Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, DrLo said:

Επειδή ποτέ δε κατάλαβα ακριβώς τι είναι "μεταχρονολογημένη επιταγή" και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ στη ζωή μου επιταγές, μπορείς να μου εξηγήσεις πως ορίζεται μια επιταγή ως τέτοια.

Δηλαδή αν εσύ μου δώσεις σήμερα μια επιταγή με ημνια 15/4, οκ, την κρατάω εγώ και πάω στις 15/4 να την πληρωθω από την τράπεζα ... είναι "μεταχρονολογημένη" ή όχι; Δηλαδή θα την πληρωθώ ή θα ισχύσει το 75 μέρες.

Πως ξέρει δηλαδή κάποιος, αν δε του παρουσιαστεί μια επιταγή νωρίτερα από την ημνια που αναγράφει ότι είναι μεταχρονολογημένη;

Η πρόθεση του νομοθέτη είναι μια επιταγή να αντικαθιστά τα μετρητά ως μέσο πληρωμής. Τεχνικά είναι παράνομο να βάζεις ημερομηνία σε μία επιταγή μεταγενέστερη της σημερινής (λέω τεχνικά γιατί υπό την ανοχή της αγοράς, του κράτους και των τραπεζών διακινούνται μεταχρονολογημένες επιταγές). Οι επιταγές θεωρούνται πληρωτέες άμα τη εμφανίσει τους, δηλαδή ότι ημερομηνία και να γράφουν επάνω τους μπορεί ο κομιστής να πάει στην τράπεζα και να την εισπράξει και εάν δεν υπάρχει υπόλοιπο στο λογαριασμό να την σφραγίσει, όμως υπάρχει άγραφος νόμος να μην πηγαίνει κανένας να εισπράττει επιταγές σε ημερομηνία προγενέστερη της αναγραφόμενης. Επίσης, η επιταγή δύναται να σφραγιστεί το πολύ 8 ημέρες από την ημερομηνία που αναγράφεται επάνω της, τώρα με τα νέα δεδομένα το διάστημα αυτό παρατείνεται στις 75 ημέρες. Τέλος, όταν σφραγίζεται μια επιταγή αναγγέλεται στον Τειρεσία ένα μήνα μετά. Δηλαδή και να σφραγιστεί μια επιταγή, μπορεί ο εκδότης να την πληρώσει μέσα στο μήνα, να την πάρει πίσω και να πάει στην τράπεζα να την ξεσφραγίσει, χωρίς αυτή να αναγγελθεί ποτέ στον Τειρεσία.

Μία σημαντική πληροφορία: αν είσαι κομιστής της επιταγής, μπορείς να την κάνεις πολλά πράγματα, αυτά που γίνονται συνήθως είναι να την κρατήσεις μέχρι την ημερομηνία της, να την δώσεις σε πιστωτή σου ή -το κυριότερο- να τη δώσεις στην τράπεζα για προεξόφληση (πας στην τράπεζα μια επιταγή, η τράπεζα σου δίνει επιτόπου σε μετρητά ένα μέρος του ποσού και το υπόλοιπο στο δίνει όταν πληρωθεί η επιταγή). Προφανώς, με τον ιδιώτη μπορείς να έρθεις σε συνεννόηση για να μην σου σφραγήσει μια επιταγή σου που την έχει στα χέρια του, η τράπεζα όμως στο οχταήμερο την σφραγίζει ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα. Ε, αυτό με τις 75 ημέρες στην τελευταία περίπτωση είναι σωτήριο, μαζί με τις 30 μέρες της αναγγελίας στον Τειρεσία, πάμε στις 105 ημέρες.

 

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Νέα μνημόνια και παρόμοιες καταστάσεις δεν θα αντέξουν ψυχολογικά αρκετοί, αν και πολλοί λένε ότι δεν έχει αλλάξει κάτι ουσιαστικά σε σχέση με παλιά. Αυτη την φορά η ύφεση θα ειναι σχεδον σε όλες τις χώρες, το 2010 και για μερικά χρόνια μετά είχαμε γίνει ο περιγελος της Ευρώπης, κλέφτες μας έλεγαν ότι μόνο απαιτούμε. Τώρα αυτά πάνε περίπατο. Και να δούμε αν θα μπορέσει η Γερμανία και οι άλλοι δορυφόροι να πάνε κόντρα σε Ιταλία Γαλλία Ισπανία και άλλες χώρες που θα έχουν μεγάλο πρόβλημα. Το ότι θα έχουμε ύφεση το είπε και ο υπουργός, η όλη κατάσταση είναι πολύ διαφορετική από την προηγούμενη. Δεν ξέρουμε τι μπορεί να γίνει σε επίπεδο ΕΕ. 

Μα θα το φέρουν σιγά σιγά, δε θέλουν οι ίδιοι τα νέα μνημόνια μπαμ για να μη σκάσει η φούσκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Fotis13 που χαθηκε; Με το lockdown εχει εξαφανιστεί. Τελευταια φορα που ηταν παρον, ελεγε οτι θα παρει το ps5 γιατι θα εχει τα καλυτερα γραφικά.

Τελικα μαθαμε οτι το xbox θα εχει τα καλυτερα γραφικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, studiokristo είπε

Μα θα το φέρουν σιγά σιγά, δε θέλουν οι ίδιοι τα νέα μνημόνια μπαμ για να μη σκάσει η φούσκα.

Πιθανον. Γενικά έχουμε να δούμε πολλά πράγματα και γεγονότα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Η πρόθεση του νομοθέτη είναι μια επιταγή να αντικαθιστά τα μετρητά ως μέσο πληρωμής. Τεχνικά είναι παράνομο να βάζεις ημερομηνία σε μία επιταγή μεταγενέστερη της σημερινής (λέω τεχνικά γιατί υπό την ανοχή της αγοράς, του κράτους και των τραπεζών διακινούνται μεταχρονολογημένες επιταγές). Οι επιταγές θεωρούνται πληρωτέες άμα τη εμφανίσει τους, δηλαδή ότι ημερομηνία και να γράφουν επάνω τους μπορεί ο κομιστής να πάει στην τράπεζα και να την εισπράξει και εάν δεν υπάρχει υπόλοιπο στο λογαριασμό να την σφραγίσει, όμως υπάρχει άγραφος νόμος να μην πηγαίνει κανένας να εισπράττει επιταγές σε ημερομηνία προγενέστερη της αναγραφόμενης. Επίσης, η επιταγή δύναται να σφραγιστεί το πολύ 8 ημέρες από την ημερομηνία που αναγράφεται επάνω της, τώρα με τα νέα δεδομένα το διάστημα αυτό παρατείνεται στις 75 ημέρες. Τέλος, όταν σφραγίζεται μια επιταγή αναγγέλεται στον Τειρεσία ένα μήνα μετά. Δηλαδή και να σφραγιστεί μια επιταγή, μπορεί ο εκδότης να την πληρώσει μέσα στο μήνα, να την πάρει πίσω και να πάει στην τράπεζα να την ξεσφραγίσει, χωρίς αυτή να αναγγελθεί ποτέ στον Τειρεσία.

Μία σημαντική πληροφορία: αν είσαι κομιστής της επιταγής, μπορείς να την κάνεις πολλά πράγματα, αυτά που γίνονται συνήθως είναι να την κρατήσεις μέχρι την ημερομηνία της, να την δώσεις σε πιστωτή σου ή -το κυριότερο- να τη δώσεις στην τράπεζα για προεξόφληση (πας στην τράπεζα μια επιταγή, η τράπεζα σου δίνει επιτόπου σε μετρητά ένα μέρος του ποσού και το υπόλοιπο στο δίνει όταν πληρωθεί η επιταγή). Προφανώς, με τον ιδιώτη μπορείς να έρθεις σε συνεννοήση για να μην σου σφραγήσει μια επιταγή που έχει στα χέρια του, η τράπεζα όμως στο οχταήμερο την σφραγίζει ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα. Ε, αυτό με τις 75 ημέρες στην τελευταία περίπτωση είναι σωτήριο.

Ναι αυτό με το ότι είναι παράνομες και πληρωτέες στην εμφάνισή τους οποιαδήποτε στιγμή το ξέρω.

Δηλαδή το ουσιασιτκό του πράγματος είναι ότι δεν επιτρέπει το σφράγισμα πριν περάσουν 75 μέρες αντί 8, αν κατάλαβα καλά;

Αν όμως παει καποιος σε μια τράπεζα με μια μεταχρονολογημένη που είχε πάρει πριν 3 μήνες και έφτασε η ώρα να την πληρωθεί και πάει τη μέρα που λέει, θα την πληρωθεί, δεν αλλάζει κάτι, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. Μια ερωτηση επειδη εχω μπερδευτει. Απο Δευτερα ξεκιναω ξανα δουλεια. Εχω ηδη βεβαιωση απο τον εργοδοτη ωστε να μπορω να μετακινηθω. Πρεπει υποχρεωτικα να εχω μαζι και την βεβαιωση Τυπου Α ? Και αν ναι χρειαζεται και αυτη υπογραφη του εργοδοτη ή μονο δικια μου ? 

Ευχαριστω!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

Μερικες σκεψεις μετα απο μια 10ετια κρισης και αιφνης χαζοβγαιναμε ας πουμε, τωρα ξανα μανα, σε ενα χειροτερο σεναριο ξανα μανα, εχουμε τις ψυχικες πρωτιστως δυναμεις να αντιμετωπισουμε μιας μακροχρονιας υφεσης?

Παντως πολλοι θα ειμαστε εκεινοι που θα παρακαλαμε να γινει ενα μπαμ παγκοσμιο εστω και 3ος παγκοσμιος οσοι ειναι να ζησουν θα ζησουν και οσοι πεθανουν και να γινει ενα reboot παρα να σβαρνιζομαστε για το υπολοιπο της ζωης μας σε μια μοιζερια απο οικονομικης και κοινωνικης πλευρας κυριως (ξερω ακουγεται σκληρο κυνικα), γιατι αυτη η ανασφαλεια μια εισματε ψευτοκαλα και 10 φορες χειροτερα δεν.

Name checks out.

  • Thanks 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Apoll said:

Τον τσίμπησε και ο Μπόρις... 

Γιατι απομονώνεται και δε βγαινει εξω να διαδωσει τον ιο; Πως θα αποκτησουν αντισωματα ολοι;;😋

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Νέα μνημόνια και παρόμοιες καταστάσεις δεν θα αντέξουν ψυχολογικά αρκετοί

Πριν αρκετα χρονια εποχες 2012-15 βγαιναμε περιπατο με 1 φιλαρακι μου, που τα τσουγκρισαμε και συζητουσαμε για το ενδεχομενο καταρρευσης παγκοσμιας οικονομιας, τοτε αν συζητουσαμε στο φορουμ εδω για τετοιο ενδεχομενο θα χαρακτηριζομασταν απο πολλους ψεκασμενοι, βαση ιστορικων γεγονοτων τυπου 29 εγιναν 2 παγκοσμιοι πολεμοι, εκεινος λογο επηρρεασμου των προφητειων ελεγε για καταρρευση δυτικου πολιτισμου, που τωρα ολο και αχνοφαινεται, ακομα και ετσι μια καταρρευση παγκοσμιας οικονομιας οι μεγαλες οικονομιες το πολυ θα ανεβουν σε μια 5ετια, οι μικρες οικονομιες σαν την δικια μας θα παρει δεκαετιες και με χωρις μνημονια για να ξαναερθει στα σημερινα δεδομενα, η διαφωνια μεταξυ μας ηταν οτι εγω προβλεπω τυπου βενεζουελας λατινικη αμερικη το μαρτυριο της σταγονας δηλαδη και εκεινος μου ελεγε οχι θα καταρρευσει ο δυτικος πολιτισμος και θα ξανα επανεκινισσει η ανθρωποτητα, και σε ρωταω εγω τωρα, πριν απο τη λυτρωση ερχεται πρωτα η καταρρευση (γρηγορος θανατος) η το μαρτυριο της σταγονας?

Επεξ/σία από μπουρτζοβλαχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

O Fotis13 που χαθηκε; Με το lockdown εχει εξαφανιστεί. Τελευταια φορα που ηταν παρον, ελεγε οτι θα παρει το ps5 γιατι θα εχει τα καλυτερα γραφικά.

Τελικα μαθαμε οτι το xbox θα εχει τα καλυτερα γραφικα....

Αν κοιτάξεις το προφίλ του και τα post, εδώ ήταν και εχτές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...