Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, lionheart20 είπε

Μη πας μακριά ο πατέρας μου είναι στην Καστοριά και έχει και ζάχαρο.καθε μέρα βολτάρει μόνος του βέβαια όχι σε σουπερ αλλα περπάτημα.ουρλιαζω Εγώ δεν καταλαβαινει

Καλά κάνει ο άνθρωπος και περπατάει αφού έχει ζάχαρο. Μετα τα χάπια είναι ο ευκολότερος τρόπος να το ρίξεις ,αν προσέχει στη διαδρομή, αστον να περπαταει,μόνο καλό του κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

θεωρητικη ερωτηση. εεις στην Καστορια που ειμαστε 15 μερες  πιο μπροστα αν ολα πανε καλα θα εχουμε υφεση του ιου νωριτερα απο τηνυπολοιπη Ελλαδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lak10 είπε

θεωρητικη ερωτηση. εεις στην Καστορια που ειμαστε 15 μερες  πιο μπροστα αν ολα πανε καλα θα εχουμε υφεση του ιου νωριτερα απο τηνυπολοιπη Ελλαδα?

τι εννοείς είστε 15μέρες πιο μπροστά;

μεγαλύτερη συγκέντρωση κρουσμάτων έχετε απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greekfragma είπε

τι εννοείς είστε 15μέρες πιο μπροστά;

μεγαλύτερη συγκέντρωση κρουσμάτων έχετε απλά.

επιδημιολογικα αν το λεω σωστα ξεκινησαμε νωριτερα απο την υπολοιπη Ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι μαζί ξεκινήσαμε , απλώς σε εσάς ήρθαν άτομα παραπάνω χωρις να μείνουν σε καραντίνα και κολλήσαν τους υπόλοιπους. 

Δηλαδη στην αθηνα που ειναι το 50% των κρουσμάτων ειναι 1 μηνα μπρόστά ???

ολοι μαζί θα πηγαίνουμε αγκαλίτσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pontez2 είπε

Έγραψα κάπου οτι ειναι κακό; Αν και υπάρχουν ομάδες που πρέπει να εξαιρεθουν προφανως απο αυτο το μέτρο αφου εργάζονται κανονικότατα εξ αποτάσεως.

αυτό δεν μπορεί να ελεγχθεί, θα πρέπει να μπει κάποιος να δει mail κτλ.. 

 

επίσης δεν μπορείς να εξαιρέσεις ομάδες, εγώ πχ πάω στη δουλειά η αδερφή μου και ένας φίλος μου που κάνουν παρόμοια δουλειά (δεν έχουν βγει αναστολή βέβαια) όχι 

κι εγώ μπορώ να μείνω μέρες σπίτι, αλλά δεν γίνεται κατά κανόνα κάποιος πρέπει να είναι εδώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δελτίο Τύπου:
Έχοντας ως προτεραιότητα την αδιάλειπτη προσφορά υπηρεσιών επικοινωνίας στους συνδρομητές της και στηρίζοντας την πρωτοβουλία της Πολιτείας #DigitalSolidarityGR, η WIND προχωρά σε μια ακόμα ενέργεια που αφορά στην συνεχή συνδεσιμότητα των πελατών της.

Συγκεκριμένα, η WIND θέλοντας να στηρίξει τα αποκλεισμένα λόγω κορωνοϊού (COVID-19) χωριά της Ξάνθης και της Καστοριάς προσφέρει σε όλους τους συνδρομητές κινητής (συμβολαίου και καρτοκινητής) που βρίσκονται στο χωριό Έχινος του Δήμου Μύκης στην Ξάνθη και στα χωριά Δαμασκηνιά και Δραγασιά στον δήμο Βοΐου 1500’ προς όλους και 1.5 GB για 30 ημέρες.
 

τα 1500 λεπτά ειναι καλά , το 1.5gb ομως ελάχιστο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Έγραψα κάπου οτι ειναι κακό; Αν και υπάρχουν ομάδες που πρέπει να εξαιρεθουν προφανως απο αυτο το μέτρο αφου εργάζονται κανονικότατα εξ αποτάσεως.

Η αδελφη μου εχει 3 παιδια στο δημοτικο και ουτε ενα δεν κανει μαθηματα. Τους ειπαν να δουν ερτ2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, krakozia είπε

Η αδελφη μου εχει 3 παιδια στο δημοτικο και ουτε ενα δεν κανει μαθηματα. Τους ειπαν να δουν ερτ2

Και εγω έχω συγγενή αλλά και εδώ έχουμε φίλο εκπαιδευτικό που και αυτος και η γυναίκα του εργάζονται 12ωρα από το σπίτι για να έχουν τα παιδιά τις ασκήσεις τους. Αν οι δασκάλες σας στο δημοτικό δεν στέλνουν τιποτε, πρέπει να πάρετε ένα τηλέφωνο στο σχολείο να μιλησετε με τον διευθυντή που βρισκετε εκει και να ενημερωθείτε.

Η εξ αποστάσεως εκπαίδευση ειναι πολύ πιο πολύπλοκη από την δια ζώσης, ειδικά όταν δεν υπάρχει ένα οργανωμένο πλαίσιο. Τα λέγαμε χθες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

3ημερα μπανάκια (τα οποία την επόμενη θα γίνουν 30) σε όσους βρήκατε ευκαιρία να διασκεδάσετε στις τελευταίες σελίδες. Αν νομίζετε πως θα καθόμαστε συνεχώς πάνω από ένα topic λες και δεν έχουμε καλύτερα πράγματα να κάνουμε ...σας γελάσανε! Συνεχίστε έτσι...

Όλοι κάνουμε λίγο χιούμορ κάποιες στιγμές αλλά "δεν του βγάζουμε και τα μάτια"...

Παίζουμε?

:ph34r:

PS: Όποιος δοκιμάσει να μπει με άλλο λογαριασμό κατα το διάστημα που κρατάει ο αποκλεισμός του, τους ξεχνάει αυτόματα όλους...

  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, pontez2 είπε

Και εγω έχω συγγενή αλλά και εδώ έχουμε φίλο εκπαιδευτικό που και αυτος και η γυναίκα του εργάζονται 12ωρα από το σπίτι για να έχουν τα παιδιά τις ασκήσεις τους. Αν οι δασκάλες σας στο δημοτικό δεν στέλνουν τιποτε, πρέπει να πάρετε ένα τηλέφωνο στο σχολείο να μιλησετε με τον διευθυντή που βρισκετε εκει και να ενημερωθείτε.

Η εξ αποστάσεως εκπαίδευση ειναι πολύ πιο πολύπλοκη από την δια ζώσης, ειδικά όταν δεν υπάρχει ένα οργανωμένο πλαίσιο. Τα λέγαμε χθες.

Δεν διαφωνω απλα θελω να πω οτι υπαρχουν διαφορες καταστασεις. Οπως ειπε και η αδελφη μου η μια η δασκαλα εχει 4 παιδια τι μαθημα να κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, logistoulis είπε

αυτό δεν μπορεί να ελεγχθεί, θα πρέπει να μπει κάποιος να δει mail κτλ.. 

 

Νομίζω ευκολα μπορει να καταλάβει ένας προιστάμενος ποιοι εργάζονται και ποιοι όχι. Ειναι διαφορετικό το να κλείνει εντελως μια δημοσια υπηρεσία και να μην γινεται καμια συναλλαγή ούτε εξ αποστάσεως σε σχέση με το να γινεται.

Το οτι κλείνει μια υπηρεσία πχ δε σημαίνει οτι κάποιοι δε συνεχίζουν να εργάζονται.

Κι εγω εργάζομαι εξ αποστάσεως αυτη τη στιγμη ( οκ ειμαι σε πολυεθνικη ειναι αλλιως εκει και άρρωστος να ειμαι υπο κανονικές συνθηκες, αυτά που πρέπει να τα στειλω θα γινουν) και αν δεν παραδωσω τα report που πρέπει θα με πάρει και θα με σηκωσει. Οποτε η οποιαδηποτε υποψια μείωσης δεν υφίσταται.

5 λεπτά πριν, krakozia είπε

Δεν διαφωνω απλα θελω να πω οτι υπαρχουν διαφορες καταστασεις. Οπως ειπε και η αδελφη μου η μια η δασκαλα εχει 4 παιδια τι μαθημα να κανει.

14 να έχει, η υποχρέωσή της ειναι να έρθει σε επαφη με τα παιδάκια της τάξης της και να τους στελνει ασκησούλες κτλ κτλ. Η αλλιώς να παλέψει να μπει στο πανελλήνιο σχολικό δίκτυο. Υπάρχουν λύσεις. 

(της ανηψιάς μου 3 παιδιά έχει και μέρα παρα μέρα παίρνει τηλέφωνα στα σπίτια των παιδιών και τους μιλάει για να δωσει κουράγιο. Αυτη δηλαδη η εκπαιδευτικος γιατι μπορεί :-) )

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ant_ είπε

Ιστορικα τις αλλες φορες που υπηρχε πανδημια στον κοσμο 

πως σταματησε? βρεθηκε θεραπεια η μονος του εκανε τον κυκλο του ας πουμε ο ιος και αποδυναμωθηκε η ενας συνδιασμος και των δυο?

βεβαια διαφορετικη η ιατρικη το 1300 που υπηρχε χολερα αλλα να παρουμε μια ιδεα

Ιστορικά οι προηγούμενες πανδημίες έκαναν τον κύκλο τους που διαρκούσε από 2 (συνήθως) έως 15 χρόνια, και σκότωνε μέχρι 200 εκατομμύρια ανθρώπους. Για την αντιμετώπιση τα κρούσματα είτε τα έστελναν εξορία (Σπιναλόγκα) είτε τα έκαιγαν επι τόπου. Κάποιοι πληθυσμοί έκαναν 200 χρόνια να ανακάμψουν μετά από πανδημία.

https://www.visualcapitalist.com/history-of-pandemics-deadliest/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα εχει υπερβολικη κινηση στο κεντρο.Δεν νομιζω οτι γινονται αυστηροι ελεγχοι απλα να φοβισουν τον περισσοτερο κοσμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...