Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Και ένας θείος μου εργάζεται σε πολυεθνική, χωρίς να έχει κλείσει η να έχουν σταματησει δεν τους πληρώνουν, η εταιρεία λέει και καλά ότι δεν μπορούν να πληρώσουν τους εργαζόμενους λόγω άλλων περιορισμών που μπήκαν. Ο καθενας τωρα θα ψάχνει τρόπο να μην πληρώνει τίποτα και αυτό θα φέρει ντόμινο μη πληρωμής υποχρεώσεων επί δικαίων και αδίκων. 

Καταγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 minutes ago, zio10 said:

Πρέπει να πέσουν κάποια πρόστιμα εκεί έξω από τις τράπεζες για να αραιώσει ο κόσμος.

Ή μπορούν να απαγορεύσουν τις αναλήψεις από ΑΤΜ για όσο διάστημα κρατάει η καραντίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Malthador είπε

Παιδιά, εννοώ ΙΧ αυτοκίνητα να κυκλοφορούν στην ΝΕΟ Αθηνών-Πατρών και στα δύο ρεύματα. Από εκεί είμαι και εγώ και πραγματικά κανένας δεν πηγαίνει στην νέα εθνική για να πάει στο διπλανό χωριό πληρώνοντας διόδια. Και μάλιστα η ώρα που ήμουν στην περιοχή ήταν 12:00-13:00, δεν δικαιολογείται ούτε αν πεις ότι πήγαιναν σε παραδιπλανές πόλεις για να δουλέψουν (ξέρω 'γω από το Αίγιο στην Πάτρα).

Γενικά επαρχία ακόμα είναι στην καρακοσμάρα τους, κυκλοφορούν έξω χαλαροί, χωρίς μέτρα προστασία, yolo φάση. Στην Αθήνα τηρούμε τα μέτρα πολύ περισσότερο.

ναι οκ κι εγώ αίγιο και γενικά στα γύρω χωριά πάω από τον παλιό, μόνο για πάτρα θα βγω κανονικά εθνική  , αν και νομίζω ότι υπάρχει ένα κομμάτι εθνικής που μπορείς να μπεις-βγεις στη νέα και να γλιτώσεις διόδια και ίσως βολεύει για τοπικές μετακινήσεις θα ρωτήσω πατέρα για σιγουριά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Παιδιά, εννοώ ΙΧ αυτοκίνητα να κυκλοφορούν στην ΝΕΟ Αθηνών-Πατρών και στα δύο ρεύματα. Από εκεί είμαι και εγώ και πραγματικά κανένας δεν πηγαίνει στην νέα εθνική για να πάει στο διπλανό χωριό πληρώνοντας διόδια. Και μάλιστα η ώρα που ήμουν στην περιοχή ήταν 12:00-13:00, δεν δικαιολογείται ούτε αν πεις ότι πήγαιναν σε παραδιπλανές πόλεις για να δουλέψουν (ξέρω 'γω από το Αίγιο στην Πάτρα).

Γενικά επαρχία ακόμα είναι στην καρακοσμάρα τους, κυκλοφορούν έξω χαλαροί, χωρίς μέτρα προστασία, yolo φάση. Στην Αθήνα τηρούμε τα μέτρα πολύ περισσότερο.

Ήσουν και εσύ στη νέα Εθνική και τουε είδες ο ίδιος ή το είδες από κάποιο κλιπ σε ενα καναλι πχ;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Just now, DrLo said:

Ήσουν και εσύ στη νέα Εθνική και τουε είδες ο ίδιος ή το είδες από κάποιο κλιπ σε ενα καναλι πχ;

Ήμουν στην ΝΕΟ με φορτηγάκι, thank you very much.

Και με ένα σκασμό τιμολόγια και έγγραφα επάνω μου που να αποδεικνύουν τους λόγους κυκλοφορίας.

Όχι όπως ένας ανεκδιήγητος σε ΙΧ που είχε μαζί του σανίδες του σερφ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, zio10 είπε

Πρέπει να πέσουν κάποια πρόστιμα εκεί έξω από τις τράπεζες για να αραιώσει ο κόσμος.

Πολυ δυσκολα να συμβει κατι τετοιο. Οι συνταξιουχοι ειναι οι πιο ενεργοι ψηφοφοροι, ολα τα ΜΜΕ εδω και 10 χρονια με τις συνταξεις ασχολουνται 24/7. Αυτιαδες, Παπαδακηδες κλπ πετειναρια, που κανουν εκπομπες χαραματα, γραφουν μεγαλα νουμερα θεαματικοτητας. Αν δεν ψηφιζαν αυτοι η αστικη δημοκρατια θα διαλυοταν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Malthador είπε

Όχι όπως ένας ανεκδιήγητος σε ΙΧ που είχε μαζί του σανίδες του σερφ.

Εγώ πάντως αν είχα σανίδες τους Σέρφ θα μπορούσα νομιμότατα να τις βάλω πάνω στο αμάξι και να πάω στο χωριό με το συτοκίνητο με Αθηναϊκες πινακιδες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, esem said:

Πολυ δυσκολα να συμβει κατι τετοιο. Οι συνταξιουχοι ειναι οι πιο ενεργοι ψηφοφοροι, ολα τα ΜΜΕ εδω και 10 χρονια με τις συνταξεις ασχολουνται 24/7. Αυτιαδες, Παπαδακηδες κλπ πετειναρια, που κανουν εκπομπες χαραματα, γραφουν μεγαλα νουμερα θεαματικοτητας. Αν δεν ψηφιζαν αυτοι η αστικη δημοκρατια θα διαλυοταν

Επομένως, αφού είναι οι πιο ενεργοί ψηφοφόροι, θα πρέπει να παραμείνουν ζωντανοί για να μην τους χάσουν από πελάτες.

Άρα ας απαγορεύσουν τις αναλήψεις μετρητών για λίγο καιρό.

3 minutes ago, DrLo said:

Εγώ πάντως αν είχα σανίδες τους Σέρφ θα μπορούσα νομιμότατα να τις βάλω πάνω στο αμάξι και να πάω στο χωριό με το συτοκίνητο με Αθηναϊκες πινακιδες μου.

Ε αυτό λέμε, δεν θα έπρεπε να μπορείς να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, DrLo είπε

Το αυτοκίνητό που χρησιμοποιώ έχει Αθηναϊκές πινακίδες.

Επί πολλά χρόνια κυκλοφορούσε αποκλειστικά επαρχία σε χωριό όπου εκεί ζούσαν οι δύο τελευταιοι ιδιοκτήτες του.

Εγώ ζώ και εργάζομαι μονιμα στην Αθήνα και έχω με βάση την ανακοίνωση δικαιωμα μετάβασης στον μόνιμο τόπο κατοικίας μου βάση της φορολογικής μου  δήλωσης ... που τυπικά είναι αυτό το χωριό της επαρχίας.

Τα φαινόμενα απατούν.

ΝΑΙ, αλλά εφ άπαξ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ή μπορούν να απαγορεύσουν τις αναλήψεις από ΑΤΜ για όσο διάστημα κρατάει η καραντίνα.

Και όταν χρειαστεί να πληρώσεις κάτι που δεν πληρώνεται με κάρτα τι θα κάνεις....ή να το πω αλλιώς...άσχετα με τα πόσα λεφτά έχεις στον λογαριασμό σου...χτυπάει το τηλέφωνο (χτύπα ξύλο) και πρέπει να φύγεις ΤΩΡΑ....πως θα νιώθεις πιο ασφαλής...με μόνο την κάρτα ή με την κάρτα και κάποια έστω και λίγα λεφτά στην τσέπη.

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ε αυτό λέμε, δεν θα έπρεπε να μπορείς να το κάνεις.

Μη βιαζεσαι να κρίνεις. Δε ξέρεις τι είναι ο άλλος.

Προσωπικά πχ, στην έταιρεία που δουλευω πχ έχει έργο λίγο έξω από την Αθήνα. Πέρα από όσους μετακινούνταν καθημερινά προς αυτό που δε ξέρω πια διαδρομή ακολουθπυσαν, όσοι το επιεκέπτοταν γι κάποιο λόγο (πχ κάποιαα επιθεώρηση, τεστ κλπ ... και αυτο γινόταν συχνά ενώ σε συγκερκιμένες στιγμές του έργου πχ 2-3 τέτοια ΙΧ πηγαινοερχονταν καθημερινα, και τώρα θα έπρεπε να είναι διπλάσια γιατί υπάρχει το μέχρι 2 άτομα ανα ΙΧ) πάντα πήγαιναν μέσω της νέας εθνικής οδού αφού και πιο γρηγορα/ασφαλώς πηγαιναν και σε κόστος τους ήταν αδιάφορο αφού το καλύπτε η εταιρεία.

Δε ξέρεις τι ειναι ο άλλος.

Υπάρχουν και ένα σωρο biases που μπορει να μη σου επιτρεπουν να κρίνεις καλά το πόσοι είναι όλοι αυτοι.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Kανένα μέτρο δεν μπορεί να προφυλάξει από τη βλακεία.

Θα οδηγηθούμε απλά σε αυστηρότερα μέτρα, που θα δυσκολεύουν τους συνεπείς ενώ οι κοσμάρες θα συνεχίζουν ατάραχες την αναζήτηση στο διαδίκτυο για τρόπους να ξεγελάσουν το σύστημα.

Όταν διαβάζω εδώ μέσα για "ημερήσια βόλτα στο σ/μ" ή για επίσκεψη στο νοσοκομείο πάνω στην τούρλα για αναρρωτική λόγω αλεργίας μη μας "στραβοκοιτάξουν" οι συνάδελφοι (με παράλληλη άρνηση λήψης του φαρμάκου που δίνει ο γιατρός), τι καθόμαστε και συζητάμε;

Κατεβαίνουν μαζικά στην παραλιακή; Σοβαρά; Δεν είναι το πρόβλημα το χαρτί ή το sms, το πρόβλημα είναι η βλακεία. Κι είναι κρίμα, γιατί παρά τους θανάτους, μέχρι στιγμής δείχνει ελεγχόμενο το πράγμα, κι είναι κάποιοι που κάνουν λες και το έχουν βάλει πείσμα να τα τινάξουν όλα στον αέρα.

Μα βόλτα στην παραλιακή;

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, masteripper είπε

Και όταν χρειαστεί να πληρώσεις κάτι που δεν πληρώνεται με κάρτα τι θα κάνεις....ή να το πω αλλιώς...άσχετα με τα πόσα λεφτά έχεις στον λογαριασμό σου...χτυπάει το τηλέφωνο (χτύπα ξύλο) και πρέπει να φύγεις ΤΩΡΑ....πως θα νιώθεις πιο ασφαλής...με μόνο την κάρτα ή με την κάρτα και κάποια έστω και λίγα λεφτά στην τσέπη.

Σταματάς σε ένα ΑΤΜ στο δρόμο σου και παίρνεις όσα θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...