Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Ενώ στο αεροπλάνο δεν δημιουργείται ρεύμα από το σύστημα εξαερισμού? Με την μάσκα οξυγόνου θα κάθονται όλοι να φεύγει ο αέρας από τα σωληνάκια? Χώρια που η ανάσα του άλλου βρίσκεται κυριολεκτικά στους 20 πόντους από το κεφάλι σου. Τουλάχιστον στα πλοία συνήθως υπάρχει χώρος να κάτσεις σε εξωτερικό σημείο

Για αυτό η μάσκα είναι υποχρεωτική σε όλα τα ΜΜΜ 😉

Δεν είπα ότι το αεροπλάνο είναι ασφαλές. Είναι πιο ασφαλές από όλα τα άλλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Kαταγγελία πως η περιβόητη έρευνα του Ιωαννίδη είναι πληρωμένη από τον ιδιοκτήτη της JetBlue -πολέμιος του lockdown- και μάλιστα το ήξεραν ο Ιωαννίδης και οι υπόλοιποι που την έκαναν.

https://www.buzzfeednews.com/article/stephaniemlee/stanford-coronavirus-neeleman-ioannidis-whistleblower

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, frieck είπε

Kαταγγελία πως η περιβόητη έρευνα του Ιωαννίδη είναι πληρωμένη από τον ιδιοκτήτη της JetBlue -πολέμιος του lockdown- και μάλιστα το ήξεραν ο Ιωαννίδης και οι υπόλοιποι που την έκαναν.

https://www.buzzfeednews.com/article/stephaniemlee/stanford-coronavirus-neeleman-ioannidis-whistleblower

Ε ρε γλέντια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, frieck said:

Kαταγγελία πως η περιβόητη έρευνα του Ιωαννίδη είναι πληρωμένη από τον ιδιοκτήτη της JetBlue -πολέμιος του lockdown- και μάλιστα το ήξεραν ο Ιωαννίδης και οι υπόλοιποι που την έκαναν.

https://www.buzzfeednews.com/article/stephaniemlee/stanford-coronavirus-neeleman-ioannidis-whistleblower

Πέφτω από τα σύννεφα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαμός λέει χθες το βράδυ στην Γλυφάδα για ποτό σε πλαστικό. Μαζί με το άνοιγμα της εστίασης στις 25, ελπίζω και εύχομαι τα κρούσματα να παραμείνουν σε χαμηλά νούμερα. Δεν μας παίρνει κι άλλη καραντίνα ειδικά τώρα το καλοκαίρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι πολλές έρευνες παίρνουν χρηματοδότηση με τέτοιους τρόπους. Εγώ περισσότερο θα μείνω στο ότι το τεστ αντισωμάτων που χρησιμοποίησε και το οποίο δεν είναι ακριβείας, παρά στα χρήματα.

Έπεσε και αυτός στην παγίδα, για την οποία κατηγορούσε τους άλλους επιστήμονες. Ότι μαγειρεύουν τις έρευνές τους, για να βγάλουν αποτελέσματα που τους ευνοούν για να μπορέσουν να δημοσιεύσουν. Ο ίδιος έχει χτίσει την καριέρα του με την μετα-έρευνα, δηλαδή μελετάει άλλες έρευνες για να αποδείξει ότι είναι λάθος.

https://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.0020124

 

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, frieck είπε

Kαταγγελία πως η περιβόητη έρευνα του Ιωαννίδη είναι πληρωμένη από τον ιδιοκτήτη της JetBlue -πολέμιος του lockdown- και μάλιστα το ήξεραν ο Ιωαννίδης και οι υπόλοιποι που την έκαναν.

https://www.buzzfeednews.com/article/stephaniemlee/stanford-coronavirus-neeleman-ioannidis-whistleblower

Για να ακούσω απάντηση, από τους υποστηρικτές της συγκεκριμένης έρευνας...

Η πλάκα έιναι ότι ο λόγος που  την είχαν κάνει σημαία μερικοί (μην αρχίσω τις παραθέσεις τώρα, θα είναι άκομψο), ήταν όχι τόσο λόγο της ουσίας της έρευνας (ελάχιστοι από όσους την μνημονεύαν την είχαν διαβάσει κιόλας), αλλά για να κατηγορούσαν όλους τους υπόλοιπους ως «πρόβατα που παρασύρονται και τρώνε αμάσητα ότι τους πλασάρουν τα ΜΜΕ» ... 😂

Οπότε αναμένω δημιουργικές απαντήσεις... 

 

´Οπως αυτη

👇

Επεξ/σία από Babyliss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, frieck said:

Kαταγγελία πως η περιβόητη έρευνα του Ιωαννίδη είναι πληρωμένη από τον ιδιοκτήτη της JetBlue -πολέμιος του lockdown- και μάλιστα το ήξεραν ο Ιωαννίδης και οι υπόλοιποι που την έκαναν.

https://www.buzzfeednews.com/article/stephaniemlee/stanford-coronavirus-neeleman-ioannidis-whistleblower

Η έρευνα για τη 10ετή αποτελεσματικότητα ενός από τα πιο διαδεδομένα φάρμακα για την οστεοπόρωση του denosumab έχει χρηματοδοτηθεί από την εταιρεία που το παράγει (Amgen) και ένας εκ των συγγραφέων της μελέτης έχει οικονομική σχέση με την εταιρεία. Παρ' όλ' αυτά τα αποτελέσματα της δημοσίευσης έχουν γίνει δεκτά και η δεκαετής χρήση του σκευάσματος προτείνεται σε επίσημα guidelines (σελ. 23).

Είναι τα παραπάνω απόδειξη σκανδάλου και η αποτελεσματικότητα του φαρμάκου απάτη;

Παρεμπιπτόντως είναι αρκετά σύνηθες οι εταιρείες να χρηματοδοτούν έρευνες για τα σκευάσματά τους γιατί θέλουν να τα προωθήσουν. Με αυτό ως δεδομένο μπορεί να υπάρξουν 2 γραμμές σκέψης:

  1. Ότι δεν ξεπερνιόνται τα όρια της δεοντολογίας και τα αποτελέσματα είναι ειλικρινή ακόμη κι όταν υπάρχει conflict of interest. Με άλλα λόγια ναι μεν οι εταιρίες χρηματοδοτούν τις έρευνες,, αλλά για να βγάλουν κέρδος μόνο απ ' όσα προϊόντα είναι όντως αποτελεσματικά.
  2. Μπορεί να θεωρήσει κανείς ότι πολλά αποτελέσματα ερευνών είναι είτε σε μεγαλύτερο, είτε άλλες φορές σε μικρότερο βαθμό υπερεκτιμημένα προς όφελος των εταιρειών.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρολόι δείχνει κανονικοτητα 😊. Πετυχημένος όντως ο τίτλος. Και μια βδομάδα νωρίτερα η εστίαση. Πάμε καρφί φουλ άνοιγμα και αεροπορικών 3/6 μαζί με την Ιταλία νομίζω

https://www.protothema.gr/Καιgreece/article/1007036/to-roloi-deihnei-kanonikotita-pos-taxideuoume-pos-psonizoume-apo-aurio/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

@takatack

Τοσο καιρό εχεις βγάλει όλη τη επιστημονική κοινότητα άσχετη, έτσι χωρίς καμία απόδειξη, κ τον Ιωαννιδη ...Θεό, τώρα (αντί)γράφεις πράγματα που δεν καταλαβαίνεις για να αποδείξεις τι; Ότι δεν σε παρέσυρε η «αντί μάζα»? Αστο, εκτέθηκες...


 

Επεξ/σία από Babyliss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Babyliss said:

Για να ακούσω απάντηση, από τους υποστηρικτές της συγκεκριμένης έρευνας...

Η πλάκα έιναι ότι ο λόγος που  την είχαν κάνει σημαία μερικοί (μην αρχίσω τις παραθέσεις τώρα, θα είναι άκομψο), ήταν όχι τόσο λόγο της ουσίας της έρευνας (ελάχιστοι από όσους την μνημονεύαν την είχαν διαβάσει κιόλας), αλλά για να κατηγορούσαν όλους τους υπόλοιπους ως «πρόβατα που παρασύρονται και τρώνε αμάσητα ότι τους πλασάρουν τα ΜΜΕ» ... 😂

Οπότε αναμένω δημιουργικές απαντήσεις... 

Δεν είναι απάντηση για τη συγκεκριμένη έρευνα της οποίας ούτε καν γνώριζα την ύπαρξη, αλλά μια γενική τοποθέτηση σχετικά με το conflict of interest που είναι αρκετά σύνηθες, μέσω ενός παραδείγματος:

Αν θεωρείς ότι όποια έρευνα χρηματοδοτείται από κάποιους που έχουν οικονομικό συμφέρον καταλήγει σε αλλοιωμένα αποτελέσματα, τότε λίγο πολύ θεωρείς ότι μεγάλο μέρος της σύγχρονης ιατρικής είναι αποτέλεσμα απάτης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Babyliss said:

Πολλά λες και τίποτα δεν λες...

Τοσο καιρό εχεις βγάλει όλη τη επιστημονική κοινότητα άσχετη, έτσι χωρίς καμία απόδειξη, κ τον Ιωαννιδη ...Θεό, τώρα (αντί)γράφεις πράγματα που δεν καταλαβαίνεις για να αποδείξεις τι; Ότι δεν σε παρέσυρε η «αντί μάζα»? Αστο, εκτέθηκες...


 

Δεν έχω ξαναγράψει ποτέ τίποτα για τον Ιωαννίδη. Στο σημείο αυτό ψεύδεσαι ασύστολα λέγοντας ότι τον έχω θεοποιήσει. Δεν έχω αναφερθεί ποτέ σε αυτόν ούτε ξέρω καν τι έχει πει συγκεκριμένα, Το μόνο που ξέρω είναι ότι έχει φέρει ενστάσεις, αλλά τη φύση τους ούτε καν την ξέρω.

Δεύτερον το παράδειγμα που φέρνω είναι πολύ συγκεκριμένο. Τι εννοείς δεν κατάλαβα τίποτα; Εσύ τι κατάλαβες απ' το παράδειγμά μου. Φώτισε και εμάς τους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις ανάγκες του διαλόγου και χωρίς καμία προδιάθεση κόντρας (άλλωστε σπάνια γράφω εδώ), θέλω να σε ρωτήσω κάτι @techPro:

Αν η Σπυράκη ή ο Πρετεντέρης ή ο Πορτοσάλτε (εσκεμμένα τα ονόματα) παρουσιάσουν μία εμπεριστατωμένη έρευνα για τη δεκαετή αποτελεσματικότητα των μνημονίων στη χώρα μας, με επίσημα στοιχεία από το κράτος και την ΕΕ, υπό την χρηματοδότηση της Τράπεζας της Ελλάδος, θα είχες ακριβώς την ίδια στάση κι αντιμετώπιση προς συγγραφείς/ερευνητές και προς τους χρηματοδότες;

Αν η απάντηση είναι "ναι", όλα καλά. Αν είναι "όχι", θα ήθελα να μου εξηγήσεις σε τι διαφέρει η χρηματοδότηση των big pharmas (που είναι οι μεγαλύτεροι λομπίστες του πλανήτη στα κέντρα εξουσίας, μαζί με τους εμπόρους όπλων) σε διακεκριμένους επιστήμονες κύρους (κάτι για το οποίο δεν έχω ΚΑΜΙΑ αμφιβολία) από αυτό το φαινόμενο που παρουσιάζεται στα ΜΜΕ εδώ και 20 περίπου χρόνια.

* Προφανώς το παραπάνω μνμ σου είναι η αφορμή, δεν σε ξέρω και δεν έχω καμία διάθεση αντιπαράθεσης όπως έγραψα ήδη. Η ερώτηση απευθύνεται σε κάθε έναν από εμάς που πολλές φορές δεν αντιλαμβανόμαστε ότι κρίνουμε με δύο μέτρα και δύο σταθμά παρόμοιες (γιατί είναι απίθανο να υπάρξουν ίδιες) περιστάσεις.

Καλημέρα σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...