Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Το ζητημα ειναι το πως αντιμετωπίζουν οι άλλες χωρες την όποια κρίση και πως εμεις. 

Επειδή στην Ελλάδα τα κανάλια λένε τα ιδια και τα ίδια , καλό ειναι να παρακολουθούμε και κανα άλλο κανάλι τυπου DW ή ΒΒC και ειδικά τις συζητήσεις που γίνονται. Χθες ας πούμε έλεγαν ξεκάθαρα πάλι πως η Ελλάδα και οι βαλκανικές χώρες γενικά ειναι άξιες συγχαρητηρίων για το οτι πρόλαβαν την κατάσταση, όμως η Ελλάδα προχωράει σε πρωτόγνωρα μέτρα για να αντέξει που θα οδηγήσουν σε τεράστια ποσοστά ανεργίας. Αναφέρθηκαν μάλιστα και στο ποσό που δίνει το δημόσιο σε ιδιωτικές κλινικές 

Το τι θα συμβεί στην Ελλάδα το γνωρίζουμε ηδη. Οταν βγαίνει ο ιδιος ο υπουργός εργασίας και ξεκάθαρα λέει οτι θα αυξηθεί το ποσοστό ανεργίας, τα εισοδήματα θα μειωθούν και γενικά θα έχουμε ύφεση   δεν νομίζω οτι έχει λόγο να πει ψέμματα. Προφανως θα έχουμε αύξηση φόρων και μεγάλη ύφεση.

Δεν ξέρω αν τα μέτρα που παίρνει η Ελλάδα είναι σωστά ή λάθος για το οικονομικό κομμάτι, αλλά αυτό που παρατηρώ από συγκεκριμένους δημοσιογράφους ειναι πως υπάρχει μια τάση κοινωνικου αυτοματισμού. Πχ τόσα χρονια κατηγορουσαν γενικά τον δημόσιο υπάλληλο. Τωρα επειδη έχουν ανάγκη το ανεπαρκές σε αριθμους νοσηλευτικο προσωπικο τα έχουν βάλει με τους εκπαιδευτικούς οτι κάθονται και πληρώνονται. Αν αύριο οι εκπαιδευτικοί γίνουν ήρωες για κάποιο λόγο θα βρουν μια άλλη κοινωνική ομάδα να κατηγορήσουν. Χθες βρήκαν τους τραπεζουπάλληλους σε γνωστό κανάλι πως "δεν κάνουν και τίποτε", τους διοικητικούς δημοσιων υπηρεσιων κτλ. Δεν υπάρχει ελπιδα. 

Ένας φίλος έλεγε νωρίτερα πως θα δουμε νέα τάξη πραγμάτων. Την αλλαγή την βλέπεις μέσα σε μια κρίση. Αυτή τη στιγμη εξακολουθούμε να βλέπουμε δημοσιογράφους να κατηγορούν κόσμο, αντί να δούμε μια συλλογικότητα, καταλαβαίνεις την κατάσταση. Ξέρουμε ηδη πως θα ειναι τα πράγματα. Εκει που πηγες να δεις μια άσπρη μέρα με μια χαλαρή μείωση φορων και μείωση της ανεργίας θα δεις ανεργία. Το ειπε ο ιδιος...δε το λέω εγω!

Τα βαλκανικά κράτη πήραν αυστηρά μέτρα γιατί έχουν αδύναμο σύστημα υγείας. Τα ίδια και χειρότερα από εμάς πχ έχει το σύστημα υγείας της Ρουμανίας. Τώρα οι υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες προβλέπω όταν περάσει λίγος καιρός να αυξηθούν πολύ οι νεκροί. Μόνο η Γερμανία διαχειρίζεται κάπως την κατάσταση και αυτό εφόσον θεωρήσουμε αξιόπιστα τα νούμερα που δίνουν, η Ολλανδία πάει πάνω από 100 νεκρούς, οι χώρες που νόμιζαν ότι δεν τρέχει τίποτα και δεν πήραν μετρα τώρα θα πληρώσουν το τίμημα. Εμείς ακόμα και να μην περνάμε κανένα μέτρο πάλι θα ειχαμε πρόβλημα, έχει πάει χαμμενος απο χέρι ο τουρισμός και όλο το καλοκαίρι. Και οι άλλες χώρες θα εχουν ύφεση, δυστυχώς εμείς ακόμα δεν έχουμε βγει καλά καλά από το τούνελ της κρίσης και των μνημονιων και τώρα θα έχουμε πάλι προβληματα πάνω κάτω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Νταλικέρης έσπασε την καραντίνα, τον «κάρφωσε» η μάνα του και θα πληρώσει 5.000 ευρώ

Ως δικαιολογία, ο οδηγός νταλίκας προέβαλε στις Αρχές ότι είχε προστριβές με τη μητέρα του και δεν μπορούσε να κάτσει στο σπίτι στη Χαλκίδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

τι είπαν; 

Μόνο τα μοριακά τεστ είναι αξιόπιστα και όχι τα αντισωμάτων που πιάνουν γενικά κορονοιους. Αυτό κατάλαβα αλλά δεν είμαι και γιατρός κάποιος πιο ειδικός ας απαντήσει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Strigla είπε

Πολλά μαγαζιά και μάλιστα take away κλείσανε και ας είχανε τρελό τζίρο.Π.χ. Μικέλ...Γιατί;

Δεν έχει πλέον κίνηση και δεν βγαίνουν. Πλέον καφέ απ'έξω μόνο σε μαγαζιά που πουλάνε και ψωμί μπορώ να βρω. Βέβαια και εγώ όσο μπορώ φτιάχνω πλέον μόνος το φραπέ μου πριν ξεκινήσω για δουλειά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, kirileman said:

Αν δεν κάνω λάθος, μόνο αν ο κύριος ΚΑΔ σου είναι μέσα στη λίστα.

 

27 minutes ago, Balrog said:

Ευχαριστώ!

Απ' ό,τι άκουσα, είσαι μέσα αν ο δευτερεύων ΚΑΔ έχει περισσότερα κέρδη απ' τον κύριο. Με επιφύλαξη, γιατί δεν το άκουσα από κρατικό φορέα αλλά από κάποιον φοροτεχνικό. Δεν θυμάμαι πού, έχω χάσει τη μπάλα απ' τις πληροφορίες! 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Strigla είπε

Πολλά μαγαζιά και μάλιστα take away κλείσανε και ας είχανε τρελό τζίρο.Π.χ. Μικέλ...Γιατί;

εγώ που αγόραζα κάθε μέρα καφε απο έξω και γενικά προσπαθώ να το δω ήρεμα, αυτη τη βδομάδα πήρα μόνο μια φορά απ'εξω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

εγώ που αγόραζα κάθε μέρα καφε απο έξω και γενικά προσπαθώ να το δω ήρεμα, αυτη τη βδομάδα πήρα μόνο μια φορά απ'εξω

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...