Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως το ότι αρκετοί εδώ προσπαθείτε να αναλύσετε την οικονομια με δεδομενα που ίσχυαν πριν από αυτό που έπεται όταν (και αν) με το καλο ξεπεράσουμε αυτήν την λαίλαπα με ξεπερνάει πραγματικά. 

Επίσης με ξεπερνάει και το ότι όλοι (τρόπος του λέγειν) έχουν αποδεχθεί ότι ετσι λειτουργεί η οικονομία τι  να κάνουμε; Να την αλλάξουμε οπως έχει αλλάξει αρκετές φορές σε ανάλογες περιπτώσεις. Γενικά ο ανθρώπινος παράγοντας έχει αφεθεί στα χερια μερικών που αποφασίζουν για τις τύχες όλου του πλανητη; Καιρος να ξυπνήσουμε λεω εγώ, είναι μια ευκαιρία τωρα που δεν ειναι σε δεινή θεση μόνο μερικες χωρες αλλα ολος ο πλανήτης. 

 

Εδω πεθαίνουν άνθρωποι και δυστυχώς θα πεθάνουν αρκετοί ακόμα, και κάποιοι ακομα ασχολούνται με νούμερα. Αν δεν φροντίσουν να επιστρέψουν οι λαοί σε φυσιολογικά δεδομένα (οικονομικά) ξέρουν και οι ίδιοι (αυτοί οι λίγοι ντε) ότι δεν τους σώζει τίποτα.

Οι ιταλοί έχουν δώσει 10 (πλέον 9) μερες προθεσμία στους Ευρωπαίους. Εδω θα είμαστε, νομίζω έρχονται συνταρακτικές αλλαγές. 

Επεξ/σία από rosgr100
  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, rosgr100 είπε

Πάντως το ότι αρκετοί εδώ προσπαθείτε να αναλύσετε την οικονομια με δεδομενα που ίσχυαν πριν από αυτό που έπεται όταν (και αν) με το καλο ξεπεράσουμε αυτήν την λαίλαπα με ξεπερνάει πραγματικά. 

Επίσης με ξεπερνάει και το ότι όλοι (τρόπος του λέγειν) έχουν αποδεχθεί ότι ετσι λειτουργεί η οικονομία τι  να κάνουμε; Να την αλλάξουμε οπως έχει αλλάξει αρκετές φορές σε ανάλογες περιπτώσεις. Γενικά ο ανθρώπινος παράγοντας έχει αφεθεί στα χερια μερικών που αποφασίζουν για τις τύχες όλου του πλανητη; Καιρος να ξυπνήσουμε λεω εγώ, είναι μια ευκαιρία τωρα που δεν ειναι σε δεινή θεση μόνο μερικες χωρες αλλα ολος ο πλανήτης. 

Εδω πεθαίνουν άνθρωποι και δυστυχώς θα πεθάνουν αρκετοί ακόμα, και κάποιοι ακομα ασχολούνται με νούμερα. Αν δεν φροντίσουν να επιστρέψουν οι λαοί σε φυσιολογικά δεδομένα (οικονομικά) ξέρουν και οι ίδιοι (αυτοί οι λίγοι ντε) ότι δεν τους σώζει τίποτα.

Οι ιταλοί έχουν δώσει 10 (πλέον 9) μερες προθεσμία στους Ευρωπαίους. Εδω θα είμαστε, νομίζω έρχονται συνταρακτικές αλλαγές. 

Θέλουμε δε θέλουμε η οικονομία είναι κάτι που θα πληγεί άμεσα απ τον πανδημία. Και με τη σειρά της μια πληγμένη οικονομία θα επιβαρύνει το θέμα υγεία (φτώχια, πείνα, ανεργία, ενδεχόμενες συρράξεις και εξεγέρσεις). Οπότε απ τη στιγμή που το ζητούμενο δεν είναι να δημιουργήσεις μια πλασματική κότα να σου γεννά αυγά αλλά κάποια έξτρα μηδενικά στα "βιβλία" της ΕΕ τότε δε μιλάμε για κάτι εντελώς παράλογο. Λες και τόσο καιρό το παραστατικό χρήμα ή τα κρυπτονομίσματα που έγιναν μόδα τελευταία έχουν κάποιο αντίκρυσμα. Το κλάμα το πραγματικό θα πέσει όταν ο σερβιτόρος θα σερβίρει χόρτα βραστά στην Καγκελάριο αντί φιλέτο γιατί δε θα υπάρχει κάποιος να φροντίσει το ζώο, δε θα υπάρχει σφαγείο, γραμμή μεταφοράς, κρεοπώλης και πάει λέγοντας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Εσύ πιστεύεις αυτά τα ξενοδοχεία που μπορεί να έχουν εκατομμύρια ζημιές (και έχω σχετικά παραδείγματα) θα είναι σε θέση να απασχολήσουν προσωπικό ή να πληρώσουν τους διάφορους προμηθευτές τους;

Όλες αυτές οι ζημιές θα μετακυληθουν όσο το δυνατόν γίνεται σε αυτούς που θα υποφέρουν περισσότερο

Σκέψου ότι πολλοί δεν πρόλαβαν καν να ξεκινήσουν σεζόν να πάρουν έστω το 500αρι

Και φυσικά αυτό πάει αλυσίδα, στον δικό μου κλάδο όσοι δουλεύουν με αυτούς δεν περιμένουν τις αμοιβές που περίμεναν οπότε ήδη παίρνουν μέτρα για τους εργαζόμενους τους

Δεν υπάρχει ζημιά που καλύπτεται με αέρα , επιδόματα και ελαφρύνσεις, αυτό μέχρι ένα σημείο

Και είμαστε ήδη στην αρχή όπου υπάρχει μια ισχνή ελπίδα να κουτσοδουλεψουν 

Αν πάρουμε σα δεδομένο ότι θα πάμε έτσι μήνες τότε τι θα γίνει;

Ή ακόμα και αν εμείς κάπως άρχισουμε να λειτουργούμε πως θα φέρουμε ξένους από έξω με κίνδυνο να γίνει χαμός και ποιος θα έρθει στην τελική;

Κοίτα και εγώ βλέπω αυτές τις ανησυχίες... οι περισσότεροι όμως πιστεύουν, όπως και εγώ, ότι δεν είναι η ώρα για αναγγελίες μέτρων μιας και δεν ξέρουμε ούτε την διάρκεια, ούτε την ένταση, ούτε και τις επιπτώσεις πάνω στο κοινωνικό πρώτα σύνολο και μετά στο οικονομικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, AtiX είπε

Θα στο θέσω λίγο διαφορετικά... αυτή τη στιγμή σχεδόν όλα τα ξενοδοχεία έκαναν από μικρής κλίμακας ανακαινίσεις ως και καινούριες κτιριακές εγκαταστάσεις για να είναι έτοιμα τον Μαΐου που ξεκινάει η σεζόν... πιστεύεις ότι κάποια από αυτά τα ξενοδοχεία θα σταματήσουν αυτές τις εργασίες επειδή φέτος θα έχουν πτώση που θα αγγίξει το 80%???

Τον Μαϊο ξεκινάει η σεζόν λες εσύ. Νιώθω τρομερή αισιοδοξία απ'την πλευρά σου. Εγώ θα έλεγα σεζόν δίμηνη και αυτό ακόμα αμφισβητήσιμο είναι για φέτος.

Αν ένα ξενοδοχείο δεν έχει μια ορισμένη προσδοκώμενη επάρκεια σε κρατήσεις δεν ανοίγει καν. π.χ. σε ξενοδοχείο που δούλευα ήταν 6 πανάκριβα δωμάτια απ'τα 25. Ακόμα και αν επιτρέψει η κυβέρνηση στα ξενοδοχεία να ανοίξουν Μαϊο ποιος θα έρθει;; Εγώ θα έλεγα ακόμα και για Ιούλιο... Ποιος θα έρθει;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

Με ανησυχεί το γεγονός ότι αυξάνεται η συχνότητα των νέων και των υγιών ανθρώπων που πεθαίνουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Τον Μαϊο ξεκινάει η σεζόν λες εσύ. Νιώθω τρομερή αισιοδοξία απ'την πλευρά σου. Εγώ θα έλεγα σεζόν δίμηνη και αυτό ακόμα αμφισβητήσιμο είναι για φέτος.

Αν ένα ξενοδοχείο δεν έχει μια ορισμένη προσδοκώμενη επάρκεια σε κρατήσεις δεν ανοίγει καν. π.χ. σε ξενοδοχείο που δούλευα ήταν 6 πανάκριβα δωμάτια απ'τα 25. Ακόμα και αν επιτρέψει η κυβέρνηση στα ξενοδοχεία να ανοίξουν Μαϊο ποιος θα έρθει;; Εγώ θα έλεγα ακόμα και για Ιούλιο... Ποιος θα έρθει;;

Ίσως να ήταν σωστότερο να έγραφα "που θα ξεκινούσε η σεζόν"... έτσι δεν θα γινότανε καμία παρεξήγηση...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που βλέπω εγώ, πέρα από τους νεκρούς που λυπάμαι πραγματικά.

α) Σίγουρα αύξηση της ανεργίας. Μόνο από το Airbnb και γενικότερα από τουρισμό ζούσαν άπειρα επαγγέλματα. Ανάπτυξη γιαλαντζί, αλλά ήταν μια ανάσα εφόσον δεν παράγουμε κάτι.

β) Σε μια νύχτα δεν επανέρχονται όλα στο φυσιολογικό. Με την παγκόσμια οικονομική καταστροφή, για κάποιο χρονικό διάστημα πολλές επενδύσεις εντός και εκτός θα παγώσουν.

γ)  Τα χειρότερα έρχονται μετά, σίγουρη μείωση μισθών στο δημόσιο. Το κράτος δεν παίρνει τίποτα από έσοδα, πως θα πληρώνει τις υπηρεσίες;

δ)  Ο ιδιωτικός τομέας την πληρώνει ήδη άσχημα δυστυχώς. Με χρήματα από το ελικόπτερο απλά πετάνε κόκκαλα για να μην υπάρχουν αντιδράσεις μέσα στον πανικό.

ε) Πληθωρισμός. Το τύπωμα χρημάτων δίνει προσωρινή ανακούφιση. Στο μέλλον όμως κινδυνεύουμε το ευρώ να γίνει δραχμή πάλι

Παιδιά, κρατήστε τα χρήματά σας, μείνετε υγιείς γιατί θα τα χρειαστείτε μετά. Μακάρι να είμαι λάθος, μακάρι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, masteripper είπε

Και να τα κάνεις αυτά δεν θα έχεις αποτέλεσμα ...με βάση τα ποσοστά αποτυχίας των τέστ (χθες στις ειδήσεις έλεγε ότι τα Κινέζικα έχουν 30% αξιοπιστία...οπότε...)..συνέχεια κατακλυζόμαστε απο ειδήσεις οτι ο ιός αντέχει τόσο...είναι εδώ , είναι εκεί και τελικά μάλλον κανένας δεν ξέρει να πει με σιγουριά που και πως....

  Απόκρυψη περιεχομένων

ΑΝ φτάσουμε στο Αμην τότε σε 1η φάση φαντάζομαι μια λύση θα ήταν να έχουμε μετακινήσεις πληθυσμού....(extreme)....δηλαδή τσεκάρουμε χ οικογένειες....είναι καθαρές...μετακινούνται σε χώρους (π.χ ξενοδοχεία) στα οποία έχει γίνει ενδελεχής απολύμανση σε 1ο στάδιο...εφόσον μετά απο χ μέρες συνεχίζουν σε άλλο χώρο άκομα πιο καθαρό και πάει λέγοντας.......

 

Κανένας επίσημος φορές, κανένας κρατικός οργανισμός υγείας δεν έχει μιλήσει για 30% αξιοπιστία σε τεστ οποιασδήποτε χώρας. Η αξιοπιστία του τεστ που γίνεται στην χώρα μας είναι σχεδόν απόλυτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Malthador είπε

Ούτε ο αριθμός των νοσηλευόμενων μπορεί να σου δώσει δεδομένα, από τη στιγμή που δεν γνωρίζεις καν τον αριθμό των νεκρών. Πρώτα ήταν η κοπέλα με το άσθμα που βρήκαν ότι πέθανε από κορωνοϊό κατόπιν εορτής. Τώρα, το αλαλλούμ με τον 27ο νεκρό. Δεν είναι ακριβής η καταγραφή, πιστεύω ότι τους έχουν ξεφύγει κι άλλοι νεκροί.

Καλά εκεί κι αν θα πέφτουν σαν τις μύγες. Έχεις λινκ; Ή δεν κάνουν καταγραφές;

Φυσικά και μπορεί. Μην αρχίσουμε τις θεωρίες συνωμοσίας. Αν τους ξέφυγε ένας νεκρός και τον κατέγραψαν την επόμενη ημέρα ή μετά από δύο μέρες δεν οφείλεται σε πρόθεση συγκάλυψης αλλά σε πραγματικούς περιορισμούς που θέτει η νόσος ή σε γραφειοκρατεία. 

Ο αριθμός των νοσηλευομένων είναι ακριβής και μας δίνει με τεράστια ακρίβεια την πορεία του ιού στην χώρα μας. 

Αν είχαμε 100.000 κρούσματα τότε θα έπρεπε να είχαν πλημμυρίσει τα νοσοκομεία με ασθενείς και οι ΜΕΘ το ίδιο. Τα κρούσματα είναι όσα εκτιμούν οι αρμόδιοι. 10-15.000 και ακολουθούν όχι εκθετική αύξηση. Αυτά με τα δεδομένα μέχρι χτες. 

Κάθε ημέρα γίνεται ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ αξιολόγηση βάση των νέων δεδομένων. Στην επιστήμη δεν υπάρχει αλάθητα. Τα πάντα επανεκτιμούνται.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gordonas είπε

Κανένας επίσημος φορές, κανένας κρατικός οργανισμός υγείας δεν έχει μιλήσει για 30% αξιοπιστία σε τεστ οποιασδήποτε χώρας. Η αξιοπιστία του τεστ που γίνεται στην χώρα μας είναι σχεδόν απόλυτη. 

Αυτού του είδους τα τεστ έχουν έναν συγκεκριμένο βαθμό ευαισθησίας, αναλόγως της τεχνικής που εφαρμόζεται. Δεν υπάρχει τεστ που να έχει 100% ευαισθησία. Αυτό που χρησιμοποιείται αυτή τη στιγμή στη χώρα μας έχει ένα πολύ ικανοποιητικό ποσοστό, αλλά όχι τόσο υψηλό ώστε να είναι ακριβές σε ήπια συμπτωματολογία, γι' αυτό και υπάρχουν πολλά false negative αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

Πριν αρκετα χρονια εποχες 2012-15 βγαιναμε περιπατο με 1 φιλαρακι μου, που τα τσουγκρισαμε και συζητουσαμε για το ενδεχομενο καταρρευσης παγκοσμιας οικονομιας, τοτε αν συζητουσαμε στο φορουμ εδω για τετοιο ενδεχομενο θα χαρακτηριζομασταν απο πολλους ψεκασμενοι, βαση ιστορικων γεγονοτων τυπου 29 εγιναν 2 παγκοσμιοι πολεμοι, εκεινος λογο επηρρεασμου των προφητειων ελεγε για καταρρευση δυτικου πολιτισμου, που τωρα ολο και αχνοφαινεται, ακομα και ετσι μια καταρρευση παγκοσμιας οικονομιας οι μεγαλες οικονομιες το πολυ θα ανεβουν σε μια 5ετια, οι μικρες οικονομιες σαν την δικια μας θα παρει δεκαετιες και με χωρις μνημονια για να ξαναερθει στα σημερινα δεδομενα, η διαφωνια μεταξυ μας ηταν οτι εγω προβλεπω τυπου βενεζουελας λατινικη αμερικη το μαρτυριο της σταγονας δηλαδη και εκεινος μου ελεγε οχι θα καταρρευσει ο δυτικος πολιτισμος και θα ξανα επανεκινισσει η ανθρωποτητα, και σε ρωταω εγω τωρα, πριν απο τη λυτρωση ερχεται πρωτα η καταρρευση (γρηγορος θανατος) η το μαρτυριο της σταγονας?

Ούτε νέα μνημόνια έρχονται, ούτε καταστροφή του δυτικού πολιτισμού, ούτε τίποτα. Θα δούμε μια "ωραία" ύφεση φέτος και τα επόμενα χρόνια δυναμική ανάπτυξη. 

Φυσικά θα γίνουν ανακατατάξεις στην οικονομία, τόσο τοπικά όσο και σε παγκόσμιο επίπεδο. Κάποιοι θα ανέβουν θέσεις και κάποιοι θα πέσουν. Ανάλογα πως θα ενεργήσουν.

1 λεπτό πριν, lightsout είπε

Αυτού του είδους τα τεστ έχουν έναν συγκεκριμένο βαθμό ευαισθησίας, αναλόγως της τεχνικής που εφαρμόζεται. Δεν υπάρχει τεστ που να έχει 100% ευαισθησία. Αυτό που χρησιμοποιείται αυτή τη στιγμή στη χώρα μας έχει ένα πολύ ικανοποιητικό ποσοστό, αλλά όχι τόσο υψηλό ώστε να είναι ακριβές σε ήπια συμπτωματολογία, γι' αυτό και υπάρχουν πολλά false negative αποτελέσματα.

100% δεν υπάρχει. 

Στην χαμηλή συμπτωματολογία, φαντάζομαι το ιικό φορτίο είναι χαμηλό, για αυτό και τα false negative. Σύντομα θα έχουμε νέα τεστ, με μεγαλύτερη ευαισθησία. Επίσης τεστ που θα ανιχνεύουν αντισώματα κτλ. 

Το 30% που γράφτηκε για την Κίνα είναι εξωφρενικό. Χωρίς link που να το υποστηρίζει το θεωρώ fake news.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, rosgr100 said:

Πάντως το ότι αρκετοί εδώ προσπαθείτε να αναλύσετε την οικονομια με δεδομενα που ίσχυαν πριν από αυτό που έπεται όταν (και αν) με το καλο ξεπεράσουμε αυτήν την λαίλαπα με ξεπερνάει πραγματικά. 

Επίσης με ξεπερνάει και το ότι όλοι (τρόπος του λέγειν) έχουν αποδεχθεί ότι ετσι λειτουργεί η οικονομία τι  να κάνουμε; Να την αλλάξουμε οπως έχει αλλάξει αρκετές φορές σε ανάλογες περιπτώσεις. Γενικά ο ανθρώπινος παράγοντας έχει αφεθεί στα χερια μερικών που αποφασίζουν για τις τύχες όλου του πλανητη; Καιρος να ξυπνήσουμε λεω εγώ, είναι μια ευκαιρία τωρα που δεν ειναι σε δεινή θεση μόνο μερικες χωρες αλλα ολος ο πλανήτης. 

Εδω πεθαίνουν άνθρωποι και δυστυχώς θα πεθάνουν αρκετοί ακόμα, και κάποιοι ακομα ασχολούνται με νούμερα. Αν δεν φροντίσουν να επιστρέψουν οι λαοί σε φυσιολογικά δεδομένα (οικονομικά) ξέρουν και οι ίδιοι (αυτοί οι λίγοι ντε) ότι δεν τους σώζει τίποτα.

Οι ιταλοί έχουν δώσει 10 (πλέον 9) μερες προθεσμία στους Ευρωπαίους. Εδω θα είμαστε, νομίζω έρχονται συνταρακτικές αλλαγές. 

Έχει γραφτεί ξανά ότι ξεβρακωθηκε η ΕΕ στην 1η πραγματική κρίση. Σχεδόν βέβαιο είναι ότι βαδίζουμε σε διάλυσή της, το θέμα είναι ότι αναγκαστικά θα πρέπει να πέσει χρήμα για να ξαναρχίσει η αγορά να κινείται, δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς. Η ζημιά έγινε σε όλο τον κόσμο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gordonas είπε

Ούτε νέα μνημόνια έρχονται, ούτε καταστροφή του δυτικού πολιτισμού, ούτε τίποτα. Θα δούμε μια "ωραία" ύφεση φέτος και τα επόμενα χρόνια δυναμική ανάπτυξη. 

Φυσικά θα γίνουν ανακατατάξεις στην οικονομία, τόσο τοπικά όσο και σε παγκόσμιο επίπεδο. Κάποιοι θα ανέβουν θέσεις και κάποιοι θα πέσουν. Ανάλογα πως θα ενεργήσουν.

100% δεν υπάρχει. 

Στην χαμηλή συμπτωματολογία, φαντάζομαι το ιικό φορτίο είναι χαμηλό, για αυτό και τα false negative. Σύντομα θα έχουμε νέα τεστ, με μεγαλύτερη ευαισθησία. Επίσης τεστ που θα ανιχνεύουν αντισώματα κτλ. 

Το 30% που γράφτηκε για την Κίνα είναι εξωφρενικό. Χωρίς link που να το υποστηρίζει το θεωρώ fake news.

Τα νέα τεστ που ετοιμάζονται, απ' όσο ξέρω, θα έχουν χαμηλότερη ευαισθησία αλλά πολύ ταχύτερα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...