Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Απ' ό,τι άκουσα, είσαι μέσα αν ο δευτερεύων ΚΑΔ έχει περισσότερα κέρδη απ' τον κύριο. Με επιφύλαξη, γιατί δεν το άκουσα από κρατικό φορέα αλλά από κάποιον φοροτεχνικό. Δεν θυμάμαι πού, έχω χάσει τη μπάλα απ' τις πληροφορίες! 😁

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, όταν κάνεις δήλωση στο ΕΡΓΑΝΗ, αυτόματα συμπληρώνεται ο κύρος ΚΑΔ στην αίτηση, και αν δεν είναι "μεσα" δεν δικαιούσε τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα σωστά μόνο δύο θάνατοι για σήμερα.

66 στην μεθ όμως, αυτό το νούμερο συνεχίζει να αυξάνεται και φαίνεται ότι δεν ήμαστε ακόμα σε πτωτική πορεία της διάδοσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, logistoulis είπε

εγώ που αγόραζα κάθε μέρα καφε απο έξω και γενικά προσπαθώ να το δω ήρεμα, αυτη τη βδομάδα πήρα μόνο μια φορά απ'εξω

εσυ το λιγουρευεσαι το 600αρι?πηγαινε σε ενα κεκ να μορφωθεις μαζι με γιατρους και δικηγορους 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, vali είπε

Δεν έχει πλέον κίνηση και δεν βγαίνουν. Πλέον καφέ απ'έξω μόνο σε μαγαζιά που πουλάνε και ψωμί μπορώ να βρω. Βέβαια και εγώ όσο μπορώ φτιάχνω πλέον μόνος το φραπέ μου πριν ξεκινήσω για δουλειά.

Της ίδιας λογικής κ εγώ, μια χαρά είναι κ ο σπιτικος φραπέ μέχρι να ξεπεραστεί όλο αυτό...

Γλυτώνουμε κ έναν άνθρωπο από μετακινήσεις που μπορούν ν αποφευχθούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Αν κατάλαβα σωστά μόνο δύο θάνατοι για σήμερα.

66 στην μεθ όμως, αυτό το νούμερο συνεχίζει να αυξάνεται και φαίνεται ότι δεν ήμαστε ακόμα σε πτωτική πορεία της διάδοσης

Μόνο αυτό να κοιτάμε Μεθ

 

Θα ανέβει αρκετά ακόμα πρίν δούμε μία πτώση κατα την γνώμη μου :(

Επεξ/σία από Lews
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ADHD είπε

Μόνο τα μοριακά τεστ είναι αξιόπιστα και όχι τα αντισωμάτων που πιάνουν γενικά κορονοιους. Αυτό κατάλαβα αλλά δεν είμαι και γιατρός κάποιος πιο ειδικός ας απαντήσει.

Τα μοριακά τεστ που χρησιμοποιούν (q-pcr) τώρα ανιχνεύουν τον γενετικό υλικό του ιού στον οργανισμό του ασθενή.
Τα γρήγορα τεστ για τα οποία μιλάνε στις ειδήσεις, λέγονται ανοσολογικα και χρησιμοποιούν εργαστηριακά αντισώματα που ανιχνεύουν τα αντισώματα που παράγει ο οργανισμός μας έναντι του ίου, δλδ είναι έμμεσος ο εντοπισμός του. Είναι πολύ χειρότερα από τη pcr για διάφορους λόγους. Ένας είναι οτι χρειάζεται να περάσουν μερικές μέρες μέχρι να παράξει ο οργανισμός αντισώματα, οπότε παράθυρο εντοπισμού μεγαλώνει. Επίσης η ευαισθησια της μεθόδου είναι μικρότερη (δλδ δε μπορεί να εντοπίσει μικρές ποσότητες αντισωμάτων) από της pcr. Σε όλα τα ανοσολογικα τεστ τα ψευδώς θετικά είναι επίσης πιθανότερα σε σχέση με pcr. Το αν πιάνουν και άλλους κορονοιους εξαρτάται από το αν το αντίσωμα που στοχεύουν είναι μοναδικό για τον COVID-19 ή μοιράζεται με άλλους κορονοιους. 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ΚΑΔ που είπαν 2-3 σελίδες παρά πίσω για τον πρώτο και δεύτερο

Κατά τα άλλα καλά πάμε σήμερα, 2 θανάτους και βγήκαν από την διασωλήνωση και μεγάλης ηλικίας άνθρωποι.

 

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η γνωστή σελίδα με τα στοιχεία, λέει για την Ιταλία + 919 νέοι θάνατοι...Υπάρχει περίπτωση λάθους ; Μιλάμε για τραγωδία.

Επεξ/σία από volleyball
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, volleyball είπε

Η γνωστή σελίδα με τα στοιχεία, λέει για την Ιταλία + 919 νέοι θάνατοι...Υπάρχει περίπτωση λάθους ; Το νούμερο είναι τραγικό.

Σωστά είναι τα νούμερα και 5909 νέα κρούσματα.Τι γίνεται εκεί ρε;

Επεξ/σία από kritikos28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...