Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κάποιος πάρει το ps5 θα πάρει game pass για το pc.

Ναι τα exclusive δεν παίζουν ρόλο για αυτό η Nintendo που τόσα χρόνια είναι στο κόσμο της με τα αποκλειστικά της κρατιέται στη δεύτερη θέση σταθερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
3 hours ago, Daredevil said:

το πανομοιότυπα πάει σε graphics perfomance, θεώρησα ότι σε μία συζήτηση για "ιπποδύναμη " δεν χρειάζεται να το τονίσω :) 

Η πάγια άποψή μου είναι ότι δεν θα βγαίνουν δύο εκδόσεις των games για τα cross-gen. Θα βγαίνει μία έκδοση που θα παίζει και στις δύο γενιές, απλά στην καινούρια θα κατεβαίνει patch που θα ενεργοποιεί τα επιπλέον γραφικά κλπ. 

Δεν έχει νόημα να γίνεται κάτι διαφορετικό. 

1 hour ago, xavier said:

αναλογα πως το υπλογιζεις...το gp ειναι μια υπηρεσια, οντως τα λειτουργικα εξοδα ειναι αμελητα, εξ ορισμου δεν χανει χρηματα...

αυτο βεβαια αν δεν υπολογισεις οτι το gamepas πρεπει να συντηρησει και τα 15 gaming studios που φτιαχνουν παιχνιδια για αυτο...

Ποιά έξοδα είναι αμελητέα; Οι servers είναι δωρεάν; Τα δικαιώματα για την προσθήκη τίτλων; Πλάκα κάνεις μάλλον. 

Το περίεργο είναι πως η Sony καταφέρνει να συντηρεί στο PS Now 800 τίτλους όταν το Game Pass ζορίζεται να κρατήσει μεγάλους τίτλους για 5 μήνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Malthador είπε

Το περίεργο είναι πως η Sony καταφέρνει να συντηρεί στο PS Now 800 τίτλους όταν το Game Pass ζορίζεται να κρατήσει μεγάλους τίτλους για 5 μήνες

Αυτό είναι για μένα προσωπικά το μεγάλο αγκάθι και για το gamepass και για το ps now. Το ότι δηλαδή τα παιχνίδια που είναι διαθέσιμα μέσα έχουν "ημερομηνία λήξης". Και αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα κυρίως  για τα μεγαλύτερα σε διάρκεια, όπως το red dead 2 που μου πήρε τέσσερις μήνες και κάτι να το τελειώσω. Άμα το είχα μέσα από κάποια συνδρομή θα έκανα αγώνα δρόμου να το τερματίσω γιατί δεν θα ήξερα και για πόσο καιρό θα ήταν διαθέσιμο ακόμα. Τουλάχιστον τα first party θα είναι μέσα για πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, dreaming123 είπε

Αν κάποιος πάρει το ps5 θα πάρει game pass για το pc.

Ναι τα exclusive δεν παίζουν ρόλο για αυτό η Nintendo που τόσα χρόνια είναι στο κόσμο της με τα αποκλειστικά της κρατιέται στη δεύτερη θέση σταθερά.

γιατι  να παρει game pass για το PC? PS5, στην αρχη τουλαχιστον, θα το παρει για να παιξει  τα multiplatform,  αφου τα exclusives της Sony δεν θα εχουν  βγει  ακομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Malthador είπε

Η πάγια άποψή μου είναι ότι δεν θα βγαίνουν δύο εκδόσεις των games για τα cross-gen. Θα βγαίνει μία έκδοση που θα παίζει και στις δύο γενιές, απλά στην καινούρια θα κατεβαίνει patch που θα ενεργοποιεί τα επιπλέον γραφικά κλπ. 

Δεν έχει νόημα να γίνεται κάτι διαφορετικό. 

Ποιά έξοδα είναι αμελητέα; Οι servers είναι δωρεάν; Τα δικαιώματα για την προσθήκη τίτλων; Πλάκα κάνεις μάλλον. 

Το περίεργο είναι πως η Sony καταφέρνει να συντηρεί στο PS Now 800 τίτλους όταν το Game Pass ζορίζεται να κρατήσει μεγάλους τίτλους για 5 μήνες. 

οι σερβερ δεν ειναι δωρεαν, αλλα δεν ειναι και τρελο νουμερο για μια ms που ετσι και αλλιως εχει δικο της δικτυο ανεπτυγμενο.Το μεγαλο κοστος ειναι στο game developing.

για το 2ο που ρωτας, η αξια της μεγαλης πλειοψηφιας των παιχνιδιων οταν παλιωσουν πλησιαζει το πατο, η σονι και η μς θα μπορουσαν να εχουν και 1500 παιχνιδια στην υπηρεασια τους χωρις σημαντικο κοστος...

Να σου πω την αληθεια, εχω την εντυπωση οτι μονο τα μεγαλα παιχνιδια κραχτες πληρωνονται πορκαταβολικα...τα υπολοιπα παιζει να παιρνουν ποσοστα ανα κατεβασμα...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, enable_your_mind είπε

Επειδη ζω εξωτερικο και πλεον εχω ultimate game pass  μαζι με xcloud  τα λεφτα για τη microsoft  ειναι εκει.. Δεν την νιαζει τοσο να πουλαει κονσολες.. Παιζει παρα πολυ καλα το xcloud  οποτε και θα πουλησει σα τρελο γιατι ο καθενας θα μπορει να παιζει τοσα παιχνιδια χωρις καν να εχει κονσολα.. ακομα και καποιος  με ps5  ανετα βαζει και ενα gamepass..Επειδη λοιπον ειναι τελειως ξεχωριστο , η καθε πωληση κονσολας για αυτους ειναι απλα extra....Απλα την ενδιαφερει να εισαι στο περιβαλλον της με η χωρις κονσολα....

Ερώτηση χωρίς ίχνος ειρωνίας. Πότε ΘΑ πουλήσει σαν τρελό αν δε πουλάει ηδη?

Η υπηρεσία υπάρχει και ήδη χωρίς αμφιβολία προσφέρει πολλά για τα χρήματα που ζητάει. Τι είναι αυτό όμως που ΘΑ γίνει και θα την απογειώσει και δε συμβαίνει ήδη?

Τα 2-3 παιχνίδια που θα βγουν στο launch του XSX? Γιατί κάποια άλλη σύνδεση του gamepass με το launch δε βλέπω (πέρα από το προφανές ότι κάποιοι νέοι xbox χρήστες θα πάρουν και τη συνδρομή).

Αναμένεται κάτι ριζοσπαστικό στους επόμενους μήνες πριν από το launch?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, KilliK είπε

γιατι  να παρει game pass για το PC? PS5, στην αρχη τουλαχιστον, θα το παρει για να παιξει  τα multiplatform,  αφου τα exclusives της Sony δεν θα εχουν  βγει  ακομη.

φανταζομαι το λέει γτ στο pc θα παιζει ποιο οικονομικά λόγο gamepass τα ίδια παιχνίδια με το ps5. σαν σκέψη είναι σωστή γιατι για 2τερεον τίτλους που δε καιγετε καποιος γτ να σκασει 40αρι οταν θα εχει συνδρομη ετους οικονομική κ θα το βρίσκει εκεί.

1 ώρα πριν, dr_thodt είπε

 

Που ακριβως το στηριζεις αυτο? γιατι αν παρουμε παραδειγμα απο τα φετινα παιχνιδια που εχει κανει publish η MS σιγουρα δεν φαινεται να υπαρχει πτωση στη ποιοτητα αντιθετως εγω θα ελεγα οτι φετος ειναι απο τις καλυτερες χρονιες της MS οσον αφορα το κομματι των 1st parties.

Η αίσθηση μου είναι αυτή και για τους 2. Οτι στο μεν θα επαναπαυτούν στις υπηρεσίες αφου θα αγοράσει τόσος κόσμος  (που ειναι ο στόχος της) οποτε ποιος ο λόγος για ακόμα καλύτερα παιχνίδια κ ο δε που "πουλάει" παιχνίδια χωρίς ανταγωνισμό στο συγκεκριμένο τομέα και δε θα προσπαθεί για κάτι καλύτερο  κ θα ανεβάσει τιμές. Στα ματια μου μια εταιρία στο μέγεθος της είχε την ευκαιρία και το χρόνο μάλιστα να παρουσιάσει ένα υπερτουμπανο halo  next gen να κερδίσει τις εντυπώσεις  και να μπει με τα μπούνια να χτυπήσει την σονυ σε συνδυασμό με το game pass. Στη παρουσίαση μόνο αυτό δεν έγινε και καπάκι έφαγε κ delay. οταν λοιπόν μια τέτοια εταιρία εχει αναθέσει σε νεοσυστατο studio ενα απο τα καλύτερα της χαρτιά και  δεν έχει εξασφάλισει το καλύτερο για το launch για τον καλύτερο της τίτλο τότε με κάνει να έχω τρελές ανησυχίες για τα μικρότερα της exclusive. αίσθηση μου και μόνο λοιπόν, βάσει αυτών που βλέπω σαν κινήσεις.

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KilliK είπε

γιατι  να παρει game pass για το PC? PS5, στην αρχη τουλαχιστον, θα το παρει για να παιξει  τα multiplatform,  αφου τα exclusives της Sony δεν θα εχουν  βγει  ακομη.

Oταν με 80 ευρώ έχεις game pass για 3 χρόνια το παίρνεις να παίζεις ότι βάζει εκεί η microsoft (με τη προυπόθεση να τσουλάει το pc) και περιμένεις 2 χρόνια να βγάλει 2-3 καλά exclusives η sony +να διορθωθούν τα όποια προβλήματα hardware.
Προσωπικά θα τιμήσω το xbox series s αν έχει optical και δελαστική τιμή αλλιώς pc σε 1080p και σε 2-3 χρόνια ps5.
Έχω να παίζω ακόμη αρκετά exclusive στο ps4 που τα έχω στη άκρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Ερώτηση χωρίς ίχνος ειρωνίας. Πότε ΘΑ πουλήσει σαν τρελό αν δε πουλάει ηδη?

Η υπηρεσία υπάρχει και ήδη χωρίς αμφιβολία προσφέρει πολλά για τα χρήματα που ζητάει. Τι είναι αυτό όμως που ΘΑ γίνει και θα την απογειώσει και δε συμβαίνει ήδη?

Τα 2-3 παιχνίδια που θα βγουν στο launch του XSX? Γιατί κάποια άλλη σύνδεση του gamepass με το launch δε βλέπω (πέρα από το προφανές ότι κάποιοι νέοι xbox χρήστες θα πάρουν και τη συνδρομή).

Αναμένεται κάτι ριζοσπαστικό στους επόμενους μήνες πριν από το launch?

Μαλλον δεν καταλαβαινετε οτι δεν τους ενδιαφερει το που θα παιζεις τα παιχνιδια αρκει να εχεις συνδρομη.. Οταν σου δινει σε οποιαδηποτε android συσκευη ( αφηστε απο εξω τα πισι η τις κονσολες ) να παιζεις τοσα παιχνιδια αμεσως χωρις περιορισμο αμεσως γινεται πολυ εκλυστικο για εναν απλο χαλαρο τροπο gaming..  Εχω 2 παιδια και πλεον ο μικρος παιζει forza  στο tablet χωρις να εχει θεμα με το πισι και να κατσει μονο στη καρεκλα η ενα σημειο τοση ωρα.. το xcloud  ειναι αυτο που θα την απογειωσει επειδη πλεον περναει σε ολα τα σπιτια χωρις αναγκη προσθηκης κονσολας... Μια συνδρομη και παιζουν τοσα ατομα οπουδηποτε απο οπουδηποτε χωρις κανενα περιορισμο...Νομιζετε οτι ολοι καθονται να ασχοληθουν ως απλοι χρηστες ποιος εχει το καλυτερο αποκλειστικο ; Εκατομυρια κοσμος μολις καποιος τους πει με ενα app  και μια χαμηλη συνδρομη  εχεις αμεσως στην αρχη 100 + παιχνιδια που θα αυξανονται , θα κατσει να  ασχοληθει και να αναλυσει exclusives ,αναλυσεις και fps? ολα τεινουν στο phone gaming  και η microsoft  με ενα πολυ εξυπνο τροπο εισχωρει και εκει...

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο ακριβως που λεει ο φιλος απο πανω. Η ms θελει να σε πιασει πελατη κ δεν την νοιαζει αν κατσεις στο σουβλατζιδικο microsoft να φας το σουβλακι σου η αν παρεις ντελιβερι η αν το φας στο παγκαγκι στο παρκο η στην παραλια. Η ms θελει να σε βαλει στο οικοσυστημα. Δεν την πολυ ενδιαφερει αν εχεις πληρωσει την 500αρα€ για το ps5 , αρκει να παρεις κ μια συνδρομουλα xcloud game pass κτλ να παιζεις gears στην τουαλετα !!

Btw αυτες οι τιμες παιζουν σημερα σαν leak στο internet :

 

0183A451-F268-4127-B6F8-D1FA3AD77368.jpeg

Επεξ/σία από malias4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Malthador είπε

Ας ξεκινήσουμε από εδώ:

Πώς το ξέρεις; 

Με λινκ αν θέλεις, όχι με πρακτική αριθμητική. 

Δεν χρειάζομαι κάποιο link.... Οταν τιμολογείς μια υπηρεσία σου με 13 ευρώ/μήνα και τελικά την διαθέτεις σε εκπτωση με 1 ευρώ/μήνα ή με 70-80 ευρώ/36 μήνες με vpn ( που ξέρεις ότι θα το εκμεταλλευτεί αρκετός κόσμος και τον αφήνεις επιτηδες, όπως έκανες και με τα windows), τότε ναι καις χρήμα.

Πίστεψε με όταν ο spencer και ο κάθε spencer παρουσιάζει το πλάνο του στη διοικήση για το gamepass, αυτοί περιμένουν μετά την περίοδο χάριτος ( οποιασδήποτε προσφοράς) να αρχίσουν να εισπράτουν το 13 $/ μήνα...Οπότε ναι, καίνε χρήμα που θα έπρεπε να εισπράτουν. Αν θεωρούσαν ότι η τιμή του gamepass είναι 1 $/μήνα θα είχαν τιμολογήσει έτσι από την αρχή.

22 ώρες πριν, dr_thodt είπε

Noμιζω οτι τα βλεπεις λιγο μονοπλευρα τα πραγματα, ειδικα για καποιον που περιμενε οπως λες πως και πως το SX. Ολα ειναι μαυρα, τελειωμενα και πεθαμενα ηδη απο τη πλευρα της MS και τελεια, ιδανικα και γεματα αισιοδοξια απο της πλευρα της Sony. Δεν νομιζω να πιστευεις στα σοβαρα οτι η καθυστερηση του Ηalo ειναι η καταστροφη του SX, οτι το μηχανημα εχει ηδη θαφτει απο τωρα, οτι δεν θα δουμε γραφικαρες απο αυτο το μηχανημα και οτι θα τα παει χειροτερα απο το One...τo SX σε σχεση με το One ξεκιναει τη πορεια του με μια πολυ καλη υπηρεσια διαθεσιμη οπως ειναι το game pass, με δυνατο hardware χωρις 150 bottlenecks (με πιθανοτατα τις καλυτερες εκδοσεις των multiplats), 15 στουντιος να δουλευουν σε παιχνιδια διαφορων ειδων για τη πλατφορμα, backwards compatibility της προκοπης (απο παιχνιδια μεχρι ακομα και περιφερειακα) και χωρις τραγικες αποφασεις του τυπου always online, kinect κ.λ.π. Δηλαδη και στον αυτοματο πιλοτο να ειναι η MS τα επομενα 7-8 χρονια το μηχανημα αυτο θα παει καλυτερα απο το One οτι και να γινει. Το One ειναι ο ορισμος του τι πρεπει να αποφυγει καποιος στο launch και στη πορεια ενος μηχανηματος και κακου PR και παρ΄ολα αυτα μπορεσε και πουλησε 50+ μυρια κονσολες, πραγματικα δυσκολευομαι να πιστεψω οτι υπαρχει καποιος που πιστευει ρεαλιστικα οτi το SX θα παει χειροτερα απο το One.

Επισης δεν μπορω να καταλαβω γιατι ενοχλει το οτι διαφημιζει η ΜS το pass...νομιζω οτι κανει μπαμ πλεον οτι μεγαλο κομματι της στρατηγικης της MS στην επομενη γενια ειναι το pass οποτε που ειναι το παραξενο που το προωθει? το μεγαλο ερωτημα ειναι πως θα χειριστει η ΜS  τα εσοδα του pass και τη δυναμη που θα αποκτησει η πλατφορμα με πλατη το GP και οχι γιατι το προωθει, προς το παρον ακομα και να μην ενδιαφερει καποιον το GP σαν υπηρεσια γιατι θελει να αγοραζει τα παιχνιδια του και δεν τον ενδιαφερει το συνδρομητικο μοντελο μονο και μονο που λογω του GP αυτη τη στιγμη μπορω να αγορασω μεχρι προσφατα μη διαθεσιμα παιχνιδια στο Χbox απο σειρες οπως τα Υakuza, Final Fantasy, Kingdom Hearts και να περιμενω τα Dragon Quest 11, Νier Replicant Remaster, Balan Wonderworld και Τetris Effect μονο θετικο ειναι. Λογω του GP ειναι διαθεσιμα παιχνιδια που μεχρι πριν κατι χρονια θα γελαγαμε αν μας ελεγαν οτι θα τα παιξουμε στο Xbox. 

Δεν τα βλέπω μονόπλευρα. Το Gamepass είναι αυτό που είναι και μάλιστα έχω βάλει και εγώ. Εδώ όμως μιλάμε όμως για το Xbox Series X και μέσα από τις δικές μου εμπειρίες στο χώρο του marekting, οι κινήσεις της MS απέχουν πολύ από την προώθηση που κάνουν για τα προιόντα που θέλουν να πουλήσουν εταιρείες με 100 φορές μικρότερο μέγεθος από την microsoft.

4 ώρες πριν, Tilemaxx είπε

Πάλι 3οι θα βγούν, αυτό που τους νοιάζει είναι όσο μεγαλύτερο intergration στους PCάδες μέσω Game Pass. Το πόσες κονσόλες θα πουλήσουν δεν τους πολυνοιάζει, καθώς το κουτί είναι απλά το "όχημα" που θα σε οδηγήσει στο οικοσύστημα της MS.

Σωστά! Αυτό είναι που με ενοχλεί. Αν το gamepass πετύχει και το xbox series X/S αποτύχει στις πωλήσεις, κάτι που παίζει αφού ούτε σοβαρή προωθηση κάνει η MS και κυρίως δείχνει exclusives ¨οπως το Halo infinite με τραγικά γραφικά, τότε γιατί να ξαναβγάλουν μελλοντικα πάλι κονσόλα;

2 ώρες πριν, sndev είπε

φανταζομαι το λέει γτ στο pc θα παιζει ποιο οικονομικά λόγο gamepass τα ίδια παιχνίδια με το ps5. σαν σκέψη είναι σωστή γιατι για 2τερεον τίτλους που δε καιγετε καποιος γτ να σκασει 40αρι οταν θα εχει συνδρομη ετους οικονομική κ θα το βρίσκει εκεί.

Η αίσθηση μου είναι αυτή και για τους 2. Οτι στο μεν θα επαναπαυτούν στις υπηρεσίες αφου θα αγοράσει τόσος κόσμος  (που ειναι ο στόχος της) οποτε ποιος ο λόγος για ακόμα καλύτερα παιχνίδια κ ο δε που "πουλάει" παιχνίδια χωρίς ανταγωνισμό στο συγκεκριμένο τομέα και δε θα προσπαθεί για κάτι καλύτερο  κ θα ανεβάσει τιμές. Στα ματια μου μια εταιρία στο μέγεθος της είχε την ευκαιρία και το χρόνο μάλιστα να παρουσιάσει ένα υπερτουμπανο halo  next gen να κερδίσει τις εντυπώσεις  και να μπει με τα μπούνια να χτυπήσει την σονυ σε συνδυασμό με το game pass. Στη παρουσίαση μόνο αυτό δεν έγινε και καπάκι έφαγε κ delay. οταν λοιπόν μια τέτοια εταιρία εχει αναθέσει σε νεοσυστατο studio ενα απο τα καλύτερα της χαρτιά και  δεν έχει εξασφάλισει το καλύτερο για το launch για τον καλύτερο της τίτλο τότε με κάνει να έχω τρελές ανησυχίες για τα μικρότερα της exclusive. αίσθηση μου και μόνο λοιπόν, βάσει αυτών που βλέπω σαν κινήσεις.

Προφανώς αν ηθελε η MS θα είχε στριμώξει τη Sony αλλά και εγώ βλέπω ότι δεν θέλει. Εχει πλέον κατασταλλάξει στο γεγονός ότι δεν μπορεί να αποκτήσει ηγετική θέση στην αγορά των κονσολών και μετακινείται στα casual και mobile segments της αγοράς, εκεί δηλαδή που είναι το πολύ χρήμα.

1 ώρα πριν, enable_your_mind είπε

Μαλλον δεν καταλαβαινετε οτι δεν τους ενδιαφερει το που θα παιζεις τα παιχνιδια αρκει να εχεις συνδρομη.. Οταν σου δινει σε οποιαδηποτε android συσκευη ( αφηστε απο εξω τα πισι η τις κονσολες ) να παιζεις τοσα παιχνιδια αμεσως χωρις περιορισμο αμεσως γινεται πολυ εκλυστικο για εναν απλο χαλαρο τροπο gaming..  Εχω 2 παιδια και πλεον ο μικρος παιζει forza  στο tablet χωρις να εχει θεμα με το πισι και να κατσει μονο στη καρεκλα η ενα σημειο τοση ωρα.. το xcloud  ειναι αυτο που θα την απογειωσει επειδη πλεον περναει σε ολα τα σπιτια χωρις αναγκη προσθηκης κονσολας... Μια συνδρομη και παιζουν τοσα ατομα οπουδηποτε απο οπουδηποτε χωρις κανενα περιορισμο...Νομιζετε οτι ολοι καθονται να ασχοληθουν ως απλοι χρηστες ποιος εχει το καλυτερο αποκλειστικο ; Εκατομυρια κοσμος μολις καποιος τους πει με ενα app  και μια χαμηλη συνδρομη  εχεις αμεσως στην αρχη 100 + παιχνιδια που θα αυξανονται , θα κατσει να  ασχοληθει και να αναλυσει exclusives ,αναλυσεις και fps? ολα τεινουν στο phone gaming  και η microsoft  με ενα πολυ εξυπνο τροπο εισχωρει και εκει...

Και εγώ αν είχα πιτσιρίκι Gamepass θα έβαζα (βασικά εχώ και χωρίς πιτσιρίκια!😀), αλλά έτσι δεν γίνεσαι ηγετική εταιρεία στον κλάδο σου, δεν φτιάχνεις σοβαρό Brand διότι προσφέρεις περισσότερο fast food και λιγότερο consistency και στη τελική δεν είσαι ανταγωνιστικός και δεν προσφέρεις κάτι παραπάνω στο console gaming.

Πιθανόν να βγάζεις χρήμα και με μειωμένο ρίσκο, παρόλα αυτά εγώ περιμένω πολύ περισσότερα από την MS σε ότι αφορά το series X. Ελπίζω και πάλι να βγώ ψεύτης και να με εκπλήξουν ευχάριστα τους επόμενους μήνες.

Επεξ/σία από Darthvader
  • Like 4
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Darthvader είπε

Δεν χρειάζομαι κάποιο link.... Οταν τιμολογείς μια υπηρεσία σου με 13 ευρώ/μήνα και τελικά την διαθέτεις σε εκπτωση με 1 ευρώ/μήνα ή με 70-80 ευρώ/36 μήνες με vpn ( που ξέρεις ότι θα το εκμεταλλευτεί αρκετός κόσμος και τον αφήνεις επιτηδες, όπως έκανες και με τα windows), τότε ναι καις χρήμα.

Πίστεψε με όταν ο spencer και ο κάθε spencer παρουσιάζει το πλάνο του στη διοικήση για το gamepass, αυτοί περιμένουν μετά την περίοδο χάριτος ( οποιασδήποτε προσφοράς) να αρχίσουν να εισπράτουν το 13 $/ μήνα...Οπότε ναι, καίνε χρήμα που θα έπρεπε να εισπράτουν. Αν θεωρούσαν ότι η τιμή του gamepass είναι 1 $/μήνα θα είχαν τιμολογήσει έτσι από την αρχή.

Δεν τα βλέπω μονόπλευρα. Το Gamepass είναι αυτό που είναι και μάλιστα έχω βάλει και εγώ. Εδώ όμως μιλάμε όμως για το Xbox Series X και μέσα από τις δικές μου εμπειρίες στο χώρο του marekting, οι κινήσεις της MS απέχουν πολύ από την προώθηση που κάνουν για τα προιόντα που θέλουν να πουλήσουν εταιρείες με 100 φορές μικρότερο μέγεθος από την microsoft.

Σωστά! Αυτό είναι που με ενοχλεί. Αν το gamepass πετύχει και το xbox series X/S αποτύχει στις πωλήσεις, κάτι που παίζει αφού ούτε σοβαρή προωθηση κάνει η MS και κυρίως δείχνει exclusives ¨οπως το Halo infinite με τραγικά γραφικά, τότε γιατί να ξαναβγάλουν μελλοντικα πάλι κονσόλα;

Προφανώς αν ηθελε η MS θα είχε στριμώξει τη Sony αλλά και εγώ βλέπω ότι δεν θέλει. Εχει πλέον κατασταλλάξει στο γεγονός ότι δεν μπορεί να αποκτήσει ηγετική θέση στην αγορά των κονσολών και μετακινείται στα casual και mobile segments της αγοράς, εκεί δηλαδή που είναι το πολύ χρήμα.

Και εγώ αν είχα πιτσιρίκι Gamepass θα έβαζα (βασικά εχώ και χωρίς πιτσιρίκια!😀), αλλά έτσι δεν γίνεσαι ηγετική εταιρεία στον κλάδο σου, δεν φτιάχνεις σοβαρό Brand διότι προσφέρεις περισσότερο fast food και λιγότερο consistency και στη τελική δεν είσαι ανταγωνιστικός και δεν προσφέρεις κάτι παραπάνω στο console gaming.

Πιθανόν να βγάζεις χρήμα και με μειωμένο ρίσκο, παρόλα αυτά εγώ περιμένω πολύ περισσότερα από την MS σε ότι αφορά το series X. Ελπίζω και πάλι να βγώ ψεύτης και να με εκπλήξουν ευχάριστα τους επόμενους μήνες.

Ολοκληρη Microsoft και εχει βαλει σκοπο να φτιαξει το brand name της απο το console gaming? Που τα συνολικα της εσοδα απο αυτο ειναι φραγκοδιφραγκα σε σχεση με οτι αλλο κανει...Και δεν ειναι ηγετικη εταιρεια στο χωρο της επειδη δεν δινει τοσα exclusives consoles games σε σχεση με τη Sony ? Αλλο θελει δουλεια και πρεπει να γινει καλυτερη σε αυτο το τομεα   και αλλο θα χαλασει το brand name της επειδη θα καθυστερησει το νεο  HALO ....  Μπορει στον απλο gamer  να φανταζει κατι αλλα στο μεγεθος αυτης της εταιρειας εινα το χ..στηκε η φοραδα στο αλονι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβαίνω πλήρως γιατί θεωρούμε ότι τουλάχιστον shortterm η πορεία του gamepass με το XSX είναι ανεξάρτητα. 

Ναι οκ απευθύνεται και σε xboxone και σε pc και σε mobile users αλλα τι περιμένουν όλοι αυτοί να το αγοράσουν σήμερα που μιλάμε? Τι θα αλλάξει στο launch του XSX για αυτούς?

Καλή η ιστορία με το "δε μας νοιάζουν οι πωλήσεις του XSX" αλλά δε στέκει. Οι χρήστες XSX είναι αυτοί που κατά κόρον θα αγοράσουν το gamepass τουλάχιστον στην αρχή. 

Οπότε πάει καλά το XSX πάει καλά και το gamepass και το αντίστροφο. Τουλάχιστον shortterm. Longterm αν καταφέρουν να το βάλουν σε κάθε σπίτι και γίνει όπως το netflix το βλεπουμε αλλά αυτό είναι αρκετά μακρυνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, malias4 είπε

Αυτο ακριβως που λεει ο φιλος απο πανω. Η ms θελει να σε πιασει πελατη κ δεν την νοιαζει αν κατσεις στο σουβλατζιδικο microsoft να φας το σουβλακι σου η αν παρεις ντελιβερι η αν το φας στο παγκαγκι στο παρκο η στην παραλια. Η ms θελει να σε βαλει στο οικοσυστημα. Δεν την πολυ ενδιαφερει αν εχεις πληρωσει την 500αρα€ για το ps5 , αρκει να παρεις κ μια συνδρομουλα xcloud game pass κτλ να παιζεις gears στην τουαλετα !!

Btw αυτες οι τιμες παιζουν σημερα σαν leak στο internet :

0183A451-F268-4127-B6F8-D1FA3AD77368.jpeg

Μακάρι να ισχύουν οι τιμές αυτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...