Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
45 λεπτά πριν, Malthador είπε

Στην Ινδία έχουμε feedback εκ των έσω τι ακριβώς συμβαίνει; Έχουν 100 φορές μεγαλύτερο πληθυσμό από την Ελλάδα και παρουσιάζουν ίδια κρούσματα με εμάς, περίεργο για χώρα που συνορεύει με την Κίνα.

Τα αποκρύπτουν ή απλά δεν κάνουν ελέγχους;

Για την Ινδία μιλάμε. Παίζει να έχουν και 10000 νεκρούς και να νομίζουν ότι είναι από την γρίπη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε τέτοιες χώρες οι νεκροί θα είναι εκατοντάδες χιλιάδες και κανείς δε θα μάθει ούτε το 1/1000. 

Δε θα ξεμπλεξουμε εύκολα από αυτή την κατάσταση αν δε βρεθεί εμβόλιο. 

Πες ότι δεν υπάρχει ούτε ένα κρούσμα στην Ελλάδα και μπει ένας τουρίστας ή ένας οδηγός φορτηγού δε θα ξαναπάμε απο την αρχή? 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ινδία κρούσμα 1251 θάνατοι 32 μέχρι στιγμής, κάτω μέρος της σελίδας που γράφει "CLICK TO SEE COVID19 STATEWISE STATUS" https://www.mohfw.gov.in/

Κανάλι  India Today Live

 https://www.youtube.com/watch?v=l_NIgnb9J2g

Επεξ/σία από maarinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, sakisaudi είπε

Τωρα που θα μας κόψουν μισθούς και συνταξεις να δουμε πως θα πανε τα πράγματα. Εχω φιλους που στις επιχειρήσεις που έκλεισαν τους ειπαν οι εργοδότες οταν επανέλθουν θα τους μειωσουν μισθό κατευθείαν 

Λογικοτατο, οταν μια επιχειρηση-καταστημα κτλ θα κανει αρκετο καιρο να συνελθει.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Κλείνει η παραλία στην Θεσσαλονίκη για τους πολίτες για συγκεκριμένες ώρες. 

Τα έλεγα εχθές αν θυμάστε 😉

Μετά από αυτά που έγιναν εχθές που ήταν εκατοντάδες κοσμου, τα είδε ο δήμαρχος και από σήμερα το μεσημέρι στις 14:00 θα τοποθετηθούν κάγκελα και έγγραφα επάνω είπαν, και θα λένε ότι συγκεκριμενες ώρες απαγορεύεται η διέλευση. 

Το θέμα δεν είναι αν θα το πεις τζοκινγ η αλλιώς αλλά σε κάθε έξοδο, οποία και να είναι αυτή, να τηρείται η ΑΠΟΣΤΑΣΗ 1,5-2μ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

 

Εν πάσει περιπτώση, δεν είναι δυνατόν να βλέπω στην εθνική ΙΧ με αθηναϊκές πινακίδες στο Διακοπτό και στην Πάτρα, πόσος κόσμος είναι που δουλεύει τρεις νομούς μακριά; Δεν κάνουν αρκετά αυστηρούς ελέγχους δυστυχώς.

O ξάδελφός μου μένει κοντά στο διακοπτό χρόνια τώρα από αθήνα με αθηναϊκές πινακίδες

 

αντίστοιχα φίλος μου είχε για πολλά χρόνια στην αθήνα πινακίδες πατρινές 

 

με την αγορά των μεταχειρισμένων ειδικά τι σου κάνει εντύπωση να βλέπεις αθηναϊκές πινακίδες οπουδήποτε; εκτός αν εννοείς τους "εκδρομείς" που κατά βάση θα είναι συνταξιούχοι ή άντε δημόσιοι υπάλληλοι στο τσακίρ κέφι 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 minutes ago, adi32 said:

Τρισάθλιο μιλάμε. 

Η Διάδες όλη μέρα έξω είναι, γιατί δεν τους λένε να πάνε σπίτια τους; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πόσο βλάκας πρέπει να είσαι για να βγαίνεις βόλτα εκεί που ξέρεις πως θα έχουν κατέβει οι πάντες;

Άσε τις απαγορεύσεις, άσε αυτούς που ρωτάνε "άμα με βρουν 20 χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι μου για τρέξιμο", ξέχνα τα πάντα.

Έχεις μια πανδημία και βγάζεις βόλτα το παιδί σου εκεί που ξέρεις πως θα έχουν βγει όλοι. ΙQ ραδικιού.

Τι να πω, οι κοινωνιολόγοι θα έχουν βουνά δουλειάς μόλις ξεπεραστεί αυτή η κατάσταση.

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Malthador είπε

Εν πάσει περιπτώση, δεν είναι δυνατόν να βλέπω στην εθνική ΙΧ με αθηναϊκές πινακίδες στο Διακοπτό και στην Πάτρα, πόσος κόσμος είναι που δουλεύει τρεις νομούς μακριά; Δεν κάνουν αρκετά αυστηρούς ελέγχους δυστυχώς.

Το αυτοκίνητό που χρησιμοποιώ έχει Αθηναϊκές πινακίδες.

Επί πολλά χρόνια κυκλοφορούσε αποκλειστικά επαρχία σε χωριό όπου εκεί ζούσαν οι δύο τελευταιοι ιδιοκτήτες του.

Εγώ ζώ και εργάζομαι μονιμα στην Αθήνα και έχω με βάση την ανακοίνωση δικαιωμα μετάβασης στον μόνιμο τόπο κατοικίας μου βάση της φορολογικής μου  δήλωσης ... που τυπικά είναι αυτό το χωριό της επαρχίας.

Τα φαινόμενα απατούν.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
24 minutes ago, logistoulis said:

O ξάδελφός μου μένει κοντά στο διακοπτό χρόνια τώρα από αθήνα με αθηναϊκές πινακίδες

αντίστοιχα φίλος μου είχε για πολλά χρόνια στην αθήνα πινακίδες πατρινές 

με την αγορά των μεταχειρισμένων ειδικά τι σου κάνει εντύπωση να βλέπεις αθηναϊκές πινακίδες οπουδήποτε; εκτός αν εννοείς τους "εκδρομείς" που κατά βάση θα είναι συνταξιούχοι ή άντε δημόσιοι υπάλληλοι στο τσακίρ κέφι 

 

3 minutes ago, DrLo said:

Το αυτοκίνητό που χρησιμοποιώ έχει Αθηναϊκές πινακίδες.

Επί πολλά χρόνια κυκλοφορούσε αποκλειστικά επαρχία σε χωριό όπου εκεί ζούσαν οι δύο τελευταιοι ιδιοκτήτες του.

Εγώ ζώ και εργάζομαι μονιμα στην Αθήνα και έχω με βάση την ανακοίνωση δικαιωμα μετάβασης στον μόνιμο τόπο κατοικίας μου βάση της φορολογικής μου  δήλωσης ... που τυπικά είναι αυτό το χωριό της επαρχίας.

Τα φαινόμενα απατούν.

Παιδιά, εννοώ ΙΧ αυτοκίνητα να κυκλοφορούν στην ΝΕΟ Αθηνών-Πατρών και στα δύο ρεύματα. Από εκεί είμαι και εγώ και πραγματικά κανένας δεν πηγαίνει στην νέα εθνική για να πάει στο διπλανό χωριό πληρώνοντας διόδια. Και μάλιστα η ώρα που ήμουν στην περιοχή ήταν 12:00-13:00, δεν δικαιολογείται ούτε αν πεις ότι πήγαιναν σε παραδιπλανές πόλεις για να δουλέψουν (ξέρω 'γω από το Αίγιο στην Πάτρα).

Γενικά επαρχία ακόμα είναι στην καρακοσμάρα τους, κυκλοφορούν έξω χαλαροί, χωρίς μέτρα προστασία, yolo φάση. Στην Αθήνα τηρούμε τα μέτρα πολύ περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...