Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Snoob είπε

Έχω εξηγήσει αναλυτικότατα, σε σειρά μηνυμάτων, τους λόγους για τους οποίους θεωρώ πως είναι χάσιμο χρόνου και σπατάλη πόρων, τη δεδομένη στιγμή και με τα δεδομένα μέσα που υπάρχουν (όχι μόνο αριθμός τεστ αλλά -κυρίως- χρόνος που απαιτείται για να βγουν αποτελέσματα).

. 48.600 δείγματα σε αναμονή είχε προχτές η Καλιφόρνια. Ρωτάω, λοιπόν: τι αξία έχουν αυτά τα τεστ, ιδίως αν κάποιος βγει ασυμπτωματικός. Είναι "ασφαλές" να συνεχίσει να κυκλοφορεί, όταν άνετα αυτές τις μέρες που θα κάνει το τεστ να βγει μπορεί να έχει κολλήσει. Υπόψη, τα σωστά τεστ, έχουν 80% ευστοχία (τα "γρήγορα" των Κινέζω έχουν... 30% όπως αναφέρουν οι Ισπανοί. Οι Τσέχοι αναφέρουν ακόμη χειρότερα νούμερα, 80% αστοχίες) ούτως ή άλλως, δηλαδή 20% αστοχούν.

Eπομένως, αν κάποιος έχει πρεμούρα σε αυτή την ιστορία, σίγουρα δεν είναι αυτός που διερωτάται προς τι όλη αυτή η μανία να "ελεγχθούν" (που δεν ελέγχονται, γιατί και αστοχία υπάρχει, και εντωμεταξύ μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα χαλαρά μπορεί να έχει μολυνθεί ένας αρνητικός, άρα η αξία του τεστ, και σωστά αποτελέσματα να έχει δώσει, μηδενίζεται) οι άνθρωποι, αντί να πάνε οι πόροι (ανθρωποώρες, χρήματα, υλικά) σε πιο επείγουσες ανάγκες.

Τα έχω γράψει αναλυτικά, σε σειρά μηνυμάτων μου. Η Bosch αναπτύσσει γρήγορο τεστ εντοπισμού (κάτω από δυόμισι ώρες, λέει η ίδια η εταιρία, μένει να φανεί στην πράξη, συν τα ποσοστά εύστοχης διάγνωσης, μην έχουμε πάλι τις ομορφιές των Κινέζων...) Εάν και εφόσον υπάρξουν αξιόπιστα τέτοια τεστ, ναι, στο βαθμό που είναι οικονομικά εφικτό, ας προχωρήσει όσο το δυνατόν μαζικότερος έλεγχος. Αυτό που λέω, όμως, είναι πως όπως έχουν τώρα τα πράγματα, όλο αυτό το "μα γιατί δεν κάνουν περισσότερα τεστ" μου φαίνεται κλαψούρα ή/και σπατάλη πόρων.

Εκτός κι αν δεν καταλαβαίνει ο κόσμος πώς λειτουργούν τα τεστ τώρα και νομίζουν πως είναι σαν τα τεστ εγκυμοσύνης, κατουράς και σου βγάζει σταυρουδάκι κι ανάλογα κλαις ή γελάς. 

Ειλικρινά, είναι η 4η φορά που γράφω τα ίδια πράγματα. Όποιος θέλει καταλαβαίνει, δεν έχει νόημα να επαναλαμβάνομαι.

Και είναι η δέκατη πέμπτη φορά που τα διαβάζω εγώ.

Βέβαια έγραψα για θετικούς ασυμπτωματικούς που μπορούν μέσω ιχνηλάτησης να βρουν ένα τεράστιο ποσοστό φορέων, οι οποίοι πρέπει να σταματήσουν τη δουλειά τους ΑΜΕΣΑ.

Πρέπει να βρίσκονται σε παρακολούθηση για πιθανή εισαγωγή τους σε νοσοκομείο. Πρέπει να ξαναελεγχθούν μετά από 15-20 μέρες για την πιθανότητα recovery και συνεπώς ανοσίας. Ο Τσιόδρας το λέει αυτό, όχι εγώ.

Οι άνθρωποι που κάνουν την ιχνηλάτηση στην Ελλάδα έχουν κάνει ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ δουλειά με πενιχρά μέσα. Ας το εκμεταλλευτούμε, αν μπορούμε. Αν δεν μπορούμε, ας παραδεχτούμε ότι έχουμε ένα πρόβλημα προς επίλυση. Δεν διορθώνει τίποτα να πετάμε την μπάλα (όχι εσύ προσωπικά) στην εξέδρα, λέγοντας ότι τα τεστ είναι άχρηστα.

Τί διάολο, μόνο εγώ εξακολουθώ να είμαι υποχρεωμένος να δουλεύω έξω από όλο το ινσόμνια; Όλοι είστε τόσο κωλόφαρδοι και κάθεστε σπίτι όλη μέρα;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, kondoras είπε

Και είναι η δέκατη πέμπτη φορά που τα διαβάζω εγώ.

Βέβαια έγραψα για θετικούς ασυμπτωματικούς που μπορούν μέσω ιχνηλάτησης να βρουν ένα τεράστιο ποσοστό φορέων, οι οποίοι πρέπει να σταματήσουν τη δουλειά τους ΑΜΕΣΑ.

Πρέπει να βρίσκονται σε παρακολούθηση για πιθανή εισαγωγή τους σε νοσοκομείο. Πρέπει να ξαναελεγχθούν μετά από 15-20 μέρες για την πιθανότητα recovery και συνεπώς ανοσίας. Ο Τσιόδρας το λέει αυτό, όχι εγώ.

Οι άνθρωποι που κάνουν την ιχνηλάτηση στην Ελλάδα έχουν κάνει ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ δουλειά με πενιχρά μέσα. Ας το εκμεταλλευτούμε, αν μπορούμε. Αν δεν μπορούμε, ας παραδεχτούμε ότι έχουμε ένα πρόβλημα προς επίλυση. Δεν διορθώνει τίποτα να πετάμε την μπάλα (όχι εσύ προσωπικά) στην εξέδρα, λέγοντας ότι τα τεστ είναι άχρηστα.

Τί διάολο, μόνο εγώ εξακολουθώ να είμαι υποχρεωμένος να δουλεύω έξω από όλο το ινσόμνια; Όλοι είστε τόσο κωλόφαρδοι και κάθεστε σπίτι όλη μέρα;

Μακάρι να μπορούσα να δουλεύω και εγω εξω να ημουν πχ μαστορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικες σκεψεις μετα απο μια 10ετια κρισης και αιφνης χαζοβγαιναμε ας πουμε, τωρα ξανα μανα, σε ενα χειροτερο σεναριο ξανα μανα, εχουμε τις ψυχικες πρωτιστως δυναμεις να αντιμετωπισουμε μιας μακροχρονιας υφεσης?

Παντως πολλοι θα ειμαστε εκεινοι που θα παρακαλαμε να γινει ενα μπαμ παγκοσμιο εστω και 3ος παγκοσμιος οσοι ειναι να ζησουν θα ζησουν και οσοι πεθανουν και να γινει ενα reboot παρα να σβαρνιζομαστε για το υπολοιπο της ζωης μας σε μια μοιζερια απο οικονομικης και κοινωνικης πλευρας κυριως (ξερω ακουγεται σκληρο κυνικα), γιατι αυτη η ανασφαλεια μια εισματε ψευτοκαλα και 10 φορες χειροτερα δεν.

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ΠάρηςΓ είπε

Μακάρι να μπορούσα να δουλεύω και εγω εξω να ημουν πχ μαστορας.

Πρόσεχε τι εύχεσαι αυτές τις μέρες...πριν απο μέρες η γυναίκα μου γκρίνιαξε γιατί ήταν να κάνω 1 "κοινωνικό" έξοδο.....τώρα πάει και αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Μακάρι να μπορούσα να δουλεύω και εγω εξω να ημουν πχ μαστορας.

Mπα δεν είναι ωραία εικόνα..μόνο η κυκλοφορια στους δρόμους είναι κάτι το μαγικο :) Κατα τ'αλλα βλέπεις αρκετό κοσμο έξω απο μαρκετ ικα μικα φαρμακεια και ηλικωμένους σαν να μην τρέχει τπτ..Σε όλο αυτο προφανώς δεν λειπουν οι λογομαχίες

Επεξ/σία από NotebookFreak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω συμβουλή αν έχετε καποια ιδέα.

Μένω Κοζάνη λόγω εργασίας, θέλω όμως να μεταβώ για μια μέρα στην Πάτρα για να πάρω συγγενικό μου πρόσωπο που έχει αποκλειστεί (κανονικα μένει μαζί μου Κοζάνη). Έχω χαρτί μόνιμης κατοικίας Πάτρα, οπότε μπορώ να κατέβω. Το θέμα είναι η επιστροφή... Μπορώ να πάρω χαρτί απο την εταιρεία οτι πρέπει να επιστρέψω στην δουλειά και ήμουν σε άδεια?

Επίσης το συγγενικό πρόσωπο αν έχω χαρτί απο γιατρό οτι άλλο συγγενικό πρόσωπο είναι στις ευπαθείς ομάδες στην Κοζάνη, μπορεί να έρθει με αυτό τον λόγο? Πείτε καμια ιδέα γτ δεν γίνεται να μείνει μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, logokrimenos είπε

Παιδιά θέλω συμβουλή αν έχετε καποια ιδέα.

Μένω Κοζάνη λόγω εργασίας, θέλω όμως να μεταβώ για μια μέρα στην Πάτρα για να πάρω συγγενικό μου πρόσωπο που έχει αποκλειστεί (κανονικα μένει μαζί μου Κοζάνη). Έχω χαρτί μόνιμης κατοικίας Πάτρα, οπότε μπορώ να κατέβω. Το θέμα είναι η επιστροφή... Μπορώ να πάρω χαρτί απο την εταιρεία οτι πρέπει να επιστρέψω στην δουλειά και ήμουν σε άδεια?

Επίσης το συγγενικό πρόσωπο αν έχω χαρτί απο γιατρό οτι άλλο συγγενικό πρόσωπο είναι στις ευπαθείς ομάδες στην Κοζάνη, μπορεί να έρθει με αυτό τον λόγο? Πείτε καμια ιδέα γτ δεν γίνεται να μείνει μόνο

Μπορεις να το κάνεις ετσι οπως λες βεβαια δε ξερω αν θα γλιτωσεις ελεγχο ευκολα ισως αν πας απο παλαιο δρομο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Malthador είπε

Επειδή ποτέ δε κατάλαβα ακριβώς τι είναι "μεταχρονολογημένη επιταγή" και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ στη ζωή μου επιταγές, μπορείς να μου εξηγήσεις πως ορίζεται μια επιταγή ως τέτοια.

Δηλαδή αν εσύ μου δώσεις σήμερα μια επιταγή με ημνια 15/4, οκ, την κρατάω εγώ και πάω στις 15/4 να την πληρωθω από την τράπεζα ... είναι "μεταχρονολογημένη" ή όχι; Δηλαδή θα την πληρωθώ ή θα ισχύσει το 75 μέρες.

Πως ξέρει δηλαδή κάποιος, αν δε του παρουσιαστεί μια επιταγή νωρίτερα από την ημνια που αναγράφει ότι είναι μεταχρονολογημένη;

27 λεπτά πριν, majnun είπε

AnyDesk κύριοι, δε χρειάζεται ούτε εγκατάσταση

Αλλά δωρεάν μόνο για personal use

btw

έχει πέσει τέτοια πειρατεία σε τέτοιες εφαρμογές αυτό το καιρό .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kirileman είπε

Επειδή έχω πια μια ολοκληρωμένη εικόνα, τόσο για την πανδημία, όσο και για τα μέτρα επιλεκτικής ανακούφισης των πληττόμενων επαγγελματικών κλάδων, τις επιδοτήσεις κομμάτων και επιχορηγήσεις ιδιωτικών θεραπευτηρίων, τα κορωνομόλογα που έγιναν δάνεια από τον ESM, άρα νέα μνημόνια και την περίφημη Ευρωπαϊκή αλληλεγγύη, τόσο πρόσφατα στην κρίση του Έβρου όσο και στη συνεχιζόμενη κρίση στα νησιά μας, θα ήθελα να γράψω... αλλά μόλις θυμήθηκαν ότι δεν επιτρέπεται!

Mια καλησπέρα στους ελεύθερους πολιορκημένους, η Ισπανία δίνει 2 φορές την ημέρα νούμερα; Γιατί ήδη βλέπω 493 νεκρούς.

Ναι δινει πολλαπλες φορες.
Δραματικα νουμερα βλεπω. Θα φτασουν τις 10000 κρουσματα σημερα ετσι οπως παει.
Και η Τουρκια χθες ειχε νεα κρουσματα το 1/3 των προηγουμενων συνολικων!! Ο πιο μεγαλος ρυθμος αυξησης για χθες μακραν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Το πρόβλημα με τις τρελές αγελάδες προέκυψε γιατί σε Ευρώπη και Αμερική η μπριζόλα ψήνεται τόσο όσο να μην είναι εντελώς ωμή, σε αντίθεση με εδώ που συνήθως καταλήγει σόλα από το ψήσιμο. Τα τελευταία χρόνια "ανακαλύψάμε" κι εμείς το μισοψημένη κ.λπ.

Αυτο ισχυει μονο στη μοσχαρισια. Προσφατα εκανα ενα σεμιναριο τροφιμων ,στην Ευρωπη τουλαχιστον ,Αμερικα ντεν κσερω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

Μερικες σκεψεις μετα απο μια 10ετια κρισης και αιφνης χαζοβγαιναμε ας πουμε, τωρα ξανα μανα, σε ενα χειροτερο σεναριο ξανα μανα, εχουμε τις ψυχικες πρωτιστως δυναμεις να αντιμετωπισουμε μιας μακροχρονιας υφεσης?

Παντως πολλοι θα ειμαστε εκεινοι που θα παρακαλαμε να γινει ενα μπαμ παγκοσμιο εστω και 3ος παγκοσμιος οσοι ειναι να ζησουν θα ζησουν και οσοι πεθανουν και να γινει ενα reboot παρα να σβαρνιζομαστε για το υπολοιπο της ζωης μας σε μια μοιζερια απο οικονομικης και κοινωνικης πλευρας κυριως (ξερω ακουγεται σκληρο κυνικα), γιατι αυτη η ανασφαλεια μια εισματε ψευτοκαλα και 10 φορες χειροτερα δεν.

Νέα μνημόνια και παρόμοιες καταστάσεις δεν θα αντέξουν ψυχολογικά αρκετοί, αν και πολλοί λένε ότι δεν έχει αλλάξει κάτι ουσιαστικά σε σχέση με παλιά. Αυτη την φορά η ύφεση θα ειναι σχεδον σε όλες τις χώρες, το 2010 και για μερικά χρόνια μετά είχαμε γίνει ο περιγελος της Ευρώπης, κλέφτες μας έλεγαν ότι μόνο απαιτούμε. Τώρα αυτά πάνε περίπατο. Και να δούμε αν θα μπορέσει η Γερμανία και οι άλλοι δορυφόροι να πάνε κόντρα σε Ιταλία Γαλλία Ισπανία και άλλες χώρες που θα έχουν μεγάλο πρόβλημα. Το ότι θα έχουμε ύφεση το είπε και ο υπουργός, η όλη κατάσταση είναι πολύ διαφορετική από την προηγούμενη. Δεν ξέρουμε τι μπορεί να γίνει σε επίπεδο ΕΕ. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, PostHelper είπε


Και η Τουρκια χθες ειχε νεα κρουσματα το 1/3 των προηγουμενων συνολικων!! Ο πιο μεγαλος ρυθμος αυξησης για χθες μακραν.

H Τουρκια κρυβει τα μισα μη πω κ περισσότερα ... Πρωτα ρωτανε τον Ερντογαν αν πεθανε κ μετα το γραφουν.

15 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Μπορεις να το κάνεις ετσι οπως λες βεβαια δε ξερω αν θα γλιτωσεις ελεγχο ευκολα ισως αν πας απο παλαιο δρομο

Παρε τηλ το 100 κ κανε τους την ερωτηση να μην εχεις προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...