηκεις στη μειοψηφία. Για άλλο ομως λογο. Οσα εγραψες βγάζουν νοημα αν και δεν κατανοω γιαποιο λογο ακριβως δεν βολεύει το gamepass στο pc, ενω παιχνιδια άλλων πλατφόρμων βολεύουν αν σε καταλαβαινω σωστα. Εν πάση περιπτώσει. Δεν μπαίνεις στο νήμα μονο για στείρα κριτική. Αν θυμάμαι καλά τουλάχιστον. 

Όχι οχι δε κανω καμία κριτική εκφραζω τη μειοψηφία μου του στυλ γυρνάω απο τη δουλειά αραζω καναπέ παίζω. Δε μου κάνει το παιχνίδι στο pc (παραξενιά ισως λογο ηλικιας αν κ μεγάλωσα με games στο πισι) οσο κ να το πάλεψα για λόγους οικονομίας (δοκιμασα gamepass στο pc να παιξω το metro) , δε με χαλαρώσε το ιδιο δε με γέμισε οπως στη κονσολα πως να το πω. Συμφωνώ οτι το gamepass με τη μορφη που παιρνει ειναι οτι καλύτερο οικονομικά για τον χρήστη αυτη τη στιγμη αλλα θεωρω παιζει συμαντικο ρολο κ το μέσω που το χρησιμοποιείς. Δε μπορω να σκευτω tomb Raider στο tablet πχ. Άρχισα να Μπαινω στο νήμα για να βλεπω τις εξελίξεις σαν μελλον κάτοχος xbox. Δε κανω κακοπροερετη κριτική ισα ισα θελω να αποκτήσει ανταγωνισμό γερό το ps για να δουμε καινούργιες προσπάθειες κ ρισκα κ απο τους 2. Αυτο που παρατηρώ ομως κ με τρομάζει για το μετα είναι οτι τελικά η Microsoft δεν δινει βαση ουσιαστικα σε παιχνίδια αλλα σε υπηρεσίες και για μενα είναι κακο αυτο καθως προτερεωτητα μου ειναι να περασω 1 2 ωρες όμορφα (πχ το ori το ευχαριστηθηκα full αλλα στο switch) και οχι που θα παιξω πιο οικονομικά. Δε μου δίνει μεχρι στιγμής τουλαχιστον ερέθισμα να παω να της τα ακουμπισω στο xbox. Βασικα.. Θέλω παιχνίδια.. 

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, dr_thodt είπε

Υπαρχει αρκετος κοσμος απο οτι φαινεται που θελει με παθος να αποτυχει το SX (τωρα γιατι να θες να αποτυχει δεν το καταλαβαινω αλλα οκ κολληματα του καθενος ειναι αυτα), αυτος ο κοσμος ποτε στην ουσια δεν ενδιαφερθηκε ουσιαστικα για τη κονσολα και για το Halo απλα φοραει τη μασκα του "απογοητευμενου fan" που ειναι ολο "ανησυχιες" για το μελλον της κονσολας και του Infinite και εχει ξεγραψει μια κονσολα και μια σειρα πριν ακομα κυκλοφορησουν. Πλεον πιστευω οτι θελει φιλτραρισμα σε ποιον αξιζει να κατσουμε να απαντησουμε και σε ποιον οχι.

Υπάρχει και κόσμος που μπερδεύει την κριτική με όλο αυτό που αναφέρεις.

Φόρουμ είμαστε και συζητάμε το μακρύ μας και το κοντό μας.

Το ότι υπάρχουν σε κάθε thread για κονσόλα κάποιοι θεματοφύλακες που λειτουργούν σαν δικηγόροι των εταιρειών είναι αλλουνου παπά ευαγγέλιο.

Στο Switch λες μαλακίζεται η Nintendo που βγάζει μισό παιχνίδι το χρόνο, σου απαντάνε με τις πωλήσεις της.

Στο PS5 λες μαλακίζεται η Sony με τη μη συμβατότητα του DS4, σου απαντάνε για τις νέες "λειτουργίες" του DS5 που και καλά πάνω τους θα στηθούν τα παιχνίδια (τρανό παράδειγμα το touchpad του DS4)

Στο XSX λες μαλακίζεται η Microsoft που θα έπρεπε ως 3η και καταιδρωμενη να κάνει παπάδες στο μάρκετιγκ αλλά και στην ουσία, σου απαντάνε για το gamepass που ήδη υπάρχει, για τα tfs, για mobile gaming και ότι άλλο πει η microsoft.

Θα το κάνετε και αυτό το thread στο τέλος όπως του switch που απαγορεύεται να πεις κάτι αρνητικό.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

 

Καλή η ιστορία με το "δε μας νοιάζουν οι πωλήσεις του XSX" αλλά δε στέκει. Οι χρήστες XSX είναι αυτοί που κατά κόρον θα αγοράσουν το gamepass τουλάχιστον στην αρχή. 

 



Phil Spencer: Our Approach Isn't About Selling More Consoles Than Sony or Nintendo

Επεξ/σία από Tilemaxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, totalius είπε

Εστω οτι εχω ένα pc που μπορεί να παίξει τα παντα . Εχω κάποιο λογο να αγοράσω το x εναντι του ps5 ;

Ναι, το couch co-op σε ορισμένα παιχνίδια που λείπει στο pc π.χ. ξέρεις πόσο είχα διασκεδάσει με diablo3 και portal2 (για'μενα αρκετά σημαντικό για άλλους μπορεί εντελώς αδιάφορο) και ότι θα είσαι στο σαλόνι (πράγμα που διορθώνεται με steam link?).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Υπάρχει και κόσμος που μπερδεύει την κριτική με όλο αυτό που αναφέρεις.

Φόρουμ είμαστε και συζητάμε το μακρύ μας και το κοντό μας.

Το ότι υπάρχουν σε κάθε thread για κονσόλα κάποιοι θεματοφύλακες που λειτουργούν σαν δικηγόροι των εταιρειών είναι αλλουνου παπά ευαγγέλιο.

Στο Switch λες μαλακίζεται η Nintendo που βγάζει μισό παιχνίδι το χρόνο, σου απαντάνε με τις πωλήσεις της.

Στο PS5 λες μαλακίζεται η Sony με τη μη συμβατότητα του DS4, σου απαντάνε για τις νέες "λειτουργίες" του DS5 που και καλά πάνω τους θα στηθούν τα παιχνίδια (τρανό παράδειγμα το touchpad του DS4)

Στο XSX λες μαλακίζεται η Microsoft που θα έπρεπε ως 3η και καταιδρωμενη να κάνει παπάδες στο μάρκετιγκ αλλά και στην ουσία, σου απαντάνε για το gamepass που ήδη υπάρχει, για τα tfs, για mobile gaming και ότι άλλο πει η microsoft.

Θα το κάνετε και αυτό το thread στο τέλος όπως του switch που απαγορεύεται να πεις κάτι αρνητικό.

Εγω δεν θα κανω κανενα thread τιποτα μην αγχωνεσαι, μπες και γραψε οτι θες με τη ψυχη σου απλα εγω δεν θα συμμετεχω στη δηθεν κουβεντα "κριτικης", "προβληματισμων" και "ανησυχιας" που γινεται εδω μεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tilemaxx είπε

υποψιν οτι λεει "περισσοτερες πωλησεις", οχι να μην κανουν πολλες πωλησεις.

το ξαναλεω, ο στοχος της ΜΣ με την κονσολα ειναι να ξαναφερει πισω κυριως την αμερικανικη πελατειακη βαση που εχασε με το φιασκο του Οne. σιγουρα δεν θα τους ξανακερδισουν ολους (80m+ που χε το 360), αλλα δεν θελουν να μεινουν και στα 40m του Οne. γιαυτο αλλωστε παιζουν την γατα με τοποντικι με την Σονυ οσο αφορα την ανακοινωση τιμης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάγκες, κάποιοι (τόσο στο εξωτερικό, όσο και στην Ελλάδα) έβγαλαν βρώμα ότι το series Χ πάει για 600+ ευρώ, το λιγότερο (και θα μπουν και μέσα σε αυτή την τιμή),  επειδή λέει είναι ακριβό το τσιπ και τα 15,4 δισεκατομμύρια τρανζίστορ…

Τα ίδια χάλια και το ps5…

Αν ισχύσει, πάμε για τρελό λανσάρισμα –φιάσκο.

Θα πέσουν ντομάτες και αυγά!  Όχι αστεία.😁

Επεξ/σία από Bermudakias33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Bermudakias33 είπε

Μάγκες, κάποιοι (τόσο στο εξωτερικό, όσο και στην Ελλάδα) έβγαλαν βρώμα ότι το series Χ πάει για 600 ευρώ, το λιγότερο (και θα μπουν και μέσα σε αυτή την τιμή),  επειδή λέει είναι ακριβό το τσιπ και τα 15,4 δισεκατομμύρια τρανζίστορ…

Τα ίδια χάλια και το ps5…

Αν ισχύσει, πάμε για τρελό λανσάρισμα –φιάσκο.

Θα πέσουν ντομάτες και αυγά!  Όχι αστεία.😁

Φιάσκο με την έννοια οτι; Δεν θα πουλήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι! Το ίδιο λάθος με το 600αρι είχε κάνει και η sony το 2006 με το ps3.

Όποια από τις 2 εταιρίες κάνει κανά αστείο (600 ευρώ), θα χάσει με διαφορά σε πωλήσεις στο ξεκίνημα, και θα φάει και το κράξιμο. Το δεύτερο είναι και το χειρότερο όταν ξεκινά  μια νέα γενιά.

Τρενάρουν και οι 2 τις ανακοινώσεις των τιμών, μπας και καταφέρουν να ρίξουν το κόστος. Κυρίως όμως το κάνουν επειδή ο ένας περιμένει (και τρέμει) τον άλλο.

Επεξ/σία από Bermudakias33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...