Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, helicoid είπε

Διαφώτισέ μας εσύ ο τρομερός insomniac που έχεις την απάντηση σε όλα και πες μας.

Ποιό είναι το αντίστοιχο σύστημα που προτείνεις εσύ που θα είχε ίδιο ποσοστό επιτυχίας, θα στηνόταν σε λιγότερο απο 5 μέρες και δεν θα ήθελε κάτι παραπάνω από ένα στυλό και ένα λευκό χαρτί ή ένα απλά sms capable κινητό;

Μερικοί δεν θα μάθετε ποτέ. Πάντα θα κράζετε για να κράξετε, πάντα θα φταίνε οι άλλοι, το κράτος, οι Γερμανοί, οι Τούρκοι, ο Ξέρξης και ο ανάδρομος Ερμής. Την τύφλα μας ποτέ δεν θα μάθουμε να την κοιτάμε πρώτη. Δε μπα να περάσουν πανδημίες, να κατέβουν αρειανοί, να έρθει ο αντίχριστος, πάντα θα μας φταίνε οι άλλοι. Είναι βολικό βλέπεις.

Αυτό μάλλον το είπες για να πεις την εξυπνάδα σου...

Δηλαδή βγαίνουμε Κυριακή Βράδυ και αποφασίζουμε και διατάζουμε....

Έχει 2-3 βδομάδες που έχει κυκλοφορήσει το σενάριο για απαγόρευση κυκλοφορίας..δλδ δεν θα έπρεπε να ζητηθεί σε 1η φάση απο τους εργοδότες να βγάλουν μια κατάσταση με το απαραίτητο προσωπικό ανάλογα την περιοριστική έκφραση των μέτρων.

Εγώ αύριο θα ξεκινήσω να πάω στην δουλειά και θα είμαι στο άγχος αν έπρεπε να έχω χαρτί ή όχι...και τι θα έπρεπε να γράφει....

Και όπως ρώτησα και πιο πριν αλλά απάντηση δεν πήρα...αντε το πρωί ξεκινάω για δουλειά..το μεσημέρι όπως γυρνάω θα περάσω απο φούρνο/μαρκετ/περίπτερο ....θα πρέπει να κάνω χαρτιά ή SMS ...έτσι αλλιώς απο μπροστά απο την πόρτα τους θα περάσω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, giorgos.mnl είπε

Και εγω το ίδιο θέλω να μάθω επίσης είμαστε 4 άτομα και ένα αυτοκίνητο τι γίνεται με τον περιορισμό δύο ατόμων ανά όχημα πως θα επιστρέψουμε στον τόπο κατοικίας μας ? 

Μπορείς να φύγεις απόψε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, 0ptimu$ said:

Ποιες αγγελίες χέρι-χέρι; Πάνε αυτά. Δέχεσαι να πάρεις κάτι από έναν άγνωστο και εκείνος από την μεριά του από εσένα; Εδώ οικογένειες έχουν χωριστεί, γιαγιάδες με εγγόνια. Τι λέμε τώρα....

Γιατι να μην δεχομαι; Τί εννοεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, greengr21 είπε

Ψαξε να δεις τι γινεται σε Ελβετια,Δανια και τι ποσοστα εχουν,γιατι μονο να κραζουμε ξερουμε και τιποτα αλλο

 

23 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Όπως π.χ. στην Ιταλία, όπου η Λομβαρδία θεωρείται ότι έχει ένα από τα καλύτερα συστήματα υγείας?

Πόσο δύσκολο είναι να καταλάβετε πως ό,τι σύστημα και αν έχεις, όσα μέτρα και αν πάρεις, αν ο καθένας σε ατομικό επίπεδο δεν ακολουθήσει τις οδηγίες και δεν εφαρμόσει τους κανόνες υγιεινής και συμπεριφοράς που απαιτούνται σε τέτοιες καταστάσεις, η κατάσταση θα ξεφύγει?

Η απαγόρευση κυκλοφορίας είναι "λύση" ανάγκης για κάθε κυβέρνηση όταν βλέπει ότι υπάρχουν πολίτες που δεν εννοούν να καταλάβουν ότι μη υπακούοντας θέτουν σε κίνδυνο το σύνολο της κοινωνίας!

Δεν ξέρω ποιός πραγματικά έχει το καλύτερο, πάντως σίγουρα στην Ελλάδα φρόντισαν να το υποβαθμίσουν έντονα...

Οπότε σου λέει στην τελική σωθείτε μόνοι σας και στο ΕΣΥ μην ελπίζετε...

Ίσως τελικά η θεία κοινωνία και οι προσευχές βοηθάνε περισσότερο εδώ από όσο πιστεύαμε!

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 2
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Peleus17 said:

Δεν λες πάλι καλά που στο Warzone δεν έχουν καραντίνα ; 😅 Άντε μαζευτούμε όλοι εκεί να γίνει πανικός 😊

Τοσο καλο ειναι αυτο; Τωρα το κατεβαζω, αλλα ειναι 80gb!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Μπορείς να πας τώρα και να μείνεις εκεί ή να έρθει αυτή. Εκτός αν είναι σε άλλη πόλη και δεν προλαβαίνεις μέχρι 6 το πρωί

Το έχουμε εξετάσει το ζήτημα. Δεν βγαίνει ακόμα η φάση για διάφορους λόγους. Θα το κάνουμε κάπως το μεγάλο κόλπο. Μάλλον θα έρθει για σουπερ-μαρκετ στην περιοχή μου και θα φύγω με βαλίτσες και τσάντες σουπερμαρκετ μαζί της. 

Δεν είναι πως θα το πάμε για «non essential sexual activites». (λολ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Πανηγυριζετε οι περισσοτεροι. Ενα σας λεω τιποτα δεν εγινε.

οποιος ειναι αρρωστος/κουβαλαει τον covid19 ανετα φτιαχνει μια μετακινηση στο φαρμακειο/supermarket και τους κολλαει ολους. Κολλαει ο ταμιας κολλανε ολοι.

οσοι ερχονται απο εξωτερικο κινουνται κανονικα, γινονται προφορικες συστασεις μονο και ουτε και αυτο. Τα καναλια εχουν δημιουργησει πλασματικη εικονα εκ του πονηρου, καλυπτουν το κρατος.

γειτονες μου ηλικιωμενοι ηρθαν απο εξωτερικο απο χωρα με εξαρση κρουσματων, και πηγαν στο supermarket χρησιμοποιοντας το ασανσερ της πολυκατοικιας. Κανεις δεν ελενχει τιποτα, γιναν 20 ελενχοι για τον χαβαλε απο τους 5.000(π.χ.)που υπαρχουν

Κανείς δεν ισχυρίζεται ότι το μέτρο θα οδηγήσει σε εκμηδενισμο των κρουσμάτων. Σκοπός είναι ο περιορισμός του ρυθμου αύξησης σε αντιμετωπισημα επίπεδα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, masteripper είπε

Εγώ αύριο θα ξεκινήσω να πάω στην δουλειά και θα είμαι στο άγχος αν έπρεπε να έχω χαρτί ή όχι...και τι θα έπρεπε να γράφει....

Από τις 6 και μετά έδιναν οδηγίες τα κανάλια πάνω σε αυτό. Παίζει να τα άκουσα 30 φορές, το επαναλάμβαναν κάθε 5 λεπτά επίτηδες. Μάλλον δεν ενδιαφέρθηκες. Θα έπαιζες PS4.

10 λεπτά πριν, masteripper είπε

Και όπως ρώτησα και πιο πριν αλλά απάντηση δεν πήρα...αντε το πρωί ξεκινάω για δουλειά..το μεσημέρι όπως γυρνάω θα περάσω απο φούρνο/μαρκετ/περίπτερο ....θα πρέπει να κάνω χαρτιά ή SMS ...έτσι αλλιώς απο μπροστά απο την πόρτα τους θα περάσω....

Προφανώς και θα στείλεις sms για να πας στον φούρνο και οπουδήποτε αλλού. Γιατί να είναι εξαίρεση αυτό; Θα στείλεις SMS με αφετηρία την δουλειά σου και προορισμό τον φούρνο. Και άμα σε σταματήσουν θα έχεις και το χαρτί από την εργασία σου που θα λέει που μένεις και που δουλεύεις.

Ας μην τα δραματοποιούμε και το τραβάμε από τα μαλλιά για να κάνουμε φασαρία και να κλαφτούμε.

Επεξ/σία από helicoid
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kondoras είπε

Συγνώμη πάντως που δεν θα το «φάω» αυτό.

Παρομοίως.

Αλλά μιας και κανείς δεν είναι σίγουρος αν ισχύει ή όχι, έχει αποτέλεσμα έστω και για στο μια στις χίλιες να ισχύει.

2 λεπτά πριν, braxamiotis είπε

Tετοια απαγορευση κυκλοφοριας ειχαν και στην Ιταλια και δεν προλαβαινουν να μετρανε θυματα

Το μέτρο αυτό θέλει δύο εβδομάδες για να δείξει αν δουλεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Παρομοίως.

Αλλά μιας και κανείς δεν είναι σίγουρος αν ισχύει ή όχι, έχει αποτέλεσμα έστω και για στο μια στις χίλιες να ισχύει.

Το μέτρο αυτό θέλει δύο εβδομάδες για να δείξει αν δουλεύει.

Δεν δουλευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tornado είπε

ωραια αφου λοιπον εμεις στην ελλαδα ειμαστε οι πολιτικαλ κορρεκτ, κατσε να δουμε που θα φτασει το κοντερ και μετα ευχαριστως να κρινουμε τους ιταλους.

Δεν κρίνουμε κανέναν! Η κατάσταση είναι πρωτόγνωρη και μας έπιασε όλους απροετοίμαστους!

Η κατάσταση ξέφυγε στην Ιταλία γιατί δεν πάρθηκαν έγκαιρα μέτρα και γιατί στη συνέχεια πολλοί δεν υπάκουσαν στους κανόνες, με αποτέλεσμα να αναγκαστούν να κλείσουν τα σύνορα και να απαγορέψουν τις μετακινήσεις για να μειώσουν την εξάπλωση!

Και αυτό προσπαθούν να κάνουν όλοι τώρα, αλλά τα γεγονότα τρέχουν πιο γρήγορα από όσο χρειάζεται για να προσαρμοστούν κάποιοι στη νέα κατάσταση και ειδικά όταν αρκετοί αντιδρούν στα μέτρα που επιβάλλονται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...