Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Με το μενουμε σπιτι τι να κανει ο κοσμος να μη πηδαει? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Με τόσα γάντια που έχουν πουληθεί, το βλέπω με το καθ' ένα τουλάχιστον τρείς επαναλήψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, studiokristo είπε

Αυτό που βλέπω εγώ, πέρα από τους νεκρούς που λυπάμαι πραγματικά.

α) Σίγουρα αύξηση της ανεργίας. Μόνο από το Airbnb και γενικότερα από τουρισμό ζούσαν άπειρα επαγγέλματα. Ανάπτυξη γιαλαντζί, αλλά ήταν μια ανάσα εφόσον δεν παράγουμε κάτι.

β) Σε μια νύχτα δεν επανέρχονται όλα στο φυσιολογικό. Με την παγκόσμια οικονομική καταστροφή, για κάποιο χρονικό διάστημα πολλές επενδύσεις εντός και εκτός θα παγώσουν.

γ)  Τα χειρότερα έρχονται μετά, σίγουρη μείωση μισθών στο δημόσιο. Το κράτος δεν παίρνει τίποτα από έσοδα, πως θα πληρώνει τις υπηρεσίες;

δ)  Ο ιδιωτικός τομέας την πληρώνει ήδη άσχημα δυστυχώς. Με χρήματα από το ελικόπτερο απλά πετάνε κόκκαλα για να μην υπάρχουν αντιδράσεις μέσα στον πανικό.

ε) Πληθωρισμός. Το τύπωμα χρημάτων δίνει προσωρινή ανακούφιση. Στο μέλλον όμως κινδυνεύουμε το ευρώ να γίνει δραχμή πάλι

Παιδιά, κρατήστε τα χρήματά σας, μείνετε υγιείς γιατί θα τα χρειαστείτε μετά. Μακάρι να είμαι λάθος, μακάρι. 

Τύπε νομίζω έχουμε άλλο θέμα με ανέκδοτα.

Πρώτα θα μαμηθεί το σύμπαν και μετά θα γίνει αυτό που λες. Και πάλι δεν είμαι σίγουρος αν θα γίνει. Θα φορολογήσουν και τον ιο για να μη μειώσουν τους μισθούς τον σκληρά εργαζόμενων ΔΥ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Κωλοκαιρος εντελώς να πούμε, δεν σου κάνει καρδιά να βγεις έξω. 

Ας ελπίσουμε ότι θα είναι ένα ηλιόλουστο Σ/Κ! 

Ετσι! Να παμε να πεταξουμε καναν αετο φαση, να ψησουμε τιποτα μπριτζολες σε κανα λειβαδι κλπ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω ξαναγραψει, το νωριτερο που θα εχουμε τουρισμο ειναι Αυγουστο, στην καλυτερη περιπτωση με αυξηση αφιξεων Σεπτεμβρη και Οκτωβρη σε σχεση με αλλα χρονια.

Το ρεαλιστικοτερο σεναριο ειναι να εχουμε 70-80% πτωση....Εγω εδω και ενα μηνα δεν παιρνω καμια ερωτηση η κρατηση, το """""θετικο""""" ειναι οτι δεν εχω και καμια ακυρωση για Ιουνιο και μετα αν και αυτο λιγη σημασια εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 4saken είπε

....Εγω εδω και ενα μηνα δεν παιρνω καμια ερωτηση η κρατηση, το """""θετικο""""" ειναι οτι δεν εχω και καμια ακυρωση για Ιουνιο και μετα αν και αυτο λιγη σημασια εχει.

Υποθετω δεν εχεις γιατι περιμενει ο κοσμος να δει πως θα προχωρησει ολο αυτο. Αν σε κανα 2 βδομαδες ειμαστε στα ιδια τοτε φοβαμαι πως θα τον χασεις τον Ιουνιο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεωρω δεδομενο οπως και τον Ιουλιο. το ηξερα απο αρχες Φεβρουαριου για αυτο εχω φτασει πλεον στο σταδιο της αποδοχης ενω πολλοι ειναι ακομα στο σταδιο της αρνησης....

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 4saken είπε

Το εχω ξαναγραψει, το νωριτερο που θα εχουμε τουρισμο ειναι Αυγουστο, στην καλυτερη περιπτωση με αυξηση αφιξεων Σεπτεμβρη και Οκτωβρη σε σχεση με αλλα χρονια.

Το ρεαλιστικοτερο σεναριο ειναι να εχουμε 70-80% πτωση....Εγω εδω και ενα μηνα δεν παιρνω καμια ερωτηση η κρατηση, το """""θετικο""""" ειναι οτι δεν εχω και καμια ακυρωση για Ιουνιο και μετα αν και αυτο λιγη σημασια εχει.

Νησί ή mainland; Κι εγώ πχ εχω ελάχιστες ακυρώσεις που σημαίνει ότι ο κόσμος περιμένει να δεις πως θα εξελιχθεί όλο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά όσο προχωράει το θέμα τόσο χάνουμε μέρες από την τουριστική περίοδο.

Έστω ότι λήγει η καραντίνα , νομίζεται όλοι θα ξεχυθούν για διακοπές την επόμενη μέρα; Κάποιοι θα το κάνουν (κι εγώ μέσα) κάποιοι όμως θα είναι φοβισμένοι. Ο τουρισμός έχει πληγεί ήδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κερκυρα.Κυριως Αγγλοι Ιταλοι Γερμανοι και Ολλανδοι πελατες.Φανταζομαι οτι δεν εχουν ακυρωσει πτησεις ξενοδοχεια κτλ γιατι ελπιζουν να παρουν χρηματα πισω αν τους τα ακυρωσουν αναγκαστικα.Επειδη μιλαω με πολλους παλιους πελατες, οι Αγλλοι γενικα ηταν στον κοσμο τους, η αλλη μου λεγε οτι ελπιζει να ερθει 9 Απριλιου και αυτο πριν 2-3 εβδομαδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα κι αν ο ιός περιοριστεί μέχρι το καλοκαίρι, μην είστε τόσο βέβαιοι ότι η χώρα θα ανοίξει τα σύνορα της να υποδεχτεί τουρίστες από χώρες όπως η Σουηδία, για παράδειγμα, που παίζουν το απαυτο τους και ο ιός κάνει βόλτες σε όλη τη χώρα. 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 4saken είπε

Κερκυρα.Κυριως Αγγλοι Ιταλοι Γερμανοι και Ολλανδοι πελατες.Φανταζομαι οτι δεν εχουν ακυρωσει πτησεις ξενοδοχεια κτλ γιατι ελπιζουν να παρουν χρηματα πισω αν τους τα ακυρωσουν αναγκαστικα.Επειδη μιλαω με πολλους παλιους πελατες, οι Αγλλοι γενικα ηταν στον κοσμο τους, η αλλη μου λεγε οτι ελπιζει να ερθει 9 Απριλιου και αυτο πριν 2-3 εβδομαδες...

Φαντάσου ξαφνικά να βρεθείς αντιμέτωπος με μια μαζική επιστροφή προκαταβολών ( το ίδιο κι εγώ)!  Νομίζω εθελοτυφλεί η ΕΕ σ αυτό το κομμάτι. 

Ο Σουηδός πάει για σκι, ο άγγλος πετάει χαρταετό έλα όμως που ο χαρταετός είχε τον ιό πάνω, ο μισός νότος κλαίει και οι Βρυξέλλες λένε δεν υπάρχουν λεφτόδεντρα. Όπως είπε και ένας πιο πίσω, η ΕΕ δοκιμάζεται σκληρά και αν δε περάσει το τεστ ίσως έρθει και το τέλος της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...