Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, popopo είπε

Νοσηλεύτρια η οποία προσλήφθηκε με την προκήρυξη των 2.000 θέσεων και η οποία προφανώς τις επόμενες ημέρες θα κληθεί να νοσηλέψει άρρωστους, μου έστειλε το παρακάτω:

Μίλησα με έναν φίλο γιατρό και λόγω κοροναϊού, μου τόνισε 10 ΦΌΡΕΣ..... ΜΑΚΡΙΆ ΑΠΌ ΠΑΓΩΜΈΝΑ, ΜΑΚΡΙΆ ΑΠΌ ΠΑΓΩΤΌ, ΟΤΙΔΉΠΟΤΕ ΠΑΓΩΜΈΝΟ ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΆ ΑΠΌ ΑΝΘΡΑΚΟΎΧΑ ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΆ. Μου το έλεγε με ιατρικούς όρους, τα παγωμένα επιρρεάζουν τα κύτταρα της γλώσσας και του λάρυγγα και μειώνουν σε μεγάλο βαθμό το ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ, με αποτέλεσμα να γινόμαστε πολύ πιο ευάλωτοι σε ιούς και ειδικά στον κοροναϊό. Για αυτό λένε χλιαρά αφεψήματα όλη μέρα.

Μας έκοψαν το καρναβάλι.

Μας έκοψαν τα ταξίδια στο εξωτερικό.

Μας έκοψαν το γήπεδο.

Μας έκοψαν την εκκλησία (που θα πηγαίναμε το Πάσχα).

Μας έκοψαν τα χιονοδρομικά.

Μας έκοψαν τη θάλασσα.

Μας έκοψαν τη βόλτα.

Και τώρα η παραπάνω κυρία θέλει να μας κόψει και... τον φρέντο εσπρέσσο! Ε, όχι!

1 ώρα πριν, iceblazer είπε

Στο χαρτί κυκλοφορίας της εργασίας δεν αναφέρει την μόνιμη

 Αν εγώ μετα την εργασία πάω στο σπίτι της κοπέλας μου που δουλεύουμε και μαζί και την επόμενη ημέρα πάω στην εργασία μου θα είναι παράνομο?

Θα μπορούσα να δηλώσω δύο τόπους κατοικιας?

Μετά την εργασία θα βγάλεις το δεύτερο χαρτί και θα τικάρεις το κουτάκι «σωματική άσκηση».

Αρκεί να μήν πιάσετε τα πιπεράτα με τρίο, ανταλλαγές συντρόφων και τα ρέστα.

1 ώρα πριν, adi32 είπε

Αυτό με την άθληση ανά 2 ήταν μεγάλο λάθος. 

Θα γεμίσουν οι δρόμοι αθλητές 

Πολύ σωστό ήταν.

Στους επόμενους Ολυμπιακούς Αγώνες (όταν γίνουν) θα σαρώσουμε τα χρυσά.

33 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Το ερωτημα που έχει μεινει αναπάντητο ειναι το τι θα γινει μετά.

Ωραία θα κάτσουμε 2 μηνες σπιτι. Θα καταστραφουν επιχειρησεις, θα πάθουμε ψυχολογικά αλλά θα ζησουμε και αυτο έχει σημασία.

Σε 2 μηνες δεν θα έχει βγει εμβολιο. Δεν ξέρω καν αν θα έχει βρεθει καλυτερη θεραπεία.

Τι πετυχαίνουμε λοιπον με αυτο?

Ναι ξέρω προετοιμάζετε το συστημα. Δηλαδη το συστημα υγείας θα ειναι έτοιμο να υποδεχθεί πχ 50.000 νοσουντες όταν θα ανοιξουν τα σχολεία?

Ωραίο ερώτημα, υπήρξαν και εύστοχες απαντήσεις, αλλά για να μήν κοροϊδευόμαστε:

Εκτός από το σύστημα, προετοιμάζεται και ο κόσμος.

Το πιθανότερο είναι μετά τους δύο μήνες να χρειαστεί να περιοριστούμε για άλλους δύο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tornado είπε

μισο λεπτο... δεν ειμαστε εκτακτη αναγκη? δεν πρεπει να υπαρχουν εκτακτα κονδυλια?

τα μετρα περιορισμου ειναι ορθα και δεν υπαρχει κανεις (πολιτικος η οτι αλλο) που να λεει οτι ειναι σε λαθος κατευθυνση.

Αλλα ας παρουμε μια υποθεση εργασιας,

παρθηκαν σκληρα μετρα, και πες οτι δεν αναχαιτιζετε το κυμα κρουσματων, 

τι θα κανουμε? θα μαζεψουμε και εμεις οτι μαζεψε η ιταλια?

Δεν γνωριζω ποσα δακτυλα πρεπει να κτυπησει ο υπευθυνος, εκεινο που ξερω ειναι οτι η προστασια της ανθρωπινης ζωης ειναι ευθυνη του κρατους, οχι δικη μου.

Δικη μου ευθυνη ειναι να κατσω μεσα, η αν ειμαι ηλιθιος να ερθουν οι υπευθυνοι και να με χωσουν φυλακη.

διαφωνεις καπου?

Οπότε το σύστημα υγείας θα κριθεί εκ του αποτελέσματος... τουλάχιστον σε αυτό συμφωνούμε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, tornado είπε

μισο λεπτο... δεν ειμαστε εκτακτη αναγκη? δεν πρεπει να υπαρχουν εκτακτα κονδυλια?

τα μετρα περιορισμου ειναι ορθα και δεν υπαρχει κανεις (πολιτικος η οτι αλλο) που να λεει οτι ειναι σε λαθος κατευθυνση.

Αλλα ας παρουμε μια υποθεση εργασιας,

παρθηκαν σκληρα μετρα, και πες οτι δεν αναχαιτιζετε το κυμα κρουσματων, 

τι θα κανουμε? θα μαζεψουμε και εμεις οτι μαζεψε η ιταλια?

Δεν γνωριζω ποσα δακτυλα πρεπει να κτυπησει ο υπευθυνος, εκεινο που ξερω ειναι οτι η προστασια της ανθρωπινης ζωης ειναι ευθυνη του κρατους, οχι δικη μου.

Δικη μου ευθυνη ειναι να κατσω μεσα, η αν ειμαι ηλιθιος να ερθουν οι υπευθυνοι και να με χωσουν φυλακη.

διαφωνεις καπου?

Απ' ότι ξέρω θα φτιάξουν ένα Νοσοκομείο, κάποιο στην Αθήνα, νομίζω το Αττικόν ή το Νίμιτς με ΜΕΘ για θα πηγαίνουν μόνο όσους έχουν τον ιό..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rosgr100 είπε


Όσο για το σκυλί εάν έχεις σκυλί που απαιτεί κάποια ώρα για εξάσκηση/εκπαίδευση ναι θες 2/3 ώρες, όταν ανεβαίνω βουνά με τον Γερμανικό Ποιμενικό (συνήθως καθημερινά) τόσο χρειάζομαι περίπου.

Αδερφε ειμαστε σε κατασταση εκτακτου αναγκης και εσυ μας λες πως πρεπει να βγαλεις το σκυλι σου για βολτα 3 ωρες? Μιλας σοβαρα?

49 λεπτά πριν, jimmyl είπε

Ουτε και εγω το καταλαβαινω , κοντα στο σπιτι αναφερει , τωρα αυτο πως οριζεται ; , επειδη ασχολουμαι με την ποδηλασια και κανω καποια χιλιομετρα καθημερινα , μονος μου ομως εδω και χρονια , τωρα με αυτη την αποφαση  εχω μπερδευτει 

Καθολου δεν χρειαζεσαι να μπερδευεσαι. Κοινη λογικη χρειαζεται. Σταματα την ποδηλασια για καποιο διαστημα.

Επεξ/σία από crom251
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Ναι οκ αλλα καποια στιγμη πρεπει να ανοίξουν το μαντρι τοτε τι γινεται.................ξανα μανα μια απο τα ιδια.

Οταν κερδίσεις χρόνο μπορεί να τελειώσει με διάφορους πιο ανωδυνους τρόπους (φαρμακευτική αντιμετώπιση, εμβόλιο, diy test kit φθηνό που θα μπορείς να το κάνεις μονος σου σπίτι). Αν δεν κερδίσεις χρόνο και το αφήσεις ως έχει θα τελειώσει με 200 χιλιαδες νεκρούς εδώ και ακομα και 20 χρονών να εισαι αν σου κάτσει πνευμονία δεν θα μπορεί να σε βοηθήσει κανένας γιατί δεν θα εχει μείνει τίποτε όρθιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tornado είπε

μισο λεπτο... δεν ειμαστε εκτακτη αναγκη? δεν πρεπει να υπαρχουν εκτακτα κονδυλια?

τα μετρα περιορισμου ειναι ορθα και δεν υπαρχει κανεις (πολιτικος η οτι αλλο) που να λεει οτι ειναι σε λαθος κατευθυνση.

Αλλα ας παρουμε μια υποθεση εργασιας,

παρθηκαν σκληρα μετρα, και πες οτι δεν αναχαιτιζετε το κυμα κρουσματων, 

τι θα κανουμε? θα μαζεψουμε και εμεις οτι μαζεψε η ιταλια?

Δεν γνωριζω ποσα δακτυλα πρεπει να κτυπησει ο υπευθυνος, εκεινο που ξερω ειναι οτι η προστασια της ανθρωπινης ζωης ειναι ευθυνη του κρατους, οχι δικη μου.

Δικη μου ευθυνη ειναι να κατσω μεσα, η αν ειμαι ηλιθιος να ερθουν οι υπευθυνοι και να με χωσουν φυλακη.

διαφωνεις καπου?

Αλήθεια η προστασία της ανθρώπινης ζωής δεν είναι και δική σου ευθύνη;;;; Τώρα σοβαρά να σου απαντήσει κόσμος σε αυτό; Καληνύχτα Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, valkon είπε

Η Ινδία έχει καλοκαίρι αυτή τη στιγμή και έχουν "μόνο" 396 κρούσματα. Αυτό ίσως να είναι δείγμα ότι δεν αντέχει στην ζέστη ο ιός; Επίσης μπορούμε να κοιτάμε σε πολιτείες των ΗΠΑ που έχουν ζέστη και υγρασία (Φλόριντα και Χαβάη). 

Στην Ινδία ο μέσος άνθρωπος δεν έχει πρόσβαση φαντάζομαι στο σύστημα υγείας, οπότε δεν θα μάθουμε ποτέ τι συμβαίνει εκεί με τον ιό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tornado είπε

μισο λεπτο... δεν ειμαστε εκτακτη αναγκη? δεν πρεπει να υπαρχουν εκτακτα κονδυλια?

τα μετρα περιορισμου ειναι ορθα και δεν υπαρχει κανεις (πολιτικος η οτι αλλο) που να λεει οτι ειναι σε λαθος κατευθυνση.

Αλλα ας παρουμε μια υποθεση εργασιας,

παρθηκαν σκληρα μετρα, και πες οτι δεν αναχαιτιζετε το κυμα κρουσματων, 

τι θα κανουμε? θα μαζεψουμε και εμεις οτι μαζεψε η ιταλια?

Δεν γνωριζω ποσα δακτυλα πρεπει να κτυπησει ο υπευθυνος, εκεινο που ξερω ειναι οτι η προστασια της ανθρωπινης ζωης ειναι ευθυνη του κρατους, οχι δικη μου.

Δικη μου ευθυνη ειναι να κατσω μεσα, η αν ειμαι ηλιθιος να ερθουν οι υπευθυνοι και να με χωσουν φυλακη.

διαφωνεις καπου?

νοσοκομεια δε χτιζονται με χτυπηματα δακτυλων. Ουτε νοσηλευτες εκπαιδευονται με χτυπηματα δακτυλων. Μη σου πω για πνευομολογους, που θελουν καπου 8-9 χρονια για να "παραχθουν".

Η ΜΕΘ δεν ειναι πηρα ενα κρεβατι και το βαφτισα ΜΕΘ. Θελει ενα σωρο πραγματα γυρω γυρω, απο υλικοτεχνικο εξοπλισμο που ακομα και η Ευρωπη και οι ΗΠΑ τωρα τρεχουν να κατασκευασουν, μεχρι ανθρωπινο δυναμικο που θελει χρονια να δημιουργηθει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, greengr21 said:

δηλαδη αμα ειχαμε το σουπερ συστημα υγειας και υπηρχε πανδημια θα κυκλοφορουσαμε ολοι yolo σαν να μην συμβαινει τιποτα?δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο σας ειλικρινα 

Υποτίθεται ότι στην Β.Ιταλία έχουν από τα καλύτερα στην Ευρώπη, από ότι ακούμε τις τελευταίες μέρες. Δεν χρειάζεται να πούμε τι γίνεται εκεί...

(Δεν το λέω σε σένα ofc)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greengr21 είπε

δηλαδη αμα ειχαμε το σουπερ συστημα υγειας και υπηρχε πανδημια θα κυκλοφορουσαμε ολοι yolo σαν να μην συμβαινει τιποτα?δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο σας ειλικρινα 

Θα ήταν πιο ελεγχόμενα τα πράματα σε μεγάλο βαθμό.

1 λεπτό πριν, pontez2 είπε

Ας μην αρχιζουμε πάλι.

Ειναι πασιφανές πως υπήρξαν φωνές που παραλίγο να διαλύσουν τον δημοσιο τομέα με δικαιολογία τους τεμπέληδες δ.υ. Ευτυχως δεν ακουστηκαν και τωρα υπάρχει ελπιδα ακομα. Φαντάσου να μασταν σα τους Άγγλους....Πλέον ολοι αντιληφθηκαν πόσο υπάρχει ανάγκη σωστων ανθρωπων και δυνατου δημόσιου τομέα. Θα αλλάξει και το ολο συστημα.

Δυστυχώς δεν ακούστηκαν όσο θα έπρεπε και ακόμα και αυτές τις κρίσιμες στιγμές δεν ακούγονται όσο πρέπει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, masteripper είπε

Το πρόβλημα δεν είναι το SMS... το πρόβλημα είναι η πραγματική αξία του...ήδη άρχισαν τα "πειράματα"...

Τι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Οπότε το σύστημα υγείας θα κριθεί εκ του αποτελέσματος... τουλάχιστον σε αυτό συμφωνούμε???

δεν νομιζω να μπορει να διαφωνησει κανεις σε αυτο...

Ισως τον Σεπτεμβρη οταν θα εχει πεσει η σταχτη (και θα βγουμε απο τις τρυπες μας ζωντανοι)

θα μπορεσουμε να κανουμε ολοκληρωμενη και μεστη κριτικη με νουμερα.

Να ελπιζουμε η κριτικη αυτη να περιεχει λιγους θανοντες και ολα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...