Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω που τα λεμε κ 600€ να κανει δεν τα λες κ πολλα για μια κονσολα που κοστιζει οσο να ναι κατι της αλλα κ που θα σε βγαλει μια 7αετια. Σε σχεση πχ με ενα iphone που κανει 1000€ κ αλλαζεις καθε χρονο. 
Απλα αν κανει τοσα θα πουλησει το ps5 ακομα περισσοτερες κονσολες γιατι θα βγουν παιχνιδια που θα παιζουν μονο στο ps5 οποτε ολοι θα παρουν το καινουριο. Εμενα προσωπικα οσο κ να κανει δεν θα παρω day one. Εχω το one x που ακομα πεταει,  κ game pass ultimate μεχρι 2023. Οποτε θα περιμενω ενα χρονο ακομα να δουμε κ τι παιδικες ασθενεις θα βγαλει κ μπορει του χρονου μετα κατα μπλακ φραιντευ να χτυπησω το seriesX. 
Τα πρωτα καλα exclusives θα αρχισουν μετα το 2021 ουτως η αλλως οποτε τοτε αξιζει να παρεια το seriesX για avowed hellblade fable forza κτλ 

Παντως σε αυτη τη γενια εχω πολλες ελπιδες στην ms κ θελω να τα παει καλα γιατι τρωει τοσο hate απο παντου κ ειναι κριμα. Εχει την πιο ποιοτικη κονσολα το πιο εργονομικο controler κ γενικα υπηρεσιες απο αλλο αλλο πλανητη σε σχεση με τον ανταγωνισμο . Απλα τοσα χρονια εμεινε πισω λογο exclusives. 

Επεξ/σία από malias4
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, malias4 είπε

Εδω που τα λεμε κ 600€ να κανει δεν τα λες κ πολλα για μια κονσολα που κοστιζει οσο να ναι κατι της αλλα κ που θα σε βγαλει μια 7αετια. Σε σχεση πχ με ενα iphone που κανει 1000€ κ αλλαζεις καθε χρονο.

Το θέμα είναι ότι κάποιος που είναι Γυμνάσιο και πάνω χρειάζεται και υπολογιστή, οπότε αν βάλουμε και 200-250 για ένα ξεφτυλο-laptop πάμε στα 800-850. Με τις νέες κάρτες και έναν 3700Χ που θα πέσει και άλλο η τιμή του μόλις βγουν οι 4000 series φτιάχνεις PC με 1000-1100 ανάλογο του SeriesX. Δηλαδή μιλάμε για ~300 ευρώ που μπορείς να τα βγάλεις σιγά σιγά από τις καλύτερες τιμές των games στο PC και θα έχεις και ένα πολύ καλύτερο PC με καλύτερη CPU για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς πέρα από τα games. Και επιπλέον σε 2-3 χρόνια μπορείς να πουλήσεις την GPU και να βάλεις μια καλύτερη ενώ την κονσόλα την παντρεύεσαι ή την πουλάς και μένεις με το πουλί στο χέρι. Πόσο μάλλον αν τώρα έχεις ένα σοβαρό PC αλλάζεις μόνο την κάρτα και είσαι κομπλέ. Άλλωστε τα exclusives του XBOX θα βγαίνουν και για PC αμέσως στο Game Pass. Είναι πολλά τα 600 για κονσόλα και ειδικά για το SeriesX που τώρα στην αρχή τουλάχιστον δεν έχει κάποιο σοβαρό game. Το PS5 σίγουρα θα έχει καλύτερα exclusives..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Το θέμα είναι ότι κάποιος που είναι Γυμνάσιο και πάνω χρειάζεται και υπολογιστή, οπότε αν βάλουμε και 200-250 για ένα ξεφτυλο-laptop πάμε στα 800-850. Με τις νέες κάρτες και έναν 3700Χ που θα πέσει και άλλο η τιμή του μόλις βγουν οι 4000 series φτιάχνεις PC με 1000-1100 ανάλογο του SeriesX. Δηλαδή μιλάμε για ~300 ευρώ που μπορείς να τα βγάλεις σιγά σιγά από τις καλύτερες τιμές των games στο PC και θα έχεις και ένα πολύ καλύτερο PC με καλύτερη CPU για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς πέρα από τα games. Και επιπλέον σε 2-3 χρόνια μπορείς να πουλήσεις την GPU και να βάλεις μια καλύτερη ενώ την κονσόλα την παντρεύεσαι ή την πουλάς και μένεις με το πουλί στο χέρι. Πόσο μάλλον αν τώρα έχεις ένα σοβαρό PC αλλάζεις μόνο την κάρτα και είσαι κομπλέ. Άλλωστε τα exclusives του XBOX θα βγαίνουν και για PC αμέσως στο Game Pass. Είναι πολλά τα 600 για κονσόλα και ειδικά για το SeriesX που τώρα στην αρχή τουλάχιστον δεν έχει κάποιο σοβαρό game. Το PS5 σίγουρα θα έχει καλύτερα exclusives..

Σιγουρα , γιαυτο κ πουλαει κ περισσοτερες κονσολες η sony γιατι xbox=Pc οποτε και με ενα playstation τα παιζεις ολα ! Εγω πχ ειμαι 37 κ εχω macbook και δεν παιζει ουτε τετρις 😂 Γιαυτο εχω επιλεξει το xbox με 55αρα 4κ ! 
Πιστευω πολυ λιγοι εχουν αξιολογο pc κ πανε κ αγοραζουν κ xbox. Φαντασου ομως ολα τα exclusives της sony να εβγαιναν κ σε pc ποσσα λιγοτερα playstation θα πουλουσε;

Τωρα για τα exclusives που λες μεχρι στιγμης η microsoft μας εχει δειξει περισσοτερα απο οτι η sony. Που εδειξε απλα ενα gran turismo κ το καινουριο Horizon κ ενα rachet n clank .Τον πρωτο χρονο θα ειναι κ οι δυο κονσολες χωρις ιδιαιτερα δυνατα first party παιχνιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε όχι και να δώσουμε 600 ευρώ, day one, για φατ κονσόλα, πιο χοντρή από ποτέ, για να κάνουμε τους beta testers και να περιμένουμε και 1-2 χρόνια για να βγουν τα παιχνίδια!

Το ίδιο λέω και για το ps5, που είναι ακόμη πιο μεγάλο. Είναι σαν κουτί του pc!

Οτιδήποτε πάνω από 449 ευρώ για κονσόλα, θα οδηγήσει σε φιάσκο και θα γυρίσει μπούμερανκ.

ΥΓ: Gran turismo, Forza και Fable θα βγουν το 2022, στην καλύτερη. 

Επεξ/σία από Bermudakias33
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Bermudakias33 είπε

Ε όχι και να δώσουμε 600 ευρώ, day one, για φατ κονσόλα, πιο χοντρή από ποτέ, για να κάνουμε τους beta testers και να περιμένουμε και 1-2 χρόνια για να βγουν τα παιχνίδια!

Το ίδιο λέω και για το ps5, που είναι ακόμη πιο μεγάλο. Είναι σαν κουτί του pc!

Οτιδήποτε πάνω από 449 ευρώ για κονσόλα, θα οδηγήσει σε φιάσκο και θα γυρίσει μπούμερανκ.

ΥΓ: Gran turismo, Forza και Fable θα βγουν το 2022, στην καλύτερη. 

Δηλαδή οι σχεδόν μηδενικοί χρόνοι loading, τα τουλάχιστον 60fps και τα upgraded γραφικά δεν είναι επαρκής λόγος αγοράς; Εγώ νομίζω ότι θα είναι η ημέρα με τη νύχτα η εμπειρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jokul7 είπε

Δηλαδή οι σχεδόν μηδενικοί χρόνοι loading, τα τουλάχιστον 60fps και τα upgraded γραφικά δεν είναι επαρκής λόγος αγοράς; Εγώ νομίζω ότι θα είναι η ημέρα με τη νύχτα η εμπειρία.

Και εγώ ετσι νομίζω, αλλά θα πρέπει όλα τα παραπάνω, πρώτα να δοκιμαστούν από τους day one αγοραστές – beta testers και η τιμή να είναι μέχρι 449 ευρώ. 

Διαφορετικά, καλύτερα να περιμένεις 1-2 χρόνια να βγουν τα πρώτα παιχνίδια που αξιοποιούν την δυνατότητα της κονσόλας και κατά την διάρκεια, να πέσει και η τιμή.

Επεξ/σία από Bermudakias33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jokul7 είπε

Δηλαδή οι σχεδόν μηδενικοί χρόνοι loading, τα τουλάχιστον 60fps και τα upgraded γραφικά δεν είναι επαρκής λόγος αγοράς; Εγώ νομίζω ότι θα είναι η ημέρα με τη νύχτα η εμπειρία.

Για τον πολύ κόσμο δεν θα είναι επαρκής λόγος αγοράς. Για τους hardcore gamers εννοείεται ότι είναι, αλλά από την άλλη τα δυνατά games (που δεν θα είναι cross gen) θα αργήσουν να κυκλοφορήσουν.

Γενικότερα στα 600 ευρώ δεν πούλησε το PS3 που ήταν bargain εκείνη την εποχή λόγω του bluray και εν μέσω οικονομικής ευμάρειας, όπως επίσης δεν πούλησε το xbox one στα 500 ευρώ. Αν κυκλοφορήσουν ακριβές κονσόλες, αυτή τη στιγμή, σημαίνει ότι οι εταιρίες δεν έχουν αφουγκραστεί σωστά τις ανάγκες των πελατών τους και θα τους γυρίσει μπούμερανγκ.

 

Επεξ/σία από Darthvader
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Darthvader είπε

Για τον πολύ κόσμο δεν θα είναι επαρκής λόγος αγοράς. Για τους hardcore gamers εννοείεται ότι είναι, αλλά από την άλλη τα δυνατά games (που δεν θα είναι cross gen) θα αργήσουν να κυκλοφορήσουν.

Γενικότερα στα 600 ευρώ δεν πούλησε το PS3 που ήταν bargain εκείνη την εποχή λόγω του bluray και εν μέσω οικονομικής ευμάρειας, όπως επίσης δεν πούλησε το xbox one στα 500 ευρώ. Αν κυκλοφορήσουν ακριβές κονσόλες, αυτή τη στιγμή, σημαίνει ότι οι εταιρίες δεν έχουν αφουγκραστεί σωστά τις ανάγκες των πελατών τους και θα τους γυρίσει μπούμερανγκ.

Εγώ πάντως με το Χbox One το παλιό δεν κάνω Χριστούγεννα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ps3 δεν είχε βγει  εποχή που τα κινητά και οι κάρτες γραφικών  είχαν 1.5κ. Μια χαρά θα πουλήσει και στα 600 η οποιαδήποτε κονσόλα αυτή την εποχή και μάλιστα σαν ξερολουκουμο μετά από τόση αναμονή! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν η Microsoft θέλει να ξεκινήσει καλά την γενιά, θα πρέπει να απορροφήσει ζημιά (γιατί μπορεί...) και να βγάλει το X στα 449 ευρώ και το S στα 299 ευρώ.

Θα ρεφάρει από τις περισσότερες συνδρομές στο game pass + το prestige της no1 κονσόλας σε πωλήσεις, που με όρους μάρκετινγκ είναι ανεκτίμητο…

 

XBOX.JPG

 

https://www.xbox365.gr/news/fimi-dierrevsan-ta-texnika-xaraktiristika-tou-xbox-series-s/

Επεξ/σία από Bermudakias33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

600e ειναι πολλα  λεφτα για  τον μεσο αγοραστη. oικονομικη υφεση, φτωχο lineup και  ηδη κατοχος ενος  ps4/xbx1, δεν υπαρχει λογος να βιαστει να παρει μια καινούργια  κονσολα.

ισως γιαυτο και βγαινουν και τα lite μοντελα, ως μια πιο δελεαστικη επιλογη.

 

 

 

 

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, KilliK είπε

600e ειναι πολλα  λεφτα για  τον μεσο αγοραστη. oικονομικη υφεση, φτωχο lineup και  ηδη κατοχος ενος  ps4/xbx1, δεν υπαρχει λογος να βιαστει να παρει μια καινούργια  κονσολα.

ισως γιαυτο και βγαινουν και τα lite μοντελα, ως μια πιο δελεαστικη επιλογη.

Ok, αλλά το Cyberpunk 2077 πήρε αναβολή κυκλοφορίας γιατί δεν μπορεί να τρέξει καν (!) στο παλιό Xbox One. Πού θα παίξω λοιπόν Cyberpunk φίλε μου; Ή μήπως θα περιμένω καμιά 10αριά λεπτά loading κάθε φορά που θα φταρνίζεται ο χαρακτήρας; Ή μήπως θα παίξω στα 7fps όπως στο Blightown του Dark Souls στο 360;  Εξάλλου ένα 50-100 ευρώ θα το γλιτώσεις πουλώντας την παλιά κονσόλα. Βάλε και καμιά χριστουγεννιάτικη προσφορά bundle. Βάλε και δόσεις και είσαι κομπλέ! Καθάρισες για τα επόμενα 6 χρόνια gaming. Φέρτε το τώρα, δεν μπορώ να περιμένω!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://gamingbolt.com/an-interview-with-the-initiatives-francisco-aisa-garcia-development-challenges-next-gen-consoles-vr-and-more

I think there will be a massive boom in the way we handle animation, I think the characters are going to feel very real in the way they move. I think storytelling will mature because these characters will be so much more believable. And like you said, also a big boom in these big, immersive worlds that are realistic and full of people and things happening in them in a believable way. And the way that design inevitably will move is that things will feel more like a sandbox, so you can play around to find ways to do things. So more systemic games.

Επεξ/σία από kostiger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφαίρεσαν το OPTICAL OUT... Ε ρε που μπλέξαμε.

Πως θα στείλουμε audio στον DAC μας; Τουλάχιστον ας κάνουν implement USB audio να μπορούμε να συνδέσουμε οτι class-compliant audio interface θέλουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...