Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Και εγω έχω συγγενή αλλά και εδώ έχουμε φίλο εκπαιδευτικό που και αυτος και η γυναίκα του εργάζονται 12ωρα από το σπίτι για να έχουν τα παιδιά τις ασκήσεις τους. Αν οι δασκάλες σας στο δημοτικό δεν στέλνουν τιποτε, πρέπει να πάρετε ένα τηλέφωνο στο σχολείο να μιλησετε με τον διευθυντή που βρισκετε εκει και να ενημερωθείτε.

Η εξ αποστάσεως εκπαίδευση ειναι πολύ πιο πολύπλοκη από την δια ζώσης, ειδικά όταν δεν υπάρχει ένα οργανωμένο πλαίσιο. Τα λέγαμε χθες.

Ρώτα τους φίλους εκπαιδευτικούς τι οδηγία πήραν. Η οδηγία είναι: κρατήστε τα παιδιά απασχολημένα (πείτε τους τι να δουν στην τηλεόραση ή στο YouTube), αλλά επίσημα δεν επιτρέπετε να δώσετε εργασίες και ασκήσεις. Τα μαθήματα θα βγουν επίσημα και θα είναι για όλους ίδια, απεσταλμένα από το υπουργείο στην πλατφόρμα Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.

Ευτυχώς και οι δικοί μας δάσκαλοι μας δίνουν ένα σωρό πράγματα και φωτοτυπίες για τα παιδιά, αλλά τονίζουν ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ώστε να μην έχουν πρόβλημα με το κράτος ή με το σχολείο. Δυστυχώς όμως, αυτό σημαίνει πως ο γονιός πρέπει να απασχολήσει το παιδί του για 16 ώρες την ημέρα (για εκπαίδευση, εκμάθηση, εξάσκηση, αγγλικά, μουσική, βοήθεια στα online μαθήματα, απασχόληση και εκτόνωση της ενέργειας τους) και αυτό σημαίνει πως στο τέλος της ημέρας ο γονιός είναι 10 φορές πιο κουρασμένος απ' ότι όταν το παιδί πήγαινε σχολείο και ο γονιός δούλευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dannie είπε

Σημερα εχει υπερβολικη κινηση στο κεντρο.Δεν νομιζω οτι γινονται αυστηροι ελεγχοι απλα να φοβισουν τον περισσοτερο κοσμο.

Πεσανε οι συνταξεις και βγηκαν ολοι παγανια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως σήμερα και αύριο πληρώνουν μισθούς δημοσίου/συντάξεις και όλα τα επιδόματα. Οπότε αναμένεται κίνηση στις τράπεζες αλλά και οπουδήποτε έχουν υποχρεώσεις για να εξοφλήσουν...
 

Επίσης μην ξεχνάμε πως τα τραπεζικά καταστήματα έχουν μειωθεί, το ωράριο τους έχει τροποποιηθεί όπως και το προσωπικό που εξυπηρετεί.

Επεξ/σία από Muchacho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, VanJ είπε

Ρώτα τους φίλους εκπαιδευτικούς τι οδηγία πήραν. Η οδηγία είναι: κρατήστε τα παιδιά απασχολημένα (πείτε τους τι να δουν στην τηλεόραση ή στο YouTube), αλλά επίσημα δεν επιτρέπετε να δώσετε εργασίες και ασκήσεις.

Βro αυτο που γνωριζω ως επισημη οδηγία ειναι το ακριβως αντιθετο. Να στελνουν εργασίες και υλικό και να προσπαθουν να έχουν επαφη και βέβαια να χρησιμοποιουν τις πλατφόρμες οι οποίες δυστηχως σέρνονται

Εδω οι οδηγίες που έχουν δοθεί

https://www.minedu.gov.gr/ΥΠΑΙΘ_Οδηγίες.pdf

Και εδω αυτά που λέει και η ΔΟΕ.

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/anakoinoseis/316782_doe-terastia-i-eythyni-toy-ypoyrgeioy-paideias-gia-ti-stohopoiisi

Spoiler

(που να ημουν και εγω εκπαιδευτικος :P :P )

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Και εγω έχω συγγενή αλλά και εδώ έχουμε φίλο εκπαιδευτικό που και αυτος και η γυναίκα του εργάζονται 12ωρα από το σπίτι για να έχουν τα παιδιά τις ασκήσεις τους. Αν οι δασκάλες σας στο δημοτικό δεν στέλνουν τιποτε, πρέπει να πάρετε ένα τηλέφωνο στο σχολείο να μιλησετε με τον διευθυντή που βρισκετε εκει και να ενημερωθείτε.

Η εξ αποστάσεως εκπαίδευση ειναι πολύ πιο πολύπλοκη από την δια ζώσης, ειδικά όταν δεν υπάρχει ένα οργανωμένο πλαίσιο. Τα λέγαμε χθες.

Όπως σε όλα τα επαγγέλματα έτσι και στους εκπαιδευτικούς υπάρχουν άνθρωποι με επαγγελματική ηθική και άνθρωποι χωρίς αυτή. Δεν γίνεται όμως όλους να τους τσουβαλιάζουμε γιατί κάποιοι δεν προσπαθούν να δουλέψουν, με τα όποια μέσα τους δίνονται... Εγώ μάθημα live έχω κάνει μόνο δύο φορές ως τώρα, η γυναίκα μου τρεις, όμως τρώμε τις ώρες μας πάνω στους υπολογιστές για να ετοιμάσουμε φυλλάδια, να διορθώσουμε απαντήσεις που μας στέλνουν, να αναρτήσουμε σωστές απαντήσεις των φυλλαδίων μας... Και έχω και μια μικρή α Δημοτικού που δεν έχει κάνει live μάθημα να καθόλου όμως η δασκάλα της σχεδόν κάθε μέρα μας στέλνει στο mail της γυναίκας μου υλικό για την μικρή... Δεν είναι όλοι οι εκπαιδευτικοί κακοί δεν είναι όλοι οι εκπαιδευτικοί καλοί. Από όλα έχει ο μπαξές.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω οι χωρες που εχουν τους περισσοτερους πεθαμενους αναλογικα με τον πληθυσμο που εχουν. Πολλες χωρες της Ευρωπης μεσα το San Marino το αφηνω ασχολιαστο μιας και ειναι 33000 κατοικοι και εχουν 25 νεκρους.

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλαν μουσικό πρόγραμμα το φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου (λένε στο σχετικό βιντεάκι πως λόγο κορωνοϊου δεν ξέρουν πότε θα γίνει το φεστιβάλ κλπ) Γεμάτο με φοβερές συναυλίες τζαζ και έθνικ. Με τρολάρουν, με έχουν βάλει στόχο. Τα προηγούμενα χρόνια δεν έφερναν σχεδόν κανέναν. Θα γίνω και εγώ συνωμοσιομανής!

 

Στο πρώτο θέμα του φόρουμ για το θέμα covid-19 είχα γράψει πως αναρωτιέμαι τι θα γίνει με τους μετανάστες στα στρατόπεδα συγκέντρωσης. Δεν είμαι ο μόνος φαίνεται...

https://www.dailysabah.com/politics/greece-seeks-urgent-eu-assistance-for-coronavirus-outbreak-in-migrant-camps/news/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, VanJ είπε

Ρώτα τους φίλους εκπαιδευτικούς τι οδηγία πήραν. Η οδηγία είναι: κρατήστε τα παιδιά απασχολημένα (πείτε τους τι να δουν στην τηλεόραση ή στο YouTube), αλλά επίσημα δεν επιτρέπετε να δώσετε εργασίες και ασκήσεις. Τα μαθήματα θα βγουν επίσημα και θα είναι για όλους ίδια, απεσταλμένα από το υπουργείο στην πλατφόρμα Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.

Ευτυχώς και οι δικοί μας δάσκαλοι μας δίνουν ένα σωρό πράγματα και φωτοτυπίες για τα παιδιά, αλλά τονίζουν ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ώστε να μην έχουν πρόβλημα με το κράτος ή με το σχολείο. Δυστυχώς όμως, αυτό σημαίνει πως ο γονιός πρέπει να απασχολήσει το παιδί του για 16 ώρες την ημέρα (για εκπαίδευση, εκμάθηση, εξάσκηση, αγγλικά, μουσική, βοήθεια στα online μαθήματα, απασχόληση και εκτόνωση της ενέργειας τους) και αυτό σημαίνει πως στο τέλος της ημέρας ο γονιός είναι 10 φορές πιο κουρασμένος απ' ότι όταν το παιδί πήγαινε σχολείο και ο γονιός δούλευε.

Δώσε μου link από τέτοια οδηγία ή εγκύκλιο. Εκπαιδευτικός είμαι και αυτά που λες πρώτη φορά τα ακούω!!! Μια χαρά λέμε οι οδηγίες ότι μπορούμε να δώσουμε ασκήσεις φυλλάδια κλπ στα παιδιά!!! Αν είναι έτσι τι στο καλό έχει κάθε μέρα μετά τα μεσάνυχτα 10-15 χιλιάδες εκπαιδευτικούς στο eclass.gr;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Δώσε μου link από τέτοια οδηγία ή εγκύκλιο. Εκπαιδευτικός είμαι και αυτά που λες πρώτη φορά τα ακούω!!! Μια χαρά λέμε οι οδηγίες ότι μπορούμε να δώσουμε ασκήσεις φυλλάδια κλπ στα παιδιά!!! Αν είναι έτσι τι στο καλό έχει κάθε μέρα μετά τα μεσάνυχτα 10-15 χιλιάδες εκπαιδευτικούς στο eclass.gr;;;

Μήπως μιλάς για Γυμνάσιο-Λύκειο και μιλάω για Δημοτικό; Δεν έχω link από τους 3 δασκάλους του περιβάλλοντός μου στο μεταφέρω. Για Δημοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lightsout είπε

Τι να κάνουν ρε παιδιά τα παππούδια αν δεν μεριμνεί η τράπεζα να τηρηθούν τα προβλεπόμενα?

Έχει πάει στ ΑΤΜ την ημέρα που πέφτουν οι συντάξεις; Απλά πηγαίνουν να δουν αν μπήκαν τα λεφτά, τί φταίει η τράπεζα γι αυτό; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εικονα "Ευρωπαϊκής" χώρας το 2020...

Κατάντια ... Ολοι στην ουρά για "ανάληψη" και ενημερωση βιβλιαριου...

 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Apoll είπε

Έχει πάει στ ΑΤΜ την ημέρα που πέφτουν οι συντάξεις; Απλά πηγαίνουν να δουν αν μπήκαν τα λεφτά, τί φταίει η τράπεζα γι αυτό; 

Δεν επιτρέπετε πλέον να πας για μια ενημέρωση μέσα στη τράπεζα. Μόνο σε ΑΤΜ.

Να κάνουν ανάληψη προφανως όσοι δεν εχουν κάρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...