Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, AtiX είπε

Τις τελευταίες δύο βδομάδες δουλεύω από το σπίτι... Η εταιρία που εργάζομαι ενώ ασχολείτε με τον τουρισμό και ξέρει ότι η φετινή χρονιά είναι χαμένη συνεχίζει και δεν εχει ρίξει στο ελάχιστο τις δραστηριότητες της... 

 

ποιες είναι οι δραστηριότητες στον τουρισμό πέρα από ακυρώσεις αυτή τη περίοδο; 

και αυτό που λες το έκανε μία εταιρεία και μπράβο της αν διατηρεί το προσωπικό της, πόσες άλλες θα στείλουν κόσμο σπίτι του; 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι φορολογικες-ασφαλιστικες υποχρεωσεις --> αναστέλλονται <-- άρα πηγαινουν παραπισω για πληρωμη εφαπαξ ή δοσεις. αρα δεν δινεις κατι τωρα αλλα αργοτερα οταν θα ειμαστε σταθεροι στα ποδια. αν εχουν αρ..ιδια ας πουνε ακυρωση υποχρεωσης για 1-2μηνες αρα 0εξοδα προς το κρατος απο ιδιωτες ή επιχειρησεις που ειναι κλειστες με αποφαση κυβερνησης και 80-90% μειωση λογαριασμων που βγηκαν ή θα βγουν σε δεκο-κινητα-σταθερα-συνδρομιτικη. σε αυτες που επεσε η κινηση φαινεται απο τα καθημερινα Ζ που βγαζουν. ετσι θα βοηθουσε ωστε αν εχεις καποια χρηματα να μπορεις να ζησεις και οχι να σου λενε θα πληρωσεις αλλα αργοτερα. ουτε το αργοτερα δεν ξερεις αν θα μεινουν κατι ανοιχτο για να υπαρχει δουλειά. εδω και τωρα ακυρωση υποχρεωσεων και 80-90% μειωση λογαριασμων. οταν λεμε ολοι θα το φαμε το αγγουρι ας το φαμε ολοι με δικαιο τροπο. να τους βγαζεις και το καπελο μετα για τα μπαλακια που θα χουν γιατι τους βοηθησαν ολους.

Επεξ/σία από xxatziva
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ποιες είναι οι δραστηριότητες στον τουρισμό πέρα από ακυρώσεις αυτή τη περίοδο; 

και αυτό που λες το έκανε μία εταιρεία και μπράβο της αν διατηρεί το προσωπικό της, πόσες άλλες θα στείλουν κόσμο σπίτι του; 

Εξαιτίας του τμήματος που ανήκω μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι οι περισσότερες εταιρίες δουλεύουν κανονικά...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.ft.com/content/19d90308-6858-11ea-a3c9-1fe6fedcca75?segmentid=acee4131-99c2-09d3-a635-873e61754ec6

Humanity needs to make a choice. Will we travel down the route of disunity, or will we adopt the path of global solidarity? If we choose disunity, this will not only prolong the crisis, but will probably result in even worse catastrophes in the future. If we choose global solidarity, it will be a victory not only against the coronavirus, but against all future epidemics and crises that might assail humankind in the 21st century.

Global solidarity, global plan, global cooperation...

 

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Εξαετίας του τμήματος που ανήκω μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι οι περισσότερες εταιρίες δουλεύουν κανονικά...

οι κρατήσεις προχωράνε κανονικά θες να μου πεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

οι κρατήσεις προχωράνε κανονικά θες να μου πεις; 

Δεν είμαι το τμήμα κρατήσεων αλλά στο τμήμα ας πούμε προμηθειών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Νέα μνημόνια και παρόμοιες καταστάσεις δεν θα αντέξουν ψυχολογικά αρκετοί, αν και πολλοί λένε ότι δεν έχει αλλάξει κάτι ουσιαστικά σε σχέση με παλιά. Αυτη την φορά η ύφεση θα ειναι σχεδον σε όλες τις χώρες, το 2010 και για μερικά χρόνια μετά είχαμε γίνει ο περιγελος της Ευρώπης, κλέφτες μας έλεγαν ότι μόνο απαιτούμε. Τώρα αυτά πάνε περίπατο. Και να δούμε αν θα μπορέσει η Γερμανία και οι άλλοι δορυφόροι να πάνε κόντρα σε Ιταλία Γαλλία Ισπανία και άλλες χώρες που θα έχουν μεγάλο πρόβλημα. Το ότι θα έχουμε ύφεση το είπε και ο υπουργός, η όλη κατάσταση είναι πολύ διαφορετική από την προηγούμενη. Δεν ξέρουμε τι μπορεί να γίνει σε επίπεδο ΕΕ. 

Το ζητημα ειναι το πως αντιμετωπίζουν οι άλλες χωρες την όποια κρίση και πως εμεις. 

Επειδή στην Ελλάδα τα κανάλια λένε τα ιδια και τα ίδια , καλό ειναι να παρακολουθούμε και κανα άλλο κανάλι τυπου DW ή ΒΒC και ειδικά τις συζητήσεις που γίνονται. Χθες ας πούμε έλεγαν ξεκάθαρα πάλι πως η Ελλάδα και οι βαλκανικές χώρες γενικά ειναι άξιες συγχαρητηρίων για το οτι πρόλαβαν την κατάσταση, όμως η Ελλάδα προχωράει σε πρωτόγνωρα μέτρα για να αντέξει που θα οδηγήσουν σε τεράστια ποσοστά ανεργίας. Αναφέρθηκαν μάλιστα και στο ποσό που δίνει το δημόσιο σε ιδιωτικές κλινικές 

Το τι θα συμβεί στην Ελλάδα το γνωρίζουμε ηδη. Οταν βγαίνει ο ιδιος ο υπουργός εργασίας και ξεκάθαρα λέει οτι θα αυξηθεί το ποσοστό ανεργίας, τα εισοδήματα θα μειωθούν και γενικά θα έχουμε ύφεση   δεν νομίζω οτι έχει λόγο να πει ψέμματα. Προφανως θα έχουμε αύξηση φόρων και μεγάλη ύφεση.

Δεν ξέρω αν τα μέτρα που παίρνει η Ελλάδα είναι σωστά ή λάθος για το οικονομικό κομμάτι, αλλά αυτό που παρατηρώ από συγκεκριμένους δημοσιογράφους ειναι πως υπάρχει μια τάση κοινωνικου αυτοματισμού. Πχ τόσα χρονια κατηγορουσαν γενικά τον δημόσιο υπάλληλο. Τωρα επειδη έχουν ανάγκη το ανεπαρκές σε αριθμους νοσηλευτικο προσωπικο τα έχουν βάλει με τους εκπαιδευτικούς οτι κάθονται και πληρώνονται. Αν αύριο οι εκπαιδευτικοί γίνουν ήρωες για κάποιο λόγο θα βρουν μια άλλη κοινωνική ομάδα να κατηγορήσουν. Χθες βρήκαν τους τραπεζουπάλληλους σε γνωστό κανάλι πως "δεν κάνουν και τίποτε", τους διοικητικούς δημοσιων υπηρεσιων κτλ. Δεν υπάρχει ελπιδα. 

Ένας φίλος έλεγε νωρίτερα πως θα δουμε νέα τάξη πραγμάτων. Την αλλαγή την βλέπεις μέσα σε μια κρίση. Αυτή τη στιγμη εξακολουθούμε να βλέπουμε δημοσιογράφους να κατηγορούν κόσμο, αντί να δούμε μια συλλογικότητα, καταλαβαίνεις την κατάσταση. Ξέρουμε ηδη πως θα ειναι τα πράγματα. Εκει που πηγες να δεις μια άσπρη μέρα με μια χαλαρή μείωση φορων και μείωση της ανεργίας θα δεις ανεργία. Το ειπε ο ιδιος...δε το λέω εγω!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν είμαι το τμήμα κρατήσεων αλλά στο τμήμα ας πούμε προμηθειών...

τελοσπάντων εγώ έχω μια διαφορετική εικόνα από το θέμα ταξίδια τουρισμός.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

τελοσπάντων εγώ έχω μια διαφορετική εικόνα από το θέμα ταξίδια τουρισμός.. 

Το σωστό βλέπεις, οι περισσότεροι που δουλεύουν ακόμα σε τουριστικά γραφεία πρακτικά διαχειρίζονται το κομμάτι ακυρώσεις, και πως να ελαχιστοποιηθεί η ζημιά στην επιχείρηση αν υπάρξει μαζική απαίτηση refunds.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, logistoulis είπε

τελοσπάντων εγώ έχω μια διαφορετική εικόνα από το θέμα ταξίδια τουρισμός.. 

Θα στο θέσω λίγο διαφορετικά... αυτή τη στιγμή σχεδόν όλα τα ξενοδοχεία έκαναν από μικρής κλίμακας ανακαινίσεις ως και καινούριες κτιριακές εγκαταστάσεις για να είναι έτοιμα τον Μαΐου που ξεκινάει η σεζόν... πιστεύεις ότι κάποια από αυτά τα ξενοδοχεία θα σταματήσουν αυτές τις εργασίες επειδή φέτος θα έχουν πτώση που θα αγγίξει το 80%???

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Το σωστό βλέπεις, οι περισσότεροι που δουλεύουν ακόμα σε τουριστικά γραφεία πρακτικά διαχειρίζονται το κομμάτι ακυρώσεις, και πως να ελαχιστοποιηθεί η ζημιά στην επιχείρηση αν υπάρξει μαζική απαίτηση refunds.

Έχω  κοντινούς μου ανθρώπους που επηρεάζονται από τον τουρισμό είτε άμεσα είτε έμμεσα (συνάδελφοι που τα γραφεία τους ζουν κυρίως από αυτό) και ήδη μετράω απολύσεις και μειώσεις συμβάσεων

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Θα στο θέσω λίγο διαφορετικά... αυτή τη στιγμή σχεδόν αλλά τα ξενοδοχεία έκαναν από μικρής κλίμακας ανακαινίσεις ως και καινούριες κτιριακές εγκαταστάσεις για να είναι έτοιμα τον Μαΐου που ξεκινάει η σεζόν... πιστεύεις ότι κάποια από αυτά τα ξενοδοχεία θα σταματήσουν αυτές τις εργασίες επειδή φέτος θα έχουν πτώση που θα αγγίξει το 80%???

Επειδή εργάζομαι στην κατασκευή ξενοδοχειακών μονάδων θα σου πω ότι συνεχίζουμε κανονικά τις εργασίες μας και  θα παραδώσουμε στην ώρα μας,όμως ότι επεκτασεις-νέες μονάδες είχαν προγραμματιστεί για του χρόνου έχουν παγώσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Θα στο θέσω λίγο διαφορετικά... αυτή τη στιγμή σχεδόν αλλά τα ξενοδοχεία έκαναν από μικρής κλίμακας ανακαινίσεις ως και καινούριες κτιριακές εγκαταστάσεις για να είναι έτοιμα τον Μαΐου που ξεκινάει η σεζόν... πιστεύεις ότι κάποια από αυτά τα ξενοδοχεία θα σταματήσουν αυτές τις εργασίες επειδή φέτος θα έχουν πτώση που θα αγγίξει το 80%???

Εσύ πιστεύεις αυτά τα ξενοδοχεία που μπορεί να έχουν εκατομμύρια ζημιές (και έχω σχετικά παραδείγματα) θα είναι σε θέση να απασχολήσουν προσωπικό ή να πληρώσουν τους διάφορους προμηθευτές τους;

Όλες αυτές οι ζημιές θα μετακυληθουν όσο το δυνατόν γίνεται σε αυτούς που θα υποφέρουν περισσότερο

Σκέψου ότι πολλοί δεν πρόλαβαν καν να ξεκινήσουν σεζόν να πάρουν έστω το 500αρι

Και φυσικά αυτό πάει αλυσίδα, στον δικό μου κλάδο όσοι δουλεύουν με αυτούς δεν περιμένουν τις αμοιβές που περίμεναν οπότε ήδη παίρνουν μέτρα για τους εργαζόμενους τους

Δεν υπάρχει ζημιά που καλύπτεται με αέρα , επιδόματα και ελαφρύνσεις, αυτό μέχρι ένα σημείο

Και είμαστε ήδη στην αρχή όπου υπάρχει μια ισχνή ελπίδα να κουτσοδουλεψουν 

Αν πάρουμε σα δεδομένο ότι θα πάμε έτσι μήνες τότε τι θα γίνει;

Ή ακόμα και αν εμείς κάπως άρχισουμε να λειτουργούμε πως θα φέρουμε ξένους από έξω με κίνδυνο να γίνει χαμός και ποιος θα έρθει στην τελική;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...