Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη Γιουχαν γραφουν για 42000 νεκρους οι ντοπιοι και λενε οτι η κυβερνηση ψευδεται. Ειναι το πιο λογικο για μενα οταν δινουν καθε μερα 4-5 νεκρους για ολη την Κινα. Ο ιος δεν αστειεύεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, LeukoSustima είπε

Αρχικά όπως λες λόγω άνοιας θα συμφωνήσω οτι μπορεί να χάθηκαν κλάπως.

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι γράφω. Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει τα "αδιάσειστα στοιχεία" που δείχνουν πως οι νεκροί ήταν δεν ξέρουν πόσοι παραπάνω ποια ακριβώς είναι. Είναι λίγο τσαπατσούλικα. π.χ. Κάποιοι βγάλανε κάτι φωτογραφίες από φορτηγά με χιλιάδες δοχεία (λένε πως ήταν χιλιάδες), κάποιοι λένε πως υπάρχουν πολλά σημεία που δίνουν δοχεία και αυτά δίνουν περίπου 500 την μέρα. κλπ κλπ.

  

14 λεπτά πριν, The_Judas είπε

οποίος γνωρίζει για το καθεστώς στην Κίνα δεν εμπιστεύεται τα νούμερα που δίνουν. τα ίδια και με Ρωσία και Τουρκία και λοιπά failed states.

Αυτή η λέξη failed state είναι η αγαπημένη μου, γιατί περισσότερα λέει για τον άνθρωπο που την ξεστομίζει παρά για το υποτιθέμενο failed state.

Απ'τη wikipedia:

Αναφορά σε κείμενο

Further critique for the way in which the way the 'failed state' concept has been understood and operationalised is brought forth in research by Morten Bøås and Kathleen M. Jennings who, drawing on five case studies—Afghanistan, Somalia, Liberia, Sudan, and the Niger Delta region of Nigeria—argue that "the use of the 'failed state' label is inherently political, and based primarily on Western perceptions of Western security and interests"

 

Μιας και είμαστε στο θέμα...

 

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Στη Γιουχαν γραφουν για 42000 νεκρους οι ντοπιοι και λενε οτι η κυβερνηση ψευδεται. Ειναι το πιο λογικο για μενα οταν δινουν καθε μερα 4-5 νεκρους για ολη την Κινα. Ο ιος δεν αστειεύεται. 

Εγώ δεν εμπιστεύομαι ούτε τους ντόπιους, με βάση ποια στοιχεία μιλάνε για 42000; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Βασίλης_29 είπε

Εγώ δεν εμπιστεύομαι ούτε τους ντόπιους, με βάση ποια στοιχεία μιλάνε για 42000; 

Τι να σε πω δεν γνωριζω αλλα πριν λιγο διαβαζα αρθρο που εγραφε ακριβως αυτο. Πολυ περισσοτερο θα πιστεψω αυτους παρα την κυβερνηση της Κινας που γραφει για 3100 νεκρους σε χωρα 1.4 δις κατοικων. Ουτε την Κορεα εμπιστευομαι. Η Ιαπωνια επειδη ειναι αλλοι ανθρωποι στη νοοτροπια τους ισως μπορεσαν και το παλεψαν μεχρι στιγμης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Φινλανδία αποφάσισε να το πάει μήνα-μήνα και όχι ανά εβδομάδα!

Ανακοίνωσε ότι η απαγόρευση παρατείνεται μέχρι 13 Μαΐου!

Από την αρχή έκλεισαν και τους δρόμους ελέγχοντας την είσοδο/έξοδο από το Ελσίνκι!

https://yle.fi/uutiset/osasto/news/finland_extends_coronavirus_emergency_measures_to_mid-may/11283446

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HALF EVIL είπε

Με την Ρωσία τι γίνεται; Ξέρει κανείς ;

Οι "ειδικοι" λενε τα παρακατω
https://www.gegonota24.gr/2020/03/i-moscha-theorei-pos-i-italia-dechtike-viologiki-epithesi-oi-italoi-paizoyn-ton-rosiko-ethniko-ymno-sta-spitia-toys.html

και ετρεξε η Μοσχα και επεβαλε lockdown !!!!!

28 λεπτά πριν, The_Judas είπε

υπάρχουν ορισμένα προϊόντα που αναγράφουν πάνω ότι σκοτώνουν το 99.9 %, των μικροβίων. εγω πήρα ένα τέτοιο της ajax για παράδειγμα. μπορεί να έχει και παρομία  no name μην κολλάμε στο dettol

το κλάσικο κλινεξ σπρέι 4σε1 δεν είμαι σίγουρος ότι απολυμαίνει πλήρως.

άκυρο τελικά:

https://www.klinex.gr/proionta/catalog/katharistiko-spray-klinex-4-se-1-genikis-hrisis-lemoni.html

https://www.tanea.gr/2020/03/28/health/koronaios-poia-katharistika-skotonoun-ton-epikindyno-io/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Τι να σε πω δεν γνωριζω αλλα πριν λιγο διαβαζα αρθρο που εγραφε ακριβως αυτο. Πολυ περισσοτερο θα πιστεψω αυτους παρα την κυβερνηση της Κινας που γραφει για 3100 νεκρους σε χωρα 1.4 δις κατοικων. Ουτε την Κορεα εμπιστευομαι. Η Ιαπωνια επειδη ειναι αλλοι ανθρωποι στη νοοτροπια τους ισως μπορεσαν και το παλεψαν μεχρι στιγμης.

Τα ξέρω τα αρθρα από το πρωι υπάρχουν. Εγώ πιστεύω ότι η αλήθεια είναι κάπου στην μέση και μάλλον ο αριθμός είναι ο μέσος όρος από αυτά που λένε καπου 22 23k δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Akimanjo είπε

Εντάξει σε λίγο θα ακούσουμε και "είδηση" ότι θα ενωθεί η Ιταλία με την Ρωσία. Κάτι τέτοια έβγαιναν στην φορα και για εμάς πριν χρόνια από κάτι ρωσικές φυλλάδες και τις αναπαρήγαγαν ελληνικές φυλλάδες του σωρού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι γράφω. Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει τα "αδιάσειστα στοιχεία" που δείχνουν πως οι νεκροί ήταν δεν ξέρουν πόσοι παραπάνω ποια ακριβώς είναι. Είναι λίγο τσαπατσούλικα. π.χ. Κάποιοι βγάλανε κάτι φωτογραφίες από φορτηγά με χιλιάδες δοχεία (λένε πως ήταν χιλιάδες), κάποιοι λένε πως υπάρχουν πολλά σημεία που δίνουν δοχεία και αυτά δίνουν περίπου 500 την μέρα. κλπ κλπ.

  

Αυτή η λέξη failed state είναι η αγαπημένη μου, γιατί περισσότερα λέει για τον άνθρωπο που την ξεστομίζει παρά για το υποτιθέμενο failed state.

Απ'τη wikipedia:

Μιας και είμαστε στο θέμα...

Μάλιστα.Όντως δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοούσες στην αρχή με τα "αδιάσειστα στοιχεία".

Δηλαδή εσύ αμφισβητείς γενικώς ότι κάτι δεν πάει καλά με τα νούμερα που παρουσιάζουν?Οτι είναι προπαγάνδα ή υπερβολικά αυτά που ακούγονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Εγώ δεν εμπιστεύομαι ούτε τους ντόπιους, με βάση ποια στοιχεία μιλάνε για 42000; 

Μάλλον δεν είναι 3000, αλλά ούτε και 42000. Η κυβέρνηση κρύβει, τα media προσθέτουν. Ό,τι βολεύει τον καθένα. Το άρθρο το οποίο "μετέφρασε" η ελληνική φυλλάδα βασίστηκε σε ένα ξένο το οποίο λέει:

"Citizens on Chinese social media have said that seven Wuhan funeral homes will likely distribute 3,500 urns per day on average from March 23 to April 4, which marks Qing Ming, the traditional tomb-sweeping festival. By that estimate, 42,000 urns would be given out in the 12-day period.

By subtracting the expected deaths of roughly 16,000 in Wuhan, based on China's annual death rateover two and a half months, they estimate that the urns show that the coronavirus outbreak could have resulted in approximately 26,000 deaths. It is currently unclear, however, how many of the urns have been used."

https://www.newsweek.com/wuhan-covid-19-death-toll-may-tens-thousands-data-cremations-shipments-urns-suggest-1494914

Κοινώς, το 42.000 είναι μια εκτίμηση των τεφροδόχων που θα φτάσουν στην Wuhan, το 16.000 είναι μια εκτίμηση ενός φυσιολογικού αριθμού νεκρών για τη συγκεκριμένη περίοδο σύμφωνα με περασμένα έτη, και η διαφορά τους είναι 26.000 τεφροδόχοι που κάποιες ή όλες από αυτές θα χρησιμοποιηθούν για επιπλέον νεκρούς, δηλαδή COVID.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 30/3/2020 στις 12:45 ΠΜ, SB_1957 είπε

Σ. ΤΣΙΟΔΡΑΣ: Έχουμε μιλήσει πολλές φορές για αυτή τη στρατηγική. Ας μιλήσουμε ακόμα μία γιατί περισσότερα από 15.000 test είναι λίγα ή δεν έχουμε ακριβή εικόνα αυτή τη στιγμή για το τι γίνεται στη χώρα μας; Ή αν πηγαίναμε και ελέγχαμε 10.400.000 Έλληνες ή 10.700.000, θα είχαμε αυτή τη στιγμή καλύτερη εικόνα για το τι συμβαίνει στη χώρα; Αύριο δεν θα έπρεπε να τους ελέγξουμε ξανά; Πόσοι από αυτούς θα ήταν στη φάση επώασης; Πόσοι από αυτούς είχαν εκτεθεί πραγματικά και χρειάζονταν τον έλεγχο; Πόσοι από αυτούς μετά από πέντε μέρες δεν θα εμφάνιζαν τη νόσο, ό,τι έλεγχο και να έκαναν, γιατί δεν είχαν εκτεθεί; Χρειάζεται μία στρατηγική, μία ιεράρχηση, μία προτεραιότητα. Ελάχιστες χώρες στον κόσμο εφαρμόζουν αυτή τη στιγμή στρατηγική Ταϊβάν ή Νότιας Κορέας οι οποίες ήταν έτοιμες για αυτή τη στρατηγική, ήταν πολύ πιο πρώιμα στο χρόνο από εμάς και είχαν και αντίστοιχη εμπειρία από το SARS. Οι περισσότερες χώρες στον κόσμο δεν εφαρμόζουν τέτοια στρατηγική.

Εξετάζεται αυτή τη στιγμή το ενδεχόμενο να χρησιμοποιηθεί μία τέτοια στρατηγική στις περισσότερες χώρες του κόσμου όταν αρθούν τα μέτρα, ώστε σταδιακά κατά κάποιο τρόπο οι άνθρωποι που είναι ύποπτοι για τη νόσο να απομονώνονται και ιδιαίτερα όσοι δουλεύουν στις πρώτες γραμμές.

Αυτό γίνεται ήδη, όμως, στη χώρα μας. Οι άνθρωποι που είναι στις πρώτες γραμμές τους ελέγχουμε, οι άνθρωποι που είναι αυξημένου κινδύνου τούς ελέγχουμε, οι άνθρωποι που κινδυνεύουν περισσότερο από διασπορά στο επίπεδο της ζωής τους της καθημερινής στα χρόνια ιδρύματα. Κάτι τέτοιο είδατε στο Ίδρυμα των Αστέγων, τους οποίους ελέγξαμε και ελέγχουμε. Και έχουμε ήδη ένα τεράστιο αριθμό διαγνωστικών εργαστηριακών εξετάσεων στην Ελλάδα αντίστοιχων με αυτών που γίνεται σε πολλές χώρες του κόσμου. Θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή παραμένουμε στη στρατηγική μας. Στρατηγική που εφαρμόζουν πολλά ευρωπαϊκά κράτη και εγκρίνεται από το Ευρωπαϊκό Κέντρο Πρόληψης Νοσημάτων. Εξετάζουμε και ενδεχόμενη μαζική στρατηγική, όταν αυτή κριθεί απαραίτητο επιδημιολογικά. Δεν θεωρώ ότι είναι απαραίτητη επιδημιολογικά τώρα. Με ενδιαφέρει περισσότερο σε συνεργασία με διεθνείς οργανισμούς και επιστήμονες και ήδη έχουμε ξεκινήσει προσπάθεια στην Ελλάδα να δούμε το επίπεδο ανοσία στον πληθυσμό σε κυλιόμενες μελέτες, οι οποίες θα είναι μακροπρόθεσμες και θα μας δείξουν τι γίνεται με τα αντισώματα.

https://eody.gov.gr/enimerosi-diapisteymenon-syntakton-ygeias-gia-to-neo-koronoio3/

Ρε όμορφε σου είπα άστο ,κι εσυ ειπες αστο αλλά συνεχίζεις .   Αφου  το συνεχίζεις λοιπόν,ξαναδιάβασε το αρχικό μου μηνυμα και οταν λέω ξαναδιάβασε το εννοω και  όχι απλή ανάγνωση γιατί έχει διαφορά το ένα με το άλλο και κυριως δώσε βάση στο σημειο που λεω " αντι για 15.000 τεστ μεχρι τώρα να είχαμε κανει 30.000 .     Αφου τα κάνεις ολα αυτα με δυσκολία γιατι βλεπω οτι δυσκολευεσαι  συγκρινε τα και πες μου τι σχέση εχουν αυτα που λεει ο τσιορδας  για 10 εκκατμυρια τεστ και αυτα που λεμε εμεις για 30.000 τεστ .  Εκτός κι αν δε γνωρίζεις αριθμητική ή  εκτός κι αν δε καταλαβαίνεις ή δεν έχει καν ακουστά τι σημαίνει τεχνική παραπλανητικών απαντήσεων δια μέσου των άκρων. (Γιατί ο Τσιόδρας πιάνει τα άκρα για να ξεφεύγει)    Ισως το μυαλουδάκι σου στο τέλος δουλέψει λίγο .     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: επειδή θα πάω στη δουλειά πρώτη φορά μετά την απαγόρευση: Ταυτότητα + βεβαίωση από τον εργοδότη με υπογραφές κτλ αλλά σε ηλεκτρονική μορφή (μου τηνέστειλε σε mail και δεν μπορώ να εκτυπώσω γιατί μου τέλειωσε το μελάνι) είναι εντάξει; Στο κινητό μου θα τη δείξω. Επίσης SMS χρειάζεται; απότι κατάλαβα όχι για εργασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, LeukoSustima είπε

Δηλαδή εσύ αμφισβητείς γενικώς ότι κάτι δεν πάει καλά με τα νούμερα που παρουσιάζουν?Οτι είναι προπαγάνδα ή υπερβολικά αυτά που ακούγονται?

Στο έγραψα στην αρχή πως η πραγματικότητα είναι πως δεν ξέρουμε και όλα αυτά τα βλέπουμε μέσα απ'το παραμορφωτικό πρίσμα των Δυτικών ΜΜΕ που συχνά είναι αντι-Κινεζικά.

Τι πιστεύω;; Αν έπρεπε να το παίξω στο στοίχημα τι θα έπαιζα;; Θεωρώ πιθανό να είχαν/έχουν περισσότερους νεκρούς και να τους κρύβουν κλπ.

Είμαι σίγουρος;; Είναι "Είδαμε κάτι φορτηγά" κλπ κλπ σοβαρές αποδείξεις;; Σε καμία περίπτωση.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...