Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, ASFE είπε

Προφανως και δεν θα πας 3 ωρες βολτα. Σε μια απαγορευση κανεις το απολυτως απαραιτητο. Δλδ να τα κανει ο σκυλος και σπιτι παλι.

Ο δικός μου δεν τα κάνει αμέσως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, LongTom είπε

Για την πρώτη παράγραφο:

Εάν δεν απατώμαι πριν κάμποσα χρόνια είχαν βγει κάποια paper για αυτό και αναφορά σε μεγάλα (ή σχετικά) επιστημονικά περιοδικά.  

Τη σχέση της θερμοκρασίας του ανθρωπίνου σώματος (κρύα ποτά στο λαιμό == χαμηλότερη τοπική θερμοκρασία) με την αυξημένη πιθανότητα προσβολής από τους ιούς της γρίπης/κρύωμα (στην οποία οικογένεια ανήκει και ο κορονοϊός).

Μάλλον σε αυτό αναφέρεται ο γιατρός. 

Τώρα τα bold είναι πσεκασμένα λόγια.

Ίσως τα είπε ο γιατρός, ίσως τα έγραψε η νοσηλεύτρια από την κούτρα της.🤷‍♀️

εδιτ:  Βρήκα από την βικι ένα από τα εν λόγω πεηπερ

  1.  Mourtzoukou EG, Falagas ME (September 2007). "Exposure to cold and respiratory tract infections". The International Journal of Tuberculosis and Lung Disease. 11 (9): 938–43. PMID 17705968.
     

διάβασα μόνο το abstract, δε ξέρω αν έχω πρόσβαση στο paper ή ακόμα και να είχα δε ξέρω αν έχω τις γνώσεις να το κρίνω 

από όσο κατάλαβα μιλά για "exposure to cold, either through exposure to low environmental temperatures or during induced hypothermia,"

όχι αμα πιεις κρύο φραπέ ή κοκα κόλα.

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, stelios18120 said:

Tο είπε στην επίσημη ανακοίνωση ο χαρδαλιας της πολιτικής προστασίας

Μέχρι 2 ατομα αυστηρά μέσα στο αυτοκίνητο. 

Για οποιουδήποτε είδους μετακίνηση ή για συγκεκριμένες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TriLoBiTe είπε

Aμα σε ρωτήσουν αστυνομικοί που πας και τους πεις τις 2 μαγικές αυτές λέξεις (φρεντο εσπρεσο)  πίστεψε με θα δείξουν κατανόηση.. 

μπορεί να πει και σκέτο "Everest" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, xstreamgamer είπε

Αυτό είναι πριν από 5 ημέρες και μιλάμε για την Λάρισα όπου αναλογικά σε σχέση με τον πληθυσμό της έχει τ περισσότερα μπαρ και καφετέρειες στην χώρα. Τέτοιες εικόνες δεν τις είδα ούτε στο peak της οικονομικής κρίσης το 2011-13.Επίσης το πρωί που βγαίνω στην Καρδίτσης (οι Λαρισαίοι ξέρουν)για να πάω να πάρω ψωμί στην Ηρώων Πολυτεχνείου δεν κυκλοφορεί ούτε γάτα.Τι διάολο άλλος κόσμος είστε στην Αθήνα και στην Θεσσαλονίκη;

Ή μας δουλεύει η κυβέρνηση και τα Μ.Μ.Ε σε ψιλό γαζί;

Ωραία πόλη φίλε μου, χρόνια έχω να έρθω.

Δεν βλέπω και γκράφιτι και βρωμιά .

Μπράβο στον κόσμο που καταλαβαίνει και μένει σπίτι του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, techPro είπε

Για οποιουδήποτε είδους μετακίνηση ή για συγκεκριμένες;

Δεν ανέφερε καμία εξαίρεση

Επεξ/σία από DrLo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, mkp είπε

Ο δικός μου δεν τα κάνει αμέσως.

ε θα πληρωσεις τα 150...μαλλον την επομενη θα τα κανει αμεσως 😂

Επεξ/σία από georgeγ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, margaritagr είπε

Καλά αυτό με το αυτοκίνητο εντελώς κουλό. 

Πχ εμείς θέλουμε να πάμε τη γιαγιά μου σε γιατρό. Οδηγεί ο μπαμπάς μου , και μας πηγαινει μας αφήνει (εγώ ή η μαμά μου τη συνοδευω) κι έρχεται κ μας παίρνει. 

Τωρα δλδ θα παίρνουμε ταξί με το ζόρι ; και σε ταξί θα επιτρέπεται 3 άτομα ; 

Οι γιατροί είναι κλειστοί εδώ και δύο εβδομάδες. Μόνο για επείγοντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μηνύματα σε Facebook που καταλήγουν σε "διαδώστε" είναι spam και ενίοτε επικίνδυνη παραπληροφόρηση. 

Πώς δεν είναι κοινή γνώση αυτό τόσα χρόνια τώρα;

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

Οι βεβαιώσεις από το forma.gov.gr για όποιον θέλει να γλιτώσει την ταλαιπωρία !

https://wetransfer.com/downloads/d3ac1aa3c45fddb71710f18c23a016ac20200322183834/8dc637

για επαγγελματίες υπάρχει άλλο έγγραφο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, mkp said:

Ο δικός μου δεν τα κάνει αμέσως.

Ε οχι και 3 ωρες όμως... 😁

Επισης ψυχραιμία με τις λεπτομέρειες που χρειάζονται. Συμφωνα με τις οδηγίες το sms είναι απλο και θέλει μόνο: 

Αποστολή SMS

 

Μπορείτε να στείλετε από το κινητό σας μήνυμα SMS στον αριθμό 13033 χωρίς χρέωση.

Το SMS πρέπει να είναι της μορφής:

 

 

X κενό ονοματεπώνυμο και διεύθυνση κατοικίας

όπου Χ ο λόγος εξόδου με τον αριθμό 1, 2, 3, 4, 5, 6 που αντιστοιχεί στις παρακάτω αιτιολογίες:

 

  1. Μετάβαση σε φαρμακείο ή επίσκεψη στον γιατρό, εφόσον αυτό συνιστάται μετά από σχετική επικοινωνία.
  2. Μετάβαση σε εν λειτουργία κατάστημα προμηθειών αγαθών πρώτης ανάγκης (σούπερ μάρκετ, μίνι μάρκετ), όπου δεν είναι δυνατή η αποστολή τους.
  3. Μετάβαση στην τράπεζα, στο μέτρο που δεν είναι δυνατή η ηλεκτρονική συναλλαγή.
  4. Κίνηση για παροχή βοήθειας σε ανθρώπους που βρίσκονται σε ανάγκη.
  5. Μετάβαση σε τελετή (π.χ. κηδεία, γάμος, βάφτιση) υπό τους όρους που προβλέπει ο νόμος ή μετάβαση διαζευγμένων γονέων ή γονέων που τελούν σε διάσταση που είναι αναγκαία για τη διασφάλιση της επικοινωνίας γονέων και τέκνων, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις.
  6. Σωματική άσκηση σε εξωτερικό χώρο ή κίνηση με κατοικίδιο ζώο, ατομικά ή ανά δύο άτομα, τηρώντας στην τελευταία αυτή περίπτωση την αναγκαία απόσταση 1,5 μέτρου.

Θα λαμβάνετε ως απάντηση:

 

 

Μετακίνηση κενό X κενό ονοματεπώνυμο και διεύθυνση κατοικίας

  • Like 5
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mkp είπε

Untitled.jpg

Όταν λέει σύντομη μετακίνηση και κοντά στην κατοικία, ποσό μακριά μπορείς να απομακρυνθείς και πόση ώρα?

είναι οκ δηλαδή να κάνεις 3 ώρες? γιατί κάποιες φορές η βόλτα με τον σκύλο μου κραταεί τόσο.

Καλά, έτσι κι αλλιώς δεν μπορεί να ελεγχθεί η διάρκεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DrLo είπε

διάβασα μόνο το abstract, δε ξέρω αν έχω πρόσβαση στο paper ή ακόμα και να είχα δε ξέρω αν έχω τις γνώσεις να το κρίνω 

από όσο κατάλαβα μιλά για "exposure to cold, either through exposure to low environmental temperatures or during induced hypothermia,"

όχι αμα πιεις κρύο φραπέ ή κοκα κόλα.

Μπορεί να το μπέρδεψε και ο γιατρός ή να είπε άλλα και να άκουσε άλλα η νοσηλεύτρια. 

Πάντως 100% ήταν στο Nature σαν snippet κάμποσα χρόνια πριν. 

Τώρα Κυριακή βράδυ δεν έκατσα να δω λεπτομέρειες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...